
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення позовної заяви без розгляду
10 листопада 2020 року № 520/15700/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мар`єнко Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Куп`янської міської територіальної виборчої комісії Куп`янського району Харківської області (63701, Харківська область, Куп`янський район, м. Куп`янськ, пр. Конституції, 3) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп`янської міської територіальної виборчої комісії Куп`янського району Харківської області, в якому просить суд:
- визнати такими, що не відбулися перші та чергові вибори 25 жовтня 2020 року виборів депутатів Куп`янської міської ради та Куп`янського міського голови;
- зобов`язати Куп`янську міську територіальну виборчу комісію Куп`янського району Харківської області відповідно до діючого законодавства України призначити проведення повторних місцевих виборів.
Згідно штампу Харківського окружного адміністративного суду, матеріали скарги отримано та зареєстровано Відділом з надання судово-адміністративних послуг 10 листопада 2020 року о 12:36 год.
Дослідивши поданий позов та додані до нього документи, суд зазначає наступне.
Як вбачається зі змісту позову, позивачем, який є суб`єктом виборчого процесу, фактично оскаржуються дії та бездіяльність Куп`янської міської територіальної виборчої комісії Куп`янського району Харківської області з організації та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.
При цьому позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що у виборчому бюлетені було невірно вказано назву організації, представником якої виступає позивач, та членами дільничної виборчої комісії не видавалися примірники інформаційних буклетів та інформаційних плакатів кожної організації партії при організації голосування виборців, не здатних пересуватися самостійно, за місцем їх перебування 25.10.2020 року.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ст. 24 Виборчого кодексу України органи виконавчої влади, у тому числі центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, а також суди, виборчі комісії, органи ведення Державного реєстру виборців, правоохоронні органи України (прокуратура, Національна поліція України, Служба безпеки України) організовують свою роботу під час виборчого процесу, в тому числі у вихідні дні та в день голосування, таким чином, щоб забезпечити охорону приміщень виборчих комісій, а також охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації, прийом і розгляд документів щодо підготовки та проведення виборів, позовних заяв, скарг та звернень виборчих комісій, своєчасне проведення розрахунків, здійснення відповідних реєстраційних дій у строки та спосіб, установлені цим Кодексом.
Відповідно до ч. 6 ст. 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
За правилами частини 5 статті 270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Суд зазначає, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це головна відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, з урахуванням приписів ч. 6 ст. 273 та ч. ч. 4, 5 ст. 270 КАС України, у виборчих спорах відсутня необхідність з`ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб`єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26 березня 2019 року у справі № 855/91/19.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд ураховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, що позивачем оскаржуються дії та бездіяльність Куп`янської міської територіальної виборчої комісії Куп`янського району Харківської області, що мали місце в день голосування на місцевих виборах депутатів Куп`янської міської ради Харківської області 25 жовтня 2020 року.
В свою чергу, матеріали позовної заяви свідчать, що вона надійшла до канцелярії Харківського окружного адміністративного суду 10.11.2020 та зареєстрована Відділом з надання судово-адміністративних послуг Харківського окружного адміністративного суду о 12:36 год., тобто, поза межами встановленого процесуальним законом п`ятиденного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення даної позовної заяви без розгляду.
Керуючись статтями 248, 270, 272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Куп`янської міської територіальної виборчої комісії Куп`янського району Харківської області (63701, Харківська область, Куп`янський район, м. Куп`янськ, пр. Конституції, 3) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом двох днів з дня її прийняття.
Ухвалу складено 10.11.2020 року о 16:00 год.
Суддя Мар`єнко Л.М.