
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2020 року Справа № 160/8637/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Код ЄДРПОУ 21910427) сформувати подання до Управління державної казначейської служби України у Соборному районі м. Дніпра (код ЄДРПОУ 37989269) щодо повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операцій набуття права власності на легковий автомобіль в розмірі 3 568,78 грн. (три тисячі п`ятсот шістдесят вісім гривень сімдесят вісім копійок).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем були сплачені грошові кошти у розмірі 3 568,78 грн. під час набуття права власності на легковий автомобіль. Під час здійснення платіжної операції позивачем був наданий реєстраційний номер облікової картки платника податків (на його ім`я) касиру фінансової установи АТ «Український будівельно-інвестиційний банк». Проте, під час здійснення платіжної операції касиром фінансової установи АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» була допущена помилка при заповненні обов`язкових реквізитів, а саме, допущена помилка при заповненні реєстраційного номеру облікової картки платника податків. Внаслідок чого, помилково були перераховані грошові кошти у розмірі 3 568,78 грн. Позивачем до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області була подана заява про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 3 568,78 грн. Однак листом відповідач повідомив позивача про відсутність законних підстав для повернення перерахованих коштів та зазначив про можливість вирішення питання лише в судовому порядку. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не сформовано та не направлено до органу казначейської служби подання про повернення позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій набуття права власності на легковий автомобіль в розмірі 3 568,78 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.08.2020 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
31.08.2020 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про повернення помилково сплачених коштів під час набуття права власності на легковий автомобіль у сумі 3 568,78 грн. Проте зі змісту поданої заяви не можно зробити висновок стосовно доведеності обставин щодо обов`язку Управління повернути сплачені кошти, у зв`язку з невідповідністю даних щодо РНОКПП платника.
15.09.2020 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи, а саме, квитанції №ПН 2910 від 12.06.2020 року, вбачається, що 12.06.2020 року ОСОБА_1 через фінансову установу АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» (отримувач УК в Соборному районі м. Дніпра, код отримувача 37989269, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код бюджетної класифікації 24140300, платник ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) були сплачені грошові кошти у розмірі 3 568,78 грн. під час набуття права власності на легковий автомобіль.
Як зазначив позивач, під час здійснення платіжної операції позивачем був наданий реєстраційний номер облікової картки платника податків (на його ім`я) касиру фінансової установи АТ «Український будівельно-інвестиційний банк», однак, під час здійснення платіжної операції касиром фінансової установи АТ «Український будівельно-інвестиційний банк» була допущена помилка при заповненні обов`язкових реквізитів, а саме, допущена помилка при заповненні реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про повернення помилково сплачених коштів у розмірі 3 568,78 грн.
Листом Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (лист за вих.№0400-0505-8/50914 від 03.07.2020р.) повідомило, зокрема, наступне: «В зв`язку з невідповідністю даних щодо РНОКПП платника, Головне управління пенсійного фонду країни в Дніпропетровській області не має законних підстав для повернення перерахованих коштів на суму 3 568,78 грн. тому питання повернення збору на обов`язкове державне пенсійне рахування під час набуття права власності на легкові автомобілі платнику збору можливо вирішити лише в судовому порядку, інше чинним законодавством не передбачено».
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади га органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Реєстраційні операції з транспортними засобами в Україні здійснюються відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року Х» 1388 (далі - Порядок № 1388).
Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів(обов`язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України від 26.06.1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №400/97-ВР), платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.
Згідно з пунктом 6 статті 2 Закону України №400/97-ВР, об`єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, є вартість легкового автомобіля.
Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.
За правилами частини третьої статті 3 Закону України «Про збір па обов`язкове державне пенсійне страхування», платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).
Пунктом 3 Порядку передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Відповідно до пункту 5 Порядку №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Подання надається платником до відповідного головного управління Казначейства, Казначейства разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету» з огляду на коди бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року №11 (24140300 - Збір під час набуття права власності на легкові автомобілі), органом, який забезпечує здійснення постійного контролю за правильністю га своєчасністю надходження до державного бюджету збору під час набуття права власності на легкові автомобілі, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного бюджету, визначено ПФУ.
Аналіз вказаного свідчить, що підставою, яка обумовлює повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, є подання наступних документів: заяви платника; подання органу, що контролює справляння відповідних надходжень до бюджету; платіжних доручень, що підтверджують зарахування коштів до відповідного бюджету.
Разом з тим, за результатами розгляду заяви на повернення помилково або надміру сплачених грошових коштів, органом, що контролює справляння надходжень бюджету, надається подання про повернення відповідних сум коштів або приймається рішення про відмову у повернені помилково пбр надміру сплачених грошових зобов`язань, у разі відсутності законодавчо визначених умов повернення помилков або надміру сплачених грошових коштів.
В даному випадку, відповідачем за результатами розгляду заяви почивача була надана відповідь, викладена у листі за вих.№0400-0505-8/50914 від 03.07.2020р., та зазначено, що питання повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції під час набуття права власності на автомобіль можливо вирішити лише в судовому порядку.
Відповідно до п.п. 2 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Зважаючи на обставини, встановлені під час судового розгляду, суд приходить до виснову, що прийняття судом рішення про зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сформувати подання до Управління державної казначейської служби України у Соборному районі м. Дніпра (код ЄДРПОУ 37989269) щодо повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операцій набуття права власності на легковий автомобіль в розмірі 3 568,78 грн. є єдиним за свою суттю способом відновлення прав позивача, ефективним механізмом захисту таких прав, який відповідатиме принципу верховенства права.
З огляду на наведене вище, суд приходить до висновку, що в контексті даної спірної ситуації належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача звернутися з відповідним поданням до органів Державної казначейської служби України щодо повернення помилково сплаченого позивачем збору в розмірі 3 568,78 грн.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Код ЄДРПОУ 21910427) сформувати подання до Управління державної казначейської служби України у Соборному районі м. Дніпра (код ЄДРПОУ 37989269) щодо повернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операцій набуття права власності на легковий автомобіль в розмірі 3 568,78 грн. (три тисячі п`ятсот шістдесят вісім гривень сімдесят вісім копійок).
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник