
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
10 листопада 2020 р. Справа № 120/4204/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АВТОСТРАДА" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АВТОСТРАДА" (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на те, що 31.07.2020 Головним управлінням ДПС у Вінницькій області прийнято податкове повідомлення – рішення за №0061515004 на суму штрафу в розмірі 121 833,33 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення - рішення протиправним, з метою його скасування позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 21.08.2020 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 25.08.2020 виправлено описку, допущену в ухвалі Вінницького окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 120/4204/20-а, зазначивши відповідачем у справі Головне управління ДПС у Вінницькій області, замість помилково зазначеного Головного управління ДПС у Миколаївській області.
На виконання вимог ухвали суду та відповідно до положень ст. 162 КАС України, стороною відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, з якого слідує, що останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову з огляду на наступне.
Головним управлінням в ході проведеної камеральної перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН позивачем, встановлено, порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН, а саме, №43 від 21.12.2019, чим порушено вимоги п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 ПКУ вказано, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу, складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість штрафу.
Разом із відзивом представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом учасників справи.
16.09.2020 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що останній не погоджується із наведеними у відзиві запереченнями. Останній, зазначає, що податкова накладна №43 від 21.12.2019 тричі направлялась 15.01.2020 на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений термін пунктом 201.10 ст.201 Податковим кодексом України, з дотриманням вимог Порядку ведення Єдиного реєстру на податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246, і тричі не була прийнята в зв`язку недостатністю в позивача, на дату та час направлення податкової накладної, реєстраційного ліміту. Лише після четвертої спроби 15 січня 2020 року о 20:01:00 год. податкова накладна була прийнята та зареєстрована ДПС України, але вже 16.01.2020 в 08:00 год.
В якості доказів достатності реєстраційного ліміту для реєстрації податкової позивачем надано витяг з Єдиного реєстру податкових накладних №38607 на запит від 16.01.2020 №38607, згідно якого, стосовно позивача 15.01.2020 було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкові накладні (вхідні) на загальну суму ПДВ - 1 395 123,28 гривень, з них позивач склав податкову накладну №93 від 27.12.2019 на суму 1 333 333,33 гривень. Податкова накладна №93 від 27.12.2019 року була складена позивачем в електронній формі та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 15 січня 2020 в 18:22:13, що вказує на те, що на час реєстрації ПН №43, реєстраційний ліміт позивача мав бути достатнім для реєстрації вказаної накладної.
Відтак, позивачем виконано всі покладені на нього обов`язки як на платника податків щодо направлення ПН на реєстрацію у строк встановлений законодавством (чинним на час складення та направлення ПН в ЄРПН), а саме до 20:00 год. 15.01.2020.
Ухвалою суду від 24.09.2020 відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Вінницькій області про розгляд справи у судовому засіданні з викликом учасників справи.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АВТОСТРАДА" 01.12.2015 зареєстровано як юридична особа, номер запису - 10741020000057262, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
08.07.2020 головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів юридичних осіб Головного управління ДПС у Вінницькій області проведено камеральну перевірку з питання дотримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН Товариства з обмеженою відповідальністю "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АВТОСТРАДА". За результатами проведеної перевірки, складено акт про результати камеральної перевірки граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН від 08.07.2020 за №13595/50-04/40148165.
Так, відповідно до акта перевірки, позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, визначених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Згідно з Єдиним реєстром податкових накладних позивачем допущено несвоєчасну реєстрацію наступної накладної №43 від 21.12.2019 на 1 календарний день.
31.07.2020, на підставі акта від 08.07.2020 за №13595/50-04/40148165, Головним управлінням ДПС у Вінницькій області винесено спірне податкове повідомлення - рішення №0061515004, яким до позивача застосований штраф на загальну суму 121 833,33 грн.
Вважаючи податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.2 статті 201 ПК України визначено, що форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом вище, 08.07.2020 Головне управління ДПС у Вінницькій області провело камеральну перевірку своєчасності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатом якої складено акт №13595/50-04/40148165 від 08.07.2020. Згідно висновків вказаного акта контролюючим органом встановлено порушення на 1 календарний день граничного строку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №43 від 21.12.2019 на суму ПДВ 1 218 333,33 грн, за затримку реєстрації якої до 15 календарних днів в Єдиному реєстрі податкових накладних до позивача застосовано штраф в сумі 121 833,33 грн.
Згідно акта камеральної перевірки №13595/50-04/40148165 від 08.07.2020 податкова накладна №43 від 21.12.2019 зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.01.2020, тоді як граничний строк її подання згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України до 15.01.2020 включно.
Суд зазначає, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних, визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341 (надалі - Порядок №1246).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі, Законах України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг".
Згідно з пунктом 3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктом 4 Порядку №1246 передбачено, що до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку, реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 11 Порядку №1246 визначено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).
Відповідно до пункту 15 Порядку №1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
В даному випадку, 15.01.2020 позивач тричі, о 19:05 год, 19:31 год, 19:57 год, направляв податкову накладну №43 від 21.12.2019 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак згідно квитанцій №1 від 15.01.2020 документ не прийнято, оскільки сума ПДВ в документі (1 218 333,33 грн) не може перевищувати суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування (520 856,57 грн) (а.с. 11-19).
Після трьох відмов у прийнятті документу, позивач вчетверте після 20:00 год направив на реєстрацію податкову накладну №43 від 21.12.2019, втім квитанції про прийняття/неприйняття документу 15.01.2020 позивач не отримав.
16.01.2020 позивачу надійшла квитанція №1, в якій вказано, що документ доставлено до центрального рівня ДПС України 16.01.2020 о 08:00 год (а.с. 10).
Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за №959/30827 (надалі - Порядок №557).
Відповідно до пункту 4 розділу II Порядку №557 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв`язку до адресата протягом операційного дня.
Згідно з пунктами 5-9 розділу II Порядку №557 автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів.
Електронні документи, відправлені автором після закінчення строку, встановленого законодавством для подання аналогічних документів в паперовому вигляді, вважаються поданими з порушенням строків їх подання.
Електронні форми документів у форматі за стандартом на основі специфікації eXtensibleMarkupLanguage (XML) оприлюднюються на офіційному веб-порталі ДФС.
У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Пунктом 11 розділу II Порядку №557 визначено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
З огляду на зміст квитанції №1 від 16.01.2020 суд встановив, що позивач направляв податкову накладну №43 від 21.12.2019 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних 15.07.2019 тричі до закінчення операційного та вчетверте після о 20:01, що не заперечується сторонами.
Втім, як зазначає позивач, на час її реєстрації о 19:05 год, 19:31 год, 19:57 год реєстраційний ліміт мав бути достатнім, адже 15.01.2020 о 18:22 год ТОВ "Автострада Трейд Груп" сформовано та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №93 від 27.12.2019.
Так судом встановлено, що ТОВ "Автострада Трейд Груп", що виступало продавцем у взаємовідносинах із позивачем (покупцем), сформовано податкову накладну №93 від 27.12.2019 на суму ПДВ 1 333 333,33 грн.
Відповідно до квитанції №1 документ (податкова накладна №93 від 27.12.2019) прийнято до центрального рівня ДПС України 15.01.2020 о 18:22 год.
Згідно із витягу з Єдиного реєстру податкових накладних №38607 на запит від 16.01.2020 податкова накладна №93 від 15.01.2019 зареєстрована 15.01.2020.
Відповідно до витягу в розрізі операцій з Системи електронного адміністрування ПДВ №0648632 за 15.01.2020, сума ліміту - сума, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН становила: 16:31:47 - 520 856,57 грн; 20:26:40 - 528 439,96 грн; 20:54:58 - 530 419,96 грн; 21:10:35 - 1 863 753,29 грн (а.с. 22).
Таким чином, виключно після проведеної операції о 21:10:35, а саме зарахування суми операції 1 333 333,33 грн на підставі податкової накладної №93 від 27.12.2019, у позивача з`явилась достатня сума ліміту для реєстрації податкової накладної №43 від 21.12.2019 на суму ПДВ 1 218 333,33 грн.
Вказана обставина підтверджується витягом з ІС "Єдине вікно подання електронної звітності" (а.с. 38-40)
Встановлені фактичні обставини дають суду підстави для висновку, що позивач виконав всі передбачені чинним податковим законодавством дії для належної реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, однак така реєстрація не була здійснена не з вини позивача, а у зв`язку з несвоєчасним приведенням функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, а саме збільшення суми ліміту 15.01.2010 о 21:10:35, а не о 18:22 год, тобто з моменту реєстрації податкової накладної №93 від 27.12.2019 на суму ПДВ 1 333 333,33 грн.
Суд зауважує, що відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В межах спірних правовідносин суд встановив, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкової накладної відбулось з вини контролюючого органу, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності. Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 року по справі № 819/777/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зазначає, що застосування штрафних санкцій до платника податків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, тобто за не вчинення дій, які платник об`єктивно не міг вчинити через несвоєчасне приведення функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, а саме збільшення суми ліміту, є порушенням принципів обґрунтованості, розсудливості, пропорційності та не відповідає принципу належного урядування.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної на підставі податкового повідомлення-рішення від 31.07.2020 за №0061515004, у зв`язку з чим таке підлягає скасуванню. Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, оскільки позов задоволено, судові витрати позивача на сплату судового збору у розмірі 2102,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Однак, як видно з платіжного доручення за №5009 від 14.08.2020, позивач сплатив судовий збір в розмірі 2197,00 грн. Тобто позивач вніс судовий збір в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Разом з тим, суд зауважує, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України переплачена сума судового збору може бути повернута за ухвалою суду лише на підставі клопотання особи, яка його сплатила.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АВТОСТРАДА" - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області від 31.07.2020 за №0061515004.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АВТОСТРАДА" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області сплачений при звернені до суду судовий збір в розмірі 2102,00 грн (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: Товариство з обмеженою відповідальністю "СПІЛЬНЕ УКРАЇНСЬКО-НІМЕЦЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО "АВТОСТРАДА" (код ЄДРПОУ - 40148165, місцезнаходження: вул. Данила Галицького, буд. 27, каб. 21, м. Вінниця, 21100); Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 43142454, місцезнаходження: вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21018).
Повний текст рішення складено: 10.11.2020
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна