Рішення № 93012598, 23.11.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2020
Номер справи
640/6697/20
Номер документу
93012598
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

23 листопада 2020 року справа №640/6697/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві)про1) визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви позивача про призначення пенсії (з доданими до неї документами) в порядку, що передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1; 2) зобов`язання відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дати звернення до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою від 08 січня 2020 року про призначення такої пенсії до прийняття рішення у справі

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність не розгляду відповідачем заяви позивача про призначення пенсії позивачу на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; під час звернення до відповідача за призначенням пенсії позивачем надано всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 березня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/6697/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.

Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому заперечує проти заявлених позовних вимог з огляду на те, що позивачем не надано уточнюючої довідки, яка б свідчила про наявність спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2; додані позивачем до адміністративного позову архівні довідки про періоди роботи, видані «Донецькою народною республікою» є недійсними і не можуть використовуватися на підконтрольній території України.

Крім того, відповідач заперечує проти стягнення на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, оскільки позивачем не надано витягу з Єдиного реєстру адвокатів України; доказів належного розрахунку наданих послуг з деталізацією обґрунтованості зазначення ціни за кожну надану послугу з реальним урахуванням того, що дана справа є нескладною та підлягає розгляду відповідно статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України та доказів оплати наданих адвокатом послуг.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому підтримав позовні вимоги та зазначив, що відповідачем заява про призначення пенсії розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян»; відмова відповідачем мотивована відсутністю необхідного пільгового стажу, оскільки ним не прийнято довідки про пільговий характер роботи, які видані на тимчасово непідконтрольній українській владі території та посилається на рішення Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини.

Позивачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою від 24 березня 2020 року суд призначив розгляд адміністративної справи №640/6697/20 в судовому засідання з повідомленням (викликом) сторін на 07 вересня 2020 року.

Під час розгляду справи 07 вересня 2020 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується копією довідки від 11 квітня 2017 року №0000175383 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Фактичне місце проживання/перебування зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

08 січня 2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2, надавши до заяви наступні документи: диплом, довідка із СПОВ про заробітну плату з 01 липня 2000 року по день звернення; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, заява про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, свідоцтво про шлюб, трудова книжка або документи про стаж.

За результатами розгляду заяви позивача від 08 січня 2020 року щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2, листом від 17 лютого 2020 року №2600-0314-8/15679 ГУ ПФУ в м. Києві повідомило про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж роботи, який має бути підтверджений оформленою належним чином уточнюючою довідкою, проте позивачем не надано довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

Відповідно до наявної в матеріалах справи копії трудової книжки серія НОМЕР_1 позивач з 1982 року по 13 червня 1986 року навчалася в Донецькому індустріальному технікуму (запис №1), з 06 серпня 1986 року по 06 липня 1998 року працювала на «Центральной обогатительной фабрике «Чумаковская» производственного объединения «Донецкуглеобогащение» (записи №2-10); з 05 лютого 1999 року по 10 березня 2017 року працювала в Корпорації «Індустріальна спілка Донбасу» (записи №11-18), що станом на дату звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії підтверджує наявність у нього загального трудового стажу 33 роки 10 місяців 25 днів.

Також в матеріалах справи наявні довідки видані Державним архівом Донецької народної республіки від 09 квітня 2019 року №716/01-44, від 09 квітня 2019 року №719/01-44, які підтверджують факт роботи позивача на Центральной обогатительной фабрике «Чумаковская» производственного объединения «Донецкуглеобогащение» з 08 серпня 1986 року по 06 липня 1998 року та копії наказу «Государственного открытого акционерного общества Центральная обогатительная фабрика «Чумаковская» от 16 июня 1996 года №159» та Списку виробництв, робіт, професій, посад та показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення (наказ Міністра вугільної промисловості СРСР від 20 березня 1991 року №І-35-17/66), затвердженого директором ЦОФ «Чумаковская».

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року.

Як встановлено судом, на дату звернення позивача з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах (08 січня 2020 року) позивачу виповнилося 52 роки 5 місяців 20 днів, тобто позивач досяг віку, з якого мав на право на пенсію на пільгових умовах, 19 січня 2020 року.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу ПФУ або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Частиною п`ятою статті 45 цього Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі по тексту- Порядок №22-1).

Згідно пунктом 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Звернення за призначенням пенсії відповідно до пункту 1.6. Порядку №22-1 може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Перелік документів, необхідних для призначення пенсії, визначений розділом ІІ Порядку №22-1.

Відповідно до п. 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються також документи, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).

Пунктом 20 Порядку №637 зазначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

При прийманні документів, згідно із пунктом 4.2. Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до викладеного вище підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду у встановленому порядку.

В матеріалах справи міститься розписка - повідомлення з переліком документів, доданих до заяви про призначення пенсії, з якої вбачається, що позивачем не додано до заяви про призначення пенсії документи для підтвердження спеціального трудового стажу, в тому числі не додані і довідки, видані Державним архівом Донецької народної республіки.

Судом встановлено, що записи в трудовій книжці позивача свідчать про період навчання та періоди роботи позивача, за якими можна розрахувати загальний трудовий стаж, проте не містять відомостей що визначають право на пенсії на пільгових умовах.

Відповідач в листі від 17 лютого 2020 року №2600-0314-8/15679 за результатами розгляду заяви про призначення пенсії повідомив позивача, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5), однак, позивачем не надано документів, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.

В матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують твердження позивача про відмову відповідача приймати документи, що підтверджують трудову діяльність за списком №2, у зв`язку з тим, що такі документи видані на території, яка не підконтрольна українській владі.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Частиною першою статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Таким чином, суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб`єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші притиснення прав та свобод позивача.

Як встановлено судом, позивач 08 січня 2020 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком №2, до якої не додано обов`язкові документи для призначення вказаного виду пенсії; за результатами розгляду зазначеної заяви та доданих позивачем документів відповідачем відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №2.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).

Суддя В.А. Кузьменко