
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К РЕ М А У Х В А Л А
22 листопада 2020 рокум. Ужгород№ 260/3816/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Микуляк П.П.,
при секретарі судового засідання – Петрус К.І.,
за участю:
Позивач:
ОСОБА_1 , представник – Талапа Я.В. ,
Відповідач:
Ужгородська міська територіальна виборча комісія, представник – не з`явився;
Третіх осіб:
1.Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу", представник – Карпинець І.В.,
2.Щадей В.І., – не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 - довіреної особи Андріїв Богдана Євстафійовича до Ужгородської міської територіальної виборчої комісії Ужгородського району Закарпатської області, треті особи: Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу", ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 , як довірена особа кандидата на посаду Ужгородського міського голови Ужгородського району Закарпатської області Андріїв Б.Є. звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ужгородської міської територіальної виборчої комісії Ужгородського району Закарпатської області, треті особи: Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу", ОСОБА_3 , яким просить суд: "Визнати протиправною та скасувати Постанову №103 Ужгородської міської територіальної виборчої комісії від 19.11.2020 року про реєстрацію офіційних спостерігачів від Закарпатської Обласної організації ПП "Слуга Народу" у єдиному одномандатному виборчому окрузі на перших виборах Ужгородського міського голови Ужгородського району Закарпатської області 25 жовтня 2020 року на повторному голосуванні 22 листопада 2020 року згідно з Додатком 1 та реєстрацію офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Ужгородського міського голови ОСОБА_3 у єдиному одномандатному виборчому окрузі на перших виборах Ужгородського міського голови Ужгородського району Закарпатської області 25 жовтня 2020 року на повторному голосуванні 22 листопада 2020 року згідно з Додатком 2".
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2020 року адміністративний позов ОСОБА_2 , довіреної особи ОСОБА_1 до Ужгородської міської територіальної виборчої комісії Ужгородського району Закарпатської області, треті особи: Закарпатська обласна організація політичної партії "Слуга Народу", ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано п.2 Постанови №103 Ужгородської міської територіальної виборчої комісії від 19.11.2020 року, якою було зареєстровано офіційних спостерігачів від кандидата на посаду Ужгородського міського голови ОСОБА_3 у єдиному одномандатному виборчому окрузі на перших виборах Ужгородського міського голови Ужгородського району Закарпатської області 25 жовтня 2020 року на повторному голосуванні 22 листопада 2020 року згідно з Додатком 2.
Під час розгляду та вирішення справи судом виявлені порушення вчинені Ужгородською міською територіальною виборчою комісію щодо положень виборчого законодавства України, які полягають у наступному.
В судовому засіданні встановлено, що Ужгородською міською ТВК було задоволено заяву позивача від 17.11.2020р. та зареєстровано більше 60 -ти осіб офіційних спостерігачів, про що була винесена відповідно Постанова.
Також судом було встановлено, що заяви від 18.11.2020р. іншого кандидата на посаду Ужгородського міського голови та Закарпатської Обласної організації ПП «Слуга Народу» також були задоволені і було зареєстровано 51 особу, як офіційних спостерігачів від іншого кандидата посаду Ужгородського міського голови та 51 особу, як офіційних спостерігачів від Закарпатської Обласної організації ПП «Слуга Народу».
Згідно ч.4 ст.239 ВК України, подання про реєстрацію офіційного спостерігача за підписом кандидата, представника організації партії у територіальній виборчій комісії або уповноваженої особи організації партії вноситься до відповідної територіальної виборчої комісії не пізніш як за п`ять днів до дня голосування (на паперовому носії та в електронному вигляді). Документи для реєстрації офіційних спостерігачів можуть подаватися за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.
Як зазначено вище ч. 4 ст.239 ВК України встановлено, що суб`єкти виборчого процесу не пізніш як за п`ять днів до дня голосування повинні до відповідної територіальної виборчої комісії подати подання про реєстрацію офіційних спостерігачів.
Відповідно, до Постанови №92 Ужгородської міської територіальної виборчої комісії повторне голосування з перших виборів Ужгородського міського голови Ужгородського району Закарпатської області щодо кандидатів в єдиному одномандатному виборчому окрузі на перших виборах Ужгородського міського голови Ужгородського району Закарпатської області 25 жовтня 2020 року призначено на 22 листопада 2020 року, неділю.
Тобто, останнім днем подачі подання про реєстрацію офіційних спостерігачів для будь- якого суб`єкта є 16 листопада 2020 року, оскільки п`ятиденний термін слід відраховувати у кількості 5-ти днів до дня голосування, не враховуючи сам день голосування.
Суд констатує, що всі офіційні спостерігачі були зареєстровані Ужгородською міською територіальною виборчою комісією в період з 17 по 19 листопада 2020р., тобто з порушення п`ятиденного строку.
Відповідно до Постанови №16 Ужгородської МТВК від 25.09.2020р. ОСОБА_3 зареєстровано кандидатом на посаду Ужгородського міського голови від Закарпатської обласної організації ПП «Слуга Народу».
Тобто, такого суб`єкта, як «кандидат на посаду Ужгородського міського голови ОСОБА_3 », без зазначення «від Закарпатської обласної організації ПП «Слуга Народу» - на момент подачі заяв, щодо реєстрації офіційних спостерігачів та розгляду справи не існувало.
Однак вказана заява була розглянута та задоволена, що є порушення виборчого законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до преамбули Виборчого кодексу України, цей Кодекс відповідно до Конституції України, в тому числі, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів ВР АРК, обласних, районних, сільських, селищних, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно ч. 2 ст. 33 Виборчого кодексу України, статус Центральної виборчої комісії визначається Конституцією України, цим Кодексом, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія здійснює контроль за дотриманням законодавства України в частині прийняття у встановлені законом строки рішень з питань, пов`язаних з підготовкою і проведенням виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.
Суд зазначає, що окрема ухвала є формою реагування суду на порушення норм права, причини та умови, що спричинили (зумовили) ці порушення, з метою їх усунення та запобігання таким порушенням у майбутньому.
Окрема ухвала дає можливість суду відреагувати на деякі порушення закону, стосовно яких він не може самостійно вжити заходів для їх усунення, причин та умов, що їм сприяли.
Відповідно до ч. 5 ст. 249 КАС України з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за доцільне довести до відома інформацію про зазначені порушення Центральну виборчу комісію для вжиття нею заходів реагування щодо недопущення в подальшому таких дій посадовими особами територіальних виборчих комісій.
На підставі наведеного та керуючись ст. 241, 249 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Окрему ухвалу направити до Центральної виборчої комісії (01196, м. Київ, площа Лесі Українки, 1) для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, Ужгородською міською Територіальною виборчою комісією (Студентська набережна, буд. 8, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000).
Про вжитті заходи повідомити Закарпатський окружний адміністративний суд в місячний строк з дня отримання ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 272 КАС України, та може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд у встановлений ст. 278 КАС України дводенний строк з дня її проголошення.
Суддя П.П.Микуляк