Рішення № 93043976, 23.11.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2020
Номер справи
520/12472/2020
Номер документу
93043976
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

23 листопада 2020 р. Справа № 520/12472/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Супрун Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61082), Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08166355, вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Харківського обласного військового комісаріату (61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, код ЄДРПОУ 08166355) щодо не включення в Довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України від 16 березня 2018 року №ФХ119102 виданої виданої на ім`я ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Харківський обласний військовий комісаріат (61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, код ЄДРПОУ 08166355) включити в Довідку про розмір грошового забезпечення яке враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України на ім`я ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, а саме: додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, надбавка за роботу з особовим складом у розмірі 5%, надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премій у розмірі 10%;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61082) після отримання із Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08166355, вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052) нової Довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для обчислення пенсії, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України виданої на ім`я ОСОБА_1 з урахуванням наведених у прохальній частині цієї адміністративної позовної заяви додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсій ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року та здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої суми пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням раніше виплачених сум, та в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсії виходячи з вказаних додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням усіх видів грошових надбавок та премій, відповідних сум грошового забезпечення, зазначених до 01 січня 2018 року у довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.02.2018 року №103, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці , надбавка за роботу з особовим складом у розмірі 5%, надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премій у розмірі 10%;

- для забезпечення належного захисту прав позивача у разі необхідності вийти поза межі заявлених позовних вимог.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». У квітні 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області на підставі Довідки Харківського обласного військового комісаріату здійснило перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року у зв`язку із зміною грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, як зазначено у довідці Головного Управління пенсійного фонду України в Харківській області від 09.01.2020 року №117. Питання щодо наповнення Довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача належить до компетенції Харківського обласного військового комісаріату, який є уповноваженим органом для надання вищезазначеної довідки. Вважаючи що дії відповідача є протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд зазначає, що дана адміністративна справа не належить до переліку справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження та має незначну складність.

Відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2020 року відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі. У вказаній ухвалі зазначено, що відповідно до положень п.3 та п.10 ч.6 ст.12, ч.1 ст.257 КАС України, справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.2,3,4,5 ст.262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Представником Харківського обласного військового комісаріату 02.10.2020 року до канцелярії суду подано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що постановою № 45 визначено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. На виконання положень ст. 63 Закону, п.1,2 Постанови № 45 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.», відповідно до якої: 1. Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) до 1 березня 2018 р., з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 у. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Отже, для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року враховуються тільки три складові грошового забезпечення: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Харківським обласним військовим комісаріатом, в порядку, та за формою, визначеної у додатку № 2 Постанови № 45 було надано довідку про розмір грошового забезпечення. Існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає подання Харківським обласним військовим комісаріатом довідки про додаткові види грошового забезпечення, крім передбачених Постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». В силу вище викладених положень нормативно-правових актів, Харківський обласний військовий комісаріат не має повноважень, щодо самостійного проведення нарахувань та видачі довідки з включенням додаткових видів грошового забезпечення.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 16.10.2020 року до канцелярії суду подано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що на виконання вимог ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки, виданої Харківським обласним військовим комісаріатом ОСОБА_1 було зроблено перерахунок з 01 січня 2018 року. Зазначив, що в постанові від 25.11.2014 року Верховний Суд України зокрема зазначає наступне: за змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Аналогічна правова позиція зазначена в рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 року по справі №240/6263/18, постанові Верховного Суду від 19.07.2019 по справі №640/17250/16-а.

Позивачем 23.10.2020 року до канцелярії суду подано відповідь на відзив на позовну заяву, в якому він просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, суд установив такі фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 , є пенсіонером Збройних Сил України та отримую пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 20.06.2008 року.

Харківським обласним військовим комісаріатом була складена довідка про грошове забезпечення від 16 березня 2018 року №ФХ119102 за відповідною посадою, до якої включено: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років у розмірі 50%.

Відповідачем, ГУ ПФУ у Харківській області було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, у якому підсумок пенсії позивача складає (з надбавками): 4365,6 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 1919,62 та підвищення 1222,99 (50% від 2445,98) та з посиланням на п.1 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. виплата проходить наступним чином: 50% різниці підвищення у період 01.01.2018 р. - 31.12.2018 р.; 75% різниці підвищення у період 01.01.2019 р. - 31.12.2019 р.; 100% різниці підвищення з 01.01.2020р.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (надалі за текстом - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до приписів ст. 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (надалі за текстом - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Суд зазначає, що питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, п.п. 1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 як частини нормативно-правового акту відповідно до ст. 255 та ч.2 ст.265 КАС України утратили чинність лише з 05.03.2019р.

Спір по справі склався до дати утрати чинності п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2018 року проведено на підставі довідки № ФХ119102 від 16 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складеної Харківським ОВК, в якій зазначені такі складові грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року: посадовий оклад, оклад за військовим званням "підполковник", надбавка за вислугу років (50 %).

Таким чином, суд зазначає, що в поданій до пенсійного органу Харківським обласним військовим комісаріатом довідці, зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 року №45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 (чинним на момент виготовлення даної довідки).

Відносно тверджень позивача про те, що пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку є такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, а тому відповідач, при складанні довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії повинен керуватися Законом № 2262-ХІІ, Законом № 2011-ХІІ та постановою КМУ № 704, суд зазначає наступне.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав чинності з 01.01.2017) частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у новій редакції, яка передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії військовослужбовців підлягають перерахунку на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Таким чином, пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст. 265 КАС України.

Оскільки Харківський ОВК у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, то підстави для зазначення інших додаткових видів грошового забезпечення, ніж ті які зазначені в довідці, на дату її видачі, були відсутні, оскільки на час складання даної довідки чинним законодавством передбачені не були.

Суд зазначає, що визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій Харківського ОВК щодо видачі довідки для перерахунку пенсії, які були вчинені відповідачем до визнання нечинною постанови КМУ № 103.

При цьому, після втрати чинності п.п. 1 і 2 Постанови № 103 позивач не набув право на перерахунок пенсії в силу п. 1 порядку № 45 з події підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців на підставі постанови № 704, тобто з 01.03.2018, зважаючи на те, що алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився після визнання в судовому порядку не чинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 від 05 березня 2019 року.

Наведене узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 13.03.2019 за наслідками розгляду зразкової справи № 240/6263/18, яка набрала законної сили 19.02.2020 на підставі постанови Великої Палати Верховного Суду від 19 лютого 2020 року по справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19).

Так, правовідносини в цих справах виникли через застосування одних і тих самих нормативно правових актів, а отже згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому суд не бере до уваги посилання позивача у позовній заяві на висновки Верховного Суду від 17.12.2019р. у зразковій справі №160/8324/19, оскільки справа №520/12472/2020 не підпадає під ознаки типової справи, бо предмет спору у справі №520/12472/2020 відрізняється від предмету позову у зразковій справі, у зв`язку з чим, висновки Верховного Суду по справі №160/8324/19 не мають бути застосованими при розгляді справи №520/12472/2020.

Щодо частини позовних вимог, що заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, суд зазначає наступне.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Враховуючи те, що перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснюється на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці що має бути видана Харківським обласним військовим комісаріатом, як наслідок, позовні вимоги, пред`явлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.

Крім того, щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з урахуванням усіх видів грошових надбавок та премій, відповідних сум грошового забезпечення, зазначених до 01 січня 2018 року у довідці Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21.02.2018 року №103, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці , надбавка за роботу з особовим складом у розмірі 5%, надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премій у розмірі 10%, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Вказана позовна вимога була розглянута в рамках розгляду справи № 520/1231/2020, в рамках розгляду якої прийнято рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05 березня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, яке набрало законної сили 07.08.2020 року.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про залишення без задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61082), Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08166355, вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складено та підписано 23.11.2020.

Суддя Супрун Ю.О.