
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/4572/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, викладене у листі від 29.07.2020 № 2500-0341-8/27446 про відмову позивачу у переведенні на пенсію у зв`язку з втратою годувальника; зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію у зв`язку з втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 на підставі пункту 19 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у розмірі 60% середньомісячного (чинного) його заробітку з 21.07.2020.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем прийнято неправомірне рішення, оскільки вважає, що має право на переведення на пенсію по втраті годувальника у розмірі 60 відсотків від суми середньомісячного заробітку.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що пенсію по втраті годувальника за померлого ОСОБА_2 було призначено з 30.11.2009 його матері ОСОБА_3 . Вказує, що у разі призначення позивачу пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її розрахунок буде здійснюватися виходячи із заробітку, який брався при призначенні пенсії по втраті годувальника вперше, і в такому разі розмір пенсії позивача буде зменшений. Зазначає, що переведення позивача на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру» можливе, але для перегляду заробітної плати, з якої буде обчислено пенсію, підстав не має.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності (а.с. 11).
Позивач перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу від 24.01.1984 серії НОМЕР_1 , та який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 28.06.2006 серії НОМЕР_2 (а.с. 42, 50).
Відповідно до довідки Куликівської селищної ради Куликівського району Чернігівської області від 20.07.2020 № 1538 позивач на день смерті чоловіка, ОСОБА_2 , проживали разом і вели спільне господарство (а.с. 52).
21.07.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою про переведення її на пенсію у зв`язку з втратою годувальника за померлого чоловіка згідно Закону України «Про прокуратуру», до якої було додано довідку Прокуратури Чернігівської області від 16.07.2020 № 18-169 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії по втраті годувальника (а.с. 49, 51).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформленого протоколом відмови в проведенні перерахунку пенсії від 28.07.2020, відмовлено позивачу в переведенні на пенсію по втраті годувальника (а.с. 48).
Листом від 29.07.2020 № 2500-0341-8/27446 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомило позивача, що переведення на пенсію в разі втрати годувальника можливе за матеріалами пенсійної справи, що призведе до зменшення розміру пенсії, в проведенні перерахунку пенсії відмовлено (а.с. 7-9).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина перша статті 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
В силу частини першої статті 9 Закону № 1058 призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 10 Закону № 1058 передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону № 1058 пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Згідно частини другої статті 36 Закону № 1058 непрацездатними членами сім`ї, зокрема, вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Частиною третьою вищевказаної статті передбачено, що до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури передбачені статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014.
Так, за правилами частини дев`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї. До непрацездатних членів сім`ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як підтверджується матеріалами справи, позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, а її право на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по втраті годувальника відповідно до частини дев`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» не заперечується відповідачем.
При цьому, спірним залишається питання врахування при переведенні позивача на пенсію по втраті годувальника довідки Прокуратури Чернігівської області від 16.07.2020 № 18-169 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії по втраті годувальника.
Так, відповідач вказує, що пенсію по втраті годувальника за померлого ОСОБА_2 було призначено з 30.11.2009 його матері ОСОБА_3 , розмір якої обчислено із заробітку за відповідною посадою станом на 01.11.2009 в розмірі 3296,20 грн., та саме з вказаного розміру заробітної плати повинна розраховуватись пенсія по втраті годувальника і дружині померлого, ОСОБА_1 , однак в разі призначення такої пенсії позивачу, її розмір буде менший за розмір отримуваної позивачем пенсії по інвалідності.
Проте, на переконання суду, доводи відповідача щодо неможливості врахування довідки Прокуратури Чернігівської області від 16.07.2020 № 18-169 при переведенні позивача на пенсію у зв`язку з втратою годувальника є безпідставним, оскільки, як вже зазначалось вище, за приписами частини дев`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається, зокрема, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї.
Більш того, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
У своєму рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Зазначене свідчить, що з набуттям чинності вказаного Рішення Конституційного Суду України призначені пенсії (в тому числі по втраті годувальника - працівника прокуратури) перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Довідка Прокуратури Чернігівської області від 16.07.2020 № 18-169 є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на підставі такої довідки має бути проведено переведення позивача на пенсію у зв`язку з втратою годувальника позивача.
Щодо посилання відповідача на вимоги пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», то суд зазначає наступне.
Вказаний пункт передбачає, що у разі якщо особі призначено пенсію, серед інших, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується.
Так, у межах спірних правовідносин положення Закону України «Про прокуратуру» є спеціальними по відношенню до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач не отримував пенсію по втраті годувальника, а бажає перейти на пенсію по втраті годувальника саме за Законом України «Про прокуратуру», яким після прийняття рішення Конституційного Суду України врегульовано порядок перерахунку пенсій відповідній категорії громадян, а тому вказані посилання відповідача є необґрунтованими.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно свідоцтва про смерть від 25.07.2011 серії НОМЕР_3 матір померлого ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно із практикою Європейського Суду з прав людини (справа «Пічкур проти України»), якщо держава вирішує створити механізм соціальних виплат, вона повинна зробити це у спосіб, що відповідає статті 14 Конвенції щодо заборони дискримінації. Дискримінація означає поводження з особами у різний спосіб, без об`єктивного та розумного обґрунтування, у відносно схожих ситуаціях.
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням зазначеного, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача, оформленого протоколом відмови в проведенні перерахунку пенсії від 28.07.2020, про відмову позивачу у переведенні на пенсію у зв`язку з втратою годувальника; зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію у зв`язку з втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 на підставі частини дев`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у розмірі 60% середньомісячного (чинного) його заробітку з 21.07.2020 на підставі довідки Прокуратури Чернігівської області від 16.07.2020 № 18-169.
Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача, викладеного у листі від 29.07.2020 № 2500-0341-8/27446 про відмову позивачу у переведенні на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, то суд зазначає, що в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки вказаним листом позивача було лише повідомлено про прийняте рішення, а саму відмову оформлено протоколом відмови в проведенні перерахунку пенсії від 28.07.2020.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням зазначеного, суд на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформлене протоколом відмови в проведенні перерахунку пенсії від 28.07.2020, про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію у зв`язку з втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 на підставі частини дев`ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у розмірі 60% середньомісячного (чинного) його заробітку з 21.07.2020 на підставі довідки Прокуратури Чернігівської області від 16.07.2020 № 18-169.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17.11.2020.
Суддя Н.М. Баргаміна