Ухвала суду № 92778969, 11.11.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2020
Номер справи
200/10487/20-а
Номер документу
92778969
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

11 листопада 2020 р. Справа №200/10487/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Логойда Т.В., перевіривши виконання вимог законодавства при подачі позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

04 листопада 2020 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру його пенсії за рахунок часткової виплати суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, з 05 березня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату йому пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Позов обґрунтовував тим, що п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в редакції, яка була чинною до 05 березня 2019 року, було постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними, зокрема пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

Однак, не дивлячись на вказане судове рішення відповідач продовжував застосовувати п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в редакції, яка була чинною до 05 березня 2019 року – дня набрання законної сили цим судовим рішенням, що призвело до виплати пенсії з 05 березня 2019 року в меншому розмірі.

У серпні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою, зокрема щодо здійснення перерахунку з 01 січня 2018 року та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Однак листом без номеру та дати (позивачем додано лист відповідача від 28 вересня 2020 року № 6955-7075/С-02/8-0500/20) відповідач повідомив про відмову в такому перерахунку.

Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Про порушення своїх прав щодо виплаченої пенсії в меншому розмірі позивач повинен був дізнатися ще у квітні 2019 року.

Пенсія є щомісячним платежем, а її отримання, на думку позивача, в меншому розмірі, ніж передбачено законом, відбувається щомісячно. Тому про порушення своїх прав - про застосування/не застосування щодо його пенсії п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, який визнано протиправним та нечинним судовим рішенням в адміністративній справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, і з яким позивач пов`язував вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру його пенсії, позивач мав дізнатися, отримуючи таку пенсійну виплату за відповідний місяць (тобто, починаючи з квітня 2019 року, щомісячно отримуючи пенсію за період з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року у розмірі 75 (а не 100) відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року). І саме з такої дати (з квітня 2019 року) обчислюється строк звернення до суду із заявленими позовними вимогами.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалася Верховним Судом, зокрема в постановах від 17 липня 2018 року в справі №522/7721/17, від 08 серпня 2019 року в справі №813/5002/17, від 08 серпня 2019 року в справі №127/13736/16-а.

З огляду на наведене в разі, якщо позовні вимоги стосуються періоду, який виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду з позовом, про який йдеться в частині 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач зобов`язаний був додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску, чого позивачем зроблено не було.

Посилання позивача на ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, - є неприйнятними.

Так, вказана стаття Закону містить норми матеріального права та визначає строки перерахунку призначених пенсій і стосується дій саме органів Пенсійного фонду України. На це звернута увага в тому числі в рішеннях Верховного Суду, на які посилався позивач, та в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року в справі № 522/2738/17.

Разом з тим вона не регулює питання процесуального строку звернення до суду з позовом, який визначений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України, як помилково вважав позивач.

Відповідно до ч.ч. 3 та 5 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У разі необхідності до позовної заяви додається, зокрема клопотання про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.

Судовий збір позивачем не сплачено.

В позовній заяві міститься клопотання про звільнення від сплати судового збору на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Згідно зі ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, питання, зокрема щодо звільнення від сплати судового збору вирішується виходячи з майнового стану сторони, який має бути підтверджений відповідними доказами.

Між тим, у поданому клопотанні обставин, що свідчать про такий майновий стан позивача, який унеможливлює сплату ним судового збору, не наведено, доказів в їх підтвердження не додано.

В поданому клопотанні міститься лише посилання на ст. 5 Закону України «Про судовий збір», яка містить понад 20 пунктів, які визначають різні підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону. Який з них позивач вважає, що підлягає застосуванню щодо нього, та якими доказами це підтверджується в клопотанні не наведено і доказів в їх підтвердження не додано.

Вказані обставини унеможливлюють звільнення позивача від сплати судового збору.

Отже, в порушення вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про судовий збір» позивач не сплатив судовий збір на відповідний рахунок в належному розмірі.

В порушення вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві не вказано ідентифікаційний код юридичної особи - відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та не зазначено повне та правильне місцезнаходження відповідача, яке б відповідало даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (вказано, що він знаходиться за адресою: 84121, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 8, тоді як правильне та повне його місцезнаходження за адресою: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3).

Крім того, копії деяких документів, які додані до позовної заяви, а саме: лист Донецького обласного військового комісаріату від 09 вересня 2020 року №11/1064 та лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 вересня 2020 року №6955-7075/С-02/8-0500/20, не скріплені власноручним підписом позивача (його представника) (частина 10 статті 44 вказаного Кодексу)).

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Позивачу потрібно в позовній заяві вказати ідентифікаційний код юридичної особи - відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та правильно зазначити місцезнаходження відповідача, яке б відповідало даним вказаного Реєстру.

Копії деяких документів, які додані до позовної заяви, а саме: лист Донецького обласного військового комісаріату від 09 вересня 2020 року №11/1064 та лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 вересня 2020 року №6955-7075/С-02/8-0500/20, слід скріпити власноручним підписом позивача (його представника).

До позовної заяви з усунутими недоліками потрібно додати її копії відповідно до кількості учасників справи.

До позовної заяви потрібно додати обґрунтовану заяву про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними з доказами в підтвердження обґрунтування.

В позовній заяві необхідно зазначити підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до закону з додаванням документів, які підтверджують підстави такого звільнення, або надати обґрунтоване клопотання щодо судового збору з доказами в підтвердження обґрунтування.

В разі відсутності таких судовий збір в сумі 840,80 грн. має бути сплачено на рахунок UA408999980313121206084005075 , отримувач Слов`янське УК/м.Слов`янськ/22030101, код отримувача (код ЄДРПОУ) 37803368 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: 101; _ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом _ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа). Оригінал документу про сплату судового збору потрібно додати до позовної заяви.

Керуючись частинами 1 та 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и л а:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків – протягом десяти днів з дня вручення позивачу даної ухвали.

В разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя Т.В. Логойда