Рішення № 92866654, 30.10.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.10.2020
Номер справи
640/12539/19
Номер документу
92866654
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2020 року м. Київ № 640/12539/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач, Святошинська РДА), в якому просить:

- Визнати протиправним розгляд заяви позивача щодо розгляду її заяви від 26.11.208 не уповноваженою особою та зобов`язати Святошинську РДА утриматись від розгляду її заяви особами, до компетенції яких не входить вирішення порушених у заяві питань;

- Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не переселення заяви позивача від 26.11.2018 про надання дозволу про вчинення правочину за належністю відповідній посадовій особі, до компетенції якої входить розгляд порушеного у заяві питання, зобов`язати відповідача об`єктивно, всебічно і вчасно розглянути заяви позивача та прийняти відповідне рішення;

- Визнати протиправними дії відповідача, що були спрямовані на примушування позивача робити те, що не передбачено законодавством, зокрема надати документи, що не передбачені чинним законодавством для розгляду її заяви про підготовку подання до Органу опіки та піклування і зобов`язати відповідача діяти відповідно до законодавства;

- Визнати протиправною бездіяльність відповідальних осіб відповідача щодо розгляду скарги позивача від 21.01.2019 та зобов`язати у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» розглянути її скаргу і надати відповідь по суті прийнятого рішення;

- Визнати протиправною відмову відповідальної особи Служби у справах дітей Святошинської РДА в підготовці подання до Органу опіки та піклування і зобов`язати Службу у справах дітей Святошинської РДА невідкладно підготувати подання до Органу опіки та піклування щодо дозволу на вчинення правочину у найкоротший термін.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.08.2019 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

На виконання вимог ухвали суду відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Також зазначає, що жодних порушень прав позивача з боку Святошинської РДА порушено не було.

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

Позивач 26.11.2018 звернулася до Святошинської РДА із заявою про надання дозволу на укладання договору довічного утримання з ОСОБА_2 . Вказане звернення було розглянуто на засіданні опікунської ради Святошиської РДА. Згідно з витягом з протоколу №9 засідання опікунської ради від 28.12.2018 було рекомендовано держадміністрації у задоволенні заяви позивача відмовити з огляду на те, що в Святошинському районному суді м. Києва на розгляді перебуває заява про визнання гр. ОСОБА_1 (позивача у справі) недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, а також те, що за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані неповнолітні діти - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Крім того, за результатом розгляду вище зазначеної заяви, позивачу направлено ряд відповідей від 22.12.2018 №107-107/ОП/С-303/7-5793, від 21.01.2019 №03/оп, від 11.02.2019 №107-35/1109.

Відповідно до Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 №34/166/131/88, органами, які приймають рішення щодо опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Безпосереднє ведення справ щодо опіки та піклування покладається у межах їх компетенції на відповідні відділи й управління місцевої державної адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад.

У Святошинській районній у м. Києві ДА повноваження з питань піки та піклування покладені на структурні підрозділи з правами юридичних осіб - управління праці та соціального захисту населення і службу у справах дітей та сім`ї.

Матеріали справи свідчать про те, що особи, дії та бездіяльність яких позивач просить визнати протиправними, є працівниками зазначених структур, а не Святошинської РДА.

Також, згідно із Законом України «Про адміністративні послуги» служба у справах сім`ї та дітей є суб`єктом надання адміністративної послуги з видачі розпорядження про надання дозволу на укладення угод стосовно житла (майна), права власності на яке або право користування яким мають діти, у свою чергу позивач є суб`єктом звернення.

З результатом розгляду скарги позивача від 21.01.2019 щодо бездіяльності відповідальних осіб та заяви від 04.02.2019 про підготовку подання до органу опіки та піклування позивачу листом Святошинської РДА від 14.02.2019 №107-107/ОП/С-68-482, 107-107/ОП/С-68/-483 було роз`яснено, що ч.2 ст.2 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» передбачена неприпустимість зменшення або обмеження прав та інтересів дітей під час вчинення будь-яких правочинів щодо житлових приміщень.

Також, відповідно до ст.ст.17, 18 Закону України «Про охорону дитинства», ч.4 ст.12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей», п.67 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою КМУ від 24.09.2008 №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» передбачено, що для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, права власності на яке або право користування яким мають діти, необхідна згода обох батьків та попередня згода органів опіки та піклування.

Такі справи розглядаються органами опіки та піклування за місцем знаходження майна при наявності повного пакета документів.

При цьому, позивачу було повідомлено про перелік документів, який необхідно було надати до Центру адміністративних послуг для прийняття відповідного рішення та видачі розпорядження про надання дозволу на укладення угод стосовно житла (майна), право власності на яке або право користування яким мають діти.

Дозвіл органу опіки та піклування потрібен не лише в тому разі якщо дитина є співвласником нерухомості, а й у тому, якщо має місце лише реєстрація дитини в житловому приміщенні, а тому, такий дозвіл може бути наданий лише за умови надання заявниками повного пакету документів для розгляду звернення, цього заявником здійснено не було.

Отже, лист-відповідь Святошиської РДА від 14.02.2019 не містить відмови позивачу у підготовці подання до органу опіки та піклування, а містить лише інформацію про перелік документів, який необхідно подати заявником до Центру надання адміністративних послуг.

Отримання дозволу на здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, права власності на яке або право користування яким мають діти, є однією із адміністративних послуг, затверджених розпорядженням Святошинської РДА від 13.06.2019 №415 «Про затвердження інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надаються службою у справах дітей та сім`ї Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації».

Таким чином, служба у справах дітей та сім`ї Святошинської РДА є суб`єктом надання адміністративних послуг.

Згідно ч.8 ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги» Суб`єктам надання адміністративних послуг забороняється приймати заяви, видавати суб`єктам звернень оформлені результати надання адміністративних послуг (у тому числі рішень про відмову в наданні адміністративних послуг), якщо такі послуги надаються через центри надання адміністративних послуг, крім випадків подання заяв через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Вище зазначене свідчить про те, що звернення позивача до служби у справах дітей та сім`ї Святошинської РДА від 04.02.2019 про підготовку подання до Органу опіки та піклування було подано поза межами Закону України «Про адміністративні послуги», тобто поза межами Центру надання адміністративних послуг.

Суд погоджується з доводами відповідача про те, що звертаючись до відповідача з відповідними заявами, позивач не дотримався самої процедури подачі документів на розгляд до органу опіки та піклування, які необхідні для надання адміністративної послуги.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Керуючись статтями 72-77, 139, 242-243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя І.В. Смолій