
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2727/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що він у січні 2020 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року або статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року. Проте листом №164 від 07.02.2020 року йому відмовлено у призначенні пенсії відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від №1697-VIII 14.10.2014 року у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи, який дає право на пенсію. Позивач не погоджується з такими діями та стверджує, що його страховий стаж становить 24 роки 3 місяці 17 днів, з яких 3 роки 9 місяців 22 дні - навчання у Чернігівському юридичному коледжі на денному відділенні за освітньо-професійною програмою з професійним спрямуванням "Право" та отриманням кваліфікації "бакалавр права", 8 місяців 2 дні - робота стажистом прокуратури м. Олександрія Кіровоградської області, 19 років 9 місяців 23 дні - період роботи на прокурорських посадах в органах прокуратури Чернігівської області та Генеральній прокуратурі України. Позивач наполягає, що його стаж є достатнім для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VIIІ від 14.10.2014 року. З цих підстав позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 07.02.2020 року №164 про відмову у призначенні йому пенсії за вислугу років на підставі статті 86 Закону України "Про прокуратуру"№1697-VIII від 14.10.2014 року;
- визнати наявність у нього трудового стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VIIIвід 14.10.2014 року, який на день звернення за призначенням пенсії становить 24 роки 3 місяці 17 днів;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначити та виплачувати йому пенсію за вислугу років згідно статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VIII від 14.10.2014 року та виплачувати її з 29.01.2020 року, виходячи із розрахунку 60 відсотків від суми заробітної плати, обрахованої за останні 60 календарних місяців роботи перед зверненням за призначенням пенсії, на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.12.2019 року №18-252зп, без обмеження розміру.
Ухвалою судді від 07.08.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що станом на день звернення позивача 29.01.2020 року із заявою про призначення пенсії за вислугою років його спеціальний стаж становив 22 роки 4 місяці 22 дні, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до норм частини 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року. Також відповідач вказує, що після набрання чинності 16.07.2015 року Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року Закон України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року не регулює питання призначення пенсій прокурорам. Тому просив суд у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в прокуратурі, а наказом Генерального прокурора №1606ц від 19.11.2019 року був звільнений з посади прокурора відділу забезпечення підтримання публічного обвинувачення управління підтримання публічного обвинувачення в суді Генеральної прокуратури України на підставі п.9 ч.1 ст.51 Закону України "Про прокуратуру".
Позивач 29.01.2020 року подав до ГУ ПФУ в Кіровоградській області заяву про призначення пенсії за вислугу років згідно із Законом України "Про прокуратуру", до якої додав довідку Генеральної прокуратури України №18-252зп від 19.12.2019 року про заробітну плату. (а.с. 10- 11, 44 - 45)
За наслідками розгляду цієї заяви відповідачем прийнято рішення №112250000363 від 04.02.2020 року про відмову у призначенні пенсії. (а.с. 46)
Про це рішення позивача повідомлено листом №164 від 07.02.2020 року. Відмова у призначенні пенсії обґрунтована відсутністю на день звернення зазначеної у статті 86 Закону України "Про прокуратуру" вислуги років. (а.с. 9)
Позивач, не погоджуючись з такою відмовою, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 року, який набрав чинності 15.07.2015 року.
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
- по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років;
- з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років;
- з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років;
- з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;
- з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років;
- з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців;
- з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Частиною 2 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що пенсія призначається прокурорам у розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до частини 5 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" працівникам, які не мають вислуги років, передбаченої частиною першою цієї статті, за наявності необхідного стажу роботи на посадах прокурорів, а також страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 57 років, а жінками віку, що на п`ять років менше, ніж пенсійний вік, установлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах, із розрахунку 60 відсотків місячної заробітної плати за відповідну вислугу років, передбачену частиною першою цієї статті. Передбачене цією частиною зниження віку для жінок застосовується також до завершення періоду підвищення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року. До досягнення віку, встановленого цією частиною, право на пенсію за віком мають чоловіки 1960 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися по 31 грудня 1957 року; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1958 року по 31 грудня 1958 року; 56 років - які народилися з 1 січня 1959 року по 31 грудня 1959 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1960 року по 31 грудня 1960 року.
Згідно з частиною 6 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів;
- слідчими, суддями;
- на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою;
- у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання;
- на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України;
- на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури;
- військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання;
- відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.
Відповідно до частини 8 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров`я, у зв`язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв`язку із скороченням кількості прокурорів, у зв`язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування. Ветеранам війни, які мають необхідний стаж роботи для призначення пенсії за вислугу років, така пенсія призначається незалежно від того, чи працювали вони в органах прокуратури перед зверненням за призначенням пенсії.
Пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами (частина 13 статті 86 Закону України "Про прокуратуру").
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення" звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Частиною 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 2.4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 року за №895/25672, до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1-4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.
Пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Судом установлено, що позивач 29.01.2020 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до частини 1 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" право на пенсійне забезпечення прокурора незалежно від віку у часовий період з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року може бути реалізовано за двох умов: наявності стажу роботи за вислугу років тривалістю не менше 24 років 6 місяців, з них стажу роботи на посадах прокурорів - не менше 14 років 6 місяців. У разі відсутності необхідної вислуги років пенсія може бути призначена за правилами частини 5 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", а саме за наявності необхідного стажу роботи на посадах прокурорів, а також страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 57 років.
Відповідач, розглядаючи заяву позивача від 29.01.2020 року про призначення пенсії за вислугу років, на підставі наданих позивачем документів (трудової книжки, диплому про освіту) обрахував, що стаж його роботи за вислугу років складає 22 роки 4 місяці 22 дні. Як свідчить розрахунок стажу, до вислуги років зараховано час роботи на прокурорських посадах та стажистом прокуратури (з 30.09.1998 року по 31.05.1999 року, з 08.02.2000 року по 29.11.2019 року), що склало 20 років 6 місяців 26 днів; половину строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі денної форми навчання (з 01.09.1994 року по 22.06.1998 року), що склало 1 рік 9 місяців 26 днів. (а.с. 47)
Доводи позивача про те, що до вислуги років слід зараховувати весь строк його навчання у Чернігівському юридичному коледжі з 01.09.1994 року по 22.06.1998 року тривалістю 3 роки 9 місяців 22 дні, суд відхиляє, оскільки вони суперечать нормі частини 6 статті 86 Закону України "Про прокуратуру", якою передбачено, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується лише половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії (29.01.2020 року) він не набув право на пенсійне забезпечення за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру", оскільки не мав необхідної вислуги років, передбаченої частиною 1 цієї статті (24 роки 6 місяців). Також він не мав страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (30 років) та не досягнув віку, встановленого частиною 5 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" (57 років) для призначення пенсії у розмірі, передбаченому цієї нормою.
Тож відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за вислугу років за Законом України "Про прокуратуру", діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, порушень прав позивача не вчиняв. Тому у задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні його позову, тому підстави для стягнення не його корить судових витрат на сплату судового збору відсутні.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш