
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
09 листопада 2020 року м. Київ № 640/19594/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменко А.І., ознайомившись з матеріалами адміністративної справи
за позовом Приватного акціонерного товариства "Позняки-Жил-Буд"
до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації),
треті особи Міністерство культури та інформаційної політики України,
Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання положень Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки протиправними та скасування
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Позняки-Жил-Буд" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), треті особи: Міністерство культури та інформаційної політики України, Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просить суд: визнати протиправними та скасувати окремі положення Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва - багатофункціонального комплексу, на земельній ділянці на бул. Лесі Українки, 7-9 у Печерському районі м. Києва, затверджених наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22 серпня 2018 року за № 812, а саме: перший абзац пункту 1 Розділу "Містобудівні умови та обмеження", в частині, де зазначено: "...та за висновками історико-містобудівного обґрунтування, розробленого та погодженого згідно законодавства..."; перший абзац пункту 5 Розділу "Містобудівні умови та обмеження" повністю, де зазначено: "Ділянки проектування потрапляє в межі Історичного центру міста історичного ареалу, зону регулювання забудови першої категорії згідно з рішенням виконкому Київської міської ради народних депутатів від 10 жовтня 1988 року №976, від 16 липня 1979 року №920, розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 17 травня 2002 року №979, рішенням Київської міської ради від 28 березня 2002 року №370/1804."; другий абзац пункту 5 Розділу "Містобудівні умови та обмеження", в частині, де зазначено: "Виконати вимоги Законів України ... "Про охорону культурної спадщини", рішення виконкому Київської міської ради народних депутатів від 16 липня 1979 року №920, розпорядження Київської міської державної адміністрації від 17 травня 2002 року №979, від 12 травня 2006 року № 817, постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року № 318 (зі змінами і доповненнями)"; третій абзац пункту 5 Розділу "Містобудівні умови та обмеження" повністю, де зазначено: "Проектну документацію розробляти у відповідності до висновків розробленого, погодженого та затвердженого історико-містобудівного обґрунтування, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року №318 (зі змінами)"; четвертий абзац пункту 5 Розділу "Містобудівні умови та обмеження" повністю, де зазначено: "Отримати висновок щодо проектної документації, наданої на розгляд до відповідних спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини у встановленому законодавством порядку (Закон України "Про охорону культурної спадщини")"; п`ятий абзац пункту 5 Розділу "Містобудівні умови та обмеження" повністю, де зазначено: "Дозвіл на виконання робіт отримати згідно чинного законодавства у разі необхідності (Закон України "Про охорону культурної спадщини")"; шостий абзац пункту 5 Розділу "Містобудівні умови та обмеження" повністю, де зазначено: "Проектну документацію рекомендовано надати на розгляд ради Українського товариства охорони пам`яток історії та культури, ради Міністерства культури України"; абзац 23 пункту 5 Розділу "Містобудівні умови та обмеження", в частині, де зазначено: "...Закону України "Про охорону культурної спадщини"...".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2020 року в задоволенні клопотання Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про розгляд справи в судовому засіданні за участі сторін відмовлено
В подальшому представником Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подано до Окружного адміністративного суду міста Києва відзив на позов, в якому останній клопоче про залишення позову Приватного акціонерного товариства "Позняки-Жил-Буд" без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, оскільки позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про визнання протиправними та скасування окремих положень Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва - багатофункціонального комплексу, на земельній ділянці на бул. Лесі Українки, 7-9 у Печерському районі м. Києва , затверджених наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 22 серпня 2018 року за № 812, 20 серпня 2020 року, тобто майже через два роки після затвердження оскаржуваних містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
У відповіді на відзив позивач вказує, що ним не пропущений шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом, оскільки постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 03 квітня 2020 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Позняки-жил-буд" до Міністерства культури України про визнання протиправним та скасування припису, сформульована правова позиція щодо відсутності у місті Києві затвердженого історичного ареалу. З огляду на викладене, позивач вважає відсутнім обов`язок виконувати вимоги оскаржуваних містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22 серпня 2018 року за № 812 в частині отримання дозволів та погоджень органів культурної спадщини.
У зв`язку з викладеним, Приватне акціонерне товариство "Позняки-Жил-Буд" звернулось 14 липня 2020 року із запитом до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо необхідності виконання положень містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22 серпня 2018 року за № 812 в частині отримання дозволів та погоджень органів культурної спадщини. Проте, листом від 10 серпня 2020 року Департамент містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) продовжував наполягати на виконанні оскаржуваної частини містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22 серпня 2018 року за № 812. З огляду на викладене, позивач вважає, що строк звернення до суду з даним позовом розпочав перебіг з 18 серпня 2020 року.
Розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 квітня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2019 року, позов Приватного акціонерного товариства "Позняки-Жил-Буд" до Міністерства культури України задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано припис Міністерства культури України від 16 листопада 2018 року №824/10-5/74-18; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства культури України суму сплаченого судового збору у розмірі 1762,00 грн на користь Приватного акціонерного товариства «Позняки-жил-буд».
Постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 03 квітня 2020 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2019 року змінено, виклавши мотивувальну частину в редакції даної постанови, в решті рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 квітня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2019 року у справі №640/21505/18 залишено без змін.
В подальшому Приватне акціонерне товариство "Позняки-Жил-Буд" 14 липня 2020 року звернулось із запитом до Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо необхідності виконання положень містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22 серпня 2018 року за № 812 в частині отримання дозволів та погоджень органів культурної спадщини.
Проте, листом від 10 серпня 2020 року Департамент містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) продовжував наполягати на виконанні оскаржуваної частини містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 22 серпня 2018 року за № 812.
З даним позовом позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва 20 серпня 2020 року.
З урахуванням того, що строк звернення до суду розпочинає перебіг з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, оскільки про порушення своїх прав та встановленням додаткових обов`язків щодо отримання відповідних погоджень, визначених оскаржуваними містобудівними умовами та обмеженнями забудови земельної ділянки від 22 серпня 2018 року за № 812 позивач пов`язує із встановленням постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 03 квітня 2020 року факту відсутності затвердженого у місті Києві історичного ареалу, суд дійшов виноску, що позивачем не пропущений строк звернення до суду з даним позовом, а відтак клопотання Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про залишення позову без розгляду задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 122, 123, пункту 8 частини 1 статті 240, статтями 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Департаменту містобудування та архітектури Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про залишення позову без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Кузьменко