Справа № 2- а-255/10
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2010 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Ковальчук М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення,
В С Т А Н О В И В :
Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять стягнути на їх користь з відповідача 2188,80 грн. допомоги та 7297,60 грн. доплати до пенсії як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення, у звязку з тим, що вони є особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживають на радіоактивно забрудненій території і мають право на зазначені пільги.
Крім того, позивачі просять допустити негайне виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача заборгованості передбаченої ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивачі згідно поданої заяви просять справу розглянути у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно задоволення позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, просять справу розглянути у їх відсутності.
Встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ої категорії. Територія, на якій проживають позивачі, а саме: м. Олевськ Житомирської області відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відносяться до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копіями паспортів позивачів, довідками з місця проживання, посвідченнями осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач ОСОБА_2 є пенсіонером по інвалідності ІІ групи загального захворювання, не отримував щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації допомогу в розмірі 1,60 гривень та доплату до пенсії в розмірі 5,20 гривень, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками відповідача, довідками управління Пенсійного фонду України в Олевському районі.
Позивачка ОСОБА_1 є пенсіонером за віком з 01.11.2008 року по 01.11.2009 рік не отримувала щомісячно в Управлінні праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації допомогу в розмірі 1,60 гривень. Доплата до пенсії позивачці виплачувалась в розмірі 5,20 гривень відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836 всупереч нормам Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками відповідача, довідками управління Пенсійного фонду України в Олевському районі.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, вважаю, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування, у зоні посиленого радіоекологічного контролю 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата непрацюючим пенсіонерам в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання.
В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплати допомоги та доплати по постанові КМ України від 26.07.1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.
Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку у її праві на отримання доплати в розмірі, зазначеному в ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року становив:
- з 01.11.2008 р. -545.00 грн.
- з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.
- з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.
- з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.
- з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.
Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до наведеного, позовні вимоги позивачів в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ не підлягає до задоволення, так як позивачі не надали належних доказів суду, про отримання ними допомоги громадянам які проживають на території радіоактивного забруднення.
Крім того, вважаю, що до стягнення підлягає доплата до пенсії ОСОБА_1, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як непрацюючим пенсіонерам на території радіоактивного забруднення в межах річного терміну з 01листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 5,20 грн. щомісяця (12 міс. х 5,20 грн. = 62,40 грн.), оскільки позивачка звернулася за захистом своїх прав до суду 11 листопада 2009 року , а саме:
З 01.11.2008 р. по 01.12.2008 р. 545 грн. х 1 міс. = 545 грн.,
З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 4 міс. = 2420 грн.,
З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 3 міс. = 1875 грн.,
З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 3 міс. = 1890 грн.
Всього 7275 грн.
Таким чином, 7275 грн. 62,40 грн. отриманих коштів = 7212,60 грн. заборгованості по доплаті кожному з позивачів.
Кошти за ст.ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.
Враховуючи те, що позовні вимоги стосовно негайного виконання постанови суду в частині стягнення з відповідача коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не мотивовані та не обґрунтовані, то в цій частині позову слід відмовити.
Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), Рішенням Конституційного суду України № 10рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 10, 11, 71, 86, 159, 162, 163, 167, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають на території радіоактивного забруднення задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області, щодо не донарахування та недовиплати коштів ОСОБА_1 передбачених ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої по АДРЕСА_1, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області 7297 грн. 60 коп. доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку №35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області 76 грн. 38 коп . державне мито.
ОСОБА_1 звільнена від сплати державного мита на підставі п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Постанову суду може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду, через Олевський районний суд Житомирської області, протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, а в разі відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя: