
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
18 листопада 2020 р. Справа № 120/4881/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Вінницькій області до Бершадської міської ради про звернення стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Вінницькій області (далі - ГУ ДПС у Вінницькій області, податковий орган, позивач) з позовом до Бершадської міської ради (далі - Бершадська міська рада, рада, відповідач) про звернення стягнення податкового боргу КП "Бершадське ЖКГ" у сумі 1 116 514, 43 грн. на кошти Бершадської міської ради.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за КП "Бершадське ЖКГ" рахується заборгованість перед бюджетом, при цьому здійснення ряду заходів не призвело до погашення податкового боргу та у підприємства відсутнє майно для погашення такого.
Відтак, податковим органом направлено до відповідача подання щодо прийняття одного із рішень визначеного статтею 96 ПК України, однак, відповіді на таке не надійшло, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою від 18.09.2020 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи.
09.10.2020 р. надійшов відзив, в якому рада просила відмовити в задоволенні позову зазначаючи, що п.96.2 ст. 96 ПК України стосується державних підприємств, яким не є КП "Бершадське ЖКГ" .
16.10.2020 р. надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що зі змісту п.96.1 ст. 96 ПК України випливає, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов`язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов`язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням. Податковим органом виконано свій обов`язок, подання подано, проте борг не сплачено.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
КП "Бершадське ЖКГ" перебуває на обліку у ГУ ДПС у Вінницькій області.
14.02.2017 р. рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у справі 802/98/17-а стягнуто з рахунків КП "Бершадське ЖКГ" борг в сумі 1 902 087 грн. Однак, інкасові доручення направлені податковим органом повертались без виконання у зв`язку із відсутністю коштів на рахунках підприємства.
20.06.2017 р. рішенням Вінницького окружного адміністративного суду р.у справі 802/838/17-а накладено арешт на кошти та інші цінності КП "Бершадське ЖКГ" , що знаходяться в банках.
21.07.2017 р. складено акт опису майна №17 згідно якого описано майно КП "Бершадське ЖКГ" в податкову заставу.
17.11.2017 р. рішенням Вінницького окружного адміністративного суду р.у справі 802/1856/17-а надано дозвіл на погашення податкового боргу в сумиі 1 902 828,86 за рахунок майна, яке перебуває в податкові заставі згідно акту опису №17 від 21.07.2017 р.
В подальшому, 03.05.2018 р., 30.10.2018 р., 26.09.2018 р., 14.12.2018 р., 15.04.2020 р., майно, яке перебувало в податковій заставі реалізовано на цільових аукціонах і частково погашено податковий борг, після чого загальна сума боргу склала 1 116 514, 43 грн. з яких : плата за землю з юридичних осіб 2 162, 37 грн. ; ПДВ 17 408, 15 грн.; ПДФО 1 096 943, 91 грн.
У зв' язку із чим , ГУ ДПС у Вінницькій області звернулось із поданням до Бершадської міської ради за вих. №11610/9/02-32-57-07 від 12.05.2020 р. (отримано останньою 15.05.2020 р., про що свідчить відтиск штампу), в якому просив прийняти одне із рішень стосовно КП "Бершадське ЖКГ", а саме:
- виділити кошти місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;
- затвердити план досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;
- ліквідувати такого платника податків та призначити ліквідаційну комісію;
- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Однак, відповіді із відповідним рішенням позивачу не надано, що і стало підставою для звернення до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Обов`язок сплати податків платником передбачений підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України), відповідно до якого, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пунктів 96.1, 96.3 статті 96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов`язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов`язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;
- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;
- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов`язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Із процитованого видно, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов`язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття відповідного рішення, та у разі не прийняття такого зобов`язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування.
Як встановлено, КП "Бершадське ЖКГ" є комунальним підприємством засновником якого є Бершадська міська рада. Наявність податкового боргу по платі за землю з юридичних осіб, ПДВ та ПДФО підтверджується обліковою карткою бази даних платника податків.
Як видно із наданих протоколів про хід торгів на цільовому аукціоні від 3.05.2018 р., 26.09.2020 р., 30.10.2018 р., 14.12.2018 р., 15.04.2020 р. після реалізації майна КП "Бершадське ЖКГ", що перебувало в податковій заставі, зокрема транспортних засобів та сільськогосподарської техніки, сума коштів отримана від продажу не покрила суму його податкового боргу.
В свою чергу, Бершадській міській раді направлено податковим органом подання для прийняття відповідного рішення, відповіді на яке першою так і не надано, що є підставою для звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача стосовно посилання в позові на п.96.2 ст. 96 ПК України, оскільки не вірне зазначення норми відповідачем не є підставою для відмови в задоволенні позову.
За таких обставин, враховуючи наявність податкового боргу, не достатність коштів у боржника , який є комунальним підприємством, для погашення податкового боргу, не надання відповіді та не прийняття рішення органом місцевого самоврядування в управління якого перебуває такий (боржник), суд доходить висновку про звернення податкового боргу на відповідача.
У відповідності до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України)
За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволеннню.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин, беручи до уваги відсутність витрат суб`єкта владних повноважень пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задовольнити.
Звернути стягнення податкового боргу КП "Бершадське ЖКГ" у сумі 1 116 514, 43 (один мільойн сто шістнадцять тисяч п`ятсот чотирнацять гривень 43 копійки) на кошти Бершадської міської ради.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 43142454).
Відповідач: Бершадська міська рада (вул. Героїв України, 23, м.Бершадь, Вінницька область, код ЄДРПОУ 040510334).
Повний текст рішення сформовано: 18.11.2020 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна