Постанова № 9274126, 12.04.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2010
Номер справи
2а-5561/10/0570
Номер документу
9274126
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2010 р.                                                                       справа № 2а-5561/10/0570

час прийняття постанови: 12-15

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Чучко В.М.

при секретарі                                                  Васнєві Д.Г.

прокурора Київського району м. Донецька – Вартанова О.М. (посвідчення № 2970), представника позивача – Іванова О.О. (довіреність від 02.09.09 р. № 46), представника відповідача – Желнакова О.Д. , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Організації об’єднання громадян «Екскурсклуб школярів Донеччини «Школярик – тур» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток у сумі 1530,00 грн. та податкового боргу з комунального податку у сумі 1700,00 грн.,

В С Т А Н О В И В:

                                                                                                                                  

Прокурор Київського району м. Донецька звернувся до суду з позовому в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції (надалі – Податкова інспекція, позивач) про стягнення з Організації об’єднання громадян «Екскурсклуб школярів Донеччини «Школярик – тур» (надалі – «Школярик – тур», відповідач) податкового боргу у розмірі 1530 (одна тисяча п’ятсот тридцять гривень, 00 коп.) грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 3230,00 гривень, яка виникла у зв’язку з несплатою відповідачем податку на прибуток приватних підприємств та комунального податку. Приймаючи до уваги факт несплати «Школярик – тур» суми заборгованості у порушення вимог Закону України: “Про систему оподаткування», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Положення про механізм справлення та порядок сплати комунального податку, заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

У судове засідання з’явився представник відповідача та надав заяву у якій зазначив, що визнає позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності представників позивача та відповідача, на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Згідно довідки з єдиного державного реєстру № 101-6500, Організація об’єднання громадян «Екскурсклуб школярів донеччини «Школярик – тур» є юридичною особою. Ідентифікаційний код 34828154. Місцезнаходження: 83004, м. Донецьк, Київський район, вул. Університетська, 103.

26.11.2009 року податковою інспекцією проведена невиїзна документальна перевірка з питання своєчасного подання податкової звітності з комунального податку у період з 1 кварталу 2007 по 2 квартал 2009 року за результатами якої складено акт від 26.11.2009 № 5202.

На підставі наведеного акту, Податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення – рішення від 26.11.2009р. № 0012681640/0 яким застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасне подання розрахунку по комунальному податку у розмірі 1700,00 грн. Складене податкове повідомлення – рішення отримано директором відповідача Желнаковим О.Д. під розпис 26.11.09 р. та оскаржено не було ні в адміністративному, ні в судовому порядку апеляційного узгодження.

У відповідності до складеного акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності від 27.08.09р. № 5203, встановлено факт порушення несвоєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств починаючи з 1 кварталу 2007 року по 1 квартал 2009 року.

На підставі зазначеного акту прийнято податкове повідомлення – рішення від 31.08.2009 р. № 8201540/0 яким застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання декларацій з податку на прибуток у розмірі 1530,00 грн., яке отримано директором Желнаковим О.Д. під розпис 31.08.2009 року. Наведене податкове повідомлення – рішення не оскаржувалось ні в адміністративному, ні в судовому порядку апеляційного узгодження.

Крім того, відповідачу направлялись поштою перша податкова вимога від 14 вересня 2009 року № 1/908 та друга податкова вимога від 25 листопада 2/1115 про що складено акти у яких зазначено, що повідомлення повернуто до Податкової інспекції з відміткою про не вручення.

У матеріалах справи міститься зворотній бік облікової картки, яка підтверджує факт наявності податкового боргу на прибуток у сумі 1530,00 грн. та комунального податку у розмірі 1700,00 грн.

За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно із частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».

Таким чином, позивач – Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька є суб’єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. У відповідності до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 наведеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

На підставі підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

За положеннями п. 16.1, 16.4.1 ст. 16 цього ж Закону, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня, яка розраховується виходячи із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Як встановлено пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. При цьому п. 1.11 ст. 1 цього ж Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Виходячи з матеріалів справи та пояснень представника позивача слідує, що відповідачем не подавалися податкові декларації з податку на прибуток та комунального податку з 2007 року по 2009 рік, у зв’язку з чим нараховані штрафні санкції у загальній сумі 3230,00 грн., з яких:

-          штраф за неподання декларацій з податку на прибуток приватних підприємств – 1530,00 грн.;

-          штраф за неподання декларації з комунального податку – 1700,00 грн.

Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

На підставі підпункту «а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

У відповідності до підпункту «б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Як видно з матеріалів справи, податкові вимоги від 14.09.09 р. № 1/908 та від 25.11.2009 р. № 2/1115 направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

У відповідності до приписів ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 20.03.1952 р. № ETS N 009 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів.

Нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу Організації об’єднання громадян «Екскурсклуб школярів Донеччини «Школярик – тур» у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджується розрахунками, наданими Податковою інспекцією та підтверджені матеріалами справи і поясненнями позивача, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підтягаються задоволенню у повному обсязі у спосіб, визначений позивачем.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Прокурора Київського району м. Донецька в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м. Донецька до Організації об’єднання громадян «Екскурсклуб школярів донеччини «Школярик – тур» про стягнення заборгованості у розмірі 3230,00 (три тисячі двісті тридцять гривень, 00) грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Організації об’єднання громадян «Екскурсклуб школярів донеччини «Школярик – тур» (ЄДРПОУ 34828154; 83004, м. Донецьк, вул. Університетська, 103; Поштова адреса: 83001, м. Донецьк, вул. Артема, 72 а/с 35)

- Комунальний податок у розмірі 1700 грн. - на поточний рахунок 33212828700006, код платежу 16010200, одержувач Місцевий бюджет Київського району м. Донецька, код ЄДРПОУ 34687001, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016.

- Податок на прибуток у розмірі 15300 гривень – на поточний рахунок 31118009700006, код платежу 11021000, одержувач Державний бюджет України, код ЄДРПОУ 34687001, банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 12 квітня 2010 року.

Повний текст постанови виготовлений 16 квітня 2010 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.           Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.           Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.           Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Чучко В.М.