Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2010 р. справа № 2а-3063/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку адміністративну справу за позовом прокурора Приморського району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області до Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Приморського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя звернувся до суду з позовом до Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач в порушення ст. 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» своєчасно не сплатив страхові внески до пенсійного фонду, у зв’язку з чим має прострочену заборгованість з їх сплати за період з 02.12.2009 року по 04.01.2010 року в розмірі 17354,80 грн. Оскільки відповідач в добровільному порядку суму страхових внесків не сплачує, просив у відповідності до ст. 106 вищевказаного Закону стягнути з відповідача зазначену суму боргу.
Прокурор в судове засідання не з”явився з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, заяв про відкладенння розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності не надав.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, але надав заяву прокурора про збільшення розміру позовних вимог на суму 18123,10 грн., оскільки збільшився період заборгованості – з 02.12.2009 р. по 04.02.2010 р., у зв”язку з чим загальна сума заборгованості становить 35477,90 грн. Просив задовольнити уточнені позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином за юридичною адресою. Заяв про відкладення розгляду справи суду не надавав, але надав заяву, якою проти позовних вимог не заперечував та просив розглянути справу у відсутності представника відповідача і розстрочити виконання постанови суду згідно графіку.
Розглянувши матеріали справи, об”єктивно, всебічно і повно дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними доказами, суд встановив наступне.
Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладений обов’язок представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до вимог ст.361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Маріуполя є суб’єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов’язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальниками, відповідно до ст. 14 даного Закону, зокрема, є роботодавці, а саме: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об’єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 15 Закону платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону; платниками страхових внесків до Накопичувального фонду є застраховані особи, зазначені в пунктах 1 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
Донецьке обласне Закрите акціонерне товариство по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» (ідентифікаційний код 02658212, 83000, м. Донецьк, пл. Конституції, 3), зареєстровано як юридична особа 11.04.2001р. Виконавчим комітетом Донецької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.
Туристичний комплекс «Турист» (87500, м. Маріуполь, б. Приморський, 1/5) за організаційно-правовою формою є філією Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» без права юридичної особи, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені ч. 1 ст. 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь (ч.3 ст. 15 Закону).
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).
Позивачем не надано суду документів, які підтверджують факт реєстрації Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» як платника страхових внесків.
Згідно ст. 50 КАС України стороною у справі можуть бути, в тому числі, підприємства, установи, організації (юридичні особи).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач - Туристичний комплекс «Турист» - філія Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» не юридичною особою, а тому не може бути стороною у справі.
Відповідно до вимог ст. 52 КАС України, суд може за згодою позивача допустити заміну неналежного відповідача на належного. В судовому засіданні, на пропозицію суду, позивач визначився з відповідачем у справі, який на його думку є належним, надав відповідну письмову заяву, в якій зазначив, що належним відповідачем по справі є саме Туристичний комплекс «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист», оскільки це підприємство зареєстровано як платник страхових внесків.
Таким чином, заявлені позивачем позовні вимоги до Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» є необґрунтованими та безпідставними, оскільки вказаний відповідач не є юридичною особою, а тому не може бути стороною в справі, у зв”язку з чим позовні вимоги про стягнення з нього заборгованості зі сплати страхових внесків, яка є предметом даного спору, не підлягають задоволенню.
Приписами ч. 3 ст. 52 КАС України передбачено, що у разі незгоди позивача на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Але це є правом, а не обов”язком суду, у зв”язку з чим, враховуючи позицію представника позивача з цього приводу, наявність його письмової заяви в матеріалах справи, а також відсутність відповідних позовних вимог щодо юридичної особи, суд не вважає за потрібне залучати Донецьке обласне Закрите акціонерне товариство по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» в якості другого відповідача у справі.
Відповідно до ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, або сторона виконавчого провадження – із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Оскільки в задоволені позовних вимог прокурора Приморського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя до Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків відмовлено, - заява про розстрочення виконання постанови суду не є доречною і не підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 50, 52, 69-71, 86, 94, 158–163, 185-186, 254, 263 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову прокурора Приморського району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області до Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків – відмовити в повному обсязі.
В задоволенні заяви Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» про розстрочення виконання постанови суду по справі № 2 «а»-3063/10/0570 за позовом прокурора Приморського району м. Маріуполя Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області до Туристичного комплексу «Турист» - філії Донецького обласного Закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Донецьктурист» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків – відмовити в повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 02.04.2010р., її вступна та резолютивна частини оголошені в судовому засіданні 29.03.2010р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ушенко С. В.