
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
19 листопада 2020 р. Справа №200/5751/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Хохленков О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача Латиш Катерини Олександрівни про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень – відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вулиця Героїв Небесної Сотні, 23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання дій неправомірними та стягнення разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та стягнення разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 липня 2020 року, яке набрало законної сили, позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вулиця Героїв Небесної Сотні, 23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання дій неправомірними та стягнення разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій - задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Героїв Небесної сотні, 23), щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Зобов`язано Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Героїв Небесної сотні, 23) донарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Стягнуто з Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Героїв Небесної сотні, 23) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) судові витрати пов`язані з правничою допомогою адвоката в сумі 1000 (одна тисяча) гривень.
Після набрання вказаним рішенням законної сили адміністративним судом оформлено та видано виконавчий лист.
Виконавчий лист щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради донарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп. був направлений на виконання до Краматорського міського відділу державної виконавчої служби східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) 29.09.2020 року.
30.09.2020 року державним виконавцем Оруджовою К.І. на підставі вказаного виконавчого листа було відкрито виконавче провадження №63163506.
В рамках цього виконавчого провадження 01.10.2020 року державним виконавцем була направлена копія постанови про виконання судового рішення від 17.07.2020 року №200/5751/20-а до УПСЗН Краматорської міської ради.
28.10.2020 року на адресу Краматорського міського відділу державної виконавчої служби надійшла відповідь від боржника УПСЗН Краматорської міської ради №29-01- 14/8799 від 28.10.2020 року, в якій боржник зазначив, що УПСЗН Краматорської міської ради є неприбутковою державною установою, яка здійснює покладені повноваження в сфері соціального захисту громадян виключно в межах бюджетних асигнувань згідно видаткової частини державного бюджету.
У зв`язку з викладеним, відповідач зазначає, що виконати постанову про відкриття виконавчого провадження від 30.09.2020 року №63163506 на даний момент неможливо, в зв`язку з відсутністю кошторисних призначень на зазначені цілі (виконання рішень суду
9 листопада 2020 року представник позивача звернувся до суду із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень – відповідачем на виконання рішення суду та просить суд:
визнати протиправними дії відповідача Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617) щодо відмови виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року №200/5751/20-а про виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617) виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року №200/5751/20-а в частини виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статур ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп. та
притягнути до відповідальності посадову особу - начальника Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617) за відмову від виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року №200/5751/20-а в частини виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Вирішуючи вказану заяву, суд зазначає наступне.
Згідно ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Статтею 14 КАС України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Частиною 2 ст.6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Положеннями ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Судове рішення проголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах “Алпатов та інші проти України”, “Робота та інші проти України”, “Варава та інші проти України”, “ПМП “Фея” та інші проти України”), якими було встановлено порушення п.1 ст.6, ст.13 Конвенції та ст.1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.
Отже, обов`язковою складовою судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статті 8 Конституції України принципу верховенства права.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень відповідачем на виконання рішення суду, регламентований ст.383 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст.383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно ч.6 ст.383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому ст.249 цього Кодексу.
Таким чином, застосування судом до суб`єкта владних повноважень приписів ст.383 КАС України є можливим у разі встановлення факту невиконання таким суб`єктом владних повноважень дій зобов`язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в цьому рішенні, яке набрало законної сили.
З системного аналізу вищезазначених норм, суд вказує, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований, у тому числі, і приписами ст.383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Судовим рішенням по справі №200/5751/19-а зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради зобов`язано Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617, 84333, Донецька область, місто Краматорськ, вулиця Героїв Небесної сотні, 23) донарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ) разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Як вбачається з листа Управління від 28.10.2020 №29-01-14/8799 донарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/5751/20-а не можливо, у зв`язку з відсутністю кошторисних призначень на зазначені цілі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що відповідачем, на виконання рішення суду 17.07.2020 року, фактично не вирішено питання з приводу виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій у відповідності до рішення суду, а бездіяльність щодо невиконання рішення суду є такою, що порушує права та інтереси позивача.
Також суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження звернення відповідача до розпорядника коштів вищого рівня, з метою запиту додаткових фінансових коштів для здійснення виплати заборгованості позивачу.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку щодо протиправної бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року у справі №200/5751/20-а. Судом встановлено протиправну бездіяльність з невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв`язку з цим прав позивача.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку, що відповідачем рішення суду у справі №200/5751/20-а від 17.07.2020 року виконано не у спосіб, встановлений таким рішенням слід зобов`язати Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617) виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року №200/5751/20-а в частини виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статур ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Питання про притягнення до відповідальності посадову особу - начальника Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617) за відмову від виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року №200/5751/20-а в частини виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп., про що також просив заявник, не належить до повноважень адміністративних судів, які встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
З огляду на наведене суд дійшов висновку про часткове задоволення поданої заяви.
Керуючись статтями 14, 243, 248, 249, 256, 294, 295, 297, 370, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача Латиш Катерини Олександрівни про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень – відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (84333, Донецька область, м.Краматорськ, вулиця Героїв Небесної Сотні, 23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання дій неправомірними та стягнення разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій– задовольнити частково.
Визнати протиправними дії відповідача - Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617) щодо відмови виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року №200/5751/20-а про виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617) виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2020 року №200/5751/20-а в частини виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій відповідно до Закону України «Про статур ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, викладені в Рішенні Конституційного Суду України №3-р/2020 від 27.02.2020 року, в загальному розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
В задоволенні іншої частини вимог – відмовити.
Повний текст ухвали складено та підписано 19 листопада 2020 року.
Ухвала може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п.15-5 п.15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Хохленков О.В.