Рішення № 9278946, 29.04.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
29.04.2010
Номер справи
10/602-10
Номер документу
9278946
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"29" квітня 2010 р.Справа № 10/602-10 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Деражнянського госпрозрахункового комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання" смт. Деражня

про стягнення 80,00грн.

                                                                                Суддя Виноградова В.В.

Представники сторін

позивача: Сліпчук О.П. - за довіреністю від 16.10.2009р.

відповідача: не з'явився

          Суть спору:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 80,00грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті забруднення земельної ділянки, що прилягає до приймальної камери очисних споруд, які експлуатує відповідач площею 200кв.м. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 25.08.2009р., акт відбору проб ґрунтів від 25.08.2009р., протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 08.10.2009р., розрахунок розміру шкоди), ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 211 Земельного кодексу України.

Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не подав, позовні вимоги не оспорив, причини неявки представника та неподання доказів не пояснив, своїм процесуальним правом не скористався, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе відповідно до ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне :

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Деражнянським госпрозрахунковим комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційне об'єднання" смт. Деражня, за результатами якої складено акт перевірки №156/08 від 25.08.2009р., в якому зафіксовано факт забруднення неочищеними стічними водами земельної ділянки, що прилягає до приймальної камери очисних споруд , які експлуатує відповідач.

Позивачем під час перевірки 25.08.2009р. було здійснено відбір проб ґрунтів на зазначеній вище ділянці та в ході їх дослідження встановлено факт перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин, про що було складено акт відбору проб ґрунтів №А-25-08-09-31, який підписаний представниками екологічної інспекції та підприємства та протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів №П-25-08-09-31 від 08.10.29009р..

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі актів перевірки та відбору проб, згідно Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що затверджена Наказом Мінекобезпеки України від 27.10.1997р. №171( із змінами від 04.04.2007р.) розмір шкоди, заподіяної в результаті забруднення земельної ділянки склав 80,00грн.

Позивачем відповідачу 16.02.2010р. направлено лист №687/03 з вимогою в добровільному порядку відшкодувати завдану природному середовищу шкоду в сумі 80,00грн. Втім, шкода відповідачем відшкодована не була.

Оскільки Відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 80,00грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386" Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.

Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Згідно ст.ст.91,96 Земельного кодексу України власники (користувачі) земельних ділянок зобов'язані додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля та зберігати корисливі властивості землі.

Згідно п. "в" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловості, побутовими та іншими відходами.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт забруднення земельної ділянки, що прилягає до приймальної камери очисних споруд, які експлуатує відповідач, в результаті чого природному середовищу завдано шкоду в розмірі 80,00грн., розраховану відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що затверджена Наказом Мінекобезпеки України від 27.10.1997р. №171, що підтверджується актом перевірки природоохоронного законодавства, актом відбору проб, протоколом вимірювання показників складу та властивостей проб грунтів, розрахунком розміру шкоди. Доказів, які б спростовували позовні вимоги суду не подано.

Враховуючи викладене та положення ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 33,44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-

в и р і ш и в:

Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Деражнянського госпрозрахункового комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання" смт. Деражня про стягнення 80,00грн. шкоди задоволити.

Стягнути з Деражнянського госпрозрахункового комунального підприємства "Житлово-експлуатаційне об'єднання" (смт. Деражня, вул. Проскурівська,3, код 31549271) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547), для зарахування одержувач коштів:УДК у Деражнянському районі, р/р 31513921700128, код класифікації 24062100, код 23565213, МФО 815013, банк одержувача: ГУДКУ у Хмельницькій області) 80,00грн. (вісімдесят гривень 00коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.

Видати наказ.

Стягнути з Деражнянського госпрозрахункового комунального підприємства "Житлово- експлуатаційне об'єднання" (смт. Деражня, вул. Проскурівська,3, код 31549271) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м.Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито в сумі 102 грн. (сто дві гривні) та в дохід державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

                    Суддя                                                                      

Віддруковано 3 примірники: 1 –в справі, 2 –позивачу, 3- відповідачу