
04.11.2020
Справа № 482/358/20
Номер провадження 2/482/328/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2020 року м.Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі : головуючого - судді Баранкевич В.О. секретаря судових засідань - Шведової Я.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Закупки. Пром.Юа», треті особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтертайм плюс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Єлєес» про визнання рішення протиправним та його скасування, визнання дій щодо проведення повторного електронного аукціону протиправним, а його результатів недійсними, зобов`язання укласти договір купівлі-продажу,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Новоодеського районного суду Миколаївської області з позовом до виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Закупки. Пром.Юа», треті особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтертайм плюс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Єлєес» про визнання рішення протиправним та його скасування, визнання дій щодо проведення повторного електронного аукціону протиправним, а його результатів недійсними, зобов`язання укласти договір купівлі-продажу.
В своїй позовній заяві зазначив, що 09.01.2020 року позивач, обравши відповідний аукціон, авторизувавшись на електронному майданчику оператора (ТОВ «Закупки.Пром.ЮА»), подав заяву на участь у приватизації об`єкта малої приватизації за лотом № UA-PS-2019-12-26-000033-2, а саме: купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568).
Позивачем оплачено у відповідності до виставлених рахунків всі необхідні платежі. Подана заявка отримала статус "Допущено".
Оператором забезпечено доступ до електронного аукціону шляхом направлення до особистого кабінету позивача унікального гіперпосилання на індивідуальну веб-сторінку електронного аукціону за лотом № UА-РS-2019-12-26-000033-2.
По завершенню останнього раунду електронного аукціону, який не відбувся 14.01.2020 року, шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників, оскільки Позивач був єдиним учасником аукціону, о 19:43:47 сформовано протокол про результати електронного аукціону № UА-РS-2019-12-26-000033-2. Позивачем запропоновано суму викупу 112 500,00 грн.
У відповідності до п.49 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу» N432 від 10.05.2018 р., якщо в момент закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій подано менше двох заяв/пропозицій, електронна торгова система автоматично присвоює електронному аукціону статус "Аукціон не відбувся".
У разі коли заяву на участь в електронному аукціоні подано одним учасником, такий учасник підписує протокол про результати електронного аукціону та подає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано заяву на участь в аукціоні, протягом трьох робочих днів з дня його формування електронною торговою системою.
Оператор електронного майданчика підписує та надсилає органу приватизації протокол про результати електронного аукціону протягом чотирьох робочих днів з дня його формування електронною торговою системою.
Після надходження від оператора електронного майданчика, через який подано одну заяву на участь в електронному аукціоні, підписаного особою, що подала таку заяву, та оператором протоколу про результати електронного аукціону, орган приватизації опубліковує рішення про приватизацію шляхом викупу через особистий кабінет протягом п`яти робочих днів з дня формування протоколу про результати електронного аукціону, після чого опубліковує в електронній торговій системі такий протокол.
Разом з тим, 17.01.2020 р. Відповідачем прийнято рішення №13 про відмову в затвердженні протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568).
Підставами для прийняття такого рішення зазначено порушення ч. 7 ст. 14 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», а саме: Позивач здійснив оплату реєстраційного та гарантійного внесків на рахунок оператора електронного майданчика шляхом переказу готівкових коштів, а не через відкритий рахунок в українському або іноземному банку.
Більш того, 20.01.2020 р. організовано повторний електронний аукціон з приводу продажу вищевказаного об`єкту, який відбувся 10.02.2020 р. та в якому взяли участь четверо учасників. Дві пропозиції наразі розглядаються та на момент подання позову інформація щодо результатів розгляду невідома: ТОВ «Інтертайм плюс» з пропозицією 350 000,00 грн. та ТОВ «Єлєкс» з пропозицією 210 600,00 грн. (лот UА-РS-2020-01-20-000001-2).
Позивач вважає таку відмову у затвердженні протоколу про результати електронних торгів протиправною, вважає повторне проведення електронних торгів протиправними та незаконними результати їх проведення з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", приватизація державного або комунального майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
Згідно ст.5 Закону України «Про приватизацію Державного і комунального майна», з метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації об`єкти приватизації поділяються на об`єкти малої приватизації та об`єкти великої приватизації.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", об`єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах.
Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об`єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок оплати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Також ст.15 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" передбачено, що потенційні покупці зобов`язані подати разом із заявою у довільній формі інформацію і документи на участь у приватизації.
Позивачем для участі у електронному аукціоні подано згідно вимог ч.7 ст.14 Закону інформацію і документи на участь у приватизації.
Згідно абз. 1, 3 ч. 9 ст.14 Закону України "Про приватизацію державного і
комунального майна", орган приватизації (Виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області) з продажу об`єкта малої приватизації не затверджує протокол у електронних торгів, не укладає договір купівлі-продажу за результатами продажу на аукціоні чи застосування процедури викупу із потенційним покупцем, який:
не відповідає вимогам статті 8 цього Закону;
не подав документи або відомості, обов`язкове подання яких передбачено цим Законом;
подав неправдиві відомості про себе.
Вказана норма Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" кореспондується з положеннями Порядку, зокрема п.67 Порядку передбачено, що у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 8 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 14 Закону, орган приватизації завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору купівлі-продажу в електронній торговій системі.
Після закінчення електронного аукціону організатор аукціону з продажу об`єкта
малої приватизації здійснює перевірку заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації разом із доданими до неї документами та інформацією переможця аукціону та у разі невідповідності доданих до заяви документів приймає рішення відповідно до частини дев`ятої цієї статті (ч.ч. 9, 10 ст. 14 Закону).
Позивач був єдиним учасником аукціону та запропонував ціну вище стартової.
У відповідності до п. 49 Порядку, якщо в момент закінчення кінцевого строку
прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій подано менше двох заяв/пропозицій, електронна торгова система автоматично присвоює електронному аукціону статус "Аукціон не відбувся".
У разі коли заяву на участь в електронному аукціоні подано одним учасником, такий учасник підписує протокол про результати електронного аукціону та подає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано заяву на участь в аукціоні, протягом трьох робочих днів з дня його формування електронною торговою системою.
Оператор електронного майданчика підписує та надсилає органу приватизації протокол про результати електронного аукціону протягом чотирьох робочих днів з дня його формування електронною електронною торговою системою.
Після надходження від оператора електронного майданчика, через який подано одну заяву на участь в електронному аукціоні, підписаного особою, що подала таку заяву, та оператором протоколу про результати електронного аукціону, орган приватизації опубліковує рішення про приватизацію шляхом викупу через особистий кабінет протягом п`яти робочих днів з дня формування протоколу про результати електронного аукціону, після чого опубліковує в електронній торговій системі такий протокол.
Згідно п. 68 Порядку, переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного аукціону в порядку, встановленому пунктом 64 цього Порядку.
Оператор електронного майданчика підписує протокол про результати електронного аукціону протягом чотирьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування (у разі, коли електронний аукціон відбувся).
Після отримання від оператора електронного майданчика, через який подано найвищу цінову пропозицію, підписаного переможцем електронного аукціону та таким оператором протоколу про результати електронного аукціону орган приватизації затверджує та опубліковує протокол через особистий кабінет протягом 10 робочих днів дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку "Протокол затверджено" в інтерфейсі особистого кабінету, після чого електронному аукціону автоматично присвоюється статус "Очікується підписання договору". Вказаний строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для опублікування протоколу.
У межах строку, встановленого для опублікування протоколу про результати електронного аукціону, орган приватизації перевіряє заяву на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону.
Аналіз вищевказаних приписів законодавства дозволяє дійти висновку, що орган приватизації протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі протоколу про результати електронного аукціону, але до затвердження та опублікування перевіряє заяву переможця на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону, та в подальшому випадку невідповідності вимогам Закону поданих переможцем аукціону документів завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору купівлі-продажу в електронній торговій системі.
Тобто, Законом та Порядком орган приватизації наділений правом для прийняття рішення про відмову (скасування) електронного аукціону до затвердження протоколу про результат електронного аукціону, та у подальшому в укладенні договору купівлі-продажу за результатами продажу на аукціоні.
Обов`язок щодо укладення договору купівлі-продажу виникає у органу приватизації виключно за умови відсутності рішення про відмову (скасування) електронною аукціону (абз. 2 п. 70 Порядку).
Пунктом 96 Порядку встановлено, що у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 8 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 14 Закону, орган приватизації завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову в укладенні договору купівлі-продажу в електронній торговій системі. Якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору купівлі-продажу чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орган приватизації складає та завантажує відповідний акт в електронній торговій системі.
