Постанова № 9306129, 11.03.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2010
Номер справи
349/10/2070
Номер документу
9306129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.03.2010 р. № 2а-349/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.

при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.

за участю сторін:

прокурор - Цедик С.Д., діє на підставі посвідчення № 103 від 02.07.2009 р.,

представника позивача - Руденко Ю.Г., діє на підставі довіреності № 127 від 30.01.2010р.,

відповідач - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави (Міністерства палива та енергетики України) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"

до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2

простягнення суми штрафу , -

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Червонозаводського району м. Харкова звернувся до суду в інтересах держави (Міністерства палива та енергетики України) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" з адміністративним позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з відповідача у доход держбюджету штраф у сумі 1700 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним. У ході перевірки відокремленого підрозділу „Держенергонагляд у Північному регіоні” за дотриманням чинного законодавства встановлено, що 17 липня 2008 року інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області було проведено обстеження технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії ТЕС-3 ФО-П ОСОБА_2, про що було складено акт № Х-21-233. За результатами обстеження відповідачеві було видано обовязковий до виконання припис № Х-21-233 від 17.07.2008 року про усунення виявлених порушень. 23.10.08 р. інспекцією Держенергонагляду у Харківській області було проведено перевірку виконання припису і встановлено, що припис не виконано відповідачем, що підтверджується протоколом № Х-21-233А. На підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» старшим державним інспектором України з енергетичного нагляду в Харківській області було винесено постанову №7/00-0012 від 17.12.08 р. про накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства про електроенергетику про усунення раніше виявлених порушень на суму 1700 грн. До теперішнього часу штраф до держбюджету відповідачем не перераховано. Просили позов задовольнити.

Відповідач заперечував проти позову, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що згідно ст. 3 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", основними принципами державного нагляду (контролю), зокрема, є: рівність прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання; гарантування прав суб'єкту господарювання; об'єктивність та неупередженість здійснення державного нагляду (контролю). Аналогічна вимога міститься в ст. 9 КАС України. Постановою № 7/00-0012 старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області Расторгуєвим О.К. від 17.12.2008 року на відповідача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 1700 грн. за невиконання припису від 17.07.2008 року. Вказану постанову відповідач отримала по пошті 22.12.2008 року і оскаржила до місцевого суду Сахновщинського району. Згідно постанови від 17.12.2008 року, відповідача притягнуто до відповідальності за порушення ст. 27 Закону України „Про електроенергетику", при цьому, на думку відповідача, в порушення вимог ст. 283 КУпАП, в постанові не зазначено, яке саме правопорушення, передбачене КУпАП, вчинено відповідачем. Таким чином, сам факт накладення на відповідача штрафу в сумі 1700 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України, всупереч вимогам КУпАП відповідач вважає незаконним. 23.12.2008 року відповідачем до місцевого суду Сахновщинського району подано скаргу на вказану постанову в порядку ст. ст. 287, 288 КУпАП, зазначену скаргу направлено до окружного адміністративного суду, ухвалою якого від 21.12.2009 року її залишено без розгляду. Про прийняте судом рішення відповідачу стало відомо 29.01.2010 року, коли вона отримала копію адміністративного позову прокурора Червонозаводського району м. Харкова та додані до нього матеріали, в т.ч. копію ухвали суду від 21.12.2009 року. Просила відмовити у задоволенні позову.

Прокурор - Цедик С.Д. та представник позивача - Руденко Ю.Г. у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити, посилаючись на зазначені у позові обставини.

Відповідач у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи був повідомлений повістками з поштовими повідомленнями, які направлялися за офіційним місцем знаходження, згідно довідки органу реєстрації. Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником. Таким чином, відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, його повторне неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.

Згідно зі ст. 2 Закону України „Про електроенергетику”, закон регулює відносини, повязані з виробництвом, передачею, постачанням енергії і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на обєктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Згідно ст. 9 Закону України „Про електроенергетику”, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій та мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Цей порядок встановлений постановою від 17 травня 2002 року № 665 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 07 серпня 1996 року № 929”, якою затверджено Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії. Повноваження державних інспекцій та їх підрозділів визначені ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” та Положенням про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року.

Згідно вищевказаних нормативних актів, до компетенції Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії входить здійснення нагляду за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, дотриманням вимог правил і нормативних актів з питань енергопостачання.

В період з 16 липня 2008 року по 17 липня 2009 року позивачем було проведено планове обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії ТЕС-8 ФО-П ОСОБА_2 як суб'єкта господарської діяльності.

За результатами перевірки був складений акт № Х-21-233 від 17 липня 2008 року обстеження з питань технічного стану організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії - ТЕС-8 ФО-П ОСОБА_2 (а.с 6-12).

За результатами обстеження відповідачеві було видано обовязковий до виконання припис № Х-21-233 від 17 липня 2008 року про усунення виявлених порушень (а.с. 11-14), з зазначенням терміну усунення порушень, який відповідач у встановлений термін не виконав.

За ухилення від виконання припису № Х-21-233 від 17 липня 2008 року, п.п. 1-13, відповідно до ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” на відповідача накладено штраф у розмірі 1700 гривень, про що було винесено постанову № 7/000-0012 від 17 грудня 2008 року (а.с.16).

Відповідно до ст. 27 Закону України “Про електроенергетику” суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання за відомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на порушення позивачем при винесенні постанови про накладення штрафу № 7/000-0012 від 17 грудня 2008 року ст. 283 КУпАП, а також на інші норми Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику винесена позивачем на підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", а не в порядку Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф застосовано до суб'єкта господарювання - суб'єкта підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_2, як це передбачено ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", а не до правопорушника в розумінні КУпАП - фізичної чи посадової особи - ОСОБА_2

Крім того, суд не бере до уваги посилання відповідача щодо оскарження постанови про накладення штрафу, оскільки позивачем надано до матеріалів справи копію ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 21.12.2009 року про залишення позовної заяви ОСОБА_2 до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної та теплової енергії в Харківській області, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" про скасування постанови про накладення штрафу - без розгляду, у зв'язку з повторним неприбуттям позивача у судове засідання. Зазначена ухвала набрала законної сили, як вбачається з копії ухвали суду (а.с. 19).

Відповідно до п. 10 Положення „Про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.

На час розгляду справи сума штрафу відповідачем не сплачена, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку обґрунтованість та правомірність позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з відповідача належить стягнути в доход державного бюджету штраф в сумі 1700 грн.

Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, п. 10 Положення „Про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику”, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, ст.ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави (Міністерства палива та енергетики України) Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення суми штрафу задовольнити в повному обсязі.

Стчгнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 64501, АДРЕСА_1, керівник: ОСОБА_2) у дохід державного бюджету України штраф у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп. (Одержувач: р/р ВДК у Сахновщинському районі Харківської області № 31116106700412, МФО 851011, код ЄДРПОУ 24134455, код платежу до держбюджету 21081100).

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 16 березня 2010 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.