
Дата документу 19.10.2020
Справа № 937/4108/20
Провадження № 1-кс/937/3576/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2020 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі слідчого судді - Міщенко Т.М., за участі секретаря - Левандовської О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Дона О.В. за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором першого відділу процесуального керівництва управління Запорізької обласної прокуратури Ковалевським М.А., про відсторонення від посади підозрюваного:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердянська Запорізької області, маючого вищу освіту, не судимого, працюючого на посаді начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
по матеріалам кримінального провадження за реєстраційним номером 42020080000000018 від 21 січня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 368 КК України,
за участі сторін кримінального провадження:
слідчого - Дона О.В.,
прокурора - Семеновського Д.А.,
підозрюваного - ОСОБА_1 ,
захисника - адвоката Гуляєвої С.Л.,
встановив:
В провадження слідчого судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Дона О.В. за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором першого відділу процесуального керівництва управління Запорізької обласної прокуратури Ковалевським М.А., про відсторонення від посади начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби підозрюваного ОСОБА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що Другим слідчим відділом слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020080000000018 від 21.01.2020 за ч. 2 ст. 364, ч.3 ст.368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Наказом Голови Державної митної служби України №181-о від 03.12.2019 ОСОБА_1 призначено з 04.12.2019, в порядку переведення з Запорізької митниці ДФС, на посаду начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби з посадовим окладом згідно зі штатним розписом митниці та присвоєно 4 ранг державного службовця.
Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лишена підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно з п. «г» ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами відповідальності за вчинення корупційних правопорушень є посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері державної митної справи; яким забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах, та які в установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності.
Згідно із п. 1 Примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно з функціональними обов`язками на начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби ОСОБА_1 покладені наступні обов`язки:
- дотримання вимог Конституції України, Митного кодексу України, Закону України «Про державну службу», інших законів України, та інших нормативно-правових актів, розпорядчих документів з питань митної справи, контроль за дотриманням яких покладено на Держмитслужбу;
- забезпечення здійснення заходів для повноти та своєчасності виконання митних формальностей, сплати митних платежів щодо товарів, що поміщуються (поміщені) у відповідний митний режим, та які переміщуються через митний кордон України, з дотриманням діючих порядків і технологічних схем митного контролю й митного оформлення;
- забезпечення здійснення заходів, спрямованих на боротьбу з контрабандою, попередження та виявлення порушень митних правил. Контроль за належним оформленням протоколів про порушення митних правил та інших документів стосовно виявлених порушень;
- контроль за реалізацією заходів з управління ризиками, повнотою та своєчасністю виконання митних формальностей, визначених за результатами застосування системи управління ризиками, та внесення особовим складом поста інформації про результати їх виконання до автоматизованої системи митного оформлення товарів;
- контроль виконання особовим складом митного поста заходів при митному оформлені з метою забезпечення правильності класифікації товарів суб`єктами ЗЕД, визначення митної вартості і країни походження з метою недопущення зменшення бази оподаткування, виявлення та усунення фактів ухилення від оподаткування у повному обсязі. Забезпечення чіткої взаємодії з спеціалізованими підрозділами митниці за напрямками роботи;
- контроль за здійсненням особовим складом митного поста державного нагляду (контролю) за діяльністю митних брокерів та їх представників (агентів з митного оформлення), магазинів безмитної торгівлі, митних складів, складів тимчасового зберігання, вантажних митних комплексів, вільних митних зон комерційного або сервісного типу, авторизованих економічних операторів. Забезпечення відповідної звітності та контроль термінів звітування;
- контроль за здійсненням особовим складом митного поста процедур митного контролю та митного оформлення товарів, що містять об`єкти ПІВ, внесені до митного реєстру. Забезпечення чіткої взаємодії з спеціалізованим підрозділом митниці;
- забезпечення контролю здійснення заходів особовим складом митного поста в напрямку дотримання суб`єктами ЗЕД законодавства у галузі державного експортного контролю при здійсненні міжнародних передач товарів військового призначення та подвійного використання;
- забезпечення ознайомлення суб`єктів ЗЕД та громадян з вимогами митного законодавства, діючих нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань митної справи, а також змінами та доповненнями до них. Забезпечення розгляду звернень до підрозділу, підготовка відповідей, надання консультацій з питань, що належать до компетенції митного поста;
- контроль за впровадженням і дотриманням на митному посту порядків і технологічних схем переміщення товарів автомобільним, залізничним, повітряним і водним видами транспорту, а також дотримання внутрішнього трудового розпорядку підрозділу, етики поведінки державного службовця посадовими особами митного поста.
