
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
24 листопада 2020 р. Справа № 160/10941/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі питання щодо закриття провадження у справі в частині позовних вимог за позовною заявою ОСОБА_1 до Солонянської селищної ради Солонянського району Дніпропетровської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Солонянської селищної ради Солонянського району Дніпропетровської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Солонянської селищної ради від 23.06.2020р. №60-48/ VII «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд громадянці ОСОБА_2 »;
- визнати протиправною відмову Солонянської селищної ради Солонянського району Дніпропетровської області у задоволенні заяви ОСОБА_3 , що діяв за довіреністю в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 23.07.2020 р. щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 га за адресою АДРЕСА_1 .
-зобов`язати Солонянську селищну раду Солонянського району Дніпропетровської області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 , що діяв за довіреністю в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 23.07.2020 р. щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 га за адресою АДРЕСА_1 , з прийняттям рішення у відповідності до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 15.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернулася із заявою до відповідача в якій просила останнього надати дозвіл на розроблення проектної документації щодо земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд по АДРЕСА_1 . Також в заяві вказала, що їй стало відомо про те, що дана земельна ділянка безпідставно надана ОСОБА_2 , що є третьою особою на стороні відповідача, їй вже наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Позивачем було отримано відповідь виконавчого комітету Солонянської селищної ради №1169/04-16 від 14.08.2020 року. В даній відповіді позивача було проінформовано, що Рішенням Широчанської сільської ради №7 IV / V від 05.10.2006р. «Про передачу земельної ділянки у приватну власність громадян», земельну ділянку площею 0,20 га за адресою АДРЕСА_1 було передано у приватну власність громадянці ОСОБА_4 Широчанська сільська рада припинила своє існування як юридична особа, але вищевказане рішення не скасовано та є чинним. В свою чергу, фізична особа, якій було надано зазначену земельну ділянку у приватну власність рішенням від 05.10.2006 р. з метою виготовлення землевпорядної документації звернулася до Солонянської селищної ради із заявою про поновлення рішення. Щодо скасування рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою гр. ОСОБА_2 , відповідач повідомив, що відмовляє у задоволенні такого прохання та порекомендував звернутися до суду. На адвокатський запит від 14.08.2020 р. позивачем були отримані копія рішення Солонянської селищної ради від 23.06.2020 р. №60-48/VII «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд громадянці ОСОБА_2 ». Таким чином, на думку позивача, відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Вирішуючи питання щодо можливості розгляду справи в частині позовних вимог в порядку адміністративного судочинства, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить суд, зокрема, визнати протиправним та скасувати рішення Солонянської селищної ради від 23.06.2020 р. №60-48/ VII «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд громадянці ОСОБА_2 ».
Прийняття даного рішення спричиняє настання правових наслідків, які породжують особисті майнові права та зобов`язання сторін, тобто підпадають під визначення приватноправових.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частини 4 статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Отже, рішення суб`єктів владних повноважень, можуть бути підставами виникнення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10 частини другої).
Згідно із частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, визнання незаконними рішень суб`єкта владних повноважень може бути способом захисту цивільного права або інтересу.
Отже, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Згідно з частиною 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Враховуючи вищенаведені положення норми права, не є публічно-правовим спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування (суб`єктом владних повноважень) та суб`єктом приватного права - фізичною особою чи юридичною особою, в якому управлінські дії суб`єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної чи юридичної особи. У такому випадку - це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб`єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.
Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, тоді як визначальним принципом цивільного судочинства є змагальність сторін.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2019 року у справі №350/793/16-а провадження №11-1501апп18.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Солонянської селищної ради від 23.06.2020 р. №60-48/VII «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд громадянці ОСОБА_2 ».
На підставі викладеного, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Провадження у справі №160/10941/20 за позовом ОСОБА_1 до Солонянської селищної ради Солонянського району Дніпропетровської області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Солонянської селищної ради від 23.06.2020 р. №60-48/VII «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд громадянці ОСОБА_2 » - закрити.
Роз`яснити позивачу, що даний спір може бути вирішено за правилами цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар