Постанова № 9306077, 04.03.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2010
Номер справи
45101/09/2070
Номер документу
9306077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

04.03.2010 р.                                                                                           справа № 2а- 45101/09/2070                               Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сліденко А.В.,

при секретарі судового засідання –Русецький І.В.,

за участі представників:

позивача - Компанієць С.О.,

відповідача - не прибув,

третя особа, Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - не прибув,

третя особа, Харківське міське управління юстиції Харківської області - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова, третя особа - Департамент державної реєстрації юридичних осіб - підприємців, третя особа - Харківське міське управління юстиції

до Благодійного фонду "Харків-Благопарк"

проприпинення юридичної особи, -

В С Т А Н О В И В :

          До Харківського окружного адміністративного суду з позовом про постановлення рішення щодо припинення юридичної особи Благодійного фонду "Харків-Благопарк" (індивідуальний ідентифікаційний номер - 25864204) звернувся суб’єкт владних повноважень –Державна податкова інспекція в Червонозаводському районі міста Харкова.

          В обгрунтування заявлених вимог позивач указав, що всупереч приписам чинного законодавства Благодійний фонд "Харків-Благопарк" на протязі більше року не подає до податкової інспекції податкових декларацій.

          Відповідач, Благодійний фонд "Харків Благопарк" до суду свого уповноваженого представника не направив, заперечень на даний адміністративний позов не надав, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся судом належним чином, про причини неявки суд не сповістив. Судові повістки, які надсилались судом за адресою: м.Харків, вул.Жовтневої революції, буд.37/39, кв7 повернуті установою поштового зв'язку з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Між з тим, з долученої судом до матеріалів справи довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України вбачається, що названа адреса є місцезнаходженням відповідача. За таких обставин, суд вважає, що оскільки відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, то справа підлягає вирішенню на підставі наявних в ній доказів, позаяк з огляду на приписи ст.8 Конституції України недобросовісна правова поведінка відповідача не може бути перешкодою для відправлення правосуддя.

          Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців до суду свого уповноваженого представника не направила, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась судом належним чином.

          Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Харківське міське управління юстиції Харківської області до суду свого уповноваженого представника не направила, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась судом належним чином.

          Оскільки судом зібрані докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, а визначене ч.1 ст.2 КАС України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом суб'єкта владних повноважень і дотримання вказаного завдання є обов'язковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то суд доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів.

          Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

За матеріалами справи, відповідач, Благодійний фонд "Харків-Благопарк" пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу юридичної особи, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію, як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) знаходиться на обліку в ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова, заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами не має.

Суд бере до уваги, що визначення загальних засад благодійництва, забезпечення правового регулювання відносин у суспільстві, спрямованих на розвиток благодійної діяльності, утвердження гуманізму і милосердя, гарантування державної підтримки її учасникам, створення умов для діяльності благодійних організацій відповідно до законодавства України регулюються Законом України "Про благодійництво та благодійні організації".

          Під благодійної організацією в силу приписів ст.1 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" розуміється - недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.

Статтею 3 згаданого закону передбачено, що законодавство про благодійництво та благодійні організації складається з Конституції України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.

          Якщо міжнародним договором України встановлені інші правила, ніж ті, що містяться в законодавстві України про благодійництво та благодійні організації, то застосовуються правила міжнародного договору, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

          Відповідно до ст.11 цього Закону ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку.

          Частиною 3 ст. 21 та ч. 1 ст. 22, вказаного Закону, передбачено, що фінансова діяльність благодійної організації здійснюється відповідно до вимог законодавства України, контроль за діяльністю благодійних організацій, в тому числі і порядком використання ними майна та коштів, призначених для благодійної допомоги, здійснюється органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції.

          Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями встановлюються центральним податковим органом з урахуванням особливостей благодійної діяльності.

          Правовідносини з приводу оподаткування платників податку на прибуток - неприбуткових установ і організацій, якими відповідно до п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" є також і благодійні фонди, унормовані положеннями означеної статті, відповідно до п.п.7.11.12 якої центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.

          За правилами п.1.3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (затверджено наказом ДПА України від 11.07.1997р. №233 із змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №290/2094; далі за текстом - Порядок) податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Строк подання звіту визначений п.4.1 Порядку, згідно з яким звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, що в кореспонденції з приписами п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" означає наявність у неприбуткової організації та установи подавати згаданий звіт щоквартально.

          Зібрані судом по даній адміністративній справі докази свідчать про те, що відповідач є реально існуючим суб’єктом права, статус юридичної особи не втратив, а відтак, згідно з законом повинен щоквартально подавати до ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями. Проте, вказаної вимоги закону відповідач не дотримався і на протязі періоду, який в часі перевищує один рік, податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями до позивача не подавав.

          Провівши аналіз норм Закону України "Про систему оподаткування", суд відмічає, що положення названого акту законодавства не виокремлюють благодійні організації, з-поміж інших платників податків ані в частині прав та обов'язків, ані в частині встановлення інших правил притягнення до юридичної відповідальності за невиконання цих обов'язків.

          За таких обставин, суд доходить висновку, що юридична відповідальність за неподання благодійними організаціями до органів державної податкової служби документів, які в розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" мають статус податкових декларацій, має відбуватись на загальних підставах.

          На правильність даного висновку указують положення ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", згідно з яким дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців, а також ч.1 ст.4 згаданого закону, в силу якого державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

          Відповідно до абз. 5 ч.2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

          Зі змісту норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" вбачається, що винятку для платників податків (зборів, обов'язкових платежів), які є благодійними організаціями , законодавцем не зроблено.

          З аналізу зазначених положень слідує, що органи державної податкової служби мають право на звернення до суду з позовом про припинення благодійних організацій як юридичних осіб, взятих ними на податковий облік.

Матеріалами справи доведено факт неподання відповідачем протягом року до органу державної податкової служби України податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями.

З огляду на викладене, суд не знаходить підстав для висновку, що заявлена позивачем вимога будь-яким чином порушує права, свободи та інтереси юридичної особи Благодійного фонду "Харків-Благопарк" у сфері публічно-правових відносин.

          За таких обставин, заявлені Державною податковою інспекцією у Червонозаводському районі м. Харкова вимоги про постановлення судового рішення про припинення юридичної особи –Благодійного фонду "Харків -Благопарк" визнаються судом нормативно та документально обґрунтованими, у зв’язку з чим підлягають задоволенню.

          Оскільки позивачем не заявлялась вимога про призначення судом ліквідаційної комісії відповідно до ч.5 ст.38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", то означена вимога в силу ч.2 ст.11 КАС України судом при розв'язанні спору не вирішується.

          Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч.ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

П О С Т А Н О В И В :

          Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова, третя особа - Департамент державної реєстрації юридичних осіб - підприємців, третя особа - Харківське міське управління юстиції до Благодійного фонду "Харків-Благопарк" про припинення юридичної особи– задовольнити.

          Припинити юридичну особу - Благодійний фонд "Харків-Благопарк" (місцезнаходження - м.Харків, вул.Жовтневої революції, буд.37/39, кв.7; ідентифікаційний код - 25181592).

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі (у разі проголошення постанови у відсутність особи, яка бере участь у справі, - з дня отримання нею копії постанови) заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова у повному обсязі виготовлена 09.03.2010р.

          

          Суддя                                                                                 Сліденко А.В.