
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/8619/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Львівського обласного військового комісаріату (79005 м. Львів вул. І.Франка 25), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії -
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Львівського обласного військового комісаріату (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-2, Головне управління ПФУ у Львівські області), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача-1 про відмову оформлення та надання до ГУ ПФУ у Львівській області уточненої довідки з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня кожного календарного 2018, 2019, 2020 років та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 та Додатками 1, 14 і Примітками Постанови КМУ № 704 та відповідно до цього нового розміру грошового забезпечення для перерахунку всіх інших складових пенсії;
- зобов`язати відповідача-1 оформити та надати до ГУ ПФУ у Львівській області уточнену довідку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з 01.01.2018, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, а не від розміру мінімального прожиткового мінімуму, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та уточнену довідку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2019 та 01.01.2020 згідно з п. 4 та Додатками 1, 14 з Примітками до них Постанови КМУ № 704 та у зв`язку з цим нового розміру грошового забезпечення для перерахунку всіх інших складових пенсії;
- визнати протиправними дії відповідача-2 по невиконанню вимог Постанови КМУ № 704, п. 4 з Додатками 1, 14 з Примітками до них при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 тільки від мінімального прожиткового мінімуму, а з 01.01.2019 та з 01.01.2020 - взагалі непроведення такого перерахунку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня для кожного календарного 2018, 2019, 2020 років та у зв`язку з цим нового розміру грошового забезпечення для перерахунку всіх інших складових пенсії;
- зобов`язати відповідача-2 надати списки до Львівського обласного військомату та провести перерахунок пенсії з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з 01.01.2018 не з розміру мінімального прожиткового мінімуму, а виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 р., надати списки з 01.01.2019 та з 01.01.2020 для проведення такого перерахунку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня для кожного календарного 2018, 2019, 2020 років згідно з Постановою КМУ № 704, п. 4 та Додатками 1, 14 з Примітками до них і у зв`язку з цим перерахувати всі інші складові пенсії та здійснити виплату єдиною сумою з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачами протиправно, на його думку, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, а не мінімальної заробітної плати, що суперечить положенням постанови Кабінету Міністрів України № 704. Оскільки відповідачі відмовили у добровільному здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , такі дії порушують права позивача, відтак він звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 16.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
На адресу суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 59354 від 11.11.2020), у якому проти позову заперечив. По суті позовних вимог зазначив, що пунктом 4 Постанови № 704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 Постановою Кабінету Міністрів України № 103 до пункту 4 постанови КМУ № 704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року. Проте зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 не приведено у відповідність до норми пункту 4 цієї ж постанови. Також зазначив, що пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VІІ від 06.12.2016, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. Тому згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Відтак просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідач-2 також подав до суду відзив на позовну заяву (вх. № 57793 від 04.11.2020), у якому проти позову заперечив та вказав, що питання визначення грошового забезпечення належать до компетенції уповноважених органів Міністерств та відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, зокрема до Львівського обласного військового комісаріату. Вважає, що вимоги до Головного управління ПФУ у Львівській області є передчасними та заявленими на майбутнє, відтак просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 після звільнення з військової служби у Збройних Силах України з 27.02.1996 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с. 13-15).
Головне управління ПФУ у Львівській області з 01.01.2018, з 01.01.2019 та з 01.01.2020 здійснило перерахунок пенсії позивача, виходячи з розміру посадового окладу у розмірі 5360,00 грн, окладу за військове звання у розмірі 1410,00 грн та процентної надбавки за вислугу років у розмірі 3385,00 грн (а.с. 16, 19, 20).
Не погодившись із розмірами посадового окладу та окладу за військове звання, ОСОБА_1 07.08.2020 та 18.08.2020 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області та Львівського обласного військового комісаріату із заявами про здійснення перерахунку таких окладів, виходячи із 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня кожного календарного року (а.с. 21, 22, 24, 25).
Головне управління ПФУ у Львівській області листом за вих. № 5444-5677/К-02/8-1300/20 від 11.08.2020 повідомило позивача, що питання визначення грошового забезпечення належать до компетенції уповноважених органів Міністерств та відомств, у яких проходили службу військовослужбовці, зокрема до Львівського обласного військового комісаріату (а.с. 23).
Львівський обласний військовий комісаріат у відповіді на звернення позивача за вих. № 7867 від 27.08.2020 відмовив у перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням згідно з Додатками 1, 14 до Постанови № 704, посилаючись на норми постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 (а.с. 26).
Позивач не погодився із такою бездіяльністю відповідачів, відтак звернувся до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 ст. 9 Закону № 2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Статтею 10 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30.08.2017 (далі - Постанова № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Постановою № 704, зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Проте постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 18.02.2020 (яка набрала чинності 24.02.2018; далі - Постанова № 103) до Постанови № 704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» № 794-VII від 27.02.2014 Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 870 від 06.09.2005 затверджено Правила підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (далі - Правила), які визначають загальні підходи до підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України (постанов і розпоряджень), їх форму, структуру та техніко-юридичні особливості розроблення з урахуванням нормопроектувальної техніки.
У пунктах 6, 11, 14, 15 цих Правил зазначено, що проект постанови Кабінету Міністрів України готується зокрема у разі затвердження положення або іншого нормативно-правового акта.
Проект постанови складається з назви, вступної та постановляючої частини і у разі потреби додатків.
Постановляюча частина постанови повинна містити: нормативні положення; конкретні доручення суб`єктам суспільних відносин у відповідній сфері; умови та порядок дії інших постанов (окремих норм); посилання на додатки (у разі їх наявності); норми, пов`язані з набранням чинності постановою (окремими нормами). У разі потреби визначаються орган (органи) виконавчої влади або посадова особа (особи), що здійснюють контроль за виконанням постанови.
Структурно постановляюча частина постанови викладається у такій послідовності: пункти, що містять нормативні положення; пункти, що стосуються внесення змін до постанов (розпоряджень) або визнання їх (окремих норм) такими, що втратили чинність; пункти, що містять окремі доручення; пункт, що стосується визначення дати набрання чинності постановою.
У пункті 20 Правил наведені вимоги, які встановлюються до змісту проекту положення або іншого нормативно-правового акта, який передбачається затвердити постановою.
Так, згідно з абзацом 7 підпункту 2 пункту 20 Правил в окремих випадках допускається, як виняток, застосування примітки (зноски) без нормативних положень.
Підпунктом 6 пункту 20 Правил передбачено, що додатки до проекту документа повинні містити перелік елементів, включення яких до тексту ускладнило б його сприйняття. Додатки позначаються цифрами.
Відповідно до пункту 24 Правил метою підготовки проекту акта про внесення змін до актів Кабінету Міністрів України є їх приведення у відповідність з прийнятими законами, актами Президента України, а також забезпечення взаємоузгодження норм окремих актів Кабінету Міністрів України.
Як передбачено пунктом 2.16 Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 34/5 від 12.04.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, включення до нормативно-правових актів приміток не допускається, за винятком випадків, якщо необхідно дати визначення будь-якого суміжного поняття або помістити короткий коментар, що допоможе точніше зрозуміти положення, викладені в структурній одиниці нормативно-правового акта. Примітки не повинні містити норм права.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України № 704 є підзаконним нормативно-правовим актом, яким Кабінет Міністрів України відповідно до частини 4 статті 9 Закону № 2011-XII встановив види та розміри грошового забезпечення військовослужбовців.
Як з`ясовано із структури постанови Кабінету Міністрів України № 704, пунктом 1 її постановляючої частини затверджено нормативні акти, зокрема тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1), схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 14).
У пункту 4 постановляючої частини Постанови № 704, у якій містяться нормативні положення, наведений порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.
Так, відповідно до норми пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 на час прийняття цієї постанови передбачалося, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Додатки 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704, у яких у вигляді таблиці зазначено відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням залежно від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 до пункту 4 Постанови №704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018, та вилучено умову, що такий розрахунок повинен проводиться виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Проте зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 не приведено у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
Суд зауважує, що пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Тому згідно з Постановою № 704 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата обґрунтовані посиланням на текст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови № 704 суд відхиляє, оскільки ці примітки не містять норм права та суперечать п. 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016.
З огляду на вказане суд дійшов висновку, що розмір грошового забезпечення позивача відповідачем правильно розраховано з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, ураховуючи, що відповідач при застосовуванні при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням такої розрахункової величини як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня кожного календарного року, діяв правомірно, то підстав для визнання протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату про відмову в оформленні та наданні до Головного управління ПФУ у Львівській області уточненої довідки з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня кожного календарного 2018, 2019, 2020 років та множенням на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з п. 4 та Додатками 1, 14 і Примітками Постанови КМУ № 704 та відповідно до цього нового розміру грошового забезпечення для перерахунку всіх інших складових пенсії не встановлено.
Таким чином, не підлягають задоволенню похідні вимоги позивача щодо зобов`язання Львівського обласного військового комісаріату оформити та надати до Головного управління ПФУ у Львівській області уточнену довідку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з 01.01.2018, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, а не від розміру мінімального прожиткового мінімуму, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та уточнену довідку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати з 01.01.2019 та 01.01.2020 згідно з п. 4 та Додатками 1, 14 з Примітками до них Постанови КМУ № 704 та у зв`язку з цим нового розміру грошового забезпечення для перерахунку всіх інших складових пенсії.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ у Львівській області та зобов`язання вчинити дії суд зазначає таке.
Згідно з вимогами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45), Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Львівського обласного військового комісаріату, у яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач-2 - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, не має.
При перерахунку пенсії позивача відповідачем-2 було враховано розмір грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданої відповідачем-1, розмір якого становив 10155,00 грн (з урахуванням посадового окладу у розмірі 5360,00 грн, окладу за військовим званням у розмірі 1410,00 грн та надбавки за вислугу років (50%) у розмірі 3385,00 грн).
Вказана сума врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01.01.2018.
Зазначені обставини сторонами не оспорюються.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи) (п. 2 Порядку № 45).
Суд погоджується із твердженням відповідача-2 про те, що після проведеного перерахунку з 01.01.2018 за нормами станом на 01.03.2018 на виконання Постанови № 103 та Постанови № 704 Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям, відтак у Головного управління ПФУ у Львівській області немає обов`язку щодо надання списків відповідно до п. 2 Порядку № 45.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, Постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача-2 при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018.
Отже, позов у цій частині є передчасним, адже права позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не порушено, перерахування пенсії здійснюється управлінням на підставі даних про види грошового забезпечення, зазначених у відповідній довідці. Органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Суд зазначає, що до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Відтак у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача-2 по невиконанню вимог Постанови КМУ № 704, п. 4 з Додатками 1, 14 з Примітками до них при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 тільки від мінімального прожиткового мінімуму, а з 01.01.2019 та з 01.01.2020 - взагалі непроведення такого перерахунку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня для кожного календарного 2018, 2019, 2020 років та у зв`язку з цим нового розміру грошового забезпечення для перерахунку всіх інших складових пенсії та про зобов`язання відповідача-2 надати списки до Львівського обласного військомату та провести перерахунок пенсії з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з 01.01.2018 не з розміру мінімального прожиткового мінімуму, а виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2018 р., надати списки з 01.01.2019 та з 01.01.2020 для проведення такого перерахунку з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня для кожного календарного 2018, 2019, 2020 років згідно з Постановою КМУ № 704, п. 4 та Додатками 1, 14 з Примітками до них і у зв`язку з цим перерахувати всі інші складові пенсії та здійснити виплату єдиною сумою з урахуванням раніше виплачених сум слід відмовити.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом на підставі досліджених доказів встановлено, що відповідні положення відповідачами дотримано повністю. З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати у вигляді судового збору стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення», суд -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського обласного військового комісаріату (79005 м. Львів вул. І.Франка 25; код за ЄДРПОУ 08412340), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур