
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/877/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питання виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, за участю третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (далі - відповідач), за участю третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання ОСОБА_1 оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019;
- зобов`язати відповідача підготувати та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до приписів статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 6480,00 грн, підвищення посадового окладу (особливі умови служби) 15% - 972,00 грн, окладу за військовим званням - 1410,00 грн, надбавки за вислугу років 40% - 3544,80 грн, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% - 6203,40 грн, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15 % - 1117,80 грн, надбавки на оперативно-розшукову діяльність 50% - 3726 грн, щомісячної премії 30 % - 3722, 04 грн, для проведення з 01.04.2019 перерахунку пенсії;
- стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у сумі 4000,00 грн.
Ухвалою від 07.04.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), сторонам наданий час для подання заяв по суті справи.
Ухвалою від 06.05.2020 провадження у адміністративній справі зупинене до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, залучено до участі у справі в якості третьої особи - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Ухвалою від 07.08.2020 провадження в адміністративній справі поновлене.
Ухвалою від 28.08.2020 відмовлено відповідачу у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі. Замінено Південне міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на його правонаступника - Південне міжрегіональне управління з питання виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 01.01.2018 відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Херсонського обласного військового комісаріату, в якій не зазначені додаткові види грошового забезпечення. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до Херсонського обласного військового комісаріату із заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Проте, відповідач листом відмовив позивачу у видачі довідки, обґрунтовуючи відмову відсутністю правових підстав для підготовки нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача та просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
30.04.2020 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, у зв`язку з таким. Позивач є пенсіонером Державної кримінально-виконавчої служби України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 передбачений перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, що визначені станом на 01.03.2018, а тому позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи з таких складових: оклад за посадою, оклад за спеціальним званням та надбавка за вислугу років. Зазначені відомості надані до пенсійного фонду. Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, однак не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено. Так, постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, яка набирає чинності з 01.03.2018, встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Саме такі складові грошового забезпечення були відображені відповідачем у довідці для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка видана у період дії п. 1, 2 Постанови №103. Інші складові правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Також відповідач зазначає, що скасування рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою 05.03.2019 Шостого апеляційного адміністративного суду, п.п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки відповідач керувався чинними приписами постанови № 103 та Порядку № 45 на момент надання довідки. Відповідач відмічає, що він, як уповноважений орган, готує довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подає їх останньому, що й було зроблене за запитуваним списком ГУ ПФУ у березні 2018 року. Будь-яких інших списків після 05.03.2019 для підготовки оновлених довідок для перерахунку пенсій до відповідача не надходило. Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію. Тобто, відповідач у вказаних правовідносинах діяв правомірно. Крім того, відповідач заперечив проти задоволення вимоги про стягнення витрат на правничу допомогу, у зв`язку з їх не співмірністю. Посилаючись на викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
06.05.2020 позивач надіслав до суду відповідь на відзив, у якому заперечив проти доводів відповідача та підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, викладених у позові.
25.05.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надіслало до суду пояснення, в яких заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та зазначає, що перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснюється на підставі Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Водночас, пенсійний орган наголошує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, у березні-квітні здійснений масовий перерахунок пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, у березні 2018 року позивачу перерахована пенсія з 01.01.2018 відповідно до п.п. 1, 2 Постанови № 103 на підставі довідки від 17.03.2018 № 3.3/2271/Квт, без врахування додаткових видів грошового забезпечення та премії, як таких, що скасовані та не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії. За наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За змістом ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" установлено з 12.03.2020 до 03.04.2020 на усій території України карантин, заборонивши відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Постановами Кабінету Міністрів України строк дії карантину та заборонених заходів неодноразово продовжувався, в тому числі діє станом на сьогодні до 31.12.2020.
Підпунктом 2 пункту 9 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 № 540-IX (далі - Закон № 540-ІХ), розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України доповнено пунктом 3, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, зокрема, 169 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо, зокрема, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви продовжуються на строк дії такого карантину.
Отже, строк, наданий позивачу на усунення недоліків позовної заяви визначений строком дії карантину.
У свою чергу, пунктом 3 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.2020 № 731-IX (далі - Закон № 731-IX) , пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України викладено в такій редакції: "Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином".
Крім того, пунктом 2 розділу ІІ Закону № 731-IX встановлено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України в редакції Закону № 540-IX, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом. Закон № 731-IX набрав чинності 17.07.2020.
Тобто, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України в редакції Закону № 540-IX, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом - 06.08.2020.
Від відповідачів не надходили заяви про продовження такого строку, відтак суд розглядає справу на підставі наявних документів.
Крім того, головуюча суддя Кисильова О.Й. у період часу з 14.09.2020 до 02.10.2020 перебувала відпустці та була тимчасово непрацездатною, у зв`язку із хворобою.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУПФУ у Херсонській області та з 11.12.2002 отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та деяких інших осіб".
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.01.2017, пенсія ОСОБА_1 обраховувалася у розмірі 61 % грошового забезпечення у сумі 4602,34 грн, яке складалося з наступних складових:
- посадовий оклад - 1250,00 грн;
- підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 187,50 грн;
- оклад за військове звання - 130,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 30 % - 470,25 грн;
- особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15 % - 215,63 грн;
- надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 % - 718,75 грн;
- надбавка за особливо важливі завдання 50 % - 1018,88 грн:
- премія 30 % - 611,33 грн.
З 01.01.2018 ГУ ПФУ в Херсонській області проведений перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 та на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 17.03.2018 № 3.3/2271/Квт.
Таким чином, згідно з розрахунком пенсії за вислугу років станом на 01.01.2018, пенсія ОСОБА_1 обраховувалася у розмірі 61 % грошового забезпечення у сумі 11046,00 грн, яке складалося з таких складових:
- посадовий оклад - 6480,00 грн;
- оклад за військове звання - 1410,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 40 % - 3156,00 грн.
19.02.2020 ОСОБА_1 через свого представника звернувся до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за посадою начальника Херсонської виправної колонії (61) УДДУПВП в Херсонській області.
04.03.2020 відповідач листом № 3.3/2499/Мст повідомив позивача про надіслання до Міністерства юстиції України запиту від 22.01.2020 № 3.3/870 щодо можливості надання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Також повідомив, що згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
Не погоджуючись із перерахунком пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XIІ).
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі-Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Разом з тим, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентована статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надане право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
З метою встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Разом з цим, у Додатку 2 до Порядку № 45 передбачена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва рішенням від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і Додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, що внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, яким визначена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв`язку із втратою чинності пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і Додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Необхідно зазначити, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою від 19.02.2020 про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення з урахуванням усіх складових, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх Головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулюється Порядком від 30.01.2007 № 3-1.
Згідно із п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тобто, на відповідача, як на уповноважений орган, покладені функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Крім того, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством (пп. 6 п. 6 Постанови № 704).
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Аналізуючи зазначені норми, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому саме з цієї дати ОСОБА_1 набув право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та ст. 9 Закону №2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Вказана позиція відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Так, суд встановив, що на підтвердження встановленого судом права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, відповідач 28.08.2020 року видав довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 № 704, розмір грошового забезпечення за посадою - начальник виправної колонії, складає 23148,00 грн та складається з таких складових:
- посадовий оклад - 6480,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 40 % - 3156,00 грн;
- надбавка за оперативно-розшукову діяльність 50 % - 3240,00 грн;
- надбавка за особливо важливі завдання 50 % - 5523,00 грн:
- особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15 % - 972,00 грн;
- премія 30 % - 2367,00 грн.
02.10.2020 Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції видало довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 № 704, за нормами чинними станом на 05.03.2019, відповідно до якої грошове забезпечення за посадою - начальник виправної колонії, складало 13962,00 грн та складалося з настуних складових:
- посадовий оклад - 6480,00 грн;
- оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410,00 грн;
- надбавка за вислугу років 40 % - 3156,00 грн;
- особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15 % - 972,00 грн;
- премія 30 % - 1944,00 грн.
Позивач не погоджується з наданими довідками та зазначає, що повинен отримувати пенсію, розраховану із грошового забезпечення зі всіма складовими, які враховувалися до здійснення перерахунку пенсії від 01.03.2018.
Таким чином, спірним є питання надання позивачу нової довідки, в якій до грошового забезпечення повинні бути включені всі складові, що позивач отримував до 01.01.2018.
Вирішуючи даний спір, суд зважає на таке.
Механізм виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України визначає Порядок виплати грошового забезпечення та компенсаційних виплат особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.03.2018 № 925/5 (далі - Порядок № 925/5).
Відповідно до п. 3 Порядку № 925/5 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: допомога для оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості, інтенсивності та умов проходження служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання особи рядового чи начальницького складу (п. 6 Порядку № 925/5).
Таким чином, суд вважає, що перерахунок пенсії здійснюється з розміру грошового забезпечення військовослужбовця за аналогічною посадою станом на момент здійснення перерахунку, відтак, при перерахунку пенсії повинні враховуватися ті види грошового забезпечення, які існують на сьогодні та виплачуються працюючим військовослужбовцям.
Так, згідно з пунктами 1-12 Розділу ІІ Порядку № 925/5 (в ред. від 30.11.2018) грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, підвищення посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за почесні звання, надбавки за спортивні звання, надбавки за кваліфікаційну категорію, доплати за науковий ступінь, доплати за вчене звання.
Як зазначено вище, відповідач 18.08.2020 та 02.10.2020 склав та надав позивачу нові довідки про розмір грошового забезпечення, проте, зазначені довідки не включали всіх видів грошового забезпечення, які позивач отримував до 01.01.2018.
Отже, спірними у даній справі є наступні додаткові види грошового забезпеченн, які позивач отримував до 01.01.2018 та не включені відповідачем у нові довідки:
- підвищення посадового окладу (особливі умови служби);
- надбавка за оперативно-розшукову діяльність;
- надбавка за особливо важливі завдання.
Щодо такого виду додаткового грошового забезпечення, як підвищення посадового окладу (особливі умови служби), суд зазначає, що відповідно до п. 3 Розділу ІІ Порядку №925/5 особам рядового і начальницького складу, які проходять службу на території населених пунктів, яким згідно з чинним законодавством надано статус гірських, посадовий оклад підвищується на 25 відсотків. Підвищення посадового окладу обчислюється від посадового окладу та утворює новий розмір посадового окладу, на який нараховуються надбавки, доплати, премії.
Таким чином, відповідно до діючого Порядку № 925/5, такий вид додаткового грошового забезпечення, як підвищення посадового окладу (особливі умови служби) передбачений лише для осіб рядового і начальницького складу, які проходять службу на території населених пунктів, яким згідно з чинним законодавством надано статус гірських.
Відтак, суд вважає, що немає правових підстав для включення до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія ОСОБА_1 , такого виду грошового забезпечення, як підвищення посадового окладу, оскільки відповідно до пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Щодо надбавки за оперативно-розшукову діяльність, то у діючому Положенні № 925/5 відсутній вказаний вид додаткового грошового забезпечення, відтак, відповідно до пункту 5 Порядку № 45, відсутні підстави для включення до грошового забезпечення позивача вказаної надбавки.
Щодо додаткового виду грошового забезпечення - надбавка за особливо важливі завдання, то Порядком № 925/5 даний вид не передбачений.
Втім, суд відмічає, що відповідно до п.п. 1,2 п. 5 Розділу ІІ Порядку № 925/5 особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи в межах кошторисних призначень встановлюється надбавка за особливості проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Розмір надбавки за особливості проходження служби визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків особою рядового або начальницького складу за посадою. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Із аналізу нормативно-правових актів, на підставі яких здійснювалася виплата грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, а саме: Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07.10.2009 № 222 та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджену наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2018 № 326/5, суд встановив, що вказані акти містили такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, передбачені п. 6 та п. 5 Розділу ІІ вказаних Інструкцій відповідно.
Так, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, у попередніх редакціях Інструкцій про порядок виплати грошового забезпечення передбачала, що особам рядового і начальницького складу за рішенням керівника органу чи установи встановлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років. Порядок, умови виплати та розмір надбавки за особливо важливі завдання визначається залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань особою рядового або начальницького складу. У разі несвоєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Таким чином, суд, здійснивши системний аналіз законодавства та дослідивши правову природу такого виду додаткового грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання, встановив, що у діючому Порядку № 925/5 вказана надбавка збережена, при цьому змінилася не суть, а назва цієї надбавки - надбавка за особливості проходження служби. Відтак, вказаний додатковий вид грошового забезпечення підлягає включенню до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене вище, суд вважає протиправними дії відповідача щодо видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача без урахування такого додаткового виду грошового забезпечення, як надбавка за особливо важливі завдання.
Суд зауважує, що у даному випадку належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача підготувати та надати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби; надбавки за вислугу років 40%; надбавки за особливо важливі завдання 50%; особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15%; премії 30 %, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Разом з цим, суд відмовляє позивачу у задоволенні вимоги про зобов`язання відповідача надати оновлену довідку саме із обов`язковим зазначенням суми складових грошового забезпечення, оскільки суд не може перебирати на себе функції суб`єкта владних повноважень та обраховувати розміри надбавок і премій, які належать до включення в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Суд також зазначає, що відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд).
Відповідно до частини першої ст. 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-VI "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше в рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд установив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16.09.1996 "Гайгузус проти Австрії", в якому якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відмова відповідача в наданні оновленої довідки порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення ЄСПЛ у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).
За таких обставин суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.
Щодо стягнення на користь позивача судових витрат на правничу допомогу у сумі 4000,00 грн., слід зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 4 ст. 134 КАС).
Разом з позовною заявою позивач надав суду на підтвердження понесених витрат на правову допомогу такі документи:
- ордер на надання правничої (правової)_ допомоги від 30.03.2020 Серії АО № 1008066;
- договір про надання правової допомоги від 18.02.2020 № 13/20, відповідно до п. 4.2 якого адвокат Хараїм О.В. та ОСОБА_1 домовилися, що адвокат отримує гонорар у розмірі на умовах, зазначених у додатках до договору, які є невід`ємною частиною цього договору та містять конфіденційну інформацію;
- додаток до договору про надання правової допомоги від 18.02.2020, відповідно до якого клієнт сплачує адвокату гонорар у сумі 1000,00 грн - за здійснення правового аналізу документів, наданих клієнтом, аналізом законодавства, що підлягає застосуванню, роботу є ЄДРСР, направлення адвокатських запитів до органів державної влади та 3000,00 грн - за підготовку та складання адміністративного позову;
- звіт про обсяг наданих послуг і виконаних робіт та їх вартість від 30.03.2020, відповідно до якого адвокатом виконаний обсяг послуг загальною вартістю 4000,00 грн.
Відповідач заперечив проти задоволення вимоги про відшкодування витрат на правничу допомогу у відзиві на позовну заяву від 30.04.2020, зазначивши про не співмірність витрат на адвокатські послуги з обсягом виконаних робіт.
Ухвалою від 07.04.2020 про відкриття провадження в справі вирішено здійснювати розгляд справи в порядку письмового провадження без виклику сторін.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі можуть оскаржити судове рішення щодо судових витрат, якщо це стосується їхніх інтересів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, зокрема, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
На підставі викладеного та враховуючи, що позивачем не надано доказів оплати гонорара адвоката на виконання договору про надання правової допомоги від 18.02.2020 №13/20, додатку до договору від 18.02.2020 та звіту про обсяг наданих послуг і виконаних робіт та їх вартість від 30.03.2020, суд вважає, що питання про розподіл судових витрат на правничу допомогу слід вирішувати після винесення рішення у справі за відповідним клопотанням позивача в порядку ст. 252 КАС України.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867311, 65017, м. Одеса, Люстдорфська дорога, 9) щодо видачі ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 без урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867311, 65017, м. Одеса, Люстдорфська дорога, 9) підготувати та надати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби, надбавки за вислугу років 40 %, особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15 %, надбавки за особливо важливі завдання 50 %, премії 30 %, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867311, 65017, м. Одеса, Люстдорфська дорога, 9).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 112010201