Рішення № 92779048, 11.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2020
Номер справи
200/8976/20-а
Номер документу
92779048
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2020 р. Справа№200/8976/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (за місцезнаходженням юридична адреса: 85200, Донецька обл., місто Торецьк, ВУЛИЦЯ ДРУЖБИ, будинок 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання протиправними дії, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні,-

В С Т А Н О В И В:

30 вересня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач), який звернувся до суду через свого представника - адвоката Молодцевої О.О., діючої на підставі ордеру Серії ДН № 101396 від 25 вересня 2020 року, до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі-відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії у відмові у призначенні пенсії на пільгових мовах за Списком № 2;

- скасувати рішення № 271 від 04 лютого 2020 року та рішення № 271 від 04 березня 2020 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи у Дзержинському тролейбусному управлінні з 07 серпня 1986 року по 30 жовтня 2000 року, з 09 квітня 2001 року по 05 вересня 2002 року за Списком № 2;

- зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся до відповідача за призначенням пенсії відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за Списком №2, після досягнення ним 55 річного віку, а саме претендує на призначення пенсії у зв`язку із врахуванням роботи у Дзержинському тролейбусному управлінні з 07 серпня 1986 року по 30 жовтня 2000 рік, з 09 квітня 2001 року по 05 вересня 2002 рік, всього - 15 років 7 місяців 21 день, однак, на думку позивача, відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії, що обумовило звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 02 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. справи 44-45).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2020 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачеві строк не більше п`яти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів сплати судового збору за реквізитами Донецького окружного адміністративного суду (арк. справи 44-45).

Ухвалою суду від 26 жовтня 2020 року продовжений розгляд справи у зв`язку з усуненням недоліків позовної заяви. (арк. справи 51).

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

09 листопада 2020 року відповідачем до суду наданий відзив на позов позивача, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог. Зазначив, що позивач звернувся 24 лютого 2020 року із заявою № 849 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого пенсія за Списком № 2 призначається за умови: результату атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності страхового сажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менш 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Оскільки період роботи позивача з 07 серпня 1986 року по 30 жовтня 2000 рік та з 09 квітня 2001 року по 05 вересня 2002 рік у Дзержинському тролейбусному управлінні не зарахований до пільгового стажу позивача у зв`язку з тим, що позивачем не надано жодних доказів про атестацію робочих місць, йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Окрім того, зазначає, що посилання позивача у позові на Витяг із Списку № 2, яким передбачені посади електромонтера не можуть бути прийняті до уваги суду, адже стосуються електромонтерів зайнятих у розрізах, кар`єрах та відвалах і передбачені Розділом І «Гірничі роботи», які не відносяться до виду діяльності Дзержинського тролейбусного управління. Також звертає увагу суду, що за Списком № 1 та Списком № 2, виробництв, робіт, професій, посад, і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою КМУ від 11.03.1994 року № 162, посада електромонтера, яка зазначена у трудовій книжці позивача, не передбачена.

У зв`язку з чим, вважає рішення від 04 березня 2020 року за № 271 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах правомірним та обґрунтованим, на підставі чого просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (арк. справи 72-74).

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 (арк. справи 12-13).

24 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії (арк. справи 45).

Рішенням Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04 лютого 2020 року за № 271, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з не зарахуванням періодів роботи з 07 серпня 1986 року по 30 жовтня 2000 рік та з 09 квітня 2001 року по 05 вересня 2002 рік на посаді електромонтера контактної мережі в Дзержинському тролейбусному управлінні обласного державного комунального підприємства «ДонГЕТ» (арк. справи 20-21).

Рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області від 02 березня 2020 року за № 6745, позивачу відмовлено у підтвердженні періодів робот на пільгових умовах за Списком № 2, а саме: з 07 серпня 1986 року по 30 жовтня 2000 року з 09 квітня 2001 року по 05 вересня 2002 року на посаді електромонтера контактної мережі в Дзержинському тролейбусному управління обласного державного комунального підприємств «ДонГЕТ» у зв`язку з тим, що означена посада не передбачена Списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, які чинні на період роботи заявника та у зв`язку з відсутністю документів, підтверджуючих проведення атестації робочих місць (арк. справи 74-75).

На підставі рішення Комісії від 02 березня 2020 року, Рішенням Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04 березня 2020 року за № 271, позивачу повторно відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю у позивача пільгового стажу для призначення пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (арк. справи 29).

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Закон України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно норм статті 1 цього Закону громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV).

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41.

Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Згідно пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731 (далі по тексту - Порядок), при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу), який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 4.3 Порядку, у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлений постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років» (надалі Порядок № 18-1).

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України ( 36-2003-п ), на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

Підтвердження періодів роботи, згідно норм пункту 3 Порядку № 18-1, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

Відповідно до норм пункту 6 Порядку № 18-1 основними завданнями Комісії є:

- розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку;

- участь у підготовці методичних посібників з розгляду питань про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Для виконання покладених на Комісію завдань їй, відповідно до пункту 7 зазначеного Порядку, надається право:

- заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи, або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;

- запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій;

- отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку;

- інформувати органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії.

Згідно пункту 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи (пункт 12 Порядку № 18-1).

Згідно з положеннями пункту 14 Порядку № 18-1 головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.

На виконання пункту 11 Порядку № 18-1, позивачем на підтвердження стажу роботи на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за період з 07 серпня 1986 року по 30 жовтня 2000 рік та з 09 квітня 2001 року по 05 вересня 2002 року на посаді електромонтера контактної мережі в Дзержинському тролейбусному управлінні документів на розгляд Комісії не надано.

Окрім того, суд погоджується з доводами відповідача про те, що посилання позивача у позові на Витяг із Списку № 2, яким передбачені посади електромонтера не можуть бути прийняті до уваги суду, адже стосуються електромонтерів контактних мереж зайнятих у розрізах, кар`єрах та відвалах і передбачені Розділом І «Гірничі роботи», які не відносяться до виду діяльності Дзержинського тролейбусного управління, основною діяльністю якого є міський та приміський пасажирський транспорт.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про те, що періоди роботи позивача у Дзержинському тролейбусному управлінні з 07 серпня 1986 року по 30 жовтня 2000 року, з 09 квітня 2001 року по 05 вересня 2002 року за Списком № 2, не можуть бути зараховані до пільгового стажу позивача у зв`язку з тим, що позивачем не надано на підтвердження доказів, що посада електромонтер контактної мережі у Дзержинському тролейбусному управлінні відноситься до Списку № 2, виробництв, робіт, професій, посад, і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою КМУ від 11.03.1994 року № 162, у тому числі, що позивачем виконувались гірничі роботи, як визначено означеним Списком за №2.

Отже, суд приходить до висновку про те, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, а рішення управління про відмову у призначенні пенсії є таким, що ґрунтується на вимогах чинного законодавства та підстав для його скасування немає.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Відповідно, відсутні судові витрати, які підлягають розподілу.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 291, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (за місцезнаходженням юридична адреса: 85200, Донецька обл., місто Торецьк, ВУЛИЦЯ ДРУЖБИ, будинок 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання протиправними дії, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні, - відмовити у повному обсязі.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 11 листопада 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко