ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2010 р. Справа № 2-а-127/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни,
при секретарі судового засідання: Петрунчаку Андрію Григоровичу
за участю:
Прокурора: не з`явився
представників сторін:
позивача : Балховського Сергія Віталійовича
відповідача : не з`явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Прокурора Оратівського району в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області
до: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрошляхбуд"
про: стягнення фінансових санкцій
ВСТАНОВИВ :
Прокурор Оратівського району звернувся до суду в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної автомобільної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області з позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрошляхбуд»" про стягнення фінансових санкцій.
Позовні вимоги мотивовано тим, що під час проведення перевірки автотранспорту, що належить СТОВ "Агрошляхбуд", державними інспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що відповідачем порушено вимоги ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: в дорожньому листі відсутня відмітка про проходження передрейсового медичного огляду водія, чим порушено приписи "Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів", затвердженого спільним наказом Міністерством охорони здоров"я та Міністерства внутрішніх справ України №124/345 від 05.06.2000р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України за № 435/4656 від 18.07.2000р. По факту порушення було складено акт № 087965 від 30.09.2008 року (а.с. 9) з яким водій ознайомлений, про що свідчить його підпис в даному акті. На підставі даного акту 17.11.2008 року т. в. о. начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області, відповідно до ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", винесена постанова № 067048 (а.с.6) про застосування до відповідача фінансових санкцій в сумі 680 грн. 00 коп.
Посилаючись на те, що СТОВ "Агрошляхбуд" зазначену постанову не оскаржив, в строки, встановлені законом, застосовані фінансові санкції, в добровільному порядку не сплатив, що тягне за собою ненадходження коштів до бюджету, прокурор звернувся до суду в інтересах Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області з позовом про стягнення з відповідача фінансових санкцій в сумі 680 грн. 00 коп.
Прокурор в судове засідання не з`явився, причини неявки суду невідомі. Про час, дату і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка про вручення повістки (а.с.27). З урахуванням положень ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив розгляд справи здійснювати без представника прокуратури.
Представник Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, жодних заперечень проти позову не надав. Відповідно до ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Про час, дату і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчать реєстри відправленої кореспонденції (а.с. 17,22) та поштове повідомлення № 2165022 (а.с.28) з відміткою про отримання. Отже, суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час, дату і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Згідно з ч. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права та обов`язки та зобов`язанні добросовістно користуватись належними їм процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки
Ознайомившись з матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 30 вересня 2008 року, на підставі завдання на перевірку № 005819 від 28.08.2008 року (а.с.25), державними інспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області проводилась перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За результатами перевірки складено Акт № 087965 (а.с.9) про перевірку транспортного засобу МАЗ 5551, державний номерний знак АВ 6708 АЕ під керуванням водія Васяєва Віталія Євгенійовича. Транспортний засіб належить СТОВ "Агрошляхбуд"". В акті зафіксовано порушення вимог статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", неналежно оформлений дорожній лист, а саме: відсутність в дорожньому листі відмітки про проходження водієм передрейсового медичного огляду та технічного огляду автомобіля. Водій з актом був ознайомлений, про що свідчить його підпис в даному акті.
Відповідача було повідомлено про розгляд його справи в Територіальному управлінні Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області 31 жовтня 2008 року, про що свідчить поштове повідомлення № 601510 (а.с.7).
Також судом було встановлено, що за попереднє порушення СТОВ "Автошляхбуд" вимоги ст. 34 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме за відсутність в дорожньому листі відсутні штампу і підпису медпрацівника про проходження передрейсового медичного огляду водія, яке відображене в акті перевірки № 000543 від 29.03.2008 року (а.с. 35), начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області відносно відповідача внесено припис № 025589 (а.с. 34) щодо усунення порушень законодавства про автомобільний транспорт та надано строк до 29.04.2008 року для вжиття заходів до усунення виявлених порушень.
Постановою т. в. о. начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області № 067048 від 17.11.2008 року (а.с.6) за порушення законодавства про автомобільний транспорті до СТОВ "Агрошляхбуд" застосовано фінансову санкцію в сумі 680 грн. 00 коп. (сорок неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Дану постанову було направлено відповідачу, про що свідчить реєстр згрупованих внутрішніх поштових відправлень № 5 від 20.11.2008 року (а.с.23). Вона у строки, встановлені законом, відповідачем в добровільному порядку не виконана та не оскаржена.
Чинним законодавством України не передбачено механізму примусового стягнення фінансових санкцій у випадку несплати їх в добровільному порядку. Так, Закон України "Про автомобільний транспорт" не передбачає примусового виконання даних постанов органами державної виконавчої служби.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт»(далі –Закон).
Частинами 1, 3 статті 5 Закону, визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, державними органами управління автомобільним транспортом, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.
За правилами встановленими статтею 39 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Відповідно до статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Пунктом 5 "Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів", затвердженого Міністерством охорони здоров"я та Міністерства внутрішніх справ України №124/348 від 05.06.2000р., встановлено, що щозмінний передрейсовий медичний огляд проводиться для водіїв транспортних засобів підприємств, установ та організацій до їх виїзду на зміну. Результат проведеного щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів фіксується в Журналі щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв, після чого в шляховому листі ставиться штамп з висновком про придатність до керування транспортом.
Пунктом 12 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції: за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно статті 86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за свої внутрішнім переконання, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем—фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрошляхбуд" (22600, Вінницька область, Оратівський район, вул. Леніна, 3) в дохід Державного бюджету України ( р/р 31119106700424, код 34701240, держбюджет Оратівського району, 21081100, ГУДКУ у Вінницькій області м. Вінниця, МФО 802015) 680 (шістсот вісімдесят гривень) грн. фінансових санкцій.
Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 18.03.10
Суддя / підпис/ Поліщук Ірина Миколаївна
З оригіналом згідно:
Суддя:
Секретар:
17.03.2010