
Справа № 473/3590/19
РІШЕННЯ
іменем України
"19" листопада 2020 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Старжинської О.Є., при секретарі судового засідання - Ніколаєнко Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вознесенську за правилами спрощеного позовного провадження позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Вознесенський спецагропромтранс» до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Вознесенський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південного регіонального управління (м.Одеса) Міністерства юстиції України, про скасування державної реєстрації транспортного засобу,
ВСТАНОВИВ:
22.08.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Вознесенський спецагропромтранс» (далі - ТОВ «Вознесенський спецагропромтранс») звернулося до суду з позовною заявою до відповідачів: Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області (далі - відповідач 1), ОСОБА_1 (далі - відповідач 2), ОСОБА_2 (далі - відповідач 3), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Вознесенський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, про скасування державної реєстрації транспортного засобу - автобуса РУТА 20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованого на ім`я ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що рішенням Господарського суду Миколаївської області від 16 січня 2015 року стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь ТОВ «Вознесенський спецагропромтранс» 130033,84 грн. основного боргу, 2600,68 грн. судових витрат і на підставі цього рішення було видано наказ 5016/4285/2011 (12/244) в ході примусового виконання якого постановою державного виконавця від 02 березня 2015 року було накладено арешт на майно боржника та оголошена заборона його відчуження на підставі постанови від 02.03.2015 року, однак було з`ясовано, що ОСОБА_1 продав транспортний засіб - автобус РУТА 20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 .
Рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 15 травня 2017 року по справі № 473/3604/16-ц позовні вимоги ТОВ «Вознесенський спецагропромтранс» до Регіонального сервісного центру МВС України в Миколаївській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ТОВ «Авто-Захід-Ленд» були задоволені частково, зокрема, визнано недійсним договір купівлі - продажу спірного транспортного засобу, який був укладений 17 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , але при зверненні до Регіонального сервісного центру МВС України в Миколаївській області із заявою про поновлення реєстрації автобуса РУТА 20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , за ОСОБА_1 , позивач отримав відмову з посиланням на те, що вчинення даної дії можливе лише після звернення власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи з відповідною заявою, поданням необхідних документів, а також огляду автомобіля фахівцями експертної служби МВС.
Посилаючись на те, що відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_1 не вчиняють жодних дій для припинення реєстрації автобуса за ОСОБА_2 та поновлення його реєстрації за попереднім його власником ОСОБА_1 , що в свою чергу, перешкоджає вчиняти будь - які виконавчі дії стосовно даного рухомого майна (автобуса), та як наслідок позивач позбавлений можливості задовольнити свої вимоги до боржника ОСОБА_1 за рахунок належного йому майна, позивач просив позов задовольнити.
Представники позивача Косогов О.М. , Вуїв О.В. в судове засідання не з`явилися, Косогов О.М. надав суду заяву про підтримання позовних вимог та згоду на вирішення спору за його відсутності та відсутності адвоката Вуїв О.В.
Ухвалою суду від 11.03.2020 року (а.с. 182) залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог - Вознесенський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південного регіонального управління (м.Одеса) Міністерства юстиції України.
Ухвалою суду від 11.03.2020 року (а.с. 2015) проведено заміну неналежного відповідача по справі - Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області на належного відповідача - Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України .
Представник відповідача - Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в судове засідання повторно не з`явився, судом належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не надав. До заміни неналежного відповідача Регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області як відповідач суду надав відзив на позовну заяву (а.с.58-61), де позов не визнавав, вказував на дотримання ними вимог Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 і неможливість поновлення реєстрації транспортного засобу за ОСОБА_1 без звернення ОСОБА_2 з цим питанням.
Відповідач ОСОБА_1 - в судове засідання повторно не з`явився, судом належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомив, відзиву на позовну заяву не надав.
Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_5 - в судове засідання не з`явився, суду надав відзив на позовну заяву (а.с.69-70), де позов не визнавав, вказував, що рішенням Вознесенського міськрайонного суду від 15.05.2017 року позов ВАТ «Вознесенський спецагропромтранс» було задоволено частково: визнано недійсним договір купівлі-продажу спірного транспортного засобу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , але в скасуванні державної реєстрації транспортного засобу було відмовлено, а відтак провадження по справі має бути закрито з підстави наявності рішення суду ухваленого з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору Вознесенського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Південного регіонального управління (м.Одеса) Міністерства юстиції України в судове засідання не з`явився, судом належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомив.
Дослідивши та оцінивши в сукупності всі докази, надані сторонами відповідно до вимог ст. 89 ЦПК України, в межах заявлених позовних вимог та відповідно до ст.13 ЦПК України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін,особа здійснює свої цивільні права вільно, на власний розсуд у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. Суд же, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, лише сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом та роз`яснює у випадку необхідності їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій. Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів поданих учасниками справи, або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Крім того, згідно ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання врегульовано Законом України «Про дорожній рух».
Відповідно до статті 34 цього Закону державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державна реєстрація та облік автомобілів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Для автоматизованого обліку транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, та відомостей про їх власників ведеться Єдиний державний реєстр, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ України. Органи, які здійснюють відомчу реєстрацію транспортних засобів, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування, після реєстрації (внесення змін у відомості про реєстрацію) транспортного засобу невідкладно подають відомості про нього до Міністерства внутрішніх справ України для внесення їх до Єдиного державного реєстру.
Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (далі Порядок реєстрації) встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Відповідно до пункту 2 Порядку реєстрації він є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.
За змістом пункту 8 Порядку реєстрації державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, оформлені в установленому порядку договори укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), копія рішення суду засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.
Таким чином, державна реєстрація транспортного засобу не є підставою для виникнення або зміни права особи на транспортний засіб, а полягає у здійснені компетентним органом перевірки підстав набуття такого права з метою підтвердження його законності.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 15 травня 2017 року по справі № 473/3604/16-ц позовні вимоги ТОВ «Вознесенський спецагропромтранс» до Регіонального сервісного центру МВС України в Миколаївській області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ТОВ «Авто-Захід-Ленд» були задоволені частково, зокрема, визнано недійсним договір купівлі - продажу транспортного засобу - автобуса РУТА 20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який був укладений 17 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 11-13).
Цим рішенням в судовому порядку фактично підтверджено незаконність вибуття транспортного засобу із власності ОСОБА_1 та незаконність набуття ОСОБА_2 у власність транспортного засобу, тобто наразі ОСОБА_2 є особою, яка експлуатує транспортний засіб на незаконних підставах, при цьому за відсутності поновлення реєстрації транспортного засобу за ОСОБА_1 державний орган сприяє незаконному володільцю, що є недопустимим, а права ТОВ «Вознесенський спецагропромтранс», який звернувся до суду, мають бути належно поновлені за результатами розгляду справи по суті, оскільки цивільні права та обов`язки сторін договору купівлі-продажу транспортного засобу припинилися.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ТОВ «Вознесенський спецагропромтранс» про скасування державної реєстрації транспортного засобу - автобуса РУТА 20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , суд виходив з того, що вказана вимога має бути вирішена у відповідності до Порядку № 1388.
Наразі підставою вказаних вимог є положення про те, що вони є похідними від вимог про визнання договору купівлі-продажу недійсним, з вимогою про скасування державної реєстрації транспортного засобу (чужої) звертається заінтересована особа, яка бажає за рахунок спірного транспортного засобу задовольнити вимоги до боржника ОСОБА_1 , а не сторони угоди визнаної недійсною, які в даному випадку, не заінтересовані в належному виконанні судового рішення, яке не задовольняє їх.
Порядком №1388 передбачається, що дії з державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів здійснюється лише після звернення власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи з відповідною заявою, поданням необхідних документів, а також огляду автомобіля фахівцями експертної служби МВС і не передбачають розгляд звернень фізичних/юридичних осіб щодо чужої державної реєстрації транспортного засобу.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Вознесенський спецагропромтранс» до Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору - Вознесенський міськрайонний відділ Державної виконавчої служби Південного регіонального управління (м.Одеса) Міністерства юстиції України, про скасування державної реєстрації транспортного засобу - задовольнити.
Скасувати державну реєстрацію транспортного засобу автобуса РУТА 20, реєстраційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованого на ім`я ОСОБА_2 , поновити державну реєстрацію автобуса РУТА 20, реєстраційний номер НОМЕР_1 за ОСОБА_1 .
Рішення може бути оскаржене в Миколаївський апеляційний суд через Вознесенський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів.
Суддя: О.Є. Старжинська