Рішення № 92893900, 16.11.2020, Хортицький районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
16.11.2020
Номер справи
337/4426/20
Номер документу
92893900
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ЄУН 337/2234/20

2/337/1230/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

16 листопада 2020 р. Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді – Мурашової Н.А.

за участю секретаря – Бойко Л.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, місце знаходження: м.Запоріжжя, вул.Лахтінська, буд.4-Б, до ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,

ВСТАНОВИВ:

20.10.2020р. позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що згідно заяв та декларацій відповідача йому була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на період з вересня 2015р. по серпень 2016р., з листопада 2015р. по жовтень 2016р., з листопада 2016р. по квітень 2017р., з травня 2017р. по квітень 2018р., з травня 2018р. по вересень 2018р., з жовтня 2018р. по жовтень 2018р., з листопада 2018р. по листопад 2018р., з грудня 2018р. по березень 2019р., з січня 2019р. по березень 2019р., з лютого 2019р по лютий 2019р., з березня 2019р. по березень 2019р., з квітня 2019р. по квітень 2019р., з травня 2019р. по квітень 2020р. (рішення від 03.12.2015р., 04.03.2016р., 10.12.2016р., 09.09.2017р., 01.08.2018р., 08.11.2018р., 23.11.2018р., 20.12.2018р., 22.01.2019р., 18.02.2019р., 16.04.2019р., 13.06.2019р.). Субсидію було призначено з урахуванням доходів заявника ОСОБА_1 . З лютого 2020р. субсидію скасовано, оскільки в ході проведеної Управлінням перевірки правильності та повноти поданої відповідачем інформації було встановлено, що відповідач в травні 2018р. не повідомив інформацію про свій сімейний стан та інформацію про доходи своєї дружини, що призвело до безпідставної виплати йому субсидії за період з 01 травня 2018р. по 31 січня 2019р. в розмірі 13 110,35грн. Вказані кошти добровільно відповідачем до т.ч. не повернуті, у зв`язку з чим він вимушений звернутися до суду.

Просить стягнути з відповідача вказану суму та понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00грн.

Ухвалою суду від 22.10.2020р. відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі за даним позовом і призначено відкрите судове засідання.

Представник позивача в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, позов підтримує повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просить його задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідач в судове засідання не прибув за невідомими причинами, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, відзиву на позов або зустрічного позову не подав.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність сторін, в т.ч. у відсутність відповідача на підставі ст.280 ЦПК України в заочному порядку.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає повному задоволенню за такими підставами.

Відповідно до ст.15,16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995р. (далі – Положення).

Відповідно до п.2 вказаного Положення (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на

громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з п.7 Положення субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Згідно з п.12 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік.

Для призначення субсидії громадянин подає заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру (п.13 Положення).

Відповідно до п.14 Положення субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо).

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично

проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Постановою КМУ №329 від 27.04.2018р., яка набрала чинності з 01.05.2018р., зазначене Положення викладено в новій редакції і встановлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є: особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій; внутрішньо переміщені особи; особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства; особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків); особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають.

Так, згідно з п.9 Положення в редакції, чинній з 01.05.2018р., житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Згідно з п.16 цього ж Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

Згідно з п.22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

У цьому випадку сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальної послуги, громадянином.

У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 звертався до УСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району із заявами про призначення житлової субсидії та надавав Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

На підставі вказаних заяв відповідачу згідно з рішеннями позивача була призначена субсидія на період з вересня 2015р. по серпень 2016р., з листопада 2015р. по жовтень 2016р., з листопада 2016р. по квітень 2017р., з травня 2017р. по квітень 2018р., з травня 2018р. по вересень 2018р., з жовтня 2018р. по березень 2019р., з січня 2019р. по березень 2019р., з лютого 2019р по квітень 2019р., з травня 2019р. по березень 2020р.

На підставі рішення позивача від 01.02.2020р. виплата субсидії припинена у зв`язку з неповідомленням відповідачем інформації про дружину як члена свого домогосподарства, який не зареєстрований в ньому, але фактично там проживає і доходи якого з 01.05.2018р. повинні враховуватись під час призначення субсидії.

Так, згідно з інформацією Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області від 18.12.2019р. в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян мається актовий запис №128 від 28.03.2008р. про шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .. Після укладання шлюбу прізвище дружини ОСОБА_3 . Шлюб зареєстрований 28.03.2008р. Хортицьким відділом реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції.

Згідно з Актом перевірки від 10.02.2020р., проведеної УСЗН ЗМР по Хортицькому району, було встановлено факт безпідставного нарахування та надмірної виплати ОСОБА_1 житлової субсидії за період з 01 травня 2018р. по 31 січня 2020р. в загальному розмірі 13 110,35грн.

11.02.2020р. та 13.07.2020р. на адресу відповідача ОСОБА_1 були направлені повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів житлової субсидії в розмірі 13 110,35грн., однак до теперішнього часу вказані кошти добровільно відповідачем не повернуті.

Відповідно до ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

З`ясувавши повно, всебічно та об`єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв`язку, виходячи з вищевикладених вимог діючого законодавства, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідач ОСОБА_1 в порушення п.9,16 відповідного Положення не повідомив інформацію про дружину як члена свого домогосподарства, який не зареєстрований в ньому, але фактично там проживає і доходи якого з 01.05.2018р. повинні враховуватись під час призначення субсидії, що потягло безпідставне нарахування та надмірну виплату за рахунок державних коштів житлової субсидії за період з 01.05.2018р. по 31.01.2020р. в розмірі 13 110,35грн. Вказана сума добровільно відповідачем не повернута, тому вона підлягає стягненню з нього на користь позивача в судовому порядку.

Зазначені обставини підтверджуються наданими позивачем письмовими доказами, які суд вважає належними та допустимими.

Крім того, відповідач ОСОБА_1 обґрунтованого заперечення проти позову не подав, в судове засідання не прибув і жодним чином позовні вимоги не спростував.

На підставі вищевикладеного, позов слід задовольнити повністю.

Згідно з ст.141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст.15,16 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р., ст.2,4,5,12,13,76-82,89,141,259,263-265,280,282 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, ЄДРПОУ 37573817, місце знаходження: м.Запоріжжя, вул.Лахтінська, буд.4-б, р/р UA138201720343190009000078415, Банк: ДКСУ України, м.Київ, УДКСУ у Хортицькому районі м.Запоріжжя, МФО 820172, надмірно виплачені кошти житлової субсидії за період з 01.05.2018р. по 31.01.2020р. в розмірі 13 110,35грн. (тринадцять тисяч сто десять гривень 35 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, ЄДРПОУ 37573817, місце знаходження: м.Запоріжжя, вул.Лахтінська, буд.4-б, р/р UA888201720344210027000078415, Банк: ДКСУ України, м.Київ, УДКСУ у Хортицькому районі м.Запоріжжя, МФО 820172, в рахунок повернення сплаченого судового збору 2102,00грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Н.А. Мурашова

16.11.2020