Постанова № 9304768, 21.04.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2010
Номер справи
2а-28/10/1370
Номер документу
9304768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Львів

21.04.2010 р.                                                                       № 2а-28/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костіва М.В.

при секретарі судового засідання Билень Н.С.

з участю представників сторін:

від позивача: Дубик О.В.;

від відповідача: Савченко П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Гал-Експо»до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про скасування податкового повідомлення –рішення, винесеного Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова №0000102351 від 14.04.2009 р.,

встановив:

Закрите акціонерне товариство «Гал-Експо»подав позовну заяву до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про скасування податкового повідомлення –рішення, винесеного Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова №0000102351 від 14.04.2009 р.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 04.01.2010 р. відкрито провадження у справі та призначено справу на 24.02.2010 р. Розгляд справи відкладався з підстав, передбачених ст. 150 КАС України.

В судових засіданнях представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що за результатами планової виїзної документальної перевірки за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р. відповідач виніс оспорюване податкове повідомлення-рішення №0000102351 від 14.04.2009 р. на загальну суму 12470,73 грн. податку на доходи нерезидента. Визнав, що ставши членом Сентрекс Інтернешнл Екзибішн Статистикс Юніон позивач сплатив у 2007 р. вказаному суб’єкту 600 євро вступного внеску та членський внесок 1034 євро, а у 2008 р. –1034 євро членського внеску. Крім того, на підставі угоди про надання послуг №804/13827994/1008/16-1 від 05.10.2007 р. позивач сплатив вказаному суб’єкту 400 євро, а на підставі угоди про надання послуг №804/13827994/1008/18 –760 євро, Тобто, усього було сплачено 3828 євро. Сентрекс Інтернешнл Екзибішн Статистикс Юніон зареєстровано в Угорщині, з якою Україною укладено конвенцію, ратифіковану 23.04.1996 р., про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень. Згідно із ст. 14 вказаної конвенції податок з такого доходу підлягає сплаті угорським контрагентом, а не позивачем. Вважає безпідставним неприйняття відповідачем до уваги довідки від 30.03.2009 р. Регіонального управління податкової та фінансової інспекції у центральній Угорщині щодо того, що контрагент позивача зареєстрований в Угорщині платником податків. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача позов заперечив з мотивів, зазначених у запереченні. Посилається на непредставлення позивачем довідок за 2007-2008 роки, які б відповідали вимогам п. 4 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №470 від 06.05.2001 р. та порушення позивачем п. 13.1. пп. “й” Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”. Просить у позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

За результатами планової виїзної документальної перевірки за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2008 р. відповідачем було складено акт, яким був встановлений факт порушення позивачем вимог п. 13.1. пп. “й” Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”. На підставі вказаного акту відповідач виніс оспорюване податкове повідомлення-рішення №0000102351 від 14.04.2009 р. на загальну суму 12470,73 грн. податку на доходи нерезидента, з яких 4156,91 грн. –основний платіж, 8313,82 грн. –штрафні (фінансові) санкції. Порушення закону відповідач вбачає в операціях із нерезидентом - Сентрекс Інтернешнл Екзибішн Статистикс Юніон, зареєстрованим в Республіці Угорщина.

Як вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами, позивач, ставши членом Сентрекс Інтернешнл Екзибішн Статистикс Юніон, сплатив у 2007 р. вказаному суб’єкту 600 євро вступного внеску та членський внесок 1034 євро, а у 2008 р. –1034 євро членського внеску. Крім того, на підставі угоди про надання послуг №804/13827994/1008/16-1 від 05.10.2007 р. позивач сплатив вказаному суб’єкту 400 євро, а на підставі угоди про надання послуг №804/13827994/1008/18 –760 євро. Тобто, усього було сплачено 3828 євро. Факт проведення зазначених господарських операцій та їх підставність відповідач не заперечував. Однак, виплачуючи нерезиденту доходи з джерелом походження з України, позивач не утримував належну суму податку.

Згідно із пп. “й” п. 13.1. Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти, зокрема, інші доходи від здійснення нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів (робіт, послуг), переданих (виконаних, наданих) резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг з міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення. Згідно із п. 13.2. вказаного закону резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

Законом України “Про ратифікацію Конвенції між Україною та Угорською Республікою про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень” було ратифіковано Конвенцію між Україною та Угорською Республікою про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, підписану 19.05.1995 р., згідно із ст. 14 якої доход, що одержується резидентом однієї Договірної Держави щодо професійних послуг чи іншої діяльності незалежного характеру, оподатковується тільки в цій Державі, за винятком випадку, коли він володіє регулярно доступною постійною базою в другій Договірній Державі з метою проведення цієї діяльності. Якщо у нього є така постійна база, доход може оподатковуватись у другій Договірній Державі, але тільки стосовно доходу, що приписується до цієї постійної бази. Термін "професійні послуги" включає, зокрема, незалежну наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку діяльність, так само, як і незалежну діяльність лікарів, адвокатів, інженерів, архітекторів, стоматологів і бухгалтерів. Сторони не заперечили належність наданих нерезидентом послуг до вказаного визначення.

Постановою Кабінету Міністрів України №470 від 06.05.2001 р. “Про затвердження Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування”, затверджено відповідний порядок, який визначає процедуру звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, які набрали чинності в установленому порядку та відшкодування (повернення) сум податку, надміру сплачених на території України. Відповідно до п. п. 3, 4 вказаного порядку, застосування норм міжнародного договору здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору. При цьому, підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.

Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію: повну назву або прізвище нерезидента; підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі; назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження; дату видачі. Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана, але у разі необхідності така довідка може бути затребувана у нерезидента особою, яка виплачує йому доходи, або органом державної податкової служби під час розгляду питання про повернення сум надміру сплаченого податку на іншу дату, що передує даті виплати доходів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач представив відповідачу довідку про приналежність до резидентів, видану Регіональним управлінням податкової та фінансової інспекції у центральній Угорщині 30.03.2009 р., і яка відповідає встановленим вимогам. Та обставина, що вказана довідка містить посилання про те, що вона видана за проханням платника податків, пов’язаного з АТ “Гал-Експо” для цілей ділового партнерства стосовно 2007-2008 р.р. не спростовує зазначеного висновку. Належних доказів зворотнього суду не надано. Суду не доведено порушення позивачем законодавства при здійсненні зазначених операцій із нерезидентом. Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб’єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб’єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Згідно зі ст. 20 ГК України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання. Кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 6-12, 69 -71, 86, 137, 158, 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.          Скасувати податкове повідомлення –рішення, винесене Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова №0000102351 від 14.04.2009 р.

3.          Стягнути з державного бюджету на користь Закритого акціонерного товариства «Гал-Експо»(79008, м. Львів, вул. В.Винниченка, 30, ЄДРПОУ 13827994) 3,40 грн. судового збору.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Львівському апеляційному адміністративному суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Суддя                                                   Костів Михайло Васильович

Повний текст постанови виготовлено 26.04.2010 року.