Постанова № 9304520, 16.04.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2010
Номер справи
2а-5749/09/1370
Номер документу
9304520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Львів

16.04.2010 р.                                                                                 № 2а-5749/09/1370

ПП "Аутпост-1"

до УПФУ у Залізничному р-ні м.Львова

пропро визнання рішення недійсним

з участю представників сторін:

від позивача Івашків Л.В.,

від відповідача: Козицька Р.І.,

ВСТАНОВИВ:

          Приватне підприємство «Аутпост-1»звернулося з позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Залізничному районі м. Львова, в якому просить скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова № 76 від 18.02.2008 року про застосування фінансових санкцій до ПП „Аутпост-1” в розмірі 82530,04 грн. та вимогу про сплату боргу № Ю-262 від 08.02.2008 року.

В судовому засіданні представник позивача свої вимоги підтримав з мотивів, зазначених в позовній заяві та додатково пояснив, що Приватне підприємство „Аутпост-1” знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, є платником єдиного податку зі ставкою оподаткування 10%. На спрощеній системі позивач перебував з моменту створення підприємства –з 2005 року. В період з 17.01.2008 року по 08.02.2008 року відповідачем було проведено перевірку правильності обчислення, повноти нарахування сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 02.05.2006 року по 08.02.2008 року ПП „Аутпост-1”. За результатами вказаної перевірки складено акт № 16 від 08.02.2008 року, в якому зазначено, що позивач не нараховував та не сплачував страхові внески у розмірі 31,8%; 33,2% та з 01.01.2007 року, від суми витрат на оплату праці працівників та від суми виплат винагород фізичним особам за цивільно-правовими договорами про надання послуг. Також даним актом встановлено, що позивачем не було здійснено утримання страхових внесків (0,5-5%) із винагород за цивільно-правовими договорами про надання послуг. На підставі вказаного акту, відповідачем прийнято рішення № 76 від 18.02.2008 року про застосування фінансових санкцій до ПП „Аутпост-1” в розмірі 82530,04 грн. Також позивачу була надіслана вимога про сплату боргу № Ю-262 від 08.02.2008 року на суму 145164 грн. 31 коп. Вказане рішення та вимога були оскаржені в адміністративному порядку, однак були залишені без задоволення. Позивач вважає, що оскаржувані рішення та вимога про сплату боргу є безпідставними, суперечать нормам чинного законодавства України, зокрема, Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” від 03.07.1998 року № 727/98, Закону України “Про систему оподаткування”.

Представник відповідача позов заперечив та пояснив, що в результатi перевiрки ПП "Аутпост-1", яке перебуває на єдиному податку, не було здiйснено нарахування страхових внесків (32,2%, з 01.01.06 31,8%) на фонд оплати працi за перiод з 02.05.06 по 08.02.08 року на загальну суму 145164 грн. 31 коп., управлiнням донараховано своєчасно не обчисленi cтpaxoвi внески в cумi 145164 грн. 31 коп. вiдповiдно до ч.3 ст.20 Закону-1058 (акт перевiрки вiд 08.02.08 №16) в т.ч.: на заробiтну плату штатних працiвникiв –71 450,17 грн., на винагороди за цивільно-правовими договорами про надання послуг працiвниками, якi не перебувають в штатi підприємства –71 331,94 грн., здiйснено донарахування своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків в сумі 2382,20 грн. за ставками (з 01.01.06 1-5%, з 01.01.07- 0,5-5%) iз винагород за цивiльно - правовими договорами про надання послуг працiвниками, якi не перебувають в штатi підприємства. На підставі п.4 ч.9 ст. 106 Закону-1058, було прийнято Рiшення № 76 від 18.02.2008 року про застосування фінансових санкцій до ПП „Аутпост-1” в розмірі 82530,04 грн. та надiслано позивачу вимогу про сплату боргу № Ю-262 від 08.02.2008 року на суму 145164 грн. 31 коп. Представник відповідача вважає, що позивач допустив порушення вимог п.1 ст. 14 Закону України від 09.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та вимог Закону України №400/97 ВР “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”, якими передбачено обов’язок працедавця, незалежно від того, на якій системі оподаткування він перебуває, нараховувати та сплачувати пенсійні внески з 01.01.2006 року в розмірі 31,8%, а з 01.01.2007 року в розмірі 33,2 % від суми витрат на оплату праці найманих працівників.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Приватне підприємство „Аутпост-1” знаходиться на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та є платником єдиного податку зі ставкою оподаткування 10%. На спрощеній системі позивач перебував також в 2006, 2007 та 2008 роках. В період з 17.01.2008 року по 08.02.2008 року відповідачем була проведена перевірка правильності обчислення, повноти нарахування сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за період з 02.05.2006 року по 08.02.2008 року ПП „Аутпост-1”. За результатами вказаної перевірки складено Акт № 16 від 08.02.2008 року, в якому зазначено, що пiдприємством не було здiйснено нарахування страхових внесків (32,2%, з 01.01.06 31,8%) на фонд оплати працi за перiод з 02.05.06 по 08.02.08 року на загальну суму 145164 грн. 31 коп., відповідачем донараховано позивачу cтpaxoвi внески в cумi 145164 грн. 31 коп. в т.ч.:

- на заробiтну плату штатних працiвникiв – 71 450,17 грн.,

- на винагороди за цивільно-правовими договорами про надання послуг працiвників, якi не перебувають в штатi підприємства - 71 331,94 грн.,

здiйснено донарахування страхових внесків в сумі 2382,20 грн. за ставками (з 01.01.06 1-5%, з 01.01.07- 0,5-5%) iз винагород за цивiльно - правовоми договорами про надання послуг працiвникiв, якi не перебувають в штатi підприємства.

На підставі вказаного Акту, відповідачем прийнято рішення № 76 від 18.02.2008 року про застосування фінансових санкцій до ПП „Аутпост-1” в розмірі 82 530,04 грн. Також позивачу була надіслана вимога про сплату боргу № Ю-262 від 08.02.2008 року на суму 145164 грн. 31 коп.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають мiж суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування. Дiя iнших нормативно-правових aктів на цi правовiдносини може поширюватись лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частинi, що йому не суперечить.

Виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсiйного страхування; коло осiб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелiк платникiв страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованостi за цими внесками.

Згідно з п.1 статтi 11 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсiйне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсiйному страхуванню пiдлягають особи, якi працюють на пiдприємствах, в установах, органiзацiях, створених вiдповiдно до законодавства України, незалежно вiд форми власностi, виду діяльності та господарювання, у фiлiях, представництвах, вiддiленнях, в об'єднаннях громадян, у фiзичних осiб - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi та iнших осiб (включаючи юридичних та фiзичних осiб - суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, якi обрали особливий спосiб оподаткування (фiксований податок, єдиний податок, фiксований сiльськогосподарський податок, придбали спецiальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на iнших умовах, передбачених законодавством або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до п.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV страхувальниками цих осiб є їх роботодавцi, якi вiдповiдно до частини 1 статтi 15 цього Закону є платниками страхових внесків та зобов'язанi на пiдставі пункту 6 частини 2 статтi 17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати i сплачувати в установленi строки та в повному обсязi cтpaxoвi внески.

Статтею 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV передбачено, що cтрахові внески є цiльовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всiй територiї України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податкiв, iнших обов'язкових платежiв, що складають систему оподаткування, на цi внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пiльги з нарахування та сплати страхових внесків або звiльнення від їх сплати.

Ставки, мexaнізм справляння та пільги щодо сплати збору на обов'язкове пенсiйне страхування встановленi Законом України "Про збiр на обов’язкове державне пенсiйне страхування" № 400/97ВР, яким разом iз Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№ 1058, не встановлено такої пільги, як звiльнення вiд сплати збору на обов'язкове держанне пенсiйне страхування для суб'єктiв підприємницької дiяльностi, що перейшли на спрощену систему оподаткування.

Аналiзуючи наведенi правовi норми, суд дiйшов висновку, що, cтpaxoвi внески на загальнообов'язкове держанне пенсiйне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, iншим законодавством не можуть встановлюватися пiльги з нарахування та сплати страхових внесків або звiльнення вiд їх сплати.           

Отже, обов'язок сплачувати cтpaxoвi внески на загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування не зумовлюється статусом платника податку як суб'єкта підприємницької діяльності. Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, облiку та звiтностi суб’єктiв малого пiдприємництва" № 727/98 регулює питання оподаткування суб'єктiв малого пiдприємництва.

Згiдно з вимогами статтi 15 Прикiнцевих положень Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV, до приведення законодавства України у вiдповiднiсть iз цим Законом, закони України та iншi нормативно-правовi акти застосовуються в частинi, що не суперечать цьому Закону. Положення статті 6 зазначеного Указу про звiльнення суб'єктiв малого пiдприємництва, якi сплачують єдиний податок, вiд збору на загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування, Закону суперечать i застосуванню не пiдлягають.

          З врахуванням наведених норм суд погоджується із правомірністю донарахування відповідачем своєчасно не нарахованих та не виплачених страхових внесків (32,2%, з 01.01.06 31,8%) за перiод з 02.05.06 по 08.02.08 року на фонд оплати працi штатних працівників позивача в розмірі –71 450,17 грн. та з правомірністю застосування штрафних санкції в розмірі 45161,64 грн. за вищевказане порушення.

Однак, як зазначено вище, відповідно до ст.11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV, застрахованими особами визначені громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

На відміну від фізичних осіб, які виконують роботи за договорами цивільно-правового характеру, які визначені застрахованими особами, даною нормою не передбачено, страхування осіб, які надають послуги за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно із ч.1 статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Вказана позиція підтримується Пенсійним фондом України, який зазначив у листі від 01.09.2006 року № 11127/03-02, що у разі, якщо суми винагород виплачуються особам за надання послуг за договорами цивільно-правового характеру, внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не нараховуються та не сплачуються.

Відповідно до акту перевірки № 16 від 08.02.2008 року відомо, що відповідачем, всупереч вищевказаній нормі, здійснено донарахування страхових внесків (32,2%, з 01.01.06 31,8%) за перiод з 02.05.06 по 08.02.08 року на винагороди за цивільно-правовими договорами про надання послуг фізичними осібами, якi не перебувають в штатi підприємства в розмірі 71 331,94 грн., також безпідставно здiйснено донарахування страхових внесків в сумі 2382,20 грн. за ставками (з 01.01.06 1-5%, з 01.01.07- 0,5-5%) iз винагород за цивiльно - правовоми договорами про надання послуг фізичних осіб, якi не перебувають в штатi підприємства.

Суд приходить до висновку, що внаслідок цього порушення відповідачем було безпідставно прийнято вимогу про сплату боргу № Ю-262 від 08.02.2008 року в частині вимог про виплату 71 331,94 грн. та безпідставно прийнято рішення в частині застосування фінансових санкцій до ПП „Аутпост-1” в розмірі 37368,40 грн.

Судові витрати у вигляді 3 грн 40 коп судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ :

          Позов задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова № 76 від 18.02.2008 року про застосування фінансових санкцій до ПП „Аутпост-1” в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 37368 грн. 40 коп.

Визнати незаконною та скасувати вимогу про сплату боргу № Ю-262 від 08.02.2008 року Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова в частині вимоги про оплату 73714 грн. 14 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Аутпост-1» (79000, м. Львів, вул. Повітряна, 14, кв.1, ідентифікаційний код 33533435) 1 (одну) грн. 66 коп. судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити          

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку визначеному ч.5 ст. 186 КАС України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова в повному обсязі виготовлена 19.04.2010 року.

Суддя                                                                       Лунь Зоряна Іванівна