Рішення № 92955229, 19.11.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2020
Номер справи
420/5532/20
Номер документу
92955229
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5532/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25 червня 2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.06.2020 року № 4664-4486/К-02/8-1500/20 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб" у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати);

2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії: провести перерахунок пенсії по інвалідності, без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати:

- з 01 жовтня 2017 року у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону у розмірі 7460,00 гривень; окладу за військовим званням "майор юстиції", який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу деяких інших осіб" станом на 01.10.2017 складав 125,00 гривень; надбавки за вислугу років, розмір якої за 19 років військової служби станом на 01.10.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1090 "Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури" становив 25 відсотків посадового окладу, що складає 1865,00 гривень, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку із роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", наказу Генерального прокурора України від 01.09.2016 № 313 "Про порядок виплати працівникам органів прокуратури України надбавки до посадових окладів у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці" станом на 01.10.2017 у розмірі 15 відсотків до посадового окладу, що складає 1119,00 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи станом на 01.10.2017, яка встановлюється та виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури" у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 6615,00 гривень; премії у розмірі 70 відсотків, що становить 12028,00 гривень; грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4868,80 гривень; індексації заробітної плати;

- з 01 січня 2018 року у зв`язку із підвищенням окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", у розмірі 7460 гривень; окладу за військовим званням (майор юстиції), процентної надбавки за вислугу років (40 відсотків) в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", які складають 1340,00 гривень та 3520,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків, що складає 1119,00 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 8624,00 гривень; премії у розмірі 55 відсотків грошового забезпечення, що складає 12134,65 гривень; матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 2849,80 та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2849,80 гривень; індексації заробітної плати;

- з 26 березня 2020 року у зв`язку із ухваленням рішення Конституційним судом України у справі № 6-р/2020 виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до ч. 3 та п. 13 ч. 5 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 1,3 посадового окладу прокурора окружної прокуратури, що становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 19,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 01 січня календарного року; окладу за військовим званням (майор юстиції), процентної надбавки за вислугу років (40 відсотків) в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", які складають 1340,00 гривень та 3520,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків, що складає 1119,00 гривень, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 8624,00 гривень, премії у розмірі 55 відсотків грошового забезпечення, що складає 12134,65 гривень, матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 2849,80 та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2849,80 гривень; індексації заробітної плати;

3) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії - виплатити внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 01.10.2017 року по час проведення такого перерахунку, у урахуванням вже отриманих сум.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив проте, що він проходив військову службу у Збройних Силах України з 1993 року, а в органах прокуратури України у період з 2002 по 2012 рік. 14.08.2012 року звільнений з військової служби з посади заступника військового прокурора Болградського гарнізону військової прокуратури Південного регіону України, яка в подальшому була реорганізована у військову прокуратуру Білгород-Дністровського гарнізону військової прокуратури Південного регіону України.

Згідно протоколу за пенсійною справою 1501011405 від 15.08.2012 року позивачу з 15.08.2012 призначено пенсію за інвалідністю на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підсумок якої склав 4638,86 грн. Основний розмір пенсії по інвалідності, отриманій внаслідок виконання обов`язків військової служби, був призначений у розмірі 60% грошового забезпечення (III група), а згодом з 01 грудня 2015 року - 80% грошового забезпечення (II група).

На даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Одеській області. Особовий рахунок № НОМЕР_1 .

20.05.2020 року позивач, відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3- 1 (далі - Порядок № 3-1), звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року, з 01 січня 2018 року та з 26 березня 2020 року відповідно до вимог законодавства. До заяви про перерахунок позивач додав лист військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 № 18-1587 вих.20 про розмір грошового забезпечення заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону станом на 01.10.2017 та довідку від 14.05.2020 року № 18/132 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за посадою заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону станом на 01.03.2018 року.

Однак, як вказує позивач, листом від 09.06.2020 року № 4664-4486/К-02/8-1500/20 відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що 18.04.2018 року Головним управлінням ПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії позивача, під час якого з 01 січня 2018 року врахований оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Роз`яснено право оскарження вказаного рішення у судовому порядку.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає порушеним своє право на пенсію, гарантоване ст. 46 Конституції України.

На переконання позивача, перерахунок, призначеної йому пенсії по інвалідності, належить здійснити з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити та перерахувати: з 01 жовтня 2017 року у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", з 01 січня 2018 року у зв`язку із підвищенням окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з 26 березня 2020 року у зв`язку із ухваленням рішення Конституційним судом України у справі № 6-р/2020, виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до ч. 3 та п. 13 ч. 5 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру".

Ухвалою суду від 30 червня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Ухвалою від 30 червня 2020 року суд витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) в частині, що стосується предмету спору, для долучення до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 29 липня 2020 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішеннями Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2020 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 29 липня 2020 року про зупинення провадження у справі скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

11 листопада 2020 року за вхідним №47820/20 адміністративна справа № 420/5532/20 повернута до Одеського окружного адміністративного суду.

У зв`язку зі скасуванням ухвали від 29 липня 2020 року про зупинення провадження у справі, суд продовжив розгляд адміністративної справи зі стадії, на якій його було зупинено.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У справах, визначених частиною першою статті 263 КАС України, заявами по суті справи є позов та відзив.

17 липня 2020 року відповідачем через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву, а також, на виконання ухвали суду про витребування доказів, належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 49-79).

Відповідно до відзиву, відповідач проти задоволення позову заперечує, з позовними вимогами не погоджується, з огляду на наступне. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262-ХІІ) в редакції від 01.01.2017, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. 30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб. На виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". За цією постановою пенсії, призначені згідно Закону № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року підлягали перерахунку з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704. Відповідно до положень Порядку № 45, ГУ ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноваженого структурного підрозділу, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Також відповідачем вказано, що розрахунок грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Головне управління має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має.

На підставі викладеного відповідач стверджує, що управлінням при перерахунку пенсії позивача на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262, Постанови №704 та Постанови №103 враховані всі складові, зазначені в довідці про розмір грошового забезпечення, відтак підстави для визнання дій головного управлінням протиправними відсутні, що узгоджується з позицією викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 року у зразковій справі №240/6263/18.

Відповідач вважає, що пенсія позивачу обчислена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.

Розглянувши подані сторонами заяви по суті справи і докази на їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу у Збройних Силах України з 1993 року. 03.10.1993 року прийняв військову присягу.

02.01.2002 року відряджений у розпорядження Генерального прокурора України (а.с. 71-72).

Наказом Міністра оборони України від 26 липня 2012 року № 599 (по особовому складу), відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» майора юстиції ОСОБА_1 , заступника військового прокурора Болградського гарнізону військової прокуратури Південного регіону України, звільнено з військової служби у запас за пунктом «г» (у зв`язку зі скороченням штатів) (реформування ЗСУ) (а.с. 69).

Наказом прокурора Південного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері від 14 серпня 2012 року № 76к, майор юстиції ОСОБА_1 з 14 серпня 2012 року звільнений з посади заступника військового прокурора Болградського гарнізону військової прокуратури Південного регіону України у зв`язку зі звільненням з військової служби у запас за пунктом «г» ч. 6 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (у зв`язку зі скороченням штатів) та виключений зі списків особового складу військової прокуратури Болградського гарнізону та всіх видів забезпечення; направлений для зарахування на військовий облік до Білгород-Дністровського ОМВК Одеської області (а.с. 69, зворот.стор.).

Згідно протоколу за пенсійною справою № 1501011405 (Міноборони) від 15.08.2012 року, з 15.08.2012 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 60 % грошового забезпечення (а.с. 58).

Згідно перерахунку пенсії від 26.11.2015 року, з 01 грудня 2015 року основний розмір пенсії збільшений до 80% грошового забезпечення (а.с. 61).

18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року. Підставою перерахунку зазначено: постанова КМУ №704, постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року пункт 1, перерахунок з 01.01.2018 року (а.с. 64).

Згідно вказаного перерахунку, пенсія по інвалідності (друга група) перерахована позивачу із урахуванням таких складових грошового забезпечення:

- посадовий оклад;

- оклад за військове звання;

- процентна надбавка за вислугу років 40 %;

- премія - 0 %.

Основний розмір пенсії: 80 % грошового забезпечення.

Перерахунок пенсії проведений на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО112201 від 02 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України (за посадою військового прокурора Болградського гарнізону (командир мех.батальйону) (а.с. 79).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року (справа №420/3076/20), яке набрало законної сили 07 серпня 2020 року, задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 20 грудня 2016 року та виплачувати її без обмеження граничних розмірів, з урахуванням сплачених сум.

19 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності з 01 жовтня 2017 року у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"; з 01 січня 2018 року у зв`язку із підвищенням окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; з 26 березня 2020 року у зв`язку із ухваленням рішення Конституційним судом України у справі № 6-р/2020, виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до ч. 3 та п. 13 ч. 5 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 21-23).

До вказаного звернення позивач додав лист військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року №18-1587вих20 та довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 14.05.2020 року № 18/132.

Відповідно до листа військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року №18-1587вих20, повідомляється, що станом на 01.10.2017 року розмір грошового забезпечення за посадою заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України визначається наступним чином: посадові оклади працівників прокуратури встановлюються згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури» (з подальшими змінами). Станом на 01.10.2017 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» посадовий оклад заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України становив 7460,00 гривень. Розмір окладу за військовим званням «майор юстиції» становив 125,00 гривень. Надбавка за вислугу років виплачується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1090 «Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури» (з подальшими змінами). Станом на 01.10.2017 розмір надбавки за 19 років військової служби становив 25 відсотків посадового окладу, що складає 1865,00 гривень. Надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці виплачується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці» від 15.06.1994 №414 та наказу Генерального прокурора України від 01.09.2016 № 313 "Про порядок виплати працівникам органів прокуратури України надбавки до посадових окладів у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці" у відсотках до посадового окладу (15 % - 1119, 00 грн.); надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи станом встановлюється та виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури" у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 6615,00 гривень; розмір премії визначається відповідно до особистого внеску військовослужбовця у загальний результат служби у межах преміювання та економії фонду грошового забезпечення, у жовтні 2017 року - 70 відсотків, що становить 12028,00 гривень; грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячного грошового забезпечення військовослужбовців - 4868,80 гривень (а.с. 24).

Довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, від 14.05.2020 року № 18/132, видана ОСОБА_1 військовою прокуратурою Південного регіону України про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.03.2018 за відповідною (прирівняною) посадою заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України, становить усього 39897, 25 грн., з них:

Посадовий оклад (ПКМУ № 657 від 30.08.2017) - 7460,00;

Оклад за військовим званням (майор юстиції) - 1340,00;

Надбавка за вислугу років ( 40%) - 3520,00;

Надбавка за роботу з таємними документами ( 15%) - 1119,00;

Інші щомісячні надбавки, доплати (Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) - 8624,00;

Премія (55%) - 12134,65;

Матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) - 2849.80, 2849.80 (а.с. 25).

У відповідь на вказане звернення про перерахунок пенсії, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.06.2020 року № 4464-4486/К-02/8-1500/20 позивачу повідомлено, що його пенсія перерахована та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, зокрема з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії на умовах та в розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО112201 від 02 квітня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, за нормами чинними на 01.03.2018 року.

Також у листі відповідачем зазначено, що повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" до Пенсійного фонду України не надходило, тому для перерахунку пенсії підстави відсутні (а.с. 26).

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності, зокрема на підставі довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року № 18/132 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Як встановлено судом, позивач вийшов на пенсію по інвалідності з посади заступника військового прокурора Болградського гарнізону військової прокуратури Південного регіону України (у зв`язку зі звільненням з військової служби у запас) на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції від 13.06.2012 року, чинній на момент призначення пенсії).

Цей Закон є спеціальним щодо регулювання правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції від 13.06.2012 року, чинній на момент призначення пенсії), пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

Згідно статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

За приписами статті 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються на весь час інвалідності, встановленої медико-соціальною експертною комісією, а особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться лише за їх заявою.

Статтею 25 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пенсії по інвалідності підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.

Стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" регламентує питання перерахунку раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.ч. 1-2, 4-5 цієї статті, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 6 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов`язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Також частиною ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10, ця постанова набирала чинності з 1 січня 2018 року.

Отже, з набранням чинності постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядку № 45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

У відповідності з положеннями п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року був проведений ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № ЮО112201 від 02 квітня 2018 року, складеної за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням змін, внесених Постановою № 103.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, був обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема ГУ ПФУ в Одеській області.

Таким чином, скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45 (після проведення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року до 05.03.2019 року, оскільки оскаржувані дії/бездіяльність ГУ ПФУ відповідали вимогам, чинного на час їх вчинення законодавства.

Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у рішенні по зразковій справі № 240/6263/18 від 20 лютого 2020 року.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

При цьому, вказаний перерахунок пенсії здійснюється на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Вищезазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 24 червня 2020 року за результатами апеляційного перегляду рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, пенсія позивача, призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підлягає перерахунку з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з 01.04.2019 року (, з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та відповідно до Довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року № 18/132 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеної в листі від 09.06.2020 року № 4664-4486/К-02/8-1500/20, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб" у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) на підставі Довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року № 18/132 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

При цьому, враховуючи висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 240/6263/18, суд відхиляє позовні вимоги в частині перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2018 року по 05.03.2019 року у зв`язку із підвищенням окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", у розмірі 7460 гривень; окладу за військовим званням (майор юстиції), процентної надбавки за вислугу років (40 відсотків) в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", які складають 1340,00 гривень та 3520,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків, що складає 1119,00 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 8624,00 гривень; премії у розмірі 55 відсотків грошового забезпечення, що складає 12134,65 гривень; матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 2849,80 та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2849,80 гривень; індексації заробітної плати.

Проте, з урахуванням усіх висновків, викладених у цьому рішенні, у тому числі правових позицій Верховного Суду за результатами розгляду зразкових справ №240/6263/18, № 160/8324/19, суд дійшов висновку, що після 05 березня 2019 року, а саме з 01.04.2019 року (з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та відповідно до складових Довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року № 18/132 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

При цьому, суд зазначає, що справа за позовом ОСОБА_1 не є типовою до зразкових справ №240/6263/18, № 160/8324/19, проте висновки суду не суперечать позиції, яка викладена Верховним Судом.

Таким чином підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.04.2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 по інвалідності, без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення), яку обчислити відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", у розмірі 7460 гривень; окладу за військовим званням (майор юстиції), процентної надбавки за вислугу років (40 відсотків) в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", які складають 1340,00 гривень та 3520,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків, що складає 1119,00 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 8624,00 гривень; премії у розмірі 55 відсотків грошового забезпечення, що складає 12134,65 гривень; матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 2849,80 та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2849,80 гривень.

Що стосується спірного періоду з 01.10.2017 року по 01.01.2018 року, за який позивач просить здійснити перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення за посадою заступника військового прокурора Білгород-Дністровського гарнізону Південного регіону України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», суд зазначає наступне.

15.07.2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII.

Згідно з частиною четвертою статті 27 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять військову службу відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У відповідності до частини четвертої статті 83 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції від 05.01.2017 року), заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених цим Законом (ч. 8 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції від 05.01.2017 року).

06.09.2017 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», якою затверджено нові, підвищені оклади, в тому числі і працівників військових прокуратур.

Отже, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, зокрема працівників військових прокуратур, з 01.10.2017 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії, відповідно до норм ст.ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб".

Судом встановлено, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, до якої надав лист військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року №18-1587вих20 та довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 14.05.2020 року № 18/132.

Однак, відповідач відмовив здійснити такий перерахунок, посилаючись на те, що повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військових прокуратур відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" до Пенсійного фонду України не надходило, тому для перерахунку пенсії підстави відсутні.

Проте, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Посилання відповідача на те, що Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» суд не бере до уваги, оскільки позивач працював у військовій прокуратурі та пенсію йому призначено на підставі Закону №2262-XII, що відповідачем не спростовано, а навпаки підтверджено.

Постановою від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» змінено грошове забезпечення на посаді, яку обіймав позивач, а порядок перерахунку для даної категорії осіб визначено Порядком №45.

Натомість, відповідач не надав жодних доказів того, що Головне управління Пенсійного фонду України не повідомлялось про підстави проведення перерахунку пенсій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та повідомлення Міністерства оборони України до Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій.

Крім того, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 у справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine), заяви №68385/10 та 71378/10, першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (п.53).

Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, яка підлягала виплаті заявникам. Жодного рішення з цього питання не було прийнято. Відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені статтею 1 Першого протоколу (п.54, 55).

У сукупності викладених обставин та враховуючи, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачем надано заяву про перерахунок пенсії разом з листом військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року №18-1587вих20 та довідкою про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 14.05.2020 року № 18/132, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно не здійснило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.10.2017 у зв`язку із зміною розмірів посадового окладу прокурора військової прокуратури Південного регіону України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури».

При цьому зміна розміру посадового окладу має наслідком зміну розмірів інших видів грошового забезпечення, які вираховуються у відсотках від розміру посадового окладу.

Таким чином, суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії позивача по інвалідності з 01 жовтня 2017 року у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону у розмірі 7460,00 гривень; окладу за військовим званням "майор юстиції", який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу деяких інших осіб" станом на 01.10.2017 складав 125,00 гривень; надбавки за вислугу років, розмір якої за 19 років військової служби станом на 01.10.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1090 "Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури" становив 25 відсотків посадового окладу, що складає 1865,00 гривень, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку із роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", наказу Генерального прокурора України від 01.09.2016 № 313 "Про порядок виплати працівникам органів прокуратури України надбавки до посадових окладів у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці" станом на 01.10.2017 у розмірі 15 відсотків до посадового окладу, що складає 1119,00 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи станом на 01.10.2017, яка встановлюється та виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури" у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 6615,00 гривень; премії у розмірі 70 відсотків, що становить 12028,00 гривень; грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4868,80 гривень; індексації заробітної плати.

Щодо позовних вимог стосовно перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до ч. 3 та п. 13 ч. 5 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру".

15.07.2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII.

Питання заробітної плати прокурора регламентовані статтею 81 Закону України "Про прокуратуру".

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 81 Закону, заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок.

Законом № 578-VIII від 02.07.2015 статтю 81 доповнено частиною восьмою такого змісту: «Грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, встановлених цим Законом.».

В подальшому частину восьму статті 81 виключено на підставі Закону № 113-IX від 19.09.2019, який набув чинності 25.09.2019.

Водночас, пунктом 3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 113-IX від 19.09.2019 було визначено, що за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.

28.12.2014 розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26 згідно із Законом № 79-VIII; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1789-УПІ від 20.12.2016, № 2233-УІІІ від 07.12.2017, № 293-ІХ від 14.11.2019, який передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697- VII зі змінами (далі - Закон) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

За таких обставин посадові оклади прокурорів, у тому числі військових, регламентуються постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Рішенням Конституційного суду України від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

В підпункті 2.2 пункту 2 Рішення Конституційного суду України від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020 вказано, що заробітна плата прокурорів, як елемент організації та порядку діяльності прокуратури в розумінні статті 1311 Основного Закону України, має визначатися виключно законом, а тому положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, є таким, що суперечить частині другій статті 131-1 Основного Закону України.

Відповідно до підпункту 5 пункту 63 розділу І Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року № 79-VIII розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу доповнено, зокрема, пунктом 26, яким встановлене відмінне від спеціального нормативного регулювання заробітної плати прокурора, закріпленого частиною першою статті 81 Закону, за якою заробітна плата прокурора регулюється Законом та не може визначатися ІНШИМИ нормативно-правовими актами.

Наділивши Кабінет Міністрів України повноваженнями встановлювати порядок та розміри заробітної плати прокурора, законодавець запровадив відмінне від передбаченого положеннями статті 81 Закону нормативне регулювання заробітної плати прокурора.

Таким чином, Конституційний Суд У країни вважає, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу, згідно з яким норми і положення статті 81 Закону застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Кодексу та Закону, а отже, є таким, що суперечить принципу верховенства права, передбаченого частиною першою статті 8 Конституції України.

Згідно пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного суду України від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020, Положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч. 3 ст. 81 Закону України «Про прокуратуру» посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Відповідно до п. 13 ч. 5 ст. 81 Закону посадовий оклад заступника керівника окружної прокуратури становить 1,3 посадового окладу прокурора окружної прокуратури.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020 посадовий оклад заступника керівника окружної прокуратури (посади прирівняної до посади заступника військового прокурора гарнізону) становить 1,3 посадового окладу прокурора окружної прокуратури.

Отже, з 20.03.2020 року відбулось підвищення посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону, з чим позивач пов`язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії.

Вирішуючи спір у цій частині позовних вимог, суд звертає увагу на те, що алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, передбачений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45).

Так, у відповідності з абз. 1 п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.

Як встановлено судом, 02.01.2002 року позивач відряджений у розпорядження Генерального прокурора України, підстава - Наказ МОУ №029 від 17.12.2001 року (а.с. 71-72).

Згідно з абзацами другим, четвертим та п`ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

З наведеного слідує висновок про те, що Головні управління ПФУ здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку.

Вирішуючи цей спір, суд вважає необхідним звернути увагу на те, що у зразковій справі №160/8324/19, Верховний Суд висловив позицію стосовно того, що алгоритм дій, які державний орган, з якого особу звільнили зі служби та ГУ ПФУ повинні вчинити, у зв`язку із втратою чинності пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. Тобто, для проведення перерахунку пенсій за новими складовими грошового забезпечення, особі необхідно отримати оновлену довідку.

Натомість, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відповідною довідкою про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними станом на 20.03.2020 року.

В межах спірних правовідносин позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі Довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року № 18/132 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, яка видана за нормами чинними станом на 01.03.2018 року.

За таких обставин, у відповідача не виникло підстав/обов`язку здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , призначеної йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 26 березня 2020 року у зв`язку із ухваленням рішення Конституційним судом України у справі № 6-р/2020 виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до ч. 3 та п. 13 ч. 5 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 1,3 посадового окладу прокурора окружної прокуратури, що становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 19,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 01 січня календарного року; окладу за військовим званням (майор юстиції), процентної надбавки за вислугу років (40 відсотків) в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", які складають 1340,00 гривень та 3520,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків, що складає 1119,00 гривень, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 8624,00 гривень, премії у розмірі 55 відсотків грошового забезпечення, що складає 12134,65 гривень, матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 2849,80 та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2849,80 гривень; індексації заробітної плати.

Вказані позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є передчасними.

Таким чином, адміністративний позов у цій частині позовних вимог не підлягає до задоволення.

Що стосується перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, суд зазначає, що вказані обставини вже встановлені судовим рішенням, що набрало законної сили, відтак суд не надає щодо них правового висновку.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2020 року (справа №420/3076/20), яке набрало законної сили 07 серпня 2020 року, задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 20 грудня 2016 року та виплачувати її без обмеження граничних розмірів, з урахуванням сплачених сум.

Також суд вважає необхідним зазначити, що спірні правовідносини не пов`язані з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Стаття 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

Натомість, позивач вийшов на пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивач звільнений від оплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", розподіл судових витрат на його користь не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 263, 291, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови, викладеної в листі від 09.06.2020 року № 4664-4486/К-02/8-1500/20, у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.10.2017 року у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури"; з 01.04.2020 року, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення (заробітної плати) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", на підставі Довідки військової прокуратури Південного регіону України від 14.05.2020 року № 18/132 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01 жовтня 2017 року провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у зв`язку із підвищенням посадового окладу відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону у розмірі 7460,00 гривень; окладу за військовим званням "майор юстиції", який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу деяких інших осіб" станом на 01.10.2017 складав 125,00 гривень; надбавки за вислугу років, розмір якої за 19 років військової служби станом на 01.10.2017 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1090 "Про затвердження Порядку виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам та іншим працівникам органів прокуратури" становив 25 відсотків посадового окладу, що складає 1865,00 гривень, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку із роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", наказу Генерального прокурора України від 01.09.2016 № 313 "Про порядок виплати працівникам органів прокуратури України надбавки до посадових окладів у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці" станом на 01.10.2017 у розмірі 15 відсотків до посадового окладу, що складає 1119,00 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи станом на 01.10.2017, яка встановлюється та виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури" у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 6615,00 гривень; премії у розмірі 70 відсотків, що становить 12028,00 гривень; грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 4868,80 гривень.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01 квітня 2019 року провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 80% грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яку обчислити відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з посадового окладу заступника військового прокурора гарнізону відповідно до додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", у розмірі 7460 гривень; окладу за військовим званням (майор юстиції), процентної надбавки за вислугу років (40 відсотків) в розмірах відповідно до додатків 14 та 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", які складають 1340,00 гривень та 3520,00 гривень, відповідно, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15 відсотків, що складає 1119,00 гривень; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 70 відсотків посадового окладу, з урахуванням окладу за військове звання та вислугу років, що становить 8624,00 гривень; премії у розмірі 55 відсотків грошового забезпечення, що складає 12134,65 гривень; матеріальної допомоги для оздоровлення у розмірі 2849,80 та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2849,80 гривень.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385; місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).

Суддя О.В. Глуханчук

.