Рішення № 92829436, 13.11.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2020
Номер справи
120/4793/20-а
Номер документу
92829436
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

13 листопада 2020 р. Справа № 120/4793/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши письмово в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

управління Держпраці у Вінницькій області

до сільськогосподарського товариства "Подільська Зоря"

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось управління Держпраці у Вінницькій області до сільськогосподарського товариства "Подільська Зоря" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у період з 11.06.2020 року по 11.06.2020 року уповноваженими особами управління Держпраці у Вінницькій області проведено планову перевірку у сфері дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки сільськогосподарського товариства "Подільська Зоря". За результатами перевірки було виявлено факти порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працюючих, у зв`язку з чим складено акт перевірки суб`єкта господарювання про виявлення порушень вимог законодавства.

При цьому, оскільки відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" призупинення виконання робіт, що створюють небезпеку для людей, здійснюється виключно за рішенням суду, позивач з метою недопущення спричинення шкоди життю і здоров`ю працівників сільськогосподарського товариства "Подільська Зоря", звернувся до суду із даним позовом для вирішення питання про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду.

Ухвалою суду від 15.09.2020 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав, та не повідомив суд про причини його неподання, хоча ухвалу від 15.09.2020 року отримав 24.09.2020 року, що підтверджується матеріалами справи.

Процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву закінчився, а тому суд ухвалює рішення у справі за наявними доказами у відповідності до положень ч. 6 ст. 162 КАС України.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що у період з 11.06.2020 р. по 11.06.2020 року на підставі наказу управління Держпраці у Вінницькій області від 05.06.2020 року №500-0, ОСОБА_1 - головний державний інспектор відділу нагляду в АПК та СКС провів позапланову перевірку у сферах дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, у сільськогосподарського товариства "Подільська Зоря", що знаходиться за адресою: 23515, Вінницька обл., Шаргородський район, село Руданське, вул. Мічуріна, будинок 20.

Перевіркою встановлено, що відповідачем:

1. На підприємстві виконуються роботи, без подання роботодавцем декларації до управління Держпраці у Вінницькій області:

- роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;

- зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним та інертним газом;

- зварювальні роботи;

- газополум`яні роботи, що є порушенням вимог частини 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці»; п. 3,14,15,25 додатку 6 постанови Кабінету Міністрів України «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107, (п. 1 Розділ V акту перевірки суб`єкта господарювання від 11.06.2020 року №018.0504.20) .

2. На підприємстві експлуатуються машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, без подання роботодавцем декларації до управління Держпраці у Вінницькій області:

- посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балони кисневі -1 од; пропан-бутанові - 3 од; вуглекислотний - 1 од.);

- вантажопідіймальна машина (кран-балка - 1 од (в ремонтній майстерні)), що є порушенням вимог частини 3 статті 21 Закону України «Про охорону праці»; п. 9,10 додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107, (п. 1 Розділ V акту перевірки суб`єкта господарювання від 11.06.2020 року №018.0504.20).

3. Допущені до експлуатації електроустановки та електрообладнання:

- не проводиться вимірювання опору ізоляції, визначення опору заземлюючих пристроїв, перевірка ланцюга між заземлювачами та заземлюючими елементами та інші випробування електроустановок в обсязі та з періодичністю, які зазначено в НПАОП 40.1-1.21-98, що є порушенням п. 2.14, розділу V «Правила охорони праці на автомобільному транспорті», затверджені наказом МНС України від 09.07.2012 року № 964, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 01.08.2012 року № 1299/21611, (НПАОП 0.00-1.62-12) (п. 13 Розділ V акту перевірки суб`єкта господарювання від 11.06.2020 року № 018.0504.20).

Акт перевірки від 11.06.2020 року №018.0504.20 містить підпис голови сільськогосподарського товариства "Подільська Зоря", яким підтверджено факт участі його під час проведення перевірки. Також у акті перевірки зазначено про отримання головою примірника акту перевірки.

У зв`язку з виявленими порушеннями, управління Держпраці у Вінницькій області винесло відповідачу припис від 11.06.2020 року № 017.0504.20 про усунення виявлених порушень, які також отримані керівником сільськогосподарського товариства "Подільська Зоря".

Враховуючи, що відповідачем вимоги припису залишені без виконання, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) врегульовано Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

У розумінні ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Статтею 38 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 (надалі - Положення), Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).

За приписами ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Водночас, п.п. 16 п. 4 Положення передбачено, що Державна служба України з питань праці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.

Згідно з п.п. 5 п. 6 Положення, Державна служба України з питань праці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Державна служба України з питань праці.

Приписами ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов`язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об`єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Як свідчать обставини справи, підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування слугувало виявлення органом нагляду порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, про що зазначається в акті перевірки.

Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки з питань дотримання сільськогосподарським товариством "Подільська Зоря" вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлено порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників відповідного господарства.

Визначаючись щодо наявності підстав для вжиття заходів реагування шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, суд зважає на те, що за приписами ст. 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб`єктом господарювання загрози життю працюючих.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, що може призвести до тяжких наслідків.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Щодо доводів відповідача стосовно того, що на час проведення перевірки електроустановки були відключені від електропостачання і не працювали, тому рішення винесено оглядово, суд ставиться критично, адже ані на час звернення позивача до суду, ані на час винесення судом рішення, доказів виконання відповідачем вимог припису суду не надано.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги управління Держпраці у Вінницькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується положеннями ч. 2 ст. 139 КАС України, відповідно до яких при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем не понесені витрати по залученню свідків та проведенню експертиз, тому відсутні підстави для відшкодування судових витрат.

Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до сільськогосподарського товариства з обмеженої відповідальністю "Подільська Зоря" шляхом:

1. Призупинення виконання робіт: роботи, що викопуються на висоті понад 1,3 метра; зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним та інертним газом; зварювальні роботи, газополум`яні роботи.

2. Призупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (балони кисневі -1 од; пропан - бутанові - 3 од; вуглекислотний - 1 од.); вантажопідіймальної машини (кран - балки - 1 од (в ремонтній майстерні)),

3. Призупинення експлуатації електроустановок та електрообладнання, до повного усунення порушень.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - управління Держпраці у Вінницькій області (вул. Магістратська, 37, м. Вінниця, 21050, тел/факс 67-29-80 e-mail: vndsp@vn.ua, код за ЄДРПОУ-39845483).

Відповідач - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Подільська Зоря», (вулиця Мічуріна, б.20, село Руданське, Шаргородський район, Вінницька обл., 23515, тел. 04344 2-57-31, код за ЄДРПОУ-03728200).

Суддя підпис Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя Секретар