У такому випадку автоматично формується новий протокол про результати електронного аукціону, в якому переможцем визначається учасник з наступною за величиною закритою ціновою пропозицією, а у разі однакових закритих цінових пропозицій кількох учасників - той, що подав її раніше згідно з порядком обліку часу, за яким діє електронна торгова система, або учасник, який зробив ставку за умови відсутності належним чином оформленого листа (звернення) від такого учасника про відмову від очікування або натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті. У разі відсутності такого учасника електронна торгова система змінює статус електронного аукціону на "Аукціон не відбувся".
Відповідач мав час та всю інформацію для перевірки документів Позивача на стадії: до проведення електронного аукціону та до затвердження та опублікування протоколу про результат електронного аукціону, оскільки заява, інформація і документи на участь у приватизації знаходяться у вільному доступі на сайті. Тому законні підстави для відмови Позивачу з тих підстав, що грошові кошти перераховано не з відкритого рахунку, а сплачено у касі є неприпустимими для підстав відмови у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону. Крім того, таке порушення не є суттєвим.
Посилання Відповідача у рішенні на п. 71 Порядку, згідно якого було перевірено заяву та додані до неї документи та встановлено після затвердження протоколу електронного аукціону, що позивачем здійснено платежі готівкою в касі фінансової установи, а не з особистого рахунку потенційного покупця, не може бути підставою для законності прийняття оскаржуваного рішення, оскільки, як вище вказано зазначені документи є у вільному доступі і у відповідача було достатньо часу для перевірки поданих Позивачем документів до затвердження протоколу аукціону.
Отже, Відповідач не мав право на організацію та проведення повторного електронного аукціону з приводу продажу вказаного майна, оскільки переможцем первинних електронних торгів є Позивач. Отже правові підстави для проведення повторних торгів відсутні.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", під час приватизації об`єкта державної або комунальної власності шляхом його продажу на аукціоні, викупу між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу.
Частиною 1 статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст. 6 ЦК України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України є, зокрема, договори та інші правочини.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана зчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. В даному випадку, спосіб захисту передбачений п. 10. ч. 2 ст. 16 ЦК України.
Оскільки відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України, ст.ст. 177, 181, 324 ЦК України нерухоме майно є об`єктами цивільних прав, а держава в особі територіальної громади через свої органи беруть участь у житлових відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах.
У зв`язку з вищевикладеним позивач просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївськї області (код ЄЛРПОУ 05410568) від 17.01.2020 року № 13 про відмову в затвердженні протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568);
- визнати протиправними дії Виконавчого комітету Новоодеськї міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) щодо проведення повторного електронного аукціону від 10.02.2020 року щодо об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) та визнати результати такого аукціону недійсними (лот UA-PS-2020-01-20-000001-2).;
- зобов`язати Виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) укласти з громадянином України ОСОБА_1 договір купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення , загальною площе 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міськох ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568);
- стягнути з Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати 2 942 грн. 80 коп. судового збору.
13.05.2020 року позивачем було уточнено позовні вимоги, про що подано відповідну заяву до Новоодеського районного суду Миколаївської області. Позивач відповідно до заяви остаточно просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївськї області (код ЄЛРПОУ 05410568) від 17.01.2020 року № 13 про відмову в затвердженні протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568);
- визнати протиправними дії Виконавчого комітету Новоодеськї міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) щодо проведення повторного електронного аукціону від 10.02.2020 року щодо об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) та визнати результати такого аукціону недійсними (лот UA-PS-2020-01-20-000001-2).;
- зобов`язати виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) прийняти рішення про приватизацію об`єкта: нежилих приміщень, загальною площею 286, 9 кв.м., розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, шляхом викупу ОСОБА_1 за ціною 112 500, 00 грн.;
- зобов`язати Виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) укласти з громадянином України ОСОБА_1 договір купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення , загальною площе 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міськох ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568);
- стягнути з Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати 2 942 грн. 80 коп. судового збору.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у відсутності позивача та його представника.
Представник відповідача Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколавської області в судове засідання надав заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача. Крім того представником відповідача до суду подано відзив, згідно з яким відповідач позов не визнає в повному обсязі та просить відмовити позивачу в задоволенні позову. У відзиві відповідач вказує, що Рішенням Новоодеської міської ради від 22.11.2019 року «Про затвердження Положення про діяльність аукціонної комісії з продажу об`єктів малої приватизації та приватизацію комунальної власності Новоодеської міської ради» виконавчий комітет Новоодеської міської ради було визначено органом приватизації.
