Рішення № 93077492, 25.11.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.11.2020
Номер справи
640/13367/19
Номер документу
93077492
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2020 року м. Київ № 640/13367/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Київського міського військового комісаріату до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської у місті Києві державної адміністрації про визнання протиправних дій, скасування реєстраційного запису, -

В С Т А Н О В И В :

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Київський міський військовий комісаріат з позовом до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської у місті Києві державної адміністрації, в якому просить:

- визнати відмову керівника апарату Подільської районної у м. Києві державної адміністрації у виключенні Подільського районного у місті Києві військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців протиправною та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дата державної реєстрації: 22 січня 1996 року (дата запису: 10 травня 2005 року) номер запису: 10711200000001850 про включення Подільського районного у місті Києві військового комісаріату, ідентифікаційний код юридичної особи 09804544, адреса знаходження: 04070, вул. Сагайдачного буд.20/2, м. Київ.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не повинні міститися відомості про військову частину А1789, адже такі відомості становлять державну таємницю.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 серпня 2019 року, після усунення позивачем недоліків позову відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2019 року, відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву та усі наявні докази, роз`яснено положення пункту 12 частини дев`ять статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України щодо можливості отримати позовні матеріали безпосередньо в приміщенні суду.

Відповідачем 13 вересня 2019 року подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на підставі довіреності, заяви командира військової частини щодо видачі свідоцтва про державну реєстрацію Подільського районного військового комісаріату як юридичної особи, уповноважена особа Петлевич Л.П. звернулась до органу реєстрації, для включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців. Відповідач наголошує, що діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", на підставі наданих уповноваженою керівником особою документів, включив відомості про юридичну особу Подільського районного у місті Києві військового комісаріату до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, та видав Довідку №78, яка засвідчує факт внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію юридичної особи.

Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.

Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

До Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 10 березня 2005 року внесені дані щодо Подільського РВК з наданням статусу юридичної особи та присвоєнням ідентифікаційного коду 09804544, що підтверджується довідкою №714/12 від 12 червня 2007 року, виданою начальником організаційно-штатного управління заступником начальника Головного управління оборонного планування Генерального штабу Збройних Сил України.

Як вбачається зі змісту цієї довідки, видами діяльності Подільський РВК за КВЕД є 75.22.0 (діяльність у сфері оборони).

Реєстрація здійснена на підставі пункту 5 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року №118, відповідно до якого присвоєння ідентифікаційних кодів суб`єктам, відомості про які становлять державну таємницю, здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади, яким Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку.

Судом встановлено, що з метою упорядкування ведення відомчого обліку Київський міський військовий комісаріат звернувся до відповідача з листом від 08 травня 2019 року №2652, у якому просив виключити з реєстрів України Подільський районний військовий комісаріат.

У листі позивачем зазначено, що згідно пункту 5 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року №118 (зі змінами), присвоєння ідентифікаційних кодів ЄДРПОУ суб`єктам, відомості про які становлять державну таємницю, здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади, яким Державний комітет статистики України передає ці коди для ведення відомчого обліку.

Окрім цього, ведення відомчого обліку військових частин (установ, закладів) в Міністерстві оборони України здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про державну таємницю" та наказу Служби безпеки України від 12 серпня 2005 року №440 "Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю".

За результатами розгляду вказаного звернення відповідач листом від 20 травня 2019 року №106-3893 відмовив у його задоволенні, мотивуючи тим, що скасування реєстраційних дій, записів в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили, а виключення відомостей з Єдиного державного реєстру взагалі не передбачено Законом.

Позивач вважає, що скасування реєстраційного запису про включення відомостей про Подільський РВК з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесеного державним реєстратором, є компетенцією суду, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року №755-IV.

Частиною першою статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - в редакції, яка була чинна станом 17 грудня 2010 року) визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно із частиною 1 статті 4 вказаного Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною четвертою статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що для проведення вказаних реєстраційних дій «Включення відомостей про юридичну особу», реєстраційний запис, уповноваженою особою Подільського РВК державному реєстратору було надано необхідні для цього документи, а саме: реєстраційну картку про включення відомостей про юридичну особу, свідоцтво про реєстрацію військової частини як суб`єкта господарської діяльності у Збройних Силах, заяву про видачу свідоцтва, довідку №78, видану начальником організаційно-штатного управління заступником начальника Головного управління оборонного планування Генерального штабу Збройних Сил України та довіреність.

З огляду на положення частини четвертої статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", відповідно до якої до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю, суд зазначає, що у поданих повноважним представником Подільського РВК реєстраційному органу документах, зокрема, реєстраційній картці, не зазначено про те, що інформація відносно даної юридичної особи містить державну таємницю, а вказаним Законом не передбачено обов`язку державного реєстратора перевіряти віднесення тієї чи іншої інформації про юридичну особу до державної таємниці.

Зважаючи на зазначене, суд не вбачає у діях відповідача ознак протиправності.

Суд відхиляє твердження позивача щодо подвійної реєстрації військового комісаріату як недоведені, оскільки згідно наявних у справі матеріалів державну реєстрацію відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України проведено 22 січня 1996 року Міністерством оборони України, а державним реєстратором 10 травня 2005 року на підставі наданих документів включено відомості про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань" (в редакції, чинній на день розгляду справи) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Згідно з частиною першою статті 11 Закону №755-IV, відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №755-IV до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну таємницю" від 21 січня 1994 року №3855-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон №3855-XII), державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону №3855-XII до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони:

про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;

про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов`язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни;

про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час;

про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.

За приписами частини третьої статті 10, частини першої статті 12 Закону №3855-XII, інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.

Згідно з пунктами 1.4.3 та 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 12 серпня 2005 року №440, державну таємницю становлять: відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) в особливий період (на воєнний час); відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з`єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов`язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).

Суд, виходячи з наведених положень чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства, приходить до висновку, що відповідачем правомірно відмовлено у виключенні Подільського РВК з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а одночасно зазначає, що Законом №755-IV окрім іншого не наділено державного реєстратора повноваженнями на вчинення реєстраційних дій на підставі звернень осіб, оскільки згідно з пунктом 2 частини першої статті 25 Закону №755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили, та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", серед іншого: зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Також суд звертає увагу, що питання виключення відомостей з Реєстру (скасування записів) не охоплює завдань стосовно правил поводження з державною таємницею, при цьому, скасування запису про Подільський РВК з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців припинить діяльність позивача як юридичної особи.

Таким чином, на думку суду позивачем обрано невірний спосіб захисту, оскільки відповідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення. При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до положень частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи дії відповідача щодо відмови позивачу у виключенні відомостей про Подільський районний у місті Києві військовий комісаріат з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суд приходить до висновку про їх відповідність положенням частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Виходячи з наведеного, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та недоведеними належними та достатніми доказами, у зв`язку з чим не вбачає правових підстав для задоволення позову.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини перша та друга статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких судові витрати підлягають відшкодуванню при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.

Керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 143, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Київського міського військового комісаріату до Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської у місті Києві державної адміністрації про визнання протиправних дій, скасування реєстраційного запису - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне найменування сторін:

Позивач: Київський міський військовий комісаріат, адреса: 04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, код ЄДРПОУ 07774420, тел. 0444561205.

Відповідач: Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Подільської у місті Києві державної адміністрації, адреса: 04070, м. Київ, Контрактова площа, 2, код ЄДРПОУ 37333608, тел. 0444851906.

Суддя В.І. Келеберда