Постанова № 9273954, 06.04.2010, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2010
Номер справи
2-а-684/10/0270
Номер документу
9273954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2010 р.           Справа № 2-а-684/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни,

при секретарі судового засідання: Петрунчаку Андрію Григоровичу

за участю представників сторін:

позивача : Щура Андрія Анатолійовича, діє на підставі довіреності від 19.01.2010

відповідача : не з"явився, причини неявки суду не відомі

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Барської міжрайонної державної податкової інспекції

до: Фермерського господарства "Дар`я і я"

про: стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ :

23 лютого 2010 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Барська міжрайонна державна податкова інспекція з позовом до Фермерського господарства «Дар`я і я» про стягнення заборгованості.

Позовні вимоги мотивовано тим, що станом на 25.01.2010 року за відповідачем рахується заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб в розмірі 10288,00 гривень, яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена, у зв’язку з чим, позивач вимушений звернутись до суду.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив задовольнити його, обґрунтовуючи позовні вимоги обставинами, що викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не відомі. Суд прийшов до висновку про розгляд даної справи без участі представника відповідача виходячи з наступного.

Ухвалою від 24.02.2010 року в даній адміністративній справі відкрито провадження та судове засідання призначено на 16.03.2010 року о 10:00. Копії зазначеної ухвали, позовної заяв з додатками та повістка направлялась на адресу відповідача, зазначену в ЄДРПОУ. До суду повернувся конверт з відміткою поштового відділення, що за зазначеною адресою адресат не знаходиться (а.с. 15). Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців» до Єдиного державного реєстру підлягають включенню відомості щодо місцезнаходження юридичної особи. Частиною 1 статті 18 зазначеного Закону визначено наступне: якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фермерського господарства «Дар'я і я», ідентифікаційний код 33661862, місцезнаходженням зазначеної особи є вул. Леніна 85, с. Мартинівка Барського району Вінницької області, індекс 23040.

Відповідно до ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Відповідно до частини 7 статті 56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Повістку відподно було направлено на адресу керівника фермерського господарства «Дар'я і я» та ним вона отримана, про що свідчить поштове повідомлення №2212020 (а.с. 40).

З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Ознайомившись з матеріалами справи, дослідивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Статтею 20 Закону України “Про систему оподаткування”встановлено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов’язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом.

Відповідно до частини 4 статті 14 цього ж Закону, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів).

Фермерське господарство «Дар`я і я» 5 липня 2005 року зареєстроване Барською районною державною адміністрацією як юридична особа, ідентифікаційний код - 33661862, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А 00 № 577528 (а.с.38).

Судом встановлено, що за наслідками виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства при виплаті заробітної плати найманим особам, відповідно до акту перевірки № 537/23/33661862 від 19.11.2009 року (а.с. 22-34), Фермерському господарству «Дар`я і я» було донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 3397,96 гривень, а також пеню за несвоєчасну сплату податку в сумі 94,12 грн.

Актом перевірки № 537/23/33661862 від 19.11.2009 року (далі – Акт перевірки) встановлено порушення Фермерським господарством «Дар`я і я» пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4, п. 19.2 ст. 19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, а саме: не нарахування податку з доходів фізичних осіб та не перерахування до бюджету, у зв’язку з чим Барською МДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001961700/0 від 27.11.2009 року, яким визначено суму податкового зобов’язання Фермерського господарства «Дар`я і я» зі сплати податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 10193,88 гривень, з яких 3397,96 гривень – основний платіж, 6795,92 гривень – штрафні (фінансові) санкції.(а.с.8). Дане податкове повідомлення-рішення отримане директором Фермерського господарства «Дар`я і я», про що свідчить його підпис в корінці податкового повідомлення-рішення (а.с.8).

Також в Акті перевірки відображено порушення Фермерським господарстом «Дар`я і я» пп. а п. 19.2 ст. 19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, а саме: несвоєчасна сплата податку з доходів фізичних осіб, на підставі чого до відповідача нарахована пеня в сумі 94,12 грн, що також підтверджується розрахунком пені (а.с.9).

Податковим органом було вжито заходів щодо погашення відповідачем боргу, зокрема директору Фермерського господарства «Дар`я і я» вручено під підпис першу податкову вимогу № 1/85 від 31.12.2009 року.(а.с.10) та другу податкову вимогу № 2/3 від 05.02.2010 року (а.с.11), проте відповідач борг так і сплатив, податкове повідомлення-рішення про визначення податкових зобов'язань не оскаржив.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(далі - Закон № 2181-ІІІ).

Згідно підпункту 3.2.1. пункту 3.2 статті 3 цього Закону визначено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов’язків платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

Органи державної податкової служби наділені функціями по контролю за додержанням законодавства про податки та правильністю їх обчислення і своєчасного надходження (стаття 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”).

Положеннями Закону № 2181-ІІІ, зокрема статтею 6 (надіслання податкових вимог), статтею 8 (право виникнення податкової застави), статтею 9 (адміністративний арешт), статтею 10 (продаж активів, що перебувають у податковій заставі) передбачені можливості позасудового урегулювання спору, проте вони не поширюються на заборгованість, яка є предметом спору, оскільки перераховані процедури стосуються виключно податкового боргу та узгоджених сум податкового зобов’язання.

Згідно визначенню даному у пункті 1.3 статті 1 Закону №2181-ІІІ, “податковий борг”- це податкове зобов’язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.

За правилами встановленими пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181-ІІІ передбачено, що податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації

Проте специфіка оподаткування прибутковим податком не передбачає подання податкових декларацій чи розрахунків з даного платежу, тобто узгодження суми податкового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб не відбувається.

Таким чином, заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб не віднесена до категорії узгодженої суми податкового зобов’язання, ні до податкового боргу.

А тому це унеможливлює стягнення вищезазначених сум податковими органами, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 538 від 15.04.2002 року, якою затверджено Порядок стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, оскільки він розроблений на підставі статті 10 Закону № 2181-ІІІ і стосується лише податкового боргу.

Відповідач в добровільному порядку суми заборгованості по податку з доходу фізичних осіб не сплачує, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.

Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 цього Кодексу).

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фермерського господарства "Дар"я і я" (індефікаційний код 33661862, 23040, Вінницька обл., Барський район, с. Мартинівка, вул. Леніна, 85) до бюджету заборгованість з податку фізичних осіб в сумі 10 288 гривень (десять тисяч двісті вісімдесят вісім гривень).

Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 07.04.10

Суддя /підпис/           Поліщук Ірина Миколаївна

З оригіналом згідно:

Суддя:

Секретар:

06.04.2010