
Справа № 591/3940/20
Провадження № 2/591/2034/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2020 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення грошової суми -
встановив:
Позивач звернувся до суду і свої вимоги мотивує тим, що відповідно до заяви відповідача від 25.10.2016 року про призначення субсидії та поданої декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, рішенням департаменту від 19.12.2016 року відповідачу була призначена субсидія на період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року. Надалі 20.07.2017 року, 19.10.2017 року, 19.06.2018 року, 26.10.2018 року департаментом самостійно здійснено розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Після закінчення строку отримання субсидії, відповідачу було призначено субсидію на період з 01.05.2017 по 30.04.2018, з 01.10.2017 по 30.04.2018 з 01.05.2018 по 30.09.2018, з 01.10.2018 по 30.04.2019. Надалі Урядом 27.04.2018 було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022», якою Положення про порядок призначення житлової субсидії викладено в новій редакції, що відповідно передбачало призначення житлової субсидії з 01.05.2018 у відповідності з новими вимогами законодавства. Відповідно до п.п. 2 пункту 6 Положення (в редакції, що діяла з 01.05.2018 та в спірний період) було передбачено, що житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). Оскільки відповідачем з травня 2018 року не було поданої до департаменту нової заяви та декларації про призначення житлової субсидії, в якій останній повинен був зазначити про наявність причепу ПГ 02-Б 07.10.2016 з номерним знаком НОМЕР_1 (з дати випуску якого минуло менше п`яти років), департаментом було самостійно здійснено розрахунок житлової субсидії на наступний період, а саме: на період з травня 2018 року по вересень 2018 року та з жовтня 2018 року по квітень 2019 року. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 16 Положення, повертається ним до державного бюджету на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. Враховуючи вищевикладене, згідно з рішенням комісії від 16.04.2019 року № 12.01.-36/208/07 про припинення надання раніше призначеної субсидії, рішенням департаменту від 17.04.2019 року та розпорядженням департаменту від 17.07.2019 року надання відповідачу житлової субсидії припинено з 01.04.2019 року та розраховано суму надміру перерахованої житлової субсидії до повернення. В спірний період отримання житлової субсидії, остання виплачувалась в такому розмірі: з 01.05.2018 року по 31.03.2019 року - 278,06 грн.. Відповідачу було направлено лист-повідомлення від 19.02.2020 року №12.01-27/1147/07 з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку. Але до цього часу кошти у розмірі 278,06 грн. на рахунок департаменту не повернуті. А тому просять стягнути з відповідача на їх користь суму боргу у розмірі 278 грн. 06 коп., а також судовий збір у сумі 2102 грн.
Ухвалою суду від 08.07.2020 року відкрито провадження по справі, судове засідання призначено на 02.10.2020 року. 02.10.2020 року судове засідання відкладено на 12.11.2020 року у зв`язку з неявкою часників процесу.
Позивач в позові просить суд слухати справу без участі їх представника, проти винесення заочного рішення не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 до суду не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Одночасно також був повідомлений через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, так як розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи.
На підставі ст. 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вивчивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню виходячи з наступного:
Судом при розгляді справи встановлено, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 25.10.2016 року про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, рішенням департаменту від 19.12.2016 року відповідачу була призначена субсидія на період з жовтня 2016 по квітень 2017 року.
Надалі, відповідно до пункту 14 Положення (в редакції, що діяла до 01.05.2018) 20.07.2017, 19.10.2017, 19.06.2018, 26.10.2018 департаментом було самостійно здійснено розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді.
Так, після закінчення строку отримання субсидії, відповідачу було призначено субсидію на період з 01.05.2017 по 30.04.2018, з 01.10.2017 по 30.04.2018 з 01.05.2018 по 30.09.2018, з 01.10.2018 по 30.04.2019.
Надалі Урядом 27.04.2018 року було прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022», якою Положення про порядок призначення житлової субсидії викладено в новій редакції, що відповідно передбачало призначення житлової субсидії з 01.05.2018 у відповідності з новими вимогами законодавства.
Так, підпунктом 2 пункту 6 Положення (в редакції, що діяла з 01.05.2018 та в спірний період) було передбачено, що житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
Разом з цим слід зазначити, що згідно зі статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» транспортний засіб загального призначення це транспортний засіб, не обладнаний спеціальним устаткуванням і призначений для перевезення пасажирів або вантажів (автобус, легковий автомобіль, вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу).
В свою чергу, підпунктом 9 пункту 13 Положення (в редакції, що діяла з 01.05.2018 та в спірний період) було визначено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Крім того, пунктом 16 Положення (в редакції, що діяла з 01.05.2018 року та в спірний період) було передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії.
Згідно з пунктом 16 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Оскільки відповідачем з травня 2018 року не було повідомлено департамент про те що має у своєму володінні транспортний засіб, з дати випуску якого минуло менше п`яти років, останнім було самостійно здійснено розрахунок житлової субсидії на наступний період, а саме: на період з травня 2018 року по вересень 2018 року та з жовтня 2018 року по квітень 2019 року.
04.04.2019 року департаментом отримано лист Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про здійснення верифікації отримувачів житлової субсидії №02.1/1442 від 04.04.2020, яким встановлено невідповідність інформації, на підставі якої призначено житлову субсидію відповідачу.
Виявлено, що відповідач не повідомив про наявність у своєму володінні транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років і у зв`язку з чим житлова субсидія Відповідачу була розрахована за період з травня 2018 року по квітень 2019 року з порушенням вимог пункту 6 Положення (в редакції, що діяла в спірний період).
Зокрема встановлено, що Відповідачем з травня 2018 року не було поданої до департаменту нової заяви та декларації про призначення житлової субсидії, в якій останній повинен був зазначити про наявність причепу ПГ 02-Б 07.10.2016 з номерним знаком НОМЕР_1 (з дати випуску якого минуло менше п`яти років).
Пунктом 22 Положення (в редакції, що діяла в спірний період) зазначено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 16 Положення, повертається ним до державного бюджету на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Відповідно до рішення комісії від 16.04.2019 року №12.01.-36/208/07 про припинення надання раніше призначеної субсидії, рішенням департаменту від 17.04.2019 року та розпорядженням департаменту від 17.07.2019 року надання відповідачу житлової субсидії припинено з 01.04.2019 року та розраховано суму надміру перерахованої житлової субсидії до повернення.
В спірний період отримання житлової субсидії, остання виплачувалась в такому розмірі:
з 01.05.2018 по 31.03.2019 - 278,06 грн..
19.02.2020 року відповідачу було направлено лист-повідомлення з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку.
Але до цього часу кошти у розмірі 278,06 грн. на рахунок департаменту не повернуті.
Згідно з пунктом 22 Положення (в редакції, що діяла в спірний період)/пункту 127 Положення (що діє на час звернення департаменту до суду) передбачено, що у разі відмови громадянина добровільно повертати надміру перераховану (виплачену) житлову субсидію питання про її примусове стягнення вирішується в судовому порядку.
В силу вимог статті 1212 Цивільного кодексу України, кошти призначеної житлової субсидії мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави.
Аналізуючи вище викладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача необхідно стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 2102 грн..
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 . зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (місцезнаходження: м. Суми вул. Харківська, 35, код ЄДРПОУ 26440890) суму боргу у розмірі 278 грн. 06 коп., а також 2102 грн. витрат по сплаті судового збору.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд- якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО