
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
19 листопада 2020 року СєвєродонецькСправа № 812/1306/17
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/1306/17 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 липня 2017 року № Ю-126-17,
ВСТАНОВИВ:
09 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну боржника у виконавчому листі у справі № 812/1306/17 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 липня 2017 року № Ю-126-17, боржника - з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Офіс великих платників податків ДПС.
В обґрунтування заяви зазначено, що в Управлінні Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва знаходиться на виконанні виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 06 березня 2020 року по справі № 812/1306/17 про стягнення коштів з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до спеціального фонду Державного бюджету України.
Виконати рішення суду за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби неможливо.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України шляхом реорганізації (через поділ) Державної фіскальної служби.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків ДПС.
Зі змісту додатку 1 та додатку 2 до вказаної вище постанови вбачається, що створено Офіс великих платників податків ДПС, до якого шляхом реорганізації приєднується Офіс великих платників податків ДФС. Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Офіс великих платників податків ДПС зареєстровано 30 липня 2019 року.
З посиланням на статтю 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), заявник просить суд замінити боржника у виконавчому листі з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Офіс великих платників податків ДПС.
Заявник у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (т. 3 арк. спр. 123, 123 зв., 130, 131). В заяві від 27 жовтня 2020 року № 05-18/4982 про заміну боржника у виконавчому листі Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва просило розгляд заяви здійснювати за відсутності його представника (т. 3 арк. спр. 94-96).
Представники сторін та заінтересованої особи у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином (т. 3 арк. спр. 121, 121 зв., 122, 122 зв., 124, 124 зв., 125, 125 зв., 126, 127, 128, 129).
Згідно з частиною другою статті 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути заяву у письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року у справі № 812/1306/17 позов Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 липня 2017 року № Ю-126-17 на суму 62365069,47 грн задоволено частково (т. 3 арк. спр. 50-55):
- визнано протиправною та скасовано вимогу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про сплату боргу (недоїмки) від 07 липня 2017 року № Ю-126-17 в частині визначення Приватному акціонерному товариству «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» суми боргу зі сплати єдиного внеску у розмірі 51895561,37 грн, у тому числі: недоїмки – 47597287,16 грн, штрафу – 2025938,39 грн, пені – 2272335,82 грн;
- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено;
- стягнуто з Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 157066,43 грн (сто п`ятдесят сім тисяч шістдесят шість грн 43 коп.);
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 778409,61 грн (сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста дев`ять грн 61 коп.).
06 березня 2020 року Державній судовій адміністрації України за рішенням від 24 грудня 2019 року у справі № 812/1306/17 видано виконавчий лист про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до Державного бюджету України судового збору у розмірі 778409,61 грн, який відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року № 45), перебуває на виконанні в Управлінні Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва (т. 3 арк. спр. 72, 97).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Абзацом другим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з абзацом четвертим пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 року № 227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
21 серпня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 682-р «Питання Державної податкової служби», яким вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно з наказом Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України» розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Згідно з Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 до переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються, входить Офіс великих платників податків ДПС.
Згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби реорганізується шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 12 листопада 2020 року Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби з 05 серпня 2019 року перебуває в процесі припинення (т. 3 арк. спр. 101-105).
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 12 листопада 2020 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» 30 липня 2019 року проведена державна реєстрація створення юридичної особи Офісу великих платників податків ДПС, номер запису 10741020000086628 (т. 3 арк. спр. 106-111).
Відповідно до Положення про Офіс великих платників податків ДПС, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року № 15 (у редакції наказу Державної податкової служби України від 29 липня 2020 року № 373), Офіс великих платників податків ДПС (далі – Офіс ВПП) є територіальним органом Державної податкової служби України (далі - ДПС), який підпорядковується ДПС. Офіс ВПП забезпечує реалізацію повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками і здійснює їх податкове супроводження. Офіс ВПП є правонаступником майна, прав та обов`язків Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності (т. 3 арк. спр. 112, 113-119).
Під публічним правонаступництвом у сфері управлінської діяльності органів державної влади слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
Перехід до Офісу великих платників податків ДПС функцій і повноважень Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, є фактом публічного правонаступництва.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити заяву Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва та замінити боржника у виконавчому листі з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Офіс великих платників податків ДПС.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/1306/17 за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07 липня 2017 року № Ю-126-17 задовольнити повністю.
Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Луганським окружним адміністративним судом 06 березня 2020 року у справі № 812/1306/17, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до Державного бюджету України судового збору у розмірі 778409,61 грн (сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста дев`ять грн 61 коп.), з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Офіс великих платників податків ДПС (ідентифікаційний код 43141471, місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-Г).
Виконання виконавчого листа у справі № 812/1306/17, виданого Луганським окружним адміністративним судом 06 березня 2020 року, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби до Державного бюджету України судового збору у розмірі 778409,61 грн (сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста дев`ять грн 61 коп.), здійснювати з урахуванням даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяТ.І. Чернявська