Рішення № 92954012, 16.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2020
Номер справи
200/8151/20-а
Номер документу
92954012
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2020 р. Справа№200/8151/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:

- визнати неправомірними дії щодо відмови відповідача у витребуванні у ДПС України довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою, враховуючи відповідні оклади, спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, та враховуючи введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення), встановлених законодавством для перерахунку пенсії та перерахуванні розміру пенсії;

- зобов`язати відповідача витребувати у ДПС України довідку про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою, враховуючи відповідні оклади, спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, та враховуючи введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення), встановлених законодавством для перерахунку пенсії та перерахуванні розміру пенсії;

- зобов`язати відповідача зробити перерахунок пенсії за період з 01 січня 2016 року, виходячи з розміру 88% грошового забезпечення та з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою, враховуючи відповідні оклади, спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, та враховуючи введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищення), встановлених законодавством та сплачувати перераховану пенсію;

- зобов`язати відповідача перерахувати на користь позивача суму недоплаченої пенсії за період з 01 січня 2016 року з урахуванням індексів інфляції та 3% річних.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що 01.07.2005 року йому було призначено пенсію за вислугу років як полковнику податкової міліції України. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

19.12.2017 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийнято рішення про припинення виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 року.

28.08.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно вимог Закону України №2262-XIII, проте ГУ ПФУ Донецькій області надано відповідь, що перерахунок пенсії буде проведено після поновлення виплати пенсії, що суперечить вимогам п. 1 Постанови КМУ «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року.

Позивачем в судовому порядку було оскаржено відмову відповідача у перерахунку пенсії. На виконання рішення суду позивачу поновлено виплату пенсії без проведення перерахунку та без виплати заборгованості.

27.01.2020 року ГУ ПФУ в Донецькій області на звернення позивача про перерахунок пенсії згідно з вимогами Закону України №2262-ХІІ, повідомило позивача, що підстав для перерахунку пенсії немає, так як на момент направлення списків осіб для проведення перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплата пенсії не проводилась. Тому в списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2018 року позивача не включено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.09.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.09.2020 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що пенсія позивачу виплачена управлянням по 31.12.2017 року включно.

За період з 01.01.2018 року по 30.11.2019 року позивач не отримував пенсію в ГУ ПФУ в Донецькій області. Виплату пенсії поновлено з 01.12.2019 року з урахування рішення Донецького окружного адміністративного суду.

Відповідачем зазначено, що на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання перерахунку пенсії колишнім працівникам ДПС, а пункти 1, 2 постанови КМУ №103, який передбачав перерахунок та поетапну виплату пенсіонерам суми підвищення перерахованої пенсії, визнано протиправним тому відсутні підстави для витребування довідки про розмір грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії.

Крім того, відповідачем зазначено, що законодавством не передбачено виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на вимогу пенсіонера за відсутності процедури, які передбачені пунктом 2 та пунктом 3 Порядку №45, призначених відповідно до Закону №2262, а тому вимога також не ґрунтується на законі, а отже не підлягає задоволенню.

Щодо передчасності позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії, відповідач зазначив, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Нову довідку до Головного управління не подано, тому зобов`язання пенсійного органу здійснити перерахунок є передчасним, оскільки без отримання належної довідки, виданої відповідним органом - Головним управлінням ДФС в Донецькій області у пенсійного органу відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.

Оскільки, питання надання вказаної довідки тільки розглядаються судом, вимоги позивача щодо перерахунку пенсії та виплати сум з урахуванням довідки, яка надана Головному управлінню є передчасним.

Крім того, відповідачем зазначено, що позивачу призначена пенсія як заступнику начальника відділу боротьби з відмиванням доходів, управління боротьби з відмиванням доходів одержаних злочинним шляхом, управлінням ГУ ДПС у Донецькій області.

Натомість позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988.

Проте оскільки податкова міліція не підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України та не визначена Законом №508, як складова частина Національної поліції у відповідача відсутні підстави для застосування вимог Постанови КМУ №988 для перерахунку пенсії позивачу.

Вимоги позивача щодо стягнення заборгованості по пенсії з урахуванням встановленого індексу за весь час прострочення і 3% річних від простроченої суми є безпідставними, оскільки Закон №2050 не передбачає такої компенсації, а відповідач не є боржником, що прострочив виконання грошового зобов`язання у розумінні статті 625 Цивільного кодексу України, та такі норми до спірних правовідносин не повинні бути застосовані.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 22 квітня 1997 року Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області), РНОКПП НОМЕР_1 , внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 19.04.2018 року № 0000519054 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до атестату Головного управління ПФУ в Донецькій області від 19.12.2017 року №4000/03-02-08 позивач перебуває на обліку у відповідача та йому виплачено пенсію по 31.12.2017 року.

За період з 01.01.2018 року по 30.11.2019 року позивач не отримував пенсію в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Виплату пенсії позивачу поновлено ГУ ПФУ в Донецькій області з 01.12.2019 року з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2019 року по справі №200/6739/19-а та ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2019 року.

Згідно витягу з пенсійної справи ОСОБА_1 пенсія позивача (з надбавками) становить 5647,66 грн., яка складається із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1563,00 грн.; оклад за військове звання 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% 679,20 грн.; робота з таємн. виробами, носіями, док. 15% 234,45 грн.; високі досягнення або виконання особливо важливих робіт 50% 1188,60 грн.; премія 55,15% 861,99 грн.; всього 4662,24 грн. Основний розмір пенсії: 88% грошового забезпечення (вислуга років 31) у розмірі 4102,77 грн. з урахуванням доплати: 5128,46 грн. в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) 1025,69 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов`язків в/с інвалід війни 3 групи 469,20 грн.; інваліди війни 3 гр./при виконанні обов`язків в/с 50,00 грн.

Листом від 27.01.2020 року № 05001-Ф-С-20-001693 ГУ ПФУ повідомило позивача про те, що на момент направлення списків осіб для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 виплата пенсії позивачу не проводилось, тому в списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2018 року позивача не включено.

У вищезазначеному листі відповідачем також зазначено, що з 05.03.2019 року набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року №826/3858/18, враховуючи постанову Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва, яким визнано протиправними та не чинними пункт 1, 2 Постанови №103.

У разі, якщо особа звільнена з військової служби до 28 лютого 2018 року, грошове забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 не враховується. Для обчислення пенсії враховується грошове забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, підстав для замовлення довідки для перерахунку пенсії згідно Постанови №103 немає.

Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідача, а свої права порушеними, з метою їх відновлення позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону 2262-XIІ в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2ст. 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

За змістом статей 49, 52 Закону №794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Акт Кабінету Міністрів України може бути оскаржений до суду в порядку та у випадках, установлених законом.

Суд звертає увагу на вимоги частини другої статті 265 КАС України, яка визначає, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у адміністративній справі №826/3858/18 позов було задоволено та визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України було залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року - без змін, отже, рішення суду першої інстанції є таким, що набрало законної сили 05.03.2019 року, та є обов`язковим до виконання на всій території України.

Відтак, у період з 01.01.2018 року по 04.03.2019 року включно норми постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 були чинними, не визнавались неконституційними та підлягали виконанню, при цьому, вказані норми не змінювали регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначали порядок виплати перерахованих пенсій.

З 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Окрім цього постановою № 704 передбачено здійснення преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5 постанови № 704).

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Як встановлено судом, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №05001-Ф-С-20/001693 від 27.01.2020 року позивача повідомлено про те, що на момент направлення списків осіб для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 виплата пенсії позивачу не проводилось, тому в списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2018 року позивача не включено.

Разом з цим, суд наголошує, що відповідач не має посилатися на те, що на час направлення списків виплата пенсії позивачу не проводилась з наступних підстав.

Як вбачається з рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.08.2019 року у справі № 200/6736/19-а за позовом ОСОБА_1 19.12.2017 року пенсійним фондом було прийнято рішення № 4000/03-02-08 про припинення виплати позивачу пенсії з 01.01.2018 року. Даним судовим рішенням, яке набрало законної сили згідно ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2019 року, була встановлена протиправність рішення відповідача про припинення виплати пенсії, вона скасовано і відповідача зобов`язано поновити виплату пенсії та сплатити заборгованість з 01.01.2018 року.

Тобто під час направлення пенсійним фондом списків осіб для проведення перерахунку ОСОБА_1 безпідставно не був до них включений саме у зв`язку з протиправним рішенням відповідача.

Отже, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у витребуванні у ДПС України довідки про розмір грошового забезпечення та зобов`язання вчинити ці дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог зобов`язати відповідача зробити перерахунок пенсії за період з 01 січня 2016 року, виходячи з розміру 88% грошового забезпечення та з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою, враховуючи відповідні оклади, спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, та враховуючи введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення(надбавок, доплат, підвищення), встановлених законодавством та сплачувати перераховану пенсію, суд зазначає наступне.

Право на захист - це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.

Кодексом адміністративного судочинства України не встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов`язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.

Вказані правові позиції містяться, зокрема, в постановах Верховного Суду від 21.02.2018 р. по справі №826/15718/16, від 24.04.2018 р. по справі №167/592/17, від 31.07.2018 р. по справі №348/9/17, від 23.10.2018 р. по справі №344/4560/17, від 14.02.2019 р. по справі №362/7962/15-а.

У суду відсутні підстави вважати, що при виконанні даного рішення та отриманні довідки про розмір грошового забезпечення відповідач буде ухилятися від прийняття рішення щодо перерахунку позивачу пенсії та не вчинить відповідних дій для нарахування та виплати перерахованої пенсії.

Отже дані позовні вимоги, на думку суду, є передчасними та відповідно підстави для задоволення позову у цій частині відсутні.

Це стосується також і вимог про зобов`язання відповідача перерахувати на користь позивача суму недоплаченої пенсії за період з 01 січня 2016 року з урахуванням індексів інфляції та 3% річних, оскільки на теперішній до отримання відомостей про складові та розмір грошового забезпечення та здійснення на їх підставі перерахунку, відсутня пенсія, яку позивач вважає недоплаченою.

В силу вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Згідно частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у витребуванні у Державної податкової служби України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області скласти та надіслати список до Державної податкової служби України на ім`я ОСОБА_1 для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.

В іншій частині задоволення позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 420,40 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш