Рішення № 92887882, 27.10.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2020
Номер справи
804/4165/16
Номер документу
92887882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2020 року Справа № 804/4165/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М. за участі секретаря судового засіданняМаксімова А.С. за участі: представника позивача представників відповідача Крамаренко Г.М. Брилевського А.Д., Черниш О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз" до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування пункту 5 припису № 4-3889-8-3 від 13.06.2016 року, -

ВСТАНОВИВ:

05 липня 2016 року публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" в особі Дніпродзержинського управління експлуатації та газового господарства звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, в якій просило:

визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 07.06.2016 року №4-3725-8-3 в частині виконання пунктів 1,2,4,5,6,8,9,10 даного припису;

визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 13.06.2016 року №4-3889-8-3 в частині виконання пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29 даного припису.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що в період з 02.06.2016 року по 08.06.2016 року відповідачем була проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (щодо виконання приписів від 07.12.2015 року №4-5771-9-3 Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, виданих за результатами попередньої планової перевірки від 11.11.2015 - 01.12.2015 року).

За наслідками перевірки відповідачем було складено припис від 07.06.2016 року №4-3725-8-3 та припис від 13.06.2016 р. №4-3889-8-3.

Позивач не погоджується із пунктами приписів, вважає вимоги викладені у них протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України, що і стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 06 липня 2016 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 12 годину 00 хвилин 21 липня 2016 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2016 року позовні вимоги публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» в особі Дніпродзержинського управління та експлуатації газового господарства задоволені частково, а саме суд вирішив:

визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 07.06.2016 року №4-3725-8-3 в частині виконання пунктів 1,5,6,8,9,10 даного припису;

визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 13.06.2016 №4-3889-8-3 в частині виконання пунктів 4,5,6,7,15,17,18,21,22,23,25,26,27,28 даного припису.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2017 року постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 р. скасовано та прийнято нову постанову, згідно якої:

визнано протиправним та скасовано припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 07.06.2016 року №4-3725-8-3 в частині виконання пунктів 4,5,6,9,10 даного припису;

визнано протиправним та скасовано припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 13.06.2016 №4-3889-8-3 в частині виконання пунктів 2, 3, 4, 12,13, 18, 22, 23, 26, 28 даного припису.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою від 24 червня 2020 року Верховний Суд касаційну скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» задовольнив частково.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017 р. в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування припису Держекоінспекції від 07.06.2016 року №4-3725-8-3 в частині виконання пункту 8, а також припису Держекоінспекції від 13.06.2016 №4-3889-8-3 в частині виконання пунктів 6, 7, 17, 21 - скасовано й залишено у цій частині в силі постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 року.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 р. та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017 р. в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування припису Держекоінспекції від 13.06.2016 №4-3889-8-3 в частині виконання пунктів 1, 29 - скасовано.

Ухвалено в цій частині нове судове рішення, яким позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» в особі Дніпродзержинського управління експлуатації газового господарства до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування приписів задоволено.

Визнано протиправним та скасовано припис Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 13.06.2016 №4-3889-8-3 в частині виконання пунктів 1, 29.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2016 р. та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.10.2017 р. в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування припису Держекоінспекції від 13.06.2016 №4-3889-8-3 в частині виконання пункту 5 - скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

В іншій частині оскаржуване судове рішення залишено без змін.

Згідно з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративна справа №804/4165/16 передана на розгляд судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Олійнику В.М.

Ухвалою від 15 липня 2020 року суд прийняв до свого провадження адміністративну справу №804/4165/16 за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" в особі Дніпродзержинського управління експлуатації та газового господарства до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування припису Держекоінспекції від 13.06.2016 року №4-3889-8-3 в частині виконання пункту 5 та призначив судове засідання на 10 годину 30 хвилин 01 вересня 2020 року.

14 серпня 2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.

Так, представник відповідача зазначив, що твердження позивача про те, що він не зобов`язаний ставати на державний облік не відповідає дійсності, оскільки позивач відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України №177 «Про затвердження інструкцій про порядок та критерії взяття на державний облік об`єктів, які справляють або можуть справляти шкідливий вплив на здоров`я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря» підпадає під критерії викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у зв`язку з чим повинен стати на державний облік до Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації, що і зазначено у пункті 5 припису Держекоінспекції від 13.06.2016 року №4-3889-8-3.

15 вересня 2020 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що в частині визнання протиправним та скасування п. 5 Припису від 13.06.2016 № 4-3889-8-3 позовні вимоги також підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Під час проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (щодо виконання приписів від 07.12.2015 № 4- 5771-9-3 виданих за результатами попередньої планової перевірки) було перевірено Дніпродзержинське управління по експлуатації газового господарства. За час розгляду справи організаційна структура АТ «Дніпропетровська» була змінена. Дніпродзержинське управління так і залишилось структурним підрозділом, але стало Кам`янським відділенням АТ «Дніпропетровськгаз», тому далі по тексту буде застосовуватись назва Кам`янське відділення.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1655 від 13.12.2001 затверджено Порядок ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря (далі - Порядок № 1655), яким визначено єдину систему ведення в галузі охорони атмосферного повітря державного обліку об`єктів (підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності), які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров`я людей і на стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, видів і ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів (далі - об`єкти, які справляють шкідливий вплив).

Згідно абзацу 4 пункту 2 Порядку № 1655 Державний облік ведеться з метою регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних та пересувних джерел, ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Взяття на державний облік об`єктів, які справляють шкідливий вплив, як того вимагає пункт 4 Порядку, здійснює Мінприроди за критеріями, встановленими цим Міністерством за погодженням з Держкомстатом.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 177 від 10.05.2002 затверджено Інструкцію про порядок та критерії взяття на державний облік об`єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров`я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря (далі - Інструкція)

У відповідності пункту 2 Інструкції узяття на державний облік здійснюється за такими критеріями:

об`єктів - якщо в їх викидах присутня хоча б одна забруднююча речовина (або група речовин), потенційний викид якої рівний або перевищує величину, зазначену в Переліку забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік (додаток № 1);

видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, - за умови, що обсяг потенційних викидів рівний або перевищує порогові значення за окремою речовиною або групою речовин, наведених у додатку 1 до цієї Інструкції.

Згідно Звіту про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферу від джерел викидів структурного підрозділу АТ «Дніпропетровськгаз» по газопостачанню та газифікації м. Дніпродзержинськ (51931, м. Дніпродзержинськ, пров. Кирпичний, 3) складеного за результатами інвентаризації, проведеної в 2013 році ( далі по тексту - Звіт про інвентаризацію за 2013 рік), в атмосферу від стаціонарних джерел здійснюються викиди азоту діоксиду, вуглецю оксид, діоксид вуглецю, оксид діазоту, метан, заліза діоксид, марганець та його сполуки, водень фтористий, азоту оксид (в перерахунку на NО2), пил металевий, пил абразивно-металевий, пил дерев`яний.

У додатку № 1 до Інструкції № 177 визначено, що для азоту діоксиду (строка 23 Переліку, наведеному в Додатку № 1) порогові значення викидів встановлені на рівні 1,0 тонн на рік.

Позивач зазначив, що викиди всіх забруднюючих речовин по кожному з джерел складають менше ніж порогові значення передбачені Інструкцією.

У 2018 році було проведено нову інвентаризацію викидів від стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин у Кам`янському відділенні АТ «Дніпропетровськгаз» (далі по тексту - Звіт про інвентаризацію за 2018 рік).

Так в Таблиці 2.4. - Характеристика викидів забруднюючих речовин від основних виробництв Звіту про інвентаризацію за 2018 рік наведено загальні фактичні викиди забруднюючих речовин від всіх джерел викидів. Серед них зазначені й ті речовини, які були проінвентаризованими на момент перевірки в 2016 році. Цей звіт також було схвалено та зареєстровано Департаментом екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, про що на адресу було направлено листа вих. № 3-6291/0/261-18 від 04.10.2018.

Фактичні викиди оксиду азоту склали 0,3248174 тонн/рік, фактичні викиди оксиду вуглецю склали 0,3914775тонн/рік, діоксиду вуглецю 288,411 тонн/рік, азоту оксиду 0,0004906119 тонн/рік, метану 0,11 тонн/рік.

Всі ці значення не перевищують порогові. Тобто й інвентаризацією 2018 року, як і інвентаризацією 2013 року було підтверджено, що викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел в Кам`янському відділенні АТ «Дніпропетровськгаз» не перевищують порогові значення, а тому не підлягають постановці на державний облік.

В судовому засіданні 29 вересня 2020 року представником відповідача були надані заперечення, в яких останній зазначив, що позивач посилається на звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів структурного підрозділу АТ «Дніпропетровськгаз» по газопостачанню та газифікації м. Дніпродзержинськ складеного за результатами інвентаризації, проведеної в 2013 році, та наводить приклад щодо викидів забруднюючих речовин по кожній речовині окремо.

Однак, позивач не звертає увагу на те, що зазначеною Інструкцією встановлено, що «об`єкти» в розумінні зазначеної інструкції це підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел.

У зазначеній інвентаризації, а саме у таблиці 2.4 «7. Характеристика выбросов загрязняющих веществ от основных производств» (2013 рік), яку надає позивач до відповіді на відзив, загальний обсяг викидів газоподібних речовин дорівнює 710,5939 тонн/рік, частина діоксиду вуглецю серед цих викидів складає 710,262213 тонн/рік, що перевищує порогові значення у розмірі 500,0 тонн на рік, яке встановлено в додатку № 1.

06 жовтня 2020 року на адресу суду від представника позивача надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що за логікою відповідача для вирішення питання чи необхідно підприємству ставати на державний облік чи ні, необхідно додати всі значення по викидах по кожному об`єкту і, в разі якщо добуток буде меншим ніж порогові значення, то ставати на державний облік не потрібно, а в разі якщо перевищуватиме, то необхідно ставати на державний облік. Таким чином, на думку відповідача, оскільки загальна кількість викидів на прикладі діоксиду вуглецю дорівнює 710,5939 т/рік, що перевищує порогові значення 500т/рік, то АТ «Дніпропетровськгаз» зобов`язане стати на державний облік, що в Приписі від 13.06.2016 № 4-3889-8-3 п. 5 і зазначено.

Представник позивача вважає висновки відповідача помилковими, виходячи з наступного.

Як зазначалось у відповіді на відзив, у відповідності із ст. 31 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (далі по тексту - Закон № 2707) державному обліку в галузі охорони атмосферного повітря підлягають:

об`єкти, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров`я людей та на стан атмосферного повітря;

види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;

види і ступені впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря.

В розумінні ст. 1 Закону № 2707 під об`єктами розуміються саме джерела викидів небезпечних речовин, оскільки в абз. 12 ст. 1 міститься визначення терміну джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

В системі заходів, направлених на забезпечення збереження атмосферного повітря та запобігання шкідливого впливу небезпечних речовин на людину, функціонує й Закон України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» № 2245-ІІІ від 18.01.2001 (далі по тексту - Закон № 2245). Зазначений Закон регулює відносини функціонування об`єктів підвищеної небезпеки і його дія, в тому числі, розповсюджується на діяльність АТ «Дніпропетровськгаз», оскільки підприємство має в користуванні газорозподільні газопроводи.

В розумінні ст. 1 цього Закону об`єкт підвищеної небезпеки - об`єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об`єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.

Також в розумінні цього закону потенційно небезпечний об`єкт - об`єкт, на якому можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об`єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.

Тобто, і джерело викиду, і об`єкт підвищеної небезпеки є тотожними поняттями, оскільки і в першому і в другому випадку мова йде про наявність у цих об`єктів шкідливих речовин та їх вплив на довкілля та здоров`я людини.

Відповідно до ст. 9 суб`єкт господарської діяльності ідентифікує об`єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

Порядок ідентифікації об`єктів підвищеної небезпеки передбачений постановою КМУ від 11.07.2002 р. № 956 «Про ідентифікацію та декларування безпеки об`єктів підвищеної небезпеки».

Так, відповідно до п. 5 Порядку ідентифікації та обліку об`єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ № 956 від 11.07.2002 (далі по тексту - Порядок № 956) потенційно небезпечним об`єктом за адміністративною ознакою вважається структурний підрозділ (виробництво, цех, відділення, дільниця, тощо) суб`єкта господарювання.

Отже, під об`єктом і в розумінні Інструкції № 177 і в розумінні Порядку № 956 розуміється виробництво, цех, відділення, дільниця.

Так, відповідно до п. 5 Порядку № 956, у разі коли відстань між потенційно небезпечними об`єктами за адміністративною ознакою не досягає 500 метрів, вони вважаються одним потенційно небезпечним об`єктом.

У разі коли до складу потенційно небезпечного об`єкта за адміністративною ознакою входять дільниці, відділення або окремі установки з небезпечними речовинами, що знаходяться на відстані понад 500 метрів одна від одної, вони вважаються окремими потенційно небезпечними об`єктами.

Таким чином, додавати всі значення по викидах по кожному об`єкту є помилковим, оскільки об`єкти АТ «Дніпропетровськгаз», які мають потенційні викиди шкідливих речовин, розташовані на відстані, яка перевищує 500 метрів.

У зв`язку з реорганізацією позивача в ході судового розгляду справи судом допущено процесуальне правонаступництво позивача на акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз".

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, адміністративний позов просила задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

В період з 02.06.2016 року по 08.06.2016 року в Дніпродзержинському УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» була проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами (щодо виконання приписів від 07.12.2015 року №4-5771-9-3 Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, виданих за результатами попередньої планової перевірки від 11.11.2015 - 01.12.2015 року).

В ході даної перевірки начальнику Дніпродзержинського УЕГГ ПАТ «Дніпропетровськгаз» було вручено припис від 07.06.2016 року №4-3725-8-3.

Крім того, після проведеної перевірки за період з 02.06.2016 року по 08.06.2016 року позивачу було вручено припис від 13.06.2016 року №4-3889-8-3.

Предметом розгляду у даній справі є пункт 5 Припису №4-3889-8-3 від 13.06.2016 року.

Так, пунктом 5 вищезазначеного Припису позивача зобов`язано виконати постановку на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" № 2707-XII від 16.10.1992 року (далі Закон № 2707) у галузі охорони атмосферного повітря встановлюються такі нормативи:

нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря;

нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

нормативи гранично допустимого впливу фізичних та біологічних факторів стаціонарних джерел;

нормативи вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах та впливу фізичних факторів пересувних джерел;

технологічні нормативи допустимого викиду забруднюючих речовин.

Законодавством можуть встановлюватися й інші нормативи в галузі охорони атмосферного повітря.

Згідно ст. 7 Закону № 2707 нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин та їх сукупності, які містяться у складі пилогазоповітряних сумішей, що відводяться від окремих типів обладнання, споруд і надходять в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, встановлюються з метою забезпечення дотримання нормативів екологічної безпеки атмосферного повітря з урахуванням економічної доцільності, рівня технологічних процесів, технічного стану обладнання, газоочисних установок.

Для діючих і тих, що проектуються, окремих типів обладнання і споруд залежно від часу розроблення та введення у дію, наявності наукових і технічних розробок, економічної доцільності встановлюються:

норматив гранично допустимого викиду забруднюючої речовини стаціонарного джерела;

технологічні нормативи допустимих викидів забруднюючих речовин або їх суміші, які визначаються у місці їх виходу з устаткування.

До технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин належать:

поточні технологічні нормативи - для діючих окремих типів обладнання, споруд на рівні підприємств з найкращою існуючою технологією виробництва аналогічних за потужністю технологічних процесів;

перспективні технологічні нормативи - для нових і таких, що проектуються, будуються або модернізуються, окремих типів обладнання, споруд з урахуванням досягнень на рівні передових вітчизняних і світових технологій та обладнання.

Відповідно до положень ст. 11 Закону № 2707 для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до статті 31 Закону №2707 державному обліку в галузі охорони атмосферного повітря підлягають:

об`єкти, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров`я людей та на стан атмосферного повітря;

види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;

види і ступені впливу фізичних та біологічних факторів на стан атмосферного повітря.

Державний облік у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється за єдиною системою у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок розроблення та затвердження нормативів у галузі охорони атмосферного повітря встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.

Критерії взяття на державний облік об`єктів у залежності від видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, та обов`язкові вимоги щодо єдиного на території України порядку подання матеріалів для взяття на державний облік підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел встановлені Інструкцією «Про затвердження інструкцій про порядок та критерії взяття на державний облік об`єктів, які справляють або можуть справляти шкідливий вплив на здоров`я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря» затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 10.05.2002 р. №177 (далі - Інструкція № 177)

Відповідно до пункту 1.1. Інструкції № 177 останню розроблено відповідно до статті 31 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2001 р. № 1655 "Про затвердження Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря".

Інструкція встановлює критерії взяття на державний облік об`єктів у залежності від видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, та обов`язкові вимоги щодо єдиного на території України порядку подання матеріалів для взяття на державний облік підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел (далі - об`єкти).(пункт 1.2 Інструкції № 177).

Дані про види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, готуються на підставі матеріалів інвентаризації викидів забруднюючих речовин.(пункт 1.3 Інструкції № 177).

Узяття на державний облік об`єктів, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, здійснює Мінприроди. (пункт 1.4 Інструкції № 177).

Відповідно до Розділу 2 Інструкції № 177 узяття на державний облік здійснюється за такими критеріями: об`єктів - якщо в їх викидах присутня хоча б одна забруднююча речовина (або група речовин), потенційний викид* якої рівний або перевищує величину, зазначену в Переліку забруднюючих речовин та порогових значень потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік (додаток 1); видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, - за умови, що обсяг потенційних викидів рівний або перевищує порогові значення за окремою речовиною або групою речовин, наведених у додатку 1 до цієї Інструкції.

* Потенційний викид - це максимальний загальний обсяг викидів забруднюючої речовини із стаціонарних джерел при роботі підприємства в режимі номінального навантаження технологічного обладнання, що передбачається проектно-кошторисною документацією.

Порядок ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2001 р. № 1655, передбачає, що взяття на державний облік об`єктів, які справляють шкідливий вплив, здійснює Мінприроди за критеріями, встановленими цим Міністерством за погодженням з Держстатом. Для взяття на державний облік зазначеними об`єктами проводиться інвентаризація видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, видів і ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Порядок визначає єдину систему ведення в галузі охорони атмосферного повітря державного обліку об`єктів (підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності), які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров`я людей і на стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, видів і ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів (далі - об`єкти, які справляють шкідливий вплив).

Позивач стверджує, що порогові значення викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин у рік на момент перевірки та включення в Приписі від 13.06.2016 року №4-3889-8-3 пункту 5 про обов`язок виконати постановку на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря, були меншими, ніж передбачено Інструкцією, а тому підприємство не підлягає постановці на державний облік.

Позивач посилається на звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів структурного підрозділу АТ «Дніпропетровськгаз» по газопостачанню та газифікації м Дніпродзержинськ складеного за результатами інвентаризації, проведеної в 2013 році, та наводить приклад щодо викидів забруднюючих речовин по кожній речовині окремо.

Наприклад, для речовини діоксид вуглецю (строка 33 Переліку, наведеному в додатку № 1) порогові значення викидів встановлені на рівні 500,0 тонн на рік. Викиди діоксиду вуглецю по кожному джерелу складають менше, ніж порогові значення. Наприклад, строка 1 Таблиці 2.4 - фактичні викиди складають 17,796525 тонн/рік. Це вбачається з даних колонки 11 таблиці 2.4. і по іншим джерелам викидів, проставлених навпроти речовини діоксид вуглецю.

Також позивач стверджує, що об`єктом в розумінні Інструкції № 177 і в розумінні Порядку №956 є цех, відділення, дільниця, тощо.

Однак, суд має зазначити, що позивач невірно трактує поняття «об`єкти», оскільки «об`єкти» в розумінні зазначеної Інструкції це підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних джерел.

Інструкцією встановлено, що потенційний викид - це максимальний загальний обсяг викидів забруднюючої речовини із стаціонарних джерел при роботі підприємства в режимі номінального навантаження технологічного обладнання, що передбачається проектно- кошторисною документацією.

Дані про види та обсяги забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, готуються на підставі матеріалів інвентаризації викидів забруднюючих речовин.

У інвентаризації, а саме у таблиці 2.4 «7. Характеристика выбросов загрязняющих веществ от основных производств» (2013 рік), загальний обсяг викидів газоподібних речовин дорівнює 710,5939 тон/рік, доля діоксиду вуглецю серед цих викидів 710,262213 тонн/рік, що перевищує порогові значення у розмірі 500,0 тонн на рік, які встановлено в додатку № 1.

Враховуючи вищевказане, суд погоджується з доводами відповідача про правомірність пункту п. 5 оскаржуваного припису, так як при вирішення питання щодо постановки на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря має враховуватись загальний обсяг викидів газоподібних речовин на підприємстві, а не окремо обсяг викидів від кожного джерела.

У зв`язку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 06 листопада 2020 року.

Суддя В.М. Олійник