
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2020 року м. Одеса справа № 420/8081/20
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області», Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» (відповідач-1), Міністерство внутрішніх справ України (відповідач-2) про визнання бездіяльності відповідача-1, яка полягає в не направленні до відповідача-2 матеріалів, щодо призначення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року, для оформлення нової довідки про його грошове забезпечення, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії 200%; зобов`язання відповідача-1 направити до відповідача-2 матеріали, щодо призначення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року, для оформлення нової довідки про його грошове забезпечення, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії 200%; зобов`язання відповідача-2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії 200%, станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В 2018 році Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" підготовлено та направлено до пенсійного фонду довідку про його грошове забезпечення до якої увійшли наступні складові: посадовий оклад, оклад за військове звання та надбавка за вислугу років та премія. Водночас додаткові види грошового забезпечення до зазначеної довідки не увійшли.
При цьому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) та зміни, внесенні до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Також рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року по справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, було визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
З огляду на зазначене, позивач 22.07.2020 року звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» із заявою, в якій просив остатнього підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.12.2019 року.
Разом з тим, листом від 27.07.2020 року №33/36-76 Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» позивачу було відмовлено у задоволенні його заяви, що слугувало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Представник Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України в Одеській області» надав відзив на адміністративний позов, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що він не є суб`єкт владних повноважень уповноваженим на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії позивача.
Представник Міністерства внутрішніх справ України надав відзив на адміністративний позов, з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що єдиною законодавчою підставою для складання уповноваженим органом довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії стосовно позивача є надходження від органу ПФУ відповідного списку осіб, передбаченого Порядком, затвердженим постановою КМУ №45 від 13.02.2008 року, та вказаним порядком не передбачено обов`язку виготовлення такої довідки за заявою пенсіонера.
При цьому скасування в судовому порядку п.п.1, 2, 3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року та змін до Порядку №45 від 13.02.2008 року, не може вплинути на результат вирішення справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсії, призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», передбачений постановою КМУ №45 від 13.02.2008 року, не змінився. За таких умов, посилаючись на відсутність складеного ГУ ПФУ в Одеській області та отриманого списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у відповідача відсутні підстави для складання та направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Також представник відповідача-2 вказав на те, що позивач не звертався до МВС України щодо складання та надіслання до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про його грошове забезпечення станом на 19.11.2019 року, отже в даному випадку вимоги щодо зобов`язання МВС України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача є передчасними.
Третя особа письмових пояснень у встановлений судом строк до суду не надавала.
Ухвалою суду від 14.09.2020 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Також вищенаведеною ухвалою залучено до розгляду справи як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов`язано третю особу надати до суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Дослідивши адміністративний позов, відзиви відповідачів, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до протоколу за пенсійною справою позивача №1503011874 (МВС) пенсія ОСОБА_1 станом на 01.05.2015 року обраховувалась з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (35%), надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15%), надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%), надбавка за особливо важливі завдання (50%), премія (200%).
Разом з тим, в 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області було видано оновлену довідку позивача, яка містила наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за стаж служби (45%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) та премія (4%).
Водночас з даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Також рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року по справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, було визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
На підставі вищезазначеного позивач 22.07.2020 року звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» із заявою, в якій просив остатнього підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру його пенсії з 01.12.2019 року (а.с.11-12).
Листом від 27.07.2020 року №33/36-76 Державною установою «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» позивачу відмовлено у задоволенні його заяви, що слугувало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом (а.с.13-14).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі Закон №2262-ХII).
Відповідно до даного закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
На підставі вищезазначених нормативно-правових актів, статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Також Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» було доповнено пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
При цьому Кабінетом Міністрів України постановою №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, було встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Судом встановлено, що 02 грудня 2015 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988 (далі - Постанова №988), якою було затверджено схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.
Суд зазначає, що проведення перерахунку пенсій регламентовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Згідно з пунктами 1 та 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Зокрема, довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Таким чином, обов`язок оформити та подати до органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення особи, яка звільнена зі служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС, покладено на Міністерство внутрішніх справ.
Процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі - Інструкція №760).
За визначенням, наведеним у пункті 3 Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи - це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи: 1) організовують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення.
Загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, яким оформлюється пенсія, здійснює уповноважений структурний підрозділ МВС.
Пунктом 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 визначено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Наказом МВС України від 25 лютого 2019 року №129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в МВС України» уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (надалі Департамент) з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.
Відповідно до Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, затвердженого наказом МВС України від 14.12.2015 року №1570 (у редакції наказів МВС від 16.08.2016 року №819 та від 29.09.2016 року №1010) Департамент є самостійним структурним підрозділом апарату МВС України (т.1 а.с.217-220).
До основних завдань та функцій Департаменту належить: організація та координація роботу в апараті МВС, територіальний органах і підрозділах системи МВС з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлення та подача до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; спільно з Департаментом фінансово-облікової політики МВС готує довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (п.39, 40, 43 Положення №1570).
Таким чином, особою, відповідальною за складання та направлення до органу пенсійного фонду довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, є Міністерство внутрішніх справ України (в особі уповноваженого структурного підрозділу - Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності).
Відповідно до Положення про Державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.04.2020 року №332 Державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області" є самостійним державним багатопрофільним закладом охорони здоров`я, який об`єднує в собі лікувально - профілактичні та інші заклади, що здійснюють на основі ліцензії медичне забезпечення осіб, які відповідно до законодавства мають право на медичне обслуговування в закладах охорони здоров`я МВС.
Відповідно до п.31, Розділу III Положення №332 до функцій Державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області" належить прийом від колишніх осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців Національної гвардії України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, членів їхніх сімей заяв, документів для:
- призначення (перерахунку пенсії);
- отримання пільг;
- отримання відповідного статусу (учасник війни, учасник бойових дій тощо) пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
- отримання членами сімей довідок про право на пільги.
Водночас суд зазначає, що на виконання п.31, 32, 33 Розділу III Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878, з метою забезпечення своєчасного та якісного обслуговування пенсіонерів органів внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ по областях та місту Києву були створені сектори із соціально-гуманітарних питань.
Згідно Положення про сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області" Сектор із соціально-гуманітарних питань є структурним підрозділом Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області".
Відповідно до листа МВС України від 25.02.2019 року № 2537/05/22-2019 «Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ», копія якого наявна в матеріалах справи, сектор при відповідачеві виконує посередницькі функції між пенсіонерами ОВС та МВС України, а також особами, які набувають право на пенсію, отримують посвідчення, пільги тощо.
До функцій сектору належать, зокрема:
- прийом заяв та документів, які дають право на отримання посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби» та нагрудних знаків відповідно до законодавства;
- надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсії пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримати пенсію, які є підставою для отримання пільг, посвідчень тощо;
- розгляд звернень, заяв, скарг, з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції Сектору.
На підставі вищезазначеного, суд доходить висновку, що до функцій сектора із соціально-гуманітарних питань належить лише направлення на розгляд до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам МВС, при цьому Державна Установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» та її структурний підрозділ не уповноважені видавати нові довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі вищезазначеного, відповідач - Державна установа «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» відмовляючи позивачу у видачі оновленої довідки вийшла за межі своїх повноважень оскільки відповідно до положень нормативно-правових актів повинна була тільки передати до уповноваженого структурного підрозділу МВС, а саме до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України матеріали щодо призначення (перерахунку) пенсії пенсіонерам МВС та оформлення довідки.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як роз`яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму №14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: лише у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; повний захист прав позивача неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.
На підставі вищезазначеного, суд вважає за необхідне для ефективного правового захисту прав позивача адміністративний позов задовольнити частково, визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» яка полягає в не направленні до відповідача-2 матеріалів, щодо призначення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року, для оформлення нової довідки про його грошове забезпечення для оформлення нової довідки про розмір його грошового забезпечення та зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» направити до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України заяву ОСОБА_1 від 22.07.2020 року для вирішення питання щодо оформлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Щодо вимог позивача в частині зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність 50%, надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії 200%, станом на 19.11.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», суд зазначає наступне.
Так, як вже встановлювалось судом позивач 22.07.2020 року звернувся із заявою про підготовку та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення саме до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», тобто суд акцентує увагу на тому, що ОСОБА_1 не звертався безпосередньо до МВС України задля розгляду та вирішення означеного питання щодо направлення нової довідки про його грошове забезпечення станом на 19.11.2019 року з відповідними складовими, що позбавляє суд можливості надати правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії ще не вчинялись, а тому станом на день розгляду справи дана вимога є передчасною.
При цьому, суд виходить з того, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорювані права. Суд не може під час прийняття рішення по суті справи, вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Крім того суд зазначає, що визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій належить до дискреційних повноважень Міністерства внутрішніх справ України.
Отже, з огляду на вищевикладене суд доходить висновку що вимоги позивача у вказаній частині задоволенню не підлягають.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Що стосується клопотання позивача про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, то суд не вбачає підстав для його задоволення, оскільки у задоволенні вимог що стосуються МВС України з урахуванням висновків суду відмовлено.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 840, 80 грн., що підтверджується квитанцією про сплату судового збору №178 від 20.08.2020 року.
Враховуючи наявність підстав для задоволення однієї позовної вимоги немайнового характеру ОСОБА_1 , суд вважає необхідним стягнути на користь позивача суму сплаченого ним судового збору у розмірі 840, 80 грн. з Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України в Одеській області» за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області» (65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3, код ЄДРПОУ 08734546), Міністерство внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» яка полягає в не направленні до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України матеріалів, щодо призначення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року, для оформлення нової довідки про розмір його грошового забезпечення для оформлення нової довідки про його грошове забезпечення.
Зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» направити до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України заяву ОСОБА_1 від 22.07.2020 року для розгляду питання щодо підготовки та подання до Головного управління ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Стягнути з Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову згідно квитанції №178 від 20.08.2020 року у розмірі 840,80 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Іванов Е.А.
.