
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 жовтня 2020 року м. Київ № 640/11517/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Кредитної спілки «Експрес Кредит Юіон» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування розпоряджень,
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Кредитна спілка «Експрес Кредит Юіон» (далі також позивач, КС «ЕКЮ», спілка) з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі також - відповідач, Нацкомфінпослуг), в якому просила суд: визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 29.11.2018 №2101 в частині здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) шляхом проведення перевірки спілки на предмет дотримання вимог законодавства у сфері господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), які ліцензуються.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 26.03.2019 №457 в частині здійснення планової виїзної перевірки спілки на предмет дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидію легалізацію (відмивання) доходів одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масової знищення.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що Нацкомфінпослуг всупереч діючому законодавству України, а саме: Конституції України, Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 року №2908-ІІІ, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-5, вчинило незаконні дії, які полягають у застосуванні різних норм законодавства під час призначення двох одночасних перевірок діяльності Кредитної спілки у період з 13.05.2019 року по 17.05.2019 року, що є порушенням чинного законодавства та прямим втручанням у господарську діяльність останньої.
При цьому зазначає, що дія Порядку проведення перевірок Міністерством фінансів України суб`єктів первинного фінансового моніторингу (Наказ МФУ від 06.05.2015 року №489), розроблений на виконання Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», не поширюється на Кредитну спілку та не може бути підставою для проведення перевірки позивача, оскільки відповідачем відповідного порядку проведення планових та позапланових перевірок затверджено не було.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.07.2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Крім того, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.07.2019 року задоволено заяву позивача про забезпечення позову, яка в подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2019 року була скасована, у задоволені заяви відмовлено.
У відзиві на позов Нацкомфінпослуги просила відмовити у задоволенні позову. При цьому зазначає, що чинним законодавством, зокрема Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-5, визначено обов`язок органів державного (нагляду) контролю у разі планування проведення перевірок піднаглядного суб`єкта здійснювати їх одночасно, що жодним чином не свідчить про втручання в звичний режим роботи Кредитної спілки.
Відповідно до ч.8 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Як вбачається з матеріалів справи 29.11.2018 Нацкомфінпослуг розпорядженням №2101 «Про затвердження Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на 2019 рік» з метою організації проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Нацкомфінпослуг на 2019 рік, відповідно до ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №887-5 та п.9 ч.1 ст.28, ст.30 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг №2664, затвердила річний план здійснення державного нагляду (контролю) Нацкомфінпослуг на 2019 рік де в п.37 зазначено, що предметом здійснення заходу державного нагляду (контролю) КС «ЕКЮ» є додержання вимог законодавства про фінансові послуги.
Зазначене розпорядження оприлюднено на офіційному сайті Нацкомфінпослуг.
26.03.2019 розпорядженням №457 «Про затвердження Плану здійснення заходів державного нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, на ІІ квартал 2019 р.» Нацкомфінпослуг затвердила План здійснення заходів державного нагляду, відповідно до п.4 якого предметом здійснення заходу державного нагляду (контролю) КС «ЕКЮ» є додержання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Звертаючись до суду з відповідним позовом про скасування вище зазначених розпоряджень, позивач стверджує, що Нацкомфінпослуг, керуючись різними нормами законодавства, запланувала проведення двох перевірок Кредитної спілки у термін з 13.05.2019 по 17.05.2019 з різних підстав, що протирічить статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-5 (далі - Закон №877).
Вважаючи прийняті розпорядження протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом про їх скасування.
Дослідивши та надавши оцінку наявним у матеріалах справи письмовим доказам за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до частини другої статті 6 та частини другої статті 19 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проведення заходу державного нагляду (контролю) здійснюється відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-5 (далі - Закон №877).
Сфера дії Закону №877 поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (абз.3 ст.1 Закону №877).
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №877 планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.
Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.
Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.
Внесення одного й того самого суб`єкта господарювання до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю) є підставою для проведення щодо такого суб`єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю).
Таким чином, зазначеною нормою заборонено протягом року здійснювати більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю), при цьому, дана норма не обмежує контролюючий орган права здійснювати комплексний плановий захід державного нагляду (контролю) - одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб`єкта господарювання.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 №2664-ІІІ (далі - Закон 2664) фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов`язані з наданням фінансових послуг.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 №2908-ІІІ державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок здійснює Уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, інші державні органи відповідно до їх компетенції.
Статтею 5 Закону 877 передбачено, що внесення одного й того самого суб`єкта господарювання до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю) є підставою для проведення щодо такого суб`єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю).
Згідно ч.2 ст.4 Закону 877 у разі якщо суб`єкт господарювання на відповідний плановий період включений до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) одночасно кількох органів державного нагляду (контролю), відповідні планові заходи здійснюються органами державного нагляду (контролю) комплексно - одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб`єкта господарювання.
Статтею 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» передбачено, що суб`єктами державного фінансового моніторингу є Національний банк України, центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, Міністерство юстиції України, центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сфері надання послуг поштового зв`язку, у сфері економічного розвитку, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, спеціально уповноважений орган.
Суб`єкти державного фінансового моніторингу зобов`язані здійснювати нагляд у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення за діяльністю відповідних суб`єктів первинного фінансового моніторингу, зокрема шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі безвиїзних, у порядку, встановленому відповідним суб`єктом державного фінансового моніторингу, який згідно з цим Законом виконує функції регулювання і нагляду за суб`єктом первинного фінансового моніторингу.
Вище зазначений Закон України регулює відносини, що виникають у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, регулюються цим Законом, іншими законодавчими актами України, що регулюють діяльність суб`єктів фінансового моніторингу, актами Кабінету Міністрів України, а також іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином, вище наведеними нормами законодавства визначено обов`язок органів державного (нагляду) контролю у разі планування проведення перевірок піднаглядного суб`єкта здійснювати їх одночасно, що жодним чином не свідчить про втручання в робочий режим позивача.
Крім того, розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 05.08.03. №26 затверджено Порядок проведення перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», п.1.3 якого перевірки проводяться з метою контролю за діяльністю установ щодо виконання ними вимог законодавства, яке регулює діяльність установ у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансуванню тероризму. При цьому позивач мав право відмовитися від проведення комплексного планового заходу державного нагляду (контролю) шляхом письмового звернення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, однак не вчинив дії по забезпеченню виконання абз.7 ст.5 Закону №877.
При цьому, повідомлення про проведення перевірки згідно з розпорядженням №2102 позивачем отримано 07.03.2019, а з розпорядженням №457 - 19.04.2019, що спростовує твердження позивача про його необізнаність про проведення перевірки.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Керуючись статтями 72-77, 139, 242-243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Кредитної спілки «Експрес Кредит Юіон» - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.В. Смолій