Рішення № 93046235, 23.11.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2020
Номер справи
826/2709/16
Номер документу
93046235
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2020 року м. Київ №826/2709/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Київській області, Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області, Реєстраційної служби Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому, з урахуванням усунення недоліків позовної заяви, просить:

1) визнати протиправним і скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Хріпкової Ірини Дмитрівни від 18.08.2015 №23742547;

2) визнати протиправним і скасувати рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Гонтар Наталії Іванівни від 18.08.2015 №23746768;

3) зобов`язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Хріпкову Ірину Дмитрівну здійснити повторний розгляд заяви позивача від 13.08.2015 про реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 3222288801:01:314:0006;

4) зобов`язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Гонтар Ната-лію Іванівну здійснити повторний розгляд заяви позивача від 13.08.2015 про реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 3222288801:01:314:0007.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2016, внесеними до журналу судового засідання, замінено первісних відповідачів - державних реєстраторів на Головне територіальне управління юстиції у Київській області; залучено в якості відповідача 2 - Кагарлицьку районну державну адміністрацію Київської області та в якості відповідача 3 - Реєстраційну службу Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області.

У зв`язку із припиненням повноважень судді, в провадженні якого перебувала дана адміністративна справа і не була ним розглянута, та згідно з протоколом повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями вищевказана адміністративна справа передана на розгляд судді Костенку Д.А. Розгляд справи розпочато спочатку.

Підставою позову є наступні обставини. Позивач звернулась до Реєстраційної служби Кагарлицького районного управління юстиції із двома заявами від 13.08.2015 про реєстрацію права власності на земельні ділянки, розміщені за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер 3222288801:01:314:0006 площею 0,0230 га та кадастровий номер 3222288801:01:314:0007 площею 0,1020 га. Заяви подані на підставі рішення Апеляційного суду Київської області від 28.10.2014 №22ц-780/35475/14, яким виділено в особисту власність позивача земельну ділян-ку площею 1250 кв.м. для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за вказаною адресою. Державними реєстраторами прийнято рішення про відмову у реєстрації права власності з тих підстав, що подані документи містять розбіжності у площі земельних ділянок, тому подані документи не дають змогу встановити відповідність заяв-лених прав документам, які їх посвідчують. Вважає оскаржувані рішення протиправними з огляду на помилковість висновків державних реєстраторів, адже площа обох земельних ділянок, виділених рішенням суду, становить 1250 кв.м. При цьому, позивач подала дві окремі заяви щодо кожного окремого об`єкта нерухомого майна відповідно до вимог Порядку реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868.

У справі наявні заперечення Головного територіального управління юстиції у Київ-ській області, в яких відповідач просить відмовити в позові з тих підстав, що до повноважень державних реєстраторів віднесено перевірку і дослідження поданих документів. Як вбачається з поданого рішення Апеляційного суду Київської області від 28.10.2014 №22ц-780/35475/14, позивачу виділено в особисту власність земельну ділянку площею 1250 кв.м., а позивачем заявлено право власності на 2 окремі земельні ділянки площею 0,1020 га та 0,0230 га. Вважає, що поділ земельної ділянки можливий лише після її державної реєстрації.

Від Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області надійшов лист, в якому цей відповідач просить розглядати справу без участі його представника та при вирі-шенні спору по суті покладається на розсуду суду.

Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.

Під час розгляду справи по суті в судовому засіданні позивач та її представник підтри-мали позов з наведених у позовній заяв підстав. Представник Головного територіального управління юстиції у Київській області не визнав позов з підстав, наведених у запереченнях.

Заслухавши пояснення учасників справи, які прибули до судового засідання, дослідив-ши матеріали справи, та зважаючи на їх думку, суд продовжив розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.

Судом встановлено наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

Позивач звернулась до Реєстраційної служби Кагарлицького районного управління юстиції із двома заявами від 13.08.2015 №12804068 і №12805127 (а.с. 72, 73, 79, 80) про реєстрацію права власності на земельні ділянки, розміщені за адресою: АДРЕСА_1:

- кадастровий номер 3222288801:01:314:0006;

- кадастровий номер 3222288801:01:314:0007.

До заяв додала копію паспорту громадянина України та облікової картки платника податків, копію Чорнобильського посвідчення, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3204852142015 від 04.08.2015 та НВ-3204852172015 від 04.08.2015, державний акт на право власності на земельну ділянку з додатком ЯИ №402315 від 21.07.2010, рішення Апеляційного суду Київської області від 28.10.2014 22ц-780/35475/14, що підтверджується копіями карток прийому заяв (а.с. 78, 83).

Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Хріпковою Іриною Дмитрівною від 18.08.2015 №237425471 відмовлено у державній реєстрації прав власності на земельну ділянку кадастровий номер 3222288801:01:314:0006 (а.с. 15, 84).

Рішенням Державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Гонтар Наталії Іванівни від 18.08.2015 №23746768 відмовлено у державній реєстрації прав власності на земельну ділянку кадастровий номер 3222288801:01:314:0007 (а.с. 20, 76).

Оскаржувані рішення обґрунтовані тим, що у рішенні Апеляційного суду Київської області від 28.10.2014 22ц-780/35475/14 зазначено про реєстрацію права власності за позива-чем земельної ділянки на 1250 кв.м, однак у витязі з Державного земельного кадастру НВ-3204852142015 від 04.08.2015 площа земельної ділянки - 0,0230 га, а у витязі з Державного земельного кадастру НВ-3204852172015 від 04.08.2015 площа земельної ділянки - 0,1020 га, що не дає змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Спірні правовідносини виникли у сфері державної реєстрації речових прав на нерухо-ме майно і стосуються правомірності рішень державних реєстраторів про відмову в держав-ній реєстрації права власності. Предметом адміністративної справи, яка розглядається, не є спір про право. Право власності на майно вирішено в межах цивільної справи. Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права полягає у повторному розгляді заяв позивача і не стосується зобов`язання зареєструвати речове право.

Суд зауважує, що згідно з ч. 3 ст. 19 КАС України адміністративні суди не розгля-дають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.

Вимоги позивача не заявлялись нею у приватно-правовому спорі, тому передбачених ч. 3 ст. 19 КАС України перешкод для розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства не має.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV "Про державну реєст-рацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон №1952) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) право власності на нерухоме майно, роз-міщене на території України, що належить фізичним особам підлягає обов`язковій державній реєстрації.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 2 ст. 9 Закону №1952 державний реєстратор:

- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавст-ва, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями;

- приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 24 Закону №1952 передбачено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 19 Закону №1952 передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

З наданих позивачем доказів вбачається, що рішенням Апеляційного суду Київської області від 28.10.2014 №22ц-780/35475/14 (а.с. 25-32), електронна копія якого розміщена в ЄДРСР за №41246246, розділено земельні ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та площею 0,0202 га для ведення особистого селянського господарства відповідно до додатку №5 до висновку судової будівельно-технічної експерти-зи від 10.01.2013 та виділено в особисту власність позивача земельну ділянку площею 1250 кв.м. для обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 101 кв.м. для ведення особистого селянського господарства, межі розподілу яких прокласти по ламаним лініям:

- від точки « 1», що розташована на перетині правої межі та межі земельної ділянки зі сторони АДРЕСА_1 до точки « 2» по лінії межі земельної ділянки зі сторони АДРЕСА_1 проходить лінія розподілу довжиною 23,11 кв.м.;

- від точки « 2» до точки « 3» паралельно зовнішній стіні лівого фасаду житлового будинку проходить лінія розподілу довжиною 10,33 м.;

- від точки « 3» до точки « 4» проходить лінія розподілу довжиною 1,4 м.;

- від точки « 4» до точки « 5» по лінії розподілу житлового будинку проходить лінія розподілу земельної ділянки;

- від точки « 5» до точки « 6» перпендикулярно зовнішній стіні правого фасаду житлового будинку проходить лінія розподілу довжиною 9,96 м.;

- від точки « 6» до точки « 1» по правій межі земельної ділянки проходить лінія розподілу довжиною 12,76 м.;

- від точки « 16», що розташована на перетині лівої межі та межі земельної ділянки зі сторони АДРЕСА_1 до точки « 17» по лінії межі земельної ділянки зі сторони АДРЕСА_1 проходить лінія розподілу довжиною 20,45 м.;

- від точки « 17» до точки « 18» по лінії розподілу сараїв під літерами «В» та «Г» проходить лінія розподілу земельної ділянки;

- від точки « 18» до точки « 19» під кутом 45° проходить лінія розподілу довжиною 1,4 м.;

- від точки « 19» до точки « 20» перпендикулярно межі земельної ділянки зі сторони АДРЕСА_1 проходить лінія розподілу довжиною 11,27 м.;

- від точки « 20» до точки « 21» перпендикулярно зовнішній стіні лівого фасаду житлового будинку проходить лінія розподілу довжиною 3,36 м.;

- від точки « 21» до точки « 10» проходить лінія розподілу довжиною 30,24 м.;

- від точки « 10» до точки « 9» проходить лінія розподілу довжиною 4,78 м.;

- від точки « 9» до точки « 11» та від точки « 11» до точки « 12» по тильній межі земельної ділянки проходять лінії розподілу довжинами 15,69 м. та 4,9 м.;

- від точки « 12» до точки « 13», від точки « 13» до точки « 14», від точки « 14» до точки « 15», від точки « 15» до точки « 16» по лівій межі земельної ділянки проходять лінії розподілу довжинами 5,05 м., 19,28 м., 8,98 м., 23,29 м.

Згідно з додатком №5 до висновку судової будівельно-технічної експертизи від 10.01.2013 (а.с. 33) виділена позивачу земельна ділянка площею 1250 кв.м. для обслугову-вання житлового будинку, господарських будівель та споруд складається з двох окремо розміщених земельних ділянок.

На підставі вказаного рішення суду позивачем зареєстровано у Державному земельно-му кадастрі дві окремі земельні ділянки: кадастровий номер 3222288801:01:314:0006 площею 0,0230 га та кадастровий номер 3222288801:01:314:0007 площею 0,1020 га для обслугову-вання житлового будинку, господарських будівель та споруд, що підтверджено копіями витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3204852142015 від 04.08.2015 (а.с. 16), кадастрових планів вказаних земельних ділянок (а.с. 17, 18, 21).

Надані позивачем докази і обставини, які ними підтверджуються, іншими учасниками справи не заперечувались і не спростовувались. На час розгляду справи дані обставини не змінились і підтверджуються відомостями з публічної кадастрової карти України ( ІНФОРМАЦІЯ_1 скрі-шоти з якої приєднані до матеріалів справи.

Надані позивачем і досліджені судом докази підтверджують той факт, що земельна ділянка площею 1250 кв.м. складається з двох окремих земельних ділянок площею 230 кв.м і 1020 кв.м.

Абзацом 5 п. 4 Порядку реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердже-ного постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868 (далі - Порядок №868), який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що державна реєст-рація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Згідно з п. 8 Порядку №868 заява про проведення державної реєстрації прав подається окремо щодо кожного об`єкта нерухомого майна.

Позивачем подано дві окремі заяви щодо кожної окремої земельної ділянки після їх державної реєстрації в державному земельному кадастрі, що відповідає вимогам п.п. 4, 8 Порядку №868.

Заперечення відповідача про те, що земельна ділянка могла бути поділена після дер-жавної реєстрації не відповідають вимогам п.п. 4, 8 Порядку №868 і поданим позивачем ви-тягам з Державного земельного кадастру, які підтверджують факти реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, тому відхиляються судом.

Отже, подані позивачем документи підтверджували заявлені нею речові права на земельні ділянки, що спростовує висновки державних реєстраторів про протилежне та доводить наявність підстав для проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про неправомірність оскаржу-ваних рішень, тому вимоги про визнання їх протиправними і скасування підлягають задово-ленню.

Розглядаючи вимоги про зобов`язання вчинити дії, суд враховує, що з 01.05.2016 припинено надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень територіальними органами Міністерства юстиції України, а в штаті Головного територіального управління юстиції у Київській області відсутні посади державного реєстратора. Повноваження у сфері державної реєстрації передано відповідним органам місцевого самоврядування, зокрема Кагарлицькій районній державній адміністрації, якій передано відповідні реєстраційні справи.

Виходячи з меж позовних вимог і відсутності заперечень Кагарлицької районної державної адміністрації, а також враховуючи протиправність оскаржуваних рішень та з метою захисту порушених прав позивача на державну реєстрацію прав на належні їй земель-ні ділянки, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання цього відповідача повторно розглянути заяви позивача від 13.08.2015, тому дані вимоги підлягають задово-ленню.

Щодо Реєстраційної служби Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області, то підстав для задоволення вимог до цього відповідача не має.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 242-246, 250, 262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправними і скасувати рішення Головного територіального управ-ління юстиції у Київській області від 18.08.2015 №23742547 та від 18.08.2015 №23746768 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.

3. Зобов`язати Кагарлицьку районну державну адміністрацію Київської області повтор-но розглянути заяву позивача від 13.08.2015 про реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3222288801:01:314:0006.

4. Зобов`язати Кагарлицьку районну державну адміністрацію Київської області повтор-но розглянути заяву позивача від 13.08.2015 про реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3222288801:01:314:0007.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідачі:

1) Головного територіального управління юстиції у Київській області;

02002, м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 15, код ЄДРПОУ 34481907.

2) Кагарлицька районну державну адміністрацію Київської області;

09200, Київська область, м. Кагарлик, пл. Незалежності, 1, код ЄДРПОУ 22207291.

3) Реєстраційна служба Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області; 09200, Київська область, м. Кагарлик, вул. Кооперативна, 19.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, встановлені ст. ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана протягом 30 днів з дня складення рішення у повному обсязі.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко