Рішення № 92927793, 17.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2020
Номер справи
560/6060/20
Номер документу
92927793
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/6060/20

РІШЕННЯ

іменем України

17 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови, рішення протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

визнати протиправною відмову Головного УПФ в Хмельницькій області в призначенні дострокової пенсії за віком як багатодітній матері ОСОБА_2 ;

рішення Головного УПФ України в Хмельницькій області від 07 серпня 2020 року за № 221250001763 визнати протиправним та скасувати;

зобов`язати Головне УПФ України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_2 до страхового стажу періоди роботи з 29 листопада 1991 року по 07 лютого 1993 року читачем Богородичного кафедрального собору м. Хмельницького; з 08 лютого 1993 року по 31 листопада 1994 року псаломщиком свято Успенської церкви м. Летичів; з 01 грудня 1994 року по 05 листопада 2015 року псаломщиком св. Хресто - Воздвиженського храму м. Полонного Хмельницької єпархії УПЦ;

призначити, здійснити нарахування й виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком як багатодітній матері з 19 червня 2020 року;

покласти обов`язок на Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду;

рішення суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання;

стягнути з бюджетних асигнувань для сплати судового збору Головного УПФ України в Хмельницькій області на користь позивача судовий збір в розмірі 840,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19 червня 2020 року звернулась до відповідача за призначенням пенсії за віком як багатодітній матері яка народила та виховала до шести років п`ятеро дітей. До заяви надала трудову книжку, свідоцтво про шлюб, про народження п`ятьох дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідач рішенням № 221250001763 від 26 червня 2020 року з додатком до нього листа за №2200-0301-8/34623 від 04 серпня 2020 року відмовив у призначенні пенсії за віком як багатодітній матері. Відмова мотивована відсутністю страхового стажу. Зараховано лише 8 років 9 місяців 27 днів.

Не враховано до страхового стажу періоди роботи псаломщиком Єпархіального управління м. Хмельницького з 29 листопада 1991 року по 31 грудня 2009 року та з 1 січня 2013 року по 05 листопада 2015 року. Як підстава у відмові в призначенні пенсії не зарахування до страхового стажу цього періоду роботи - несплата страхових внесків.

Позивач вказує, що у серпні 2020 року надала квитанції про сплату страхових внесків за періоди 1994 року по 2012 рік.

Відповідач повторно на підставі наданих документів обрахував страховий стаж, проте у вересні 2020 року листом за №2200/-0301-8/41953 від 23 вересня 2020 року з додатком до нього рішення за № 221250001763 від 07 серпня 2020 року повторно відмовив у призначенні пенсії за віком як багатодітній матері. Відмова мотивована недостатністю страхового стажу.

Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 12 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

02 жовтня 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що із зазначеного періоду до страхового стажу позивачки зараховано періоди, за які сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України, де зазначено прізвище та ініціали позивачки, а саме: з 01 серпня 1999 року по 28 лютого 2000 року, з 01 квітня 2000 року по 31 травня 2002 року, з 01 листопада 2002 року по 31 серпня 2003 року та з 01 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року. В решті квитанцій міститься інформація лише про загальну сплату внесків до Пенсійного фонду України Парафіяльною Радою Свято-Хреста-Воздвиженської церкви або про сплату внесків до Пенсійного фонду України за священика ОСОБА_5 і ОСОБА_8 .

Будь-яких інших документів на підтвердження періодів роботи, позивачкою надано не було. Згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу тривалість страхового стажу становить 12 років 8 місяців 25 днів, тому Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07 серпня 2020 року позивачці відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком згідно пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 15 років.

11 листопада 2020 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що позивач не погоджується з доводами та обставинами викладеними у відзиві на позовну заяву, вважає їх безпідставними, тому просить відхилити відзив відповідача.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 19 червня 2020 року ОСОБА_8 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо призначення дострокової пенсії за віком як багатодітній матері, до заяви було додано трудову книжку та свідоцтва про народження дітей.

У зв`язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України до страхового стажу позивачки не враховано періоди роботи з 29 листопада 1991 року по 31 грудня 2009 року та з 01 січня 2013 року по 05 листопада 2015 року.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26 червня 2020 року № 221250001763 позивачці відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком як багатодітній матері, про шо повідомлено листом № 2200-0301-8/34623 від 04 серпня 2020 року, а також роз`яснено щодо можливості подати додаткові документа для підтвердження стажу роботи у строк до 18 вересня 2020 року.

29 липня 2020 року ОСОБА_8 повторно звернулася до головного управління із заявою щодо призначення дострокової пенсії за віком як багатодітній матері. До заяви про призначення пенсії за віком надала квитанції про сплату внесків до Пенсійного фонду України Парафіяльною Радою Свято-Хреста-Воздвиженської церкви з листопада 1994 року по грудень 2003 року.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07 серпня 2020 року позивачці відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 15 років.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії врегульовано Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі Закон № 1788), "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі Закон № 1058.

Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закону № 1058.

Пунктом 3 частини першої статті 115 Закону № 1058 передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

Відповідно до п. 2.17 Порядку, подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі Порядок № 22-1), при призначенні пенсій жінкам, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, матерям осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, а також, у разі відсутності матері або за її згодою, чоловікам, які здійснювали виховання п`ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини. У разі смерті дитини подається свідоцтво про смерть.

З аналізу наведених норм чинного законодавства слідує, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п`ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, а при призначенні пенсій таким жінкам, факт народження дитини встановлюється на підставі свідоцтва про народження, а її виховання до зазначеного віку - на підставі свідоцтва про народження чи паспорта дитини.

Згідно наявних у матеріалах справи свідоцтвах про народження, суд встановив, що ОСОБА_1 є матір`ю п`ятьох дітей, а саме: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , суд встановив, що страховий стаж позивачки становить: з 15 вересня 1987 року по 28 листопада 1991 року, з 29 листопада 1991 року по 31 листопада 1994 року, з 01 грудня 1994 року по 05 листопада 2015 року - 23 роки 2 місяці 20 днів.

З наявних матеріалів справи також встановлено, що з січня 1994 року по 31 грудня 2003 року сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України що підтверджується довідкою № 2 від 24 січня 2008 року виданою управлінням Пенсійного фонду України в Полонському районі, довідкою Головного УПФ України в Хмельницькій області від 28 липня 2020 року за № 624/ф, яка підтверджує сплату страхових внесків з 01 листопада 1994 року по 31 серпня 2003 року, з 01 жовтня 2003 року по 31 грудня 2003 року.

Окрім вищенаведених доказів, сплата страхових внесків до пенсійного фонду України підтверджується квитанціями за 1996 рік які підтверджують сплату страхових внесків за періоди з листопада 1994 року по квітень 1996 року, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 1996 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 1997року, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 1999 року, січень, лютий, березень, квітень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2000 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2001 року, з січня по грудень 2002 року, з січня по грудень 2003 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, листопад, грудень 2004 року, з січня по грудень 2005 року, з січня по грудень 2006 року, з січня по грудень 2007 року, з січня по грудень 2008 року, з січня по грудень 2009 року, з січня по травень 2010 року, з липня по грудень 2011 року, за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень та серпень 2012 року.

Таким чином, з необхідних 15 років страхового стажу у ОСОБА_2 більше 20 років страхового стажу, а відтак позивач має право на пенсію як багатодітна мати яка народила п`ятьох дітей та виховала їх до шестирічного віку.

Факт народження дітей та їх виховання до зазначеного віку підтверджується свідоцтвами про їх народження, які містяться в матеріалах адміністративної справи.

За таких обставин, відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 115 Закону № 1058, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 має право на призначення дострокової пенсії за віком, як жінка, яка народила та виховала до шестирічного віку п`ятьох дітей.

Суд звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з врахуванням встановлених та досліджених обставин, наявні підстави для визнання протиправним та скасувати рішення відповідача від 07 серпня 2020 року за № 221250001763 про відмову ОСОБА_2 у призначенні дострокової пенсії за віком та зобов`язання зарахувати ОСОБА_2 до страхового стажу періоди роботи з 29 листопада 1991 року по 07 лютого 1993 року читачем Богородичного кафедрального собору м. Хмельницького, з 08 лютого 1993 року по 31 листопада 1994 року псаломщиком свято Успенської церкви м. Летичів, з 01 грудня 1994 року по 05 листопада 2015 року псаломщиком св. Хресто - Воздвиженського храму м. Полонного Хмельницької єпархії УПЦ та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком як багатодітній матері з 19 червня 2020 року.

Стосовно позовної вимоги, про звернення до негайного виконання рішення суду в частині зобов`язання виплати пенсії у межах стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Із зазначеного слідує, що негайно виконуються рішення суду саме про стягнення пенсії, що є вимогою майнового характеру. Однак зобов`язання вчинити дії, в тому числі щодо призначення, переведення, перерахунку та виплати пенсії, є вимогою немайнового характеру та відповідно, не є тотожною за своїм значенням вимозі про стягнення конкретної суми.

Рішення суду у цій справі носить саме зобов`язальний характер, а судом не присуджувалась конкретна сума пенсії, яка підлягає стягненню, тому відсутні підстави для допущення до негайного виконання рішення суду в частині вимоги про зобов`язання виплати пенсію у межах стягнення за один місяць.

Також позивачем заявлено вимогу про встановлення строку для подання звіту про виконання судового рішення, стосовно якої, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами.

Позивач не навів аргументів на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів і не надав доказів в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення, тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги позивача в частині встановлення відповідачу строку для подання до суду звіту про виконання рішення суду.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 17 лютого 2020 року по справі №804/5361/16 та від 26 березня 2020 року по справі №823/175/17.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому адміністративний позов слід задоволити частково.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07 серпня 2020 року за № 221250001763 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком згідно пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи з 29 листопада 1991 року по 07 лютого 1993 року читачем Богородичного кафедрального собору м. Хмельницького, з 08 лютого 1993 року по 31 листопада 1994 року псаломщиком свято Успенської церкви м. Летичів, з 01 грудня 1994 року по 05 листопада 2015 року псаломщиком св. Хресто - Воздвиженського храму м. Полонного Хмельницької єпархії УПЦ та призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком згідно пункту 3 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 19 червня 2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт - серії НОМЕР_2 , виданий Рівненським РВ УМВС 21 травня 1997 року - Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк