Рішення № 92829437, 02.11.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
120/2785/20-а
Номер документу
92829437
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

02 листопада 2020 р. Справа № 120/2785/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши письмово в місті Вінниці у в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

малолітнього ОСОБА_1 , який діє через законних представників (батька) ОСОБА_2 і матері ОСОБА_3

до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви малолітнього ОСОБА_1 , який діє через законних представників (батька) ОСОБА_2 і матері ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області із вимогами визнати протиправним та скасувати наказ від 09 червня 2020 року №2-11819/15-20-СГ, виданий Головним управління Держгеокадастру у Вінницькій області щодо відмови в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 та зобов`язання відповідача надати відповідний дозвіл.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, законний представник позивача зазначив, що в травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області через свого законного представника з клопотанням про надання йому дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, державної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, додавши до клопотання ряд необхідних документів, які давали можливість ідентифікувати бажане місце розташування земельної ділянки. Проте, Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області відмовлено в наданні відповідного дозволу у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 не досягнуто повноліття.

Вважаючи, що відповідач безпідставно відмовив у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, законний представник позивача звернувся до суду з цим позовом та просить зобов`язати відповідача повторно розглянути клопотання та надати відповідний дозвіл.

Ухвалою від 01.07.2020 року в задоволенні клопотання ОСОБА_2 про звільнення від сплати судового збору в адміністративні справі на підставі п.ґ ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", відмовлено. Позовну заяву малолітнього ОСОБА_1 , який діє через законного представника (батька) ОСОБА_2 до Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії залишити без руху. 13.08.2020 року недоліки позовної заяви усунуто.

Ухвалою від 19.08.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі, задоволено клопотання законного представника позивача про розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

08 вересня 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відповідно до положень статті 30 Цивільного кодексу України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право самостійно вчиняти дрібні побутові правочини (частини 1 статті 31 Цивільного кодексу України). При цьому, відповідно до статті 34 Цивільного кодексу України повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Разом із тим, оскільки на момент звернення із клопотанням про надання відповідного дозволу ОСОБА_1 не досяг повноліття, тому орган Держгеокадастру відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Крім того, відповідно до статті 118 Земельного кодексу України лише громадяни України мають право на звернення із клопотанням про надання відповідного дозволу та на отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою. При цьому, у позивача відсутні необхідні документи, передбачені статтею 5 Закону України "Про громадянство України", що підтверджують громадянство України, зокрема паспорт громадянина України. Окрім того, у відзиві йдеться про те, що представник неповнолітнього ніяким чином не обґрунтував інтерес дитини у отриманні дозволу на розроблення документації із землеустрою. Що ж стосується вимоги щодо зобов`язання Головного управління надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, то відповідач вважає, що надання такого дозволу є дискреційними повноваженнями останнього.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

Свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , що видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області 23 лютого 2011 року, підтверджується те, що ОСОБА_2 і ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У травні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області через свого законного представника з клопотанням про надання йому дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, державної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, додавши до клопотання ряд необхідних документів, які давали можливість ідентифікувати бажане місце розташування земельної ділянки.

До вказаного клопотання додано графічний матеріал із позначенням бажаного місця розташування земельної ділянки, копію паспортного документа та реєстраційного номеру облікової картки платника податків законного представника, копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 .

Проте, 09 червня 2020 року наказом №2-11819/15-20-СГ відповідач відмовив в наданні позивачу дозволу. Свою відмову мотивував тим, що ОСОБА_1 не досягнуто повноліття. Крім того, зазначено, що відповідно до приписів Цивільного кодексу України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Земельні відносини в Україні відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту "а" частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до частини 2 статті 116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Повноваження органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачені статтями 118, 122, 123 ЗК України.

Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина 7 статті 118 ЗК України).

Аналіз наведених приписів свідчить про те, що законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови у надані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частин 10, 11 статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Визначаючись з приводу правомірності відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у зв`язку з недосягненням останнім повноліття, суд звертає увагу на таке.

Відповідно до статті 31 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право: самостійно вчиняти дрібні побутові правочини; здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.

Частиною 1 статті 242 ЦК України передбачено, що батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

При цьому, згідно з частиною 6 статті 203 ЦК України правочин, що учиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відтак, в інтересах малолітнього особи мають діяти її законні представники.

Як свідчать матеріали справи, в інтересах малолітнього ОСОБА_1 із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою звернувся його батько.

Таким чином, з огляду на малолітній вік ОСОБА_1 , обґрунтовано з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою в її інтересах звернувся батько ОСОБА_2 .

Проте, на переконання суду, наказом від 09 червня 2020 року №2-11819/15-20-СГ органом Держгеокадастру безпідставно відмовлено у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з посиланням на відсутність у нього повної цивільної дієздатності, адже приписами статті 118 ЗК України передбачено можливість безоплатної приватизації земельних ділянок саме громадянами.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про громадянство України» громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Статтею 6 Закону України «Про громадянство України» визначені підстави набуття громадянства України, відповідно до яких громадянство України набувається, зокрема, за народженням.

Особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України (частина 1 статті 7 «Про громадянство України»).

Таким чином, законодавцем передбачено, що громадянство України набувається, зокрема, й за народженням, якщо батьки або один з батьків особи на момент її народження були громадянами України.

Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , що видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області 23 лютого 2011року, підтверджується те, що ОСОБА_1 народився в Україні, батьки якого є громадянами України.

Відтак, ОСОБА_1 автоматично набув статус громадянина України за народженням та відповідно до статті 118 ЗК України має право на безоплатну приватизацію земельної ділянки.

За наведених підстав позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 09 червня 2020 року №2-11819/15-20-СГ є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, то така не може бути задоволеною, оскільки такі дії є дискреційними повноваженнями суб`єкта владних повноважень.

Згідно з частиною 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин, суд вважає, що належним способом захисту прав та інтересів позивача є зобов`язання відповідача повторно розглянути подане в інтересах ОСОБА_1 клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, державної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зі статтею 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів представників сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності відмови у наданні відповідного дозволу, та докази, надані законним представником позивача, суд доходить висновку, що позовну заяву належить задовольнити частково.

Питання про розподіл судових витрат вирішується судом відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ від 09 червня 2020 року №2-11819/15-20-СГ, виданий Головним управління Держгеокадастру у Вінницькій області щодо надання відмови в наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_2 , поданого в інтересах малолітнього ОСОБА_1 , про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, для ведення садівництва, державної форми власності, орієнтовною площею 0,12 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність, яка розташована на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 сплачений при звернення до суду із цим позовом судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 )

Законний представник позивача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 Засоби зв`язку: НОМЕР_3 ).

Законний представник позивача - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 , Засоби зв`язку: НОМЕР_5 ).

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келецька, 63 м. Вінниця, 21027, Код ЄДРПОУ-39767547, Засоби зв`язку: (0432)51-39-60).

Суддя Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя

Секретар