
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/6203/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.
за участю:
представника позивача Петречківа Н.-Д.Я.
представника відповідача Козоріз О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальність «ЛЕОКОМП» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, з участю другого відповідача Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛЕОКОМП» звернулося в суд з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, з участю другого відповідача Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (далі -Комісія), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області від 23 червня 2020 року №1661307/41177595;
зобов`язати ДПС України зареєструвати розрахунок коригування №5 від 15 травня 2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем його фактичного подання на реєстрацію.
Позовні вимоги аргументує тим, що у зв`язку із поверненням від іноземного підприємства «І-АР-СІ» переданих відповідно до договору поставки товарів ним 15.05.2020 року складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування № 5 до податкової накладної № 61 від 27.04.2020 року, в якому відображено повернення придбаних покупцем товарів, які повністю за номенклатурою співпадають з даними згаданої податкової накладної. Згідно з квитанцією від 26.05.2020 року, яка була направлена позивачу ДПС України реєстрація розрахунку коригування № 5 зупинена для надання пояснень та документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у вищезгаданому розрахунку. Вказує, що після одержання цієї квитанції ним було надано усі пояснення та додаткові документи, однак Комісією 23.06.2020 року прийнято рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування, яке є незаконним та прийнятим із порушеннями чинного законодавства.
У своїх запереченнях Головне управління Державної податкової служби у Львівській області зазначає, що підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації розрахунку коригування слугував факт зазначення позивачем у повідомленні про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування у графі № 9 суми ПДВ із позначкою мінус, що не відповідало заявленому поясненню позивача під вказаним повідомленням та первинними документами, доданими до вказаного повідомлення. Оскільки поданий розрахунок коригування та повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування містять відомості про зміну суми ПДВ, однак позивачем вказано лише про виправлення номенклатури товару, вказані документи складені із порушенням законодавства.
Окрім того, 01.09.2020 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив, де позивач посилається на те, що Головне управління Державної податкової служби у Львівській області у своїх запереченнях не уточняє яким саме первинним документам та повідомленням не відповідає поданий позивачем розрахунок коригування. Зазначає, що під час формування розрахунку коригування він зменшив суму податкового зобов`язання на 150749 грн. 63 коп. Заповнення рядку розрахунку коригування відбувається з проставленням позначки (-) у випадку зменшення суми податкового зобов`язання.
Представник позивач просить позов задоволити з урахуванням наведених мотивів.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити повністю.
Ухвалою суду від 10.08.2020 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду від 01.10.2020 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 20.10.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
15.05.2020 року позивачем складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування № 5 до податкової накладної № 61 від 27.04.2020 року на загальну суму 904 497 грн. 77 коп., у тому числі ПДВ 150 749 грн. 63 коп.
Згідно із квитанцією про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 9115788842 від 26.05.2020 року реєстрація розрахунку коригування № 5 від 15.05.2020 року зупинено відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Для підтвердження реальності здійснення операцій позивачем надано пояснення та додаткові документи щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, що підтверджується квитанціями №1 та №2 від 19.06.2020 року, які містяться в матеріалах справи.
23.06.2020 року Комісією прийнято рішення № 1661307/41177595 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання – передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погодившись із згаданими рішенням позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є рішення № 1661307/41177595 від 23.06.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 1 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, з наступними змінами та доповненнями (далі – ПК України) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Абзацом п`ятим цієї ж статті встановлено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Згідно з абзацом 10 п.201.10 ст.201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до п.12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1246), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Згідно з абзацом 1 п.5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1165), платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Абзацом 2 цієї ж норми встановлено, що податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п.6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Як передбачено п.10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з п.11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 р. за № 1245/34216, з наступними змінами та доповненнями (далі – Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 цього ж порядку передбачено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Згідно з п.10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Пункт 11 Порядку №520 передбачає, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Судом встановлено, що квитанція № 9115788842 від 26.05.2020 року, якою зупинено реєстрацію розрахунку коригування № 5 до податкової накладної № 61, містить рекомендацію щодо надання пояснень та копій документів, які підтверджують інформацію, зазначену в згаданому розрахунку коригуванні. За наслідками надання таких пояснень та копій документів буде прийняте рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що пунктом 5 Порядку №520 встановлено вичерпний перелік документів, які необхідні для прийняття рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної. Однак, ДПС України в згаданій квитанції не зазначено які саме пояснення та документи повинен подати позивач.
Наведене дає підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов`язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. Податковий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинен зазначити конкретну причину, на підставі якої було зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Окрім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації розрахунку коригування № 5 щодо оформлення квитанції прямо вказує на те, що рішення, яке прийняте на наступному етапі, тобто рішення Комісії про відмову у реєстрації розрахунку коригування, теж не є законним.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 10.04.2020 року у справі №819/330/18, від 10.04.2020 року у справі № 819/330/18, від 23.10.2018 року у справі № 822/1817/18, від 21.05.2019 року у справі № 0940/1240/18.
Крім того, як передбачено п.192.1 ст.192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В матеріалах справи наявні достатні докази (договір поставки № 22042020/1 від 22.04.2020 року, довіреність серія ААЕ № 494591Е від 27.04.2020 року, видаткова накладна № 70 від 27.04.2020 року, товарно-транспортна накладна № РБП-70 від 27.04.2020 року, зворотна накладна від покупця № 57/5408647-01-01 від 15.05.2020 року, товарно-транспортна накладна № РБП-01 від 15.05.2020 року), які також надавались позивачем і контролюючому органу, та вказують на наявність достатніх підстав для реєстрації розрахунку коригування №5 від 15 травня 2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Як наслідок, обґрунтованими є вимоги щодо спонукання до вчинення дій.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області від 23 червня 2020 року №1661307/41177595.
Зобов`язати ДПС України (адреса: м.Київ, пл.Львівська, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати поданий Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЕОКОМП» (адреса: м.Львів, вул.Липинського, 36, код ЄДРПОУ 41177595) розрахунок коригування №5 від 15 травня 2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем його фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039) на користь Товариства з обмеженою відповідальність «ЛЕОКОМП» (адреса: м.Львів, вул.Липинського, 36, код ЄДРПОУ 41177595), 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 13 листопада 2020 року.
Суддя В.Я.Мартинюк