Ухвала суду № 92829875, 13.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2020
Номер справи
200/10480/20-а
Номер документу
92829875
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

13 листопада 2020 р. Справа №200/10480/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1

до відповідача: Управління Пенсійного фонду України м. Костянтинівка

про: перегляд розміру пенсії, у зв`язку з підвищенням посадового окладу робітникам прокуратури.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України м. Костянтинівка про перегляд розміру пенсії, у зв`язку з підвищенням посадового окладу робітникам прокуратури.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про не відповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Відповідно до частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень;

4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;

10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб`єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;

11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Суд зазначає, що у позовній заяві ОСОБА_1 не вірно зазначено найменування суду першої інстанції, до якого подано заяву, а саме замість Донецький окружний адміністративний суд вказано Окружний Донецький адміністративний суд.

Також, позовна заява у порушення п. 2 ч. 5 ст. 161 КАС України не містить відомостей про місце проживання ОСОБА_1 та місцезнаходження Пенсійного фонду України м. Костянтинівка, не вказано реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта ОСОБА_1 та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (код ЄДРПОУ) Пенсійного фонду України м. Костянтинівка, а також інформації щодо номерів засобу зв`язку, офіційних електронних адрес або адрес електронної пошти ОСОБА_1 та Пенсійного фонду України м. Костянтинівка.

Позивач звертаючись до суду з позовною заявою відповідачем по справі визначає Пенсійний фонд України м. Костянтинівка, однак згідно інформації наявної у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємств та громадських формувань відсутня інформація стосовно зазначеної юридичної особи.

Суд звертає увагу на те, що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 42171400 зареєстровано Костянтинівсько – Дружківське об`єднане управління Пенсій1ного фонду України Донецької області.

З огляду на вказані обставини позивачу необхідно визначитися з відповідачем у справ зазначити вірне найменування відповідача.

Крім того, приписами п. 4, 5, 9 частини 5 статті 161 КАС України визначено, що у позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Ознайомившись зі змістом позовної заяви, суд вказує на те, що позовні вимоги не обґрунтовані та не містять жодного посилання на вимоги чинного законодавства, які на думку позивача порушено відповідачем, не визначено, якими діями або рішенням відповідач порушує права та свободи позивача, а також не підтверджені відповідними доказами.

Згідно ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Приписами статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Позивач у позовній заяві зазначає, що відповідач відмовився переглядати розмір його пенсії, проте, доказів звернення з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Донецької обласної прокуратури від 27.10.2020 року № 21-85-81 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії до відповідача та відповідне рішення про відмову про перерахунок пенсії позивач у порушення вимог ч. 4 ст. 161 КАС України суду не надав.

Згідно ч. 2 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Приписами частини 1, 2 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Згідно ч. 1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Згідно ч. 1, 2 ст. 57 Кодексу адміністративного судочинства України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

У справах незначної складності та в інших випадках, визначених цим Кодексом, представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 43 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність.

Отже, відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовна заява підписується позивачем особисто, або особою, яка має права її підписувати.

Таким чином, суд звертає увагу на те, що у зв`язку з тим, що позивачем не надано до суду копії паспорта громадянина України, у суду відсутня можливість встановити хто саме поставив підпис під позовною заявою.

Враховуючи вищевикладене, суд вказує, що позивачу необхідно надати суду належним чином засвідчену копію паспорту громадянина України та копію довідки про присвоєння реєстраційного номеру платника податків (ідентифікаційний номер).

Суд зазначає, що звертаючись до суду з даним позовом ОСОБА_1 просив суд переглянути розмір пенсії, у зв`язку з підвищенням посадового окладу робітникам прокуратури.

Однак, відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Частиною 5 статті 245 КАС України передбачено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.

З огляду на викладене, суд приходить висновку, що ОСОБА_2 необхідно привести позовні вимоги у відповідність до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, законодавець вимагає, що б при зверненні до суду позивач надав суду власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав. Натомість такого письмового підтвердження позивач до суду не надав.

Суд зазначає, що згідно ч. 3, 5 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Приписами частини 8 статті 160 КАС України визначено, що якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Позивач у позовній заяві вказує на те, що він є каліка по зору та хребту.

Суд зазначає, що позивач повинен надати суду документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону Украйни «Про судовий збір», а саме відповідні посвідчення, довідки тощо, або надати суду докази сплати судового збору.

Суд вказує на те, що правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2020 рік” з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2102 грн.

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, за подання даного адміністративного позову з вимогою немайнового характеру позивачем, у разі відсутності підстав для звільнення від сплати судового збору, має бути сплачено судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто на суму 840,80 грн., за наступними реквізитами: Отримувач: Слов`янське УК/м.Слов`янськ/22030101, Р/р UA408999980313121206084005075, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО банку: 899998, Код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, Призначення платежу - *;101; реквізити позивача, Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Однак, у порушення вказаних вимог позивачем не надано суду копії позовної заяви з додатками для направлення судом відповідачу.

В зв`язку з вищенаведеним, суд вважає, що позивачем не дотримані вимоги ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Костянтинівка про перегляд розміру пенсії, у зв`язку з підвищенням посадового окладу робітникам прокуратури залишити без руху.

Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків шляхом:

1) визначення з належним відповідачем у справі;

2) визначитися з позовними вимогами, а саме привести їх у відповідність до вимог статті 5, 160, 245 Кодексу адміністративного судочинства України;

3) надання суду позовної заяви оформленої у відповідності до вимог статті 161 КАС України, а саме:

- з визначенням належного найменування суду до якого позивач звертається;

- з зазначенням належного найменування відповідача;

- з зазначенням відомостей про місце проживання ОСОБА_1 та місцезнаходження Пенсійного фонду України м. Костянтинівка (відповідача), про реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта ОСОБА_1 та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (код ЄДРПОУ) Пенсійного фонду України м. Костянтинівка, інформації щодо номерів засобу зв`язку, офіційних електронних адрес або адрес електронної пошти ОСОБА_1 та Пенсійного фонду України м. Костянтинівка (відповідача);

- обґрунтувати позовні вимоги з посилання на вимоги чинного законодавства, які на думку позивача порушено відповідачем;

- визначити, якими діями або рішенням відповідач порушує права та свободи позивача з посиланням на конкретні докази таких порушень;

4) надання доказів звільнення від сплати судового збору або докази сплати судового збору належного зразка та у належному розмірі;

5) надання належним чином засвідченої копії паспорту громадянина України та реєстраційного номеру платника податків (ідентифікаційний номер);

6) надання доказів звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Донецької обласної прокуратури від 27.10.2020 року № 21-85-81 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії та відповідне рішення про відмову про перерахунок пенсії позивачу;

7) належним чином оформлена позовна заява ОСОБА_1 з усіма додатками для направлення судом відповідачу;

8) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду цього Кодексу.

Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.В. Олішевська