Рішення № 92954149, 18.11.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2020
Номер справи
240/6143/20
Номер документу
92954149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 року м. Житомир справа № 240/6143/20

категорія 102000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Народицького районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області, Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 , в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача у видачі її сину ОСОБА_2 у зв`язку із досягненням 16-річного віку паспорта громадянина України у формі паперової книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради №2503-XI від 26.06.1992;

- зобов`язати відповідача видати її неповнолітньому сину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку із досягненням ним 16-річного віку паспорт громадянина України у формі паперової книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради №2503-XI від 26.06.1992.

Аргументуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернулася до Народицького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області із заявою про отримання паспорта громадянина України у формі паперової книжечки її сином, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №2503-XII від 26.06.1992, проте отримала відмову відповідача у видачі вказаного паспорту, з посиланням на Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012, постанову Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», якою рекомендовано звернутися в законодавчо-визначеному порядку для оформлення паспорта, тобто у формі ID-картки з безконтактним електронним носієм.

З відмовою відповідача позивач не погоджується, у зв`язку із чим звернулася до суду із даним позовом в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи. Вказаною ухвалою також, у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - відмовлено, залучено Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, як співвідповідача у даній справі.

25.08.2020 до суду надійшов відзив на позов від 20.08.2020 (а.с.36-38), в якому представник відповідачів просив відмовити у задоволенні позову, з підстав відсутності відмови (суб`єктом владних повноважень) у видачі паспорту у формі книжечки. Вказує, що Народицьким районним сектором Управління державної міграційної служби в Житомирській області, була надана вичерпна відповідь відповідно до норм Закону України «Про звернення громадян» із роз`ясненнями вимог діючого законодавства щодо оформлення паспорті громадянина України в межах наданих повноважень, втім не відмовлено в його оформленні, а тому така мотивована відповідь не є підставою для висновку про порушення прав позивача. При цьому, наголошує, що неповнолітній ОСОБА_2 особисто із заявою до відповідача з приводу документування його паспортом взагалі не звертався.

Вважає, що заявлені позовні вимоги безпідставні, передчасні та такі, що не підлягають задоволенню.

При цьому вказує, що висновки Великої Палати Верховного Суду, на які посилається у позовній заяві позивач не підлягають застосуванню у даній справі, оскільки неповнолітній не звертався до відповідного територіального підрозділу ДМС України із заявою про видачу паспорта у формі книжечки, сформованою в установленій формі та із доданим до неї обов`язковим переліком документів, а тому звернення розглядалося у порядку Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до наказів Житомирського окружного адміністративного суду: № 01-65-В від 22.07.2020 (у період з 27.07.2020 до 05.08.2020), та №01-75-в від 11.08.2020 (у період з 26.08.2020 до 09.09.2020) суддя Єфіменко О.В., перебувала у щорічній відпустці, а тому розгляд даної справи судом відкладався.

Дослідивши матеріали справи та письмові докази і пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 звернулася із заявою (довільної форми) до Народицького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області з приводу оформленню паспорта громадянина України її сину ОСОБА_2 . До поданої заяви додала: копію свідоцтва про народження, копія свого паспорта та копію свідоцтва про смерті ОСОБА_3 (батька неповнолітнього) та довідку про реєстрацію місця проживанню особи № 53 від 07.02.2020.

За результатами розгляду вказаної заяви Народицьким районним сектором Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області надано відповідь №Б-1/6/1825-20 від 19.02.2020 (а.с.47) в якій роз`яснено відповідно до вимог законодавства порядок оформлення паспорта громадянина України, а також запропоновано звернутися до територіального підрозділу ДМС для оформлення паспорта у встановленому Законом порядку.

Базильчук Людмила Євгенівна, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , вважаючи лист Народицького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області №Б-1/6/1825-20 від 19.02.2020 відмовою відповідача у задоволенні поданої заяви, яка є такою, що порушує права її дитини звернулася в інтересах неповнолітньої дитини до суду за їх захистом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам слід вказати наступне.

Як свідчать наявні у справі матеріали, спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу оформлення та видачі паспорта громадянина України на паперовому носії у формі книжечки, відповідно Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992, за заявою, поданою у період після 01.11.2016.

Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи визначає Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» № 5492-VI від 20 листопада 2012 року (далі - Закон №5492-VI).

Частиною першою статті 1 Закону №5492-VI передбачено, що суспільні відносини, пов`язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус. Зокрема до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України серед інших віднесено а) паспорт громадянина України.

Форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів (ч.1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону №5492-VI).

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. (ч. 1 ст. 21 Закону №5492-VI).

Таким чином, у разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.

Частиною 3 ст. 13 Закону №5492-VI визначено, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.

Відповідно до п. 1 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ (далі - Положення) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (п.3 Положення).

Пунктом п`ятим вказаного Положення визначено, що паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.

У верхній частині лицьового боку обкладинки зроблено напис "Україна", нижче - зображення Державного герба України, під ним - напис "Паспорт". На внутрішньому лівому боці обкладинки у центрі - зображення Державного прапора України, нижче - напис "Паспорт громадянина України". На першу і другу сторінки паспортної книжечки заносяться прізвище, ім`я та по батькові, дата і місце народження. На першій сторінці також вклеюється фотокартка і відводиться місце для підпису його власника.

На другу сторінку заносяться відомості про стать, дату видачі та орган, що видав паспорт, ставиться підпис посадової особи, відповідальної за його видачу. Записи

засвідчуються мастиковою, а фотокартка - випуклою сухою печаткою. Перша сторінка або перший аркуш після внесення до них відповідних записів та вклеювання фотокартки можуть бути заклеєні плівкою. У разі заклеювання плівкою усього аркуша записи та фотокартка печатками не засвідчуються. Третя, четверта, п`ята і шоста сторінки призначені для фотокарток, додатково вклеюваних до паспорта, а сьома, восьма і дев`ята - для особливих відміток. На десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина. На прохання громадянина до паспорта може бути внесено (сьома, восьма і дев`ята сторінки) на підставі відповідних документів дані про дітей, групу крові і резус-фактор, згоди або незгоди на посмертне донорство анатомічних матеріалів. На внутрішньому правому боці обкладинки надруковано витяг з цього Положення. Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється (п.6 Положення).

Пунктом 8 Положення передбачено, що термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

Згідно з п.13 Положення визначено, що для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; - свідоцтво про народження; - дві фотокартки розміром 35х45 мм; - у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Відповідно до частини другої статті 15 та абзацу другого частини другої статті 21 Закону № 5492-VI постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 25.03.2015 (далі – Постанова №302) затверджено зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.

За змістом п. 2 вказаної Постанови із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено: з 01.01.2016 оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII; а з 01.11.2016 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 01.11.2016 припиняється (абз.2 п. 3 Постанови №302).

Абз.5 п.3 Постанови №302 визначено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.

Пунктом 131 Постанови №302 передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься серед іншої інформації також біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи).

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на видачу паспорта у формі книжечки, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до територіального підрозділу ДМС в установленому порядку.

Як свідчать матеріали справи позивачем подана до відповідача заява довільного зразку, при цьому надано лише копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , копія свого паспорта та копію свідоцтва про смерті ОСОБА_3 (батька неповнолітнього) та довідку про реєстрацію місця проживанню особи № 53 від 07.02.2020.

Таким чином, ОСОБА_1 не дотримано встановленого порядку звернення за видачою паспорта у формі книжечки, оскільки вона не зверталась до відповідача із заявою встановленого зразка, про що свідчить копія звернення (а.с.41).

Крім того, позивачем до вказаної заяви, не додані усі визначені п.13 Положення документи, а тому відповідач не мав належних підстав для видачі паспорта у формі книжечки.

При цьому, суд наголошує, що положення п.13 Положення не містять вимоги про обов`язок надання відповідного рішення суду щодо оформлення паспорта у формі книжечки.

З огляду на викладене, відсутні підстави для визнання протиправною відмови відповідача у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов`язання відповідача оформити та видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженогоПостановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки в задоволенні позову відмовлено.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246,256 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Народицького районного сектору Управління державної міграційної служби в Житомирській області (вул. Левицького, 6 А, смт.Народичі, Народицький район, Житомирська область,11401), Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, як співвідповідача у даній справі (вул.Пушкінська, 44, м.Житомир, 10008. РНОКПП/ЄДРПОУ: 37808497) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення складено: 18.11.2020.