Безпосереднім керівником начальника митного поста «Бердянськ» є начальник Дніпровської митниці Держмитслужби.
В процесі виконання покладених завдань та обов`язків взаємодіє в установленому порядку із структурними підрозділами Дніпровської митниці Держмитслужби, представниками державних органів, органів місцевого самоврядування, органів офіційного контролю, підприємствами, установами, організаціями та громадянами.
Таким чином, у розумінні п. 1 примітки до ст. 364 КК України,
ОСОБА_1 є службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.
Відповідно до п.1.1. положення про митний пост «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби, затвердженого наказом Дніпровської митниці Держмитслужби від 05 грудня 2019 р. №5 - митний пост «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби є органом доходів і зборів, який входить до складу Дніпровської митниці Держмитслужби як відокремлений структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на Дніпровську митницю Держмитслужби.
Згідно з ч.4 ст.558 Митного кодексу України правоохоронні органи зобов`язані письмово повідомляти митні органи про наявність оперативної інформації щодо можливих випадків переміщення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення з порушенням норм законодавства України. У разі наявності такої оперативної інформації від правоохоронних органів митний контроль та митне оформлення здійснюються за письмовим рішенням керівника митного органу, який отримав цю оперативну інформацію, або його заступника в обсягах та у формах, передбачених цим Кодексом.
Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_1 всупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, всупереч інтересам служби, став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин в інтересах третіх осіб з використанням наданого йому службового становища за наступних обставин.
Так, 05.03.2020 комісіонером ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387) до митного посту «Бердянськ» Дніпровської митниці було подано попередню митну декларацію UA 110210/2020/000626 щодо наміру здійснення експортної операції на товар «пшениця 3 та 4 класу українського походження, врожаю 2019 року, насипом», комітентом та власником якого є ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365).
Так, комісіонер ТОВ «ВІНАГРОГРУП», представником якого є ТОВ «Грейнекс-Брокер» (код ЄДРПОУ 41412030), відповідно до договору доручення № 61-19МБ/Б від 29.08.2019, запланував здійснити поставку пшениці від: ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365), згідно договору комісії № ВАГ-Р/090819 від 09.08.2019, на загальну суму 104963,36 доларів США.
Предметом експортної операції є зернова продукція ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365) придбана за договором поставки №Р-1605 від 16.05.2018 року у ТОВ «С.К.С», яке згідно баз даних ДФС України, а саме Єдиного реєстру податкових накладних, має ознаки ризиковості та ймовірно було створене з метою штучного формування (нарощування) податкового кредиту з ПДВ підприємствам реального сектору економіки, а також легалізації не облікованої сільськогосподарської продукції, фактично придбаної за готівкові кошти.
З метою недопущення завдання шкоди держаним інтересам листом ТУ ДБР у м. Мелітополі від 06.03.2020 № 17-01-02/2919/9-23/2020 направлено повідомлення на Дніпровську митницю Держмитслужби про те, що при митному оформленні експортних операцій комісіонером ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387) можливі факти подання останніми до митного посту «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби документів, що можуть містити неправдиві відомості щодо походження товару комітентом та власником якого є ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365).
В подальшому, 20.03.2020 комісіонером - ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387) до митного оформлення на митному посту «Бердянськ» - Дніпровської митниці Держмитслужби за митною декларацією №110210/2020/000626 від 05.03.2020, якій було присвоєно №№UA110210/2020/000823 (000626/1) та UA110210/2020/000827 (000626/2) від 20.03.2020, разом з товаро-супровідними документами була заявлена зернова продукція «пшениця 3-го та 4-го класу, м`яка не насіннєва, українського походження, врожаю 2019 року, насипом».
Під час проведення митного оформлення у ОСОБА_1 виник корисливий умисел на зловживання службовим становищем в інтересах підприємства ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365), шляхом умисного незаконного митного оформлення зернової продукції сумнівного походження.
З цією метою, достовірно знаючи, що представники ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387) задекларували зернову продукцію «пшениця 3 та 4 класу» з наданням до митного органу документів, що містять недостовірні відомості щодо походження зернової продукції комітентом та власником якої є ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365), начальник митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби ОСОБА_1 , діючи умисно, будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, діючи в інтересах ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365), всупереч інтересам служби 20.03.2020, у денний час доби, знаходячись за місцем розташування митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби за адресою: м. Бердянськ, вул. Шевченка, 31, під час митного оформлення митних декларацій за №№UA110210/2020/000823 та UA110210/2020/000827 умисно, не здійснюючи належний контроль за виконанням особовим складом митного поста заходів при митному оформлені, діючи всупереч інтересам служби, умисно проігнорував повідомлення ТУ ДБР у м. Мелітополі від 06.03.2020 № 17-01-02/2919/9-23/2020 та не дотримуючись вимог Закону, а також письмового рішення від начальника Дніпровської митниці Держмитслужби щодо подальшого митного оформлення, надав вказівку старшому державному інспектору митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби ОСОБА_2 , який відповідно до посадової інструкції у своїй діяльності підпорядкований ОСОБА_1 та здійснює заходи для повноти та своєчасності виконання митних формальностей, з дотриманням діючих порядків і технологічних схем митного контролю й митного оформлення, щодо здійснення митного оформлення зернової продукції, чим фактично умисно надав можливість вчинити експорт зернової продукції, що призвело до надання ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365) можливості завищення податкового кредиту, шляхом завищення податкового кредиту ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365) по взаємовідносинам з ТОВ «С.К.С.», з урахуванням, що операції в митних деклараціях UA110210/2020/000823 та UA110210/2020/000827 є безтоварними, та в подальшому експортовані з використанням комісіонера ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387), збитки внаслідок заниження податкових зобов`язань по оплаті до бюджету складають 496 423,60 грн.
Вказаними злочинними діями ОСОБА_1 державним інтересам спричинено тяжкі наслідки внаслідок заниження податкових зобов`язань ПРАТ «ПБК «РАДОМИШЛЬ» (код ЄДРПОУ 05418365) по оплаті до бюджету на суму 496 423,60 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Крім того, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_1 всупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, всупереч інтересам служби, став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин в інтересах третіх осіб з використанням наданого йому службового становища за наступних обставин.
Так, 04.03.2020 комісіонером ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387) до митного посту «Бердянськ» Дніпровської митниці було подано попередню митну декларацію UA110210/2020/000621 щодо наміру здійснення експортної операції на товар «пшениця 2,3 та 4 класу українського походження, врожаю 2019 року, насипом», комітентом та власником якого є ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266).
Так, комісіонер ТОВ «ВІНАГРОГРУП», представником якого є ТОВ «Грейнекс-Брокер» (код ЄДРПОУ 41412030), відповідно до договору доручення № 61-19МБ/Б від 29.08.2019, запланував здійснити поставку пшениці комітентом та власником якої є ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266), згідно договору комісії № НК-ВГ/070619 від 07.06.2019 на загальну суму 92.790,94 доларів США.
Предметом експортної операції є зернова продукція ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266) придбана за договором поставки №02/01/2020НК від 02.01.2020 у ТОВ «С.К.С», яке згідно баз даних ДФС України, а саме Єдиного реєстру податкових накладних, має ознаки ризиковості та ймовірно було створене з метою штучного формування (нарощування) податкового кредиту з ПДВ підприємствам реального сектору економіки, а також легалізації не облікованої сільськогосподарської продукції, фактично придбаної за готівкові кошти.
З метою недопущення завдання шкоди держаним інтересам листом ТУ ДБР у м. Мелітополі від 06.03.2020 № 17-01-02/2919/9-23/2020 направлено повідомлення на Дніпровську митницю Держмитслужби про те, що при митному оформленні експортних операцій комісіонером ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387) можливі факти подання останніми до митного посту «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби документів, що можуть містити неправдиві відомості щодо походження товару комітентом та власником якого є ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266).
В подальшому, 23.03.2020 комісіонером - ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387)до митного оформлення на митному посту «Бердянськ» - Дніпровської митниці Держмитслужби за митною декларацією №110210/2020/000621 від 04.03.2020, якій було присвоєно №UA110210/2020/000858 від 23.03.2020, разом з товаро-супровідними документами була заявлена зернова продукція «пшениця 2,3 та 4 класу, м`яка не насіннєва, українського походження, врожаю 2019 року, насипом».
Під час проведення митного оформлення у ОСОБА_1 виник корисливий умисел на зловживання службовим становищем в інтересах підприємства ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266), шляхом умисного незаконного митного оформлення зернової продукції сумнівного походження.
З цією метою, достовірно знаючи, що представники ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387) задекларували зернову продукцію «пшениця 2,3 та 4 класу» з наданням до митного органу документів, що містять недостовірні відомості щодо походження зернової продукції комітентом та власником якої є ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266), начальник митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби ОСОБА_1 , діючи умисно, будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди, діючи в інтересах ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266), всупереч інтересам служби, 23.03.2020, у денний час доби, знаходячись за місцем розташування митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби за адресою: м. Бердянськ, вул. Шевченка, 31, під час митного оформлення митної декларації UA110210/2020/000858 умисно не здійснюючи належний контроль за виконанням особовим складом митного поста заходів при митному оформлені, діючи всупереч інтересам служби, умисно проігнорував повідомлення ТУ ДБР у м. Мелітополі від 06.03.2020 № 17-01-02/2919/9-23/2020 та не дотримуючись вимог Закону, а також письмового рішення від начальника Дніпровської митниці Держмитслужби щодо подальшого митного оформлення, надав вказівку головному державному інспектору митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби ОСОБА_3 ,який відповідно до посадової інструкції у своїй діяльності підпорядкований ОСОБА_1 та здійснює заходи для повноти та своєчасності виконання митних формальностей, з дотриманням діючих порядків і технологічних схем митного контролю й митного оформлення, щодо здійснення митного оформлення зернової продукції, чим фактично умисно надав можливість вчинити експорт зернової продукції, що призвело до надання ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266) можливості завищення податкового кредиту, шляхом завищення податкового кредиту ТОВ «НОВАКОРМ» (код ЄДРПОУ 40557266) по взаємовідносинам з ТОВ «С.К.С.», з урахуванням що операції в митній декларації UA110210/2020/000858 є безтоварними, та в подальшому експортовані з використанням комісіонера ТОВ «ВІНАГРОГРУП» (код ЄДРПОУ 39652387), збитки внаслідок заниження податкових зобов`язань по оплаті до бюджету складають 632 831,09 грн.
Вказаними злочинними діями ОСОБА_1 державним інтересам спричинено тяжкі наслідки внаслідок заниження податкових зобов`язань ТОВ «НОВАКОРМ», (ЄДРПОУ 40557266) по оплаті до бюджету на суму 632 831,09 грн.
Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
15.10.2020 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
Вина підозрюваного в інкримінованому йому злочині підтверджується зібраними у провадженні доказами:
- відповіддю ГУ ДФС у Запорізькій області;
- листом ТУ ДБР у м. Мелітополі від 17-01-02/2919/9-23/2020 від 06.03.2020;
- матеріалами, отриманими в ході проведення тимчасового доступу у Дніпровській митниці Держмитслужби;
- висновком експерта №20-76 від 31.08.2020;
- іншими матеріалами провадження у їх сукупності.
Таким чином, ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Наказом Голови Державної митної служби України №181-о від 03.12.2019 ОСОБА_1 призначено з 04.12.2019, в порядку переведення з Запорізької митниці ДФС, на посаду начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби з посадовим окладом згідно зі штатним розписом митниці та присвоєно 4 ранг державного службовця.
Згідно з вимогами ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні тяжкого злочинута, він являється службовою особою правоохоронного органу.
Слідчий зазначає, що обставинами, які дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_1 на займаній ним посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, є факт вчинення ним дій, направлених на зловживання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.
Обставинами, що дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді знищить чи підробить речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, є вчинення ним злочину шляхом використання службового становища, може здійснювати тиск на потерпілого та свідків або іншим чином протиправно перешкоджати кримінальному провадженню.
На підставі вищевикладеного та враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, спрямованій на перешкоджання досудовому розслідуванню, слідчий вважає, що слід вжити такий захід забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.
В судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали подане клопотання за викладених у ньому підстав, просили його задовольнити.
Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечували проти клопотання, вважали його безпідставним, оскільки підозра є необґрунтованою, ризики нічим не підтверджені, свідки допитані, документи вилучені, а тому не зрозуміло, яким чином може здійснюватися вплив на свідків, тим паче на потерпілого, якого немає, та як будуть знищуватися чи підроблятися документи у даному кримінальному провадженні.
Дослідивши клопотання, долучені до нього матеріали, заслухавши доводи слідчого та прокурора, пояснення підозрюваного, його захисника, слідчий суддя вважає, що клопотання про відсторонення від посади підлягає задоволенню.
Слідчий суддя враховує частину 5 статті 9 КПК, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Так, Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
15.10.2020 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
Обставини, які дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, зокрема: відповіддю ГУ ДФС у Запорізькій області; листом ТУ ДБР у м. Мелітополі від 17-01-02/2919/9-23/2020 від 06.03.2020; матеріалами, отриманими в ході проведення тимчасового доступу у Дніпровській митниці Держмитслужби; висновком експерта №20-76 від 31.08.2020;іншими матеріалами провадження у їх сукупності.
Обставинами, які дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_1 на займаній ним посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, є факт вчинення ним дій, направлених на зловживання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.Тобто саме наявність у ОСОБА_1 організаційно-розпорядчих функцій як у начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби дало змогу останньому вчинити злочин, у якому він підозрюється.
Оскільки ОСОБА_1 інкримінується вчинення тяжкого злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, з метою уникнення кримінальної відповідальності, використовуючи при цьому займану посаду начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби, ОСОБА_1 може вчиняти дії, спрямовані на знищення, приховування або спотворення будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також має можливість незаконно впливати на свідків з метою дачі ними неправдивих показань чи відмови від дачі показань, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, інкримінованого йому стороною обвинувачення.
Також, варто зазначити, що ризики, на які посилається сторона обвинувачення, як на одну з підстав для відсторонення підозрюваного від посади, доводиться також і з огляду на початкову стадію досудового розслідування (рішення ЄСПЛ у справі Яжинський проти Польщі (Jarzynski v. Poland, § 43)).
Слідчий суддя вважає, що слідчим в клопотанні та прокурором в судовому засіданні доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_1 , як відсторонення останнього від посади, оскільки саме перебування його на посаді начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці Держмитслужби сприяло вчиненню кримінального правопорушення, в якому ОСОБА_1 підозрюється, а також подальше перебування на вказаній посаді, може надати можливість останньому впливати на свідків та має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Слідчий суддя, враховуючи те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_1 , який підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні, а його перебування на посаді буде суперечити завданням кримінального судочинства та інтересам громадського суспільства загалом, а тому вважає за необхідне клопотання задовольнити та відсторонити підозрюваного від займаної посади строком на два місяці.
Керуючись ст.ст. 155-157, 534, 309, 392 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованого у м. Мелітополі, Дона О.В. за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором першого відділу процесуального керівництва управління Запорізької обласної прокуратури Ковалевським М.А., про відсторонення від посади начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці ДержмитслужбиОСОБА_1 - задовольнити.
Відсторонити від посади начальника митного поста «Бердянськ» Дніпровської митниці ДержмитслужбиОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 2 місяці - до 19 грудня 2020 року.
Копію ухвали для виконання направити до Дніпровської митниці Держмитслужби.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя: