
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16 листопада 2020 року № 520/10989/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зоркіної Ю.В.,
при секретарі - Пройдак С.М.
за участі представників:
позивача - Халаєвої Г.О., відповідача - Ткаченко Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРІНФОРМТРЕЙД" до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,
установив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд: скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу Управління Укртрансбезпеки у Харківській області № 172297 від 18.02.2020р., винесену відносно ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙД" про застосування штрафу у розмірі 17000 грн.; визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області щодо нарахування ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙД" суми за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 426,00 євро, згідно Розрахунку № 174869 від 28.12.2019р., складеного стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 під час рейдової перевірки 28.12.2019р. на 86 км а/д М-06 "Київ-Чоп" та Розрахунку № 174869 від 23.04.2020, складеного 23.04.2020р. стосовно транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1 з напівпричепом марки Trailor д/н НОМЕР_2 .
Ухвалою від 25.08.2020 адміністративний позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
04.09.2020 позивачем надано суду квитанцію про сплату судового збору та судом відкрито провадження в порядку, визначеному ст.257 КАС України
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав, просив позов задовольнити, пославшись на те, що такий вид, як документальний габаритно-ваговий контроль застосовується тільки при поданні та оформлені дозволу на рух, а факт перевищення хоча б одного вагового та габаритного нормативного параметра повинен виявлятися тільки при проведенні точного габаритно-вагового контролю із застосуванням відповідних пристроїв для зважування; перевезення подільного вантажу не потребувало отримання дозволу, який давав би право на рух автомобільними дорогами України, або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків. Отже, зроблені відповідачем висновки щодо відсутності дозволу, який би давав право на рух транспортного засобу, є необґрунтованими, а оскаржувана постанова, є протиправною та підлягає скасуванню в судовому порядку.
В судовому засіданні представник відповідача зазначила, що клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог подано відносно скасування розрахунку вартості проїзду, тоді як позовні вимоги стосуються визнання протиправними дій відповідача по їх складанню; проти задоволення адміністративного позову заперечувала, оскільки позивач, незважаючи на заборону, встановлену абз. 3 п. 22.5 Правил дорожнього руху, здійснював перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових обмежень, для перевезення якого у відповідності до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" повинен бути наявний відповідний дозвіл. Стаття 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" має чітку вказівку для отримання дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, без розмежування вантажу за специфікою: подільний чи неподільний. Дана обставина спростовує твердження позивача стосовно того, що у випадку перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових параметрів відсутня потреба в отриманні відповідного дозволу; не надано належних та допустимих доказів того, що вага вантажу, яка встановлена співробітниками Укртрансбезпеки, є недостовірною. Крім того, ТТН на відпуск нафтопродуктів відповідає всім вимогам Правил № 363, містить всі необхідні реквізити, а жодних доказів того, що в ній міститься помилка, позивач не надає.
Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що за допущене 28.12.2019 року ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙД" порушення п.22.5 Правил дорожнього руху та статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", постановою управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172297від 18.02.2020 року на підставі абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосовано до позивача адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000,00 грн. відповідно до абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Вказану постанову разом із супровідним листом від 20.02.2020 року № 16392/37/24-20 направлено на адресу підприємства та 25.02.2020 отримано уповноваженим представником, що підтверджено відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення.
Не погоджуючись із постановою управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172297 від 18.02.2020 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).
Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
У відповідності до п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Харківській області.
Отже, Укртрансбезпека та її територіальні органи під час здійснення своїх повноважень діють як суб`єкти владних повноважень, яким надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов`язкових до виконання.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 16 Порядку № 1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Судом встановлено, що на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок у період з 23.12.2019 по 30.12.2019 (затверджено начальником управління Укртрансбезпеки у Харківській області 20.12.2019 р.) та направлення на перевірку від 23.12.2019 № 004785, співробітниками управління Укртрансбезпеки у Харківській області 28.12.2019 року проводилась рейдова перевірка на 86 км а/д М-06 "Київ - Чоп". Копії вказаних документів містяться в матеріалах справи.
Відповідно до пункту 3, 4 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. №422 (далі - Порядок №422), зупинення транспортного засобу здійснюється для проведення рейдової перевірки посадовою особою в будь-який час на маршруті руху.
Водій транспортного засобу зобов`язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Перевірка одного транспортного засобу проводиться протягом не більше однієї години.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про автомобільний транспорт", водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Відповідно до п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно пп.3 п.2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 р. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 6 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до п.3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (далі - Правила №30), транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно пп.3-5 п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 року № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема:
- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422:
- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);
- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Для проведення рейдової перевірки співробітниками управління Укртрансбезпеки зупинений транспортний засіб марки DAF, модель FT XF 95.430, номерний знак НОМЕР_3 з напівпричепом - цистерною марки TRAILOR, модель SYY3CX, номерний знак НОМЕР_4 , під керуванням водія ОСОБА_1 ..
Як встановлено судом та не заперечувалося представниками сторін, водій транспортного засобу надав до рейдової перевірки посадовим особам управління Укртрансбезпеки у Харківській області наступні документи: посвідчення водія відповідної категорії серії НОМЕР_5 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (тягача) марки DAF, модель FX 95.430, номерний знак НОМЕР_1 , серії НОМЕР_6 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (напівпричепу - цистерни) марки TRAILOR, модель SYY3CX, номерний знак НОМЕР_4 , серії НОМЕР_7 ; товарно-транспортну накладну на відпуск нафтопродуктів № 27/2 від 27.12.2019.
Зі змісту наданих документів встановлено, що автомобільним перевізником є ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙ", яке надавало послуги з перевезення небезпечного вантажу з м. Коростень Житомирської області до м. Харкова.
За результатами документального габаритно-вагового контролю транспортного засобу, посадовими особами управління Укртрансбезпеки виявлено, що загальна маса тягача разом з напівпричепом та вантажем становила 45.43 т при нормативно допустимій 40 т для даного типу транспортного засобу, про що складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 033269 від 28.12.2019.
Крім того, складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 033269 від 28.12.2019 року, за яким розрахунок до сплати за формулою: П=(Рзм+Рнв+Рг)*В*К складає 426.00 Євро.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно - правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями, та залізничними переїздами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила №30) визначено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Співробітниками управління складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 174859 від 28.12.2019 року, в якому зазначено, що під час перевірки транспортного засобу ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙ" встановлено порушення, а саме: перевізник вантажу згідно ТТН від 27.12.2019 року здійснено з перевищенням вагових норм (фактична маса транспортного засобу складає 45,43 т. при нормативно допустимій 40 т.) без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним органом, що призвело до порушення п.22.5 Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачено абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Копія акту міститься в матеріалах справи.
Водій з актом проведення перевірки № 174869 від 28.12.2019 року проведення перевірки ознайомився,
За результатами розгляду справи про порушення ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙ" законодавства про автомобільний транспорт, постановою управління Укртрансбезпеки у Харківській області про застосування адміністративно - господарського штрафу № 172297 від 18.02.2020 року застосовано до позивача адміністративно - господарський штраф у сумі 17000,00 грн. відповідно до абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідного дозволу на перевезення вантажу з перевищенням ваги не надано як до перевірки, та і до суду.
В позовній заяві позивач зазначив, що в даному випадку відсутня потреба в отриманні дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортним засобом з перевищенням вагових параметрів, оскільки позивач здійснював перевезення подільного вантажу - дизельного палива.
Суд не погоджується з такими твердженнями позивача, оскільки в разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено обов`язок отримання дозволу компетентного органу, який дає право на рух автомобільними дорогами України. При цьому, отримання такого дозволу не залежить від самого вантажу: подільний чи неподільний.
В постанові від 24.07.2019 року по справі №803/1540/16 Верховний Суд зауважив, якщо вагові параметри вказаного транспортного засобу перевищують нормативно допустимі вагові обмеження, що дало підстави вважати цей транспортний засіб великоваговим, для руху якого, за правилами частини четвертої статті 48 Закону № 2344-ІІІ, повинен бути відповідний дозвіл. Відсутність такого дозволу є достатньою підставою для накладення на товариство штрафу відповідно до статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи, що рейдовою перевіркою встановлено перевищення вагових норм транспортного засобу на 13,57%, оскільки його фактична маса 45.43 т. при нормативно допустимій 40 т., що є порушенням п.22.5 Правил дорожнього руху, при цьому як до перевірки так і до суду позивачем не надано відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним органом, а також не надано доказів того, що в нього відсутній обов`язок отримати такий дозвіл на перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових обмежень, за таких підстав управлінням Укртрансбезпеки у Харківській області правомірно винесено оскаржувану постанову № 172297 від 18.02.2020 року, якою застосовано до позивача штраф у сумі 17 000,00 грн. за перевищення ТЗ вагових норм.
Оскільки в акті № 174869 від 28.12.2019 року зафіксовано відсоткове співвідношення перевищення параметрів від нормативу - 13%, тому управлінням вірно застосовано до позивача штраф, передбачений абз.15 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
У відповіді на відзив представник позивача зауважив, що перевірка у водія дозволу, який дає право на рух транспортного засобу з перевищенням вагових параметрів мають працівники відповідного підрозділу МВС.
Суд з цим не погоджується, оскільки пунктом 15 Порядку №1567, яким керується Укртрансбезпека та її територіальні органі при здійсненні державного контролю на автомобільному транспорті, передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Стаття 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" саме визначає, що у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, має бути дозвіл.
Суд також не погоджується з твердженнями позивача, що під час здійснення документального габаритно - вагового контролю співробітниками Укртрансбезпеки визначено масу транспортного вантажу у спосіб, який суперечить приписам законодавства, з огляду на наступне.
В акті перевірки № 174859 від 28.12.2019 року зазначено, що перевізником вантажу згідно ТТН від 27.12.2019 № 27/2 року здійснено перевищення вагових норм на 13% - фактична маса транспортного засобу складає 45.43 т. при нормативно допустимій 40 т.
Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів: маса тягача марки DAF, модель FX 95.430, номерний знак НОМЕР_1 без навантаження складає 7.27 т., маса напівпричепа-цистерни марки TRAILOR, модель SYY 3CX, номерний знак НОМЕР_4 без навантаження складає 6.545 т.
Отже, загальна вага без навантаження тягача і напівпричепа складає 13.815 т. В момент рейдової перевірки перевізник здійснював перевезення вантажу (дизельного палива) за товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів №27/2 від 27.12.2019 маса нафтопродукту (дизельного палива) складає 31,616 т.
Документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу (пп.5-1 п.2 Порядку № 879).
Шляхом додавання маси транспортного засобу (13.8154 т.), маси вантажу (31.616 т.), встановлено загальну масу транспортного засобу з вантажем, яка складала 45.43 т., що є вірним.
Щодо розгляду справи про порушення автомобільного законодавства, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Керівнику ТОВ "УКРІНФОРМТРЕЙД" надіслано повідомлення № 12338/37-1/24-20 від 07.02.2020, яким повідомлено, що розгляд справи про порушення автотранспортного законодавства відбудеться 18.02.2020 року з 09:00 год. до 13:00 год. за відповідною адресою. Копію листа позивач отримав 13.02.2020 року, що підтверджено підписом уповноваженої особи в повідомленні про вручення поштового відправлення. Проте, на розгляд справи представник позивача не прибув та не надав письмових пояснень, які б могли вплинути на результати розгляду, причин не повідомив.
Отже, управлінням не порушено процедуру розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства та накладення на позивача штрафу.
У відповіді на відзив представник позивача стверджував, що управлінням не проведено реєстрації транспортного засобу у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Дане твердження не відповідає дійсності та спростовується, оскільки в наданій до суду управлінням копії Журналу обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів міститься запис 480 про здійснення рейдової перевірки 28.12.2019 року за маршрутом Коростень-Харків транспортних засобів ТОВ "Укрінформтрейд" Копія журналу (окремих сторінок) міститься в матеріалах справи.
Оскільки оскаржувана постанова управління Укртрансбезпеки у Харківській області № 172297 від 18.02.2020 про застосування до позивача штрафу винесена правомірно, з дотриманням передбаченої законодавством процедури, позовні вимоги ТОВ "Укрінформтрейд" є необґрунтованими, отже не підлягають задоволенню.
Щодо оскарження дій по складанню розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, то суд зазначає, що оскільки сам по собі розрахунок не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні статті 19 КАС України, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для позивача.
Повноваження відповідача у цьому випадку обмежуються лише нарахуванням плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд.
Водночас, сама плата за проїзд є сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування та у разі недобровільної сплати стягується шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку , що дії відповідача по складанню розрахунку не порушують прав позивача у сфері публічно-правових відносин.
Згідно частини 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 ст.77 КАС України України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не спростував факт перевищення нормативно допустимого вагового навантаження транспортного засобу.
Таким чином, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Оскільки, адміністративний позов задоволенню не підлягає, судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст. 2, 6-10, 242-246, 250, 255-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі рішення виготовлено 23.11.2020
Суддя Зоркіна Ю.В.