Відповідно до Закону України «Про Приватизацію державного та комунального майна»(далі-Закон) та Порядку про ведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 (далі - Порядок) розпочато приватизацію нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 , шляхом продажу на електронному аукціоні.
26.12.2019р. в електронній торговій системі «PROZZORO.Продажі» було сформовано відповідній лот №UА-РS-2019-12-26-000033-2 з відповідними документами та розпочався процес приватизації об`єкта.
Відповідно до п.47 Порядку про ведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 (далі - Порядок), будь-яка інформація про кожного учасника електоронного аукціону є знеособленою (анонімною) до закінчення електронного аукціону, крім інформації про номери учасників та їх кількість.
Закінчення електронного аукціону та відкриття цінових пропозицій відбулось 14.01.2020 року, де стало відомо, що переможцем визначено ОСОБА_1 і тоді було відкрито доступ до документів учасника. В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 був єдиним учасником система автоматично сформувала Протокол про результати електронного аукціону №UА-РS-2019-12-26-000033-2 зі статуcом «Аукціон не відбувся (викуп)»
Згідно абз.2 п.8 ст.15 Закону у разі якщо для участі в аукціоні подано заяву на участь в аукціоні від одного покупця, аукціон визнається таким, що не відбувся, а орган приватизації приймає рішення про приватизацію зазначеного об`єкта шляхом викупу безпосередньо такому покупцеві за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової ціни.
Відповідно до абз. 4 п.49 після надходження від оператора електронного майданчика, через який подано одну заяву на участь в електронному аукціоні, підписаного особою, що подала таку заяву, та оператором протоколу про результати електронного аукціону, орган приватизації опубліковує рішення про приватизацію шляхом викупу через особистий кабінет протягом п`яти робочих днів з дня формування протоколу про результати електронного аукціону, після чого опубліковує в електронній торговій систем і такий протокол.
Абз. З ст. 68 Порядку у межах строку, встановленого для опублікування протоколу про результати електронного аукціону, орган приватизації перевіряє заяву на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону.
Виконавчим комітетом було перевірено електронні копії документів, щодо відповідності вимогам Закону та встановлено, що переможець аукціону ОСОБА_1 здійснив плату гарантійного та реєстраційного внеску, шляхом перерахування готівкових коштів, чим порушив вимогу п. 7, ст. 14 Закону України «Про Приватизацію державного та комунального майна» де зазначено, що до участі в приватизації потрібно надати документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску в розмірі 10 відсотків стартової ціни з рахунка потенційного покупця, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених РАТР до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом).
Відповідач також зазначив, що ОСОБА_1 при поданні заявки на участь в аукціоні надав згоду щодо взяття на себе зобов`язань, визначених умовами продажу об`єкта малої приватизації: нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 , затверджених рішенням виконавчого комітету Новоодеської міської ради від 11.12.2019р. № 129, де в п 3.3. абз.2 міститься наступне, для участі у приватизації об`єкта малої приватизації подаються, зокрема: документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску в розмірі 10 відсотків стартової ціни з рахунка потенційного покупця, відкритого в українському банку, на рахунок, оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь у приватизації. Тобто переможцем було порушено умови продажу, на які він подав письмову згоду.
Враховуючи зазначене, відповідно до п.9 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», п. 67 Порядку , орган приватизації з продажу об`єкта малої приватизації не затверджує протокол електронних торгів, не укладає договір купівлі-продажу за результатами продажу на аукціоні чи застосування процедури викупу :з потенційним покупцем, який не подав документи або відомості, обов`язкове подання яких передбачено цим Законом.
Оскільки Переможцем ОСОБА_1 було порушено вимоги Закону та не подано документи, обов`язкове подання яких передбачено Законом, прийняття рішення органом приватизації щодо викупу та подальше укладання договору купівлі-продажу стало неможливим.
20.01.2020р. органом приватизації було завантажено в електронну торгову систему Рішення виконавчого комітету Новоодеської міської ради про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону № 13 від 17.01.2020р.
Відповідно п.13 ст.15 Закону у випадку, якщо відсутнє рішення органу приватизації щодо викупу, прийняте відповідно до частин восьмої і десятої статті 15 Закону. електронна торгова система протягом п`яти робочих днів з дати формування відповідного протоколу аукціону автоматично оголошує новий аукціон, включаючи дату його проведення. Таким чином, електронна торгова система автоматично оголосила новий аукціон UА-РS-2020-01-20-000001 -2.
Представник відповідача ТОВ «ЗАКУПКИ.ПРОМ.УА» в судове засідання надав заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Крім того представником відповідача до суду подано відзив, згідно з яким відповідач зазначив, що просить справу розглянути на розсуд суду. У відзиві відповідач вказав, що електронний аукціон, про який йде мова в позовній заяві, проходив в електронній телекомунікаційній системі Прозорро.Продажі.
Система Прозорро.Продажі є гібридною електронною системою, яка побудована за принципами open sourse. Під гібридною моделлю, на відміну від моно- та мультиплатформенних, розуміється така взаємодія центрального державного модулю та комерційних майданчиків, коли вся інформація наявна в центральній базі даних транслюється через майданчики, які відповідають за залучення та обслуговування клієнтів.
До системи Прозорро.Продажі і центральної бази даних (надалі - ЦБД) через АРІ під`єднані електронні майданчики, які проходять відповідну перевірку і тестування на предмет безпеки і технічних можливостей. Після проходження тестування електронні майданчики стають авторизованими майданчиками системи і саме через них користувачі взаємодіють із Системою.
Так, на сайті Прозорро.Продажі розміщена інформація про акредитовані і авторизовані в системі електронні майданчики https://prozorro.sale/pokupcyam.
Отже, інформація, яка передається з електронного майданчика через АРІ потрапляє в ЦБД і відображається в системі.
У відповідності до Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» (надалі - Закон), положень «Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 10.05.2018 року (надалі - Порядок), з урахуванням протоколу засідання аукціонної комісії № 1 від 10.12.2019 року та рішення «Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності Новоодеської міської ради, які підлягають приватизації у 2019 році», прийнятого Новоодеською міською радою Миколаївської області № 8 від 22.11.2019 року, 19 грудня 2019 року через електронну торгову систему РгоZorro.Продажі було оголошено електронні торги (аукціон), ідентифікатор яких UA-РS-2019-12-26-000033-2, з продажу об`єкта малої приватизації комунальної власності, а саме нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв. м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта: 14603517. форма власності - комунальна, власник - територіальна громада міст, сіл в особі Новоодеської міської ради, дата реєстрації права комунальної власності - 28.03.2008 року. Балансоутримувачем нежилих приміщень є виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області, код ЄДРПОУ: 05410568, адреса: 56602, Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 208.
Учасником торгів було зареєстровано особу - ОСОБА_2 .
Згідно з п. 28 Порядку особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачує реєстраційний та гарантійний внески для набуття статусу учасника.
Відповідно до п. 29 Порядку реєстраційний та гарантійний внески для участі в електронному аукціоні вважаються сплаченими з моменту їх зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика не пізніше ніж за одну годину до закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій.
Відповідно до п. 104 Порядку особи, які мають намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачують реєстраційний та гарантійний внески на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь в електронному аукціоні.
Гарантійний внесок у електронних торгах, ідентифікатор яких UA-РS-2019-12-26-000033-2, було встановлено у розмірі 11 236 грн. 23 коп. (одинадцять тисяч двісті тридцять шість гривень 23 копійки) та реєстраційний внесок - 834 грн. 60 коп. (вісімсот тридцять чотири гривні шістдесят копійок).
ОСОБА_2 сплатив вищевказані внески для участі в електронних торгах (аукціоні) UAА-РS-2019-12-26-000033-2 шляхом зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика ZAKUPKI.PROM.UA двох платежів (копії електронних платіжних доручень додаються):
1) реєстраційний внесок на суму 944.60 грн. зарахований 11.01.2020 ;
2) гарантійний внесок на суму 11 236,23 грн. зарахований 11.01.2020.
Пунктом 33 Порядку встановлено, оператор електронного майданчика інформує особу, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, про набуття нею статусу учасника та права участі в електронному аукціоні протягом 15 хвилин з моменту зарахування сплачених такою особою гарантійного та реєстраційного внесків на банківський рахунок оператора електронного майданчика.
З огляду на викладене, в результаті зарахування коштів на банківський рахунок оператора ОСОБА_2 було допущено до участі у відкритих торгах (аукціоні) та для участі в електронному аукціоні. Оператор електронного майданчика забезпечив учасника унікальним гіперпосиланням, за яким надався тимчасовий прямий доступ до інтерфейсу модуля електронного аукціону в електронній торговій системі, відповідно до п. 5 Порядку.
Відповідно до п. 4 Порядку, формування протоколів про результати електронних аукціонів здійснюється в електронній торговій системі автоматично в день завершення електронного аукціону, а у разі коли для участі в аукціоні подано заяву на участь в аукціоні від одного покупця, - в день закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні за формою, опублікованою на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи.
Пунктом 49 Порядку встановлено, якщо в момент закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій подано менше двох заяв/пропозицій, електронна торгова система автоматично присвоює електронному аукціону статус «Аукціон не відбувся». У разі коли заяву на участь в електронному аукціоні подано одним учасником, такий учасник підписує протокол про результати електронного аукціону та подає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано заяву на участь в аукціоні, протягом трьох робочих днів з дня його формування електронною торговою системою.
Протоколом електронних торгів від 20 січня 2020 року оформлено результати проведення вищенаведених торгів та за яким Позивачу було запропоновано суму в розмірі 112 362,31 грн. щодо викупу об`єкта малої приватизації комунальної власності.
Відповідно до ст.15 Закону об`єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах.
Пунктом 8 Порядку встановлено, потенційний покупець та орган приватизації/організатор аукціону отримують доступ до електронної торгової системи через сервіси, які надаються оператором електронного майданчика. Для участі в електронному аукціоні оператор електронного майданчика забезпечує учасника унікальним гіперпосиланням, за яким надається тимчасовий прямий доступ до інтерфейсу модуля електронного аукціону в електронній торговій системі.
Згідно з п.15 Порядку, оператор електронного майданчика забезпечує функціонування електронного майданчика, цілісність даних, що передаються до електронної торгової системи або приймаються від електронної торгової системи, коректне та своєчасне відображення в електронній торговій системі даних та можливість вчинення органом приватизації/організатором аукціону, потенційними покупцями дій в електронній торговій системі через сервіси, які надаються оператором електронного майданчика відповідно до цього Порядку.
Правовідносини між авторизованим електронним майданчиком ZAKUPKI.PROM.UA та користувачами, регулюються положенням договору-оферти, яка розміщена за посиланням http//zakupki.prom.ua/аuctions/рublicс-оffer та Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу. Відповідно до вказаних документів, Оператор забезпечує учасникам можливість користуватися сервісами електронної торгової системи з автоматичним обміном інформацією щодо процесу проведення електронних торгів. У свою чергу, Оператор здійснює лише оброблення розміщеної інформації та технічну підтримку електронної торгової системи, тобто фактично виконує функції адміністратора електронного майданчика. Перевірка змісту документів на відповідність вимогам законодавства Оператором не здійснюється.
Відповідачем також звертається увага на той факт, що електронний майданчик є програмно-апаратним комплексом, який функціонує в мережі Інтернет, де всі зареєстровані користувачі створюють свій особистий кабінет, який дозволяє здійснювати діяльність в електронній торговій системі відповідно до Порядку. Оператор, в свою чергу, лише оброблює цю інформацію для зручності користувачів, однак не бере участі в правовідносинах між ними.
Відповідач здійснює свою діяльність саме в тих обсягах, що передбачені Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна», положень «Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу», чинним законодавством України та іншими нормативно-правовими актами Фонду державного майна України. Умовами вище зазначених документів передбачені обов`язки Відповідача із забезпечення функціонування електронного майданчика, цілісність даних, що передаються до електронної торгової системи або приймаються від електронної торгової системи, коректне та своєчасне відображення в електронній торговій системі даних та можливість вчинення органом приватизації/організатором аукціону, потенційними покупцями дій в електронній торговій системі через сервіси, які надаються оператором електронного майданчика, антивірусну та технічну перевірку інформації та матеріалів, здійснення консультаційної підтримки організатора аукціону та учасників аукціону (потенційних покупців об`єкта приватизації) з питань, пов`язаних з функціонуванням електронної торгової системи, умов участі у відкритих торгів (аукціону), порядок сплати за участь в електронному аукціоні та інші послуги, пов`язані з проведенням відкритих торгів (аукціону) з продажу об`єктів малої приватизації. З огляду на те, що законодавством визначено межі відповідальності Відповідача, то правові підстави Позивача для покладення відповідальності на Відповідача у позовній заяві відсутні.
Представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи.
Судом встановлені такі обставини справи.
09.01.2020 року позивач ОСОБА_1 , обравши відповідний аукціон, авторизувавшись на електронному майданчику оператора (ТОВ «Закупки.Пром.ЮА»), подав заяву на участь у приватизації об`єкта малої приватизації за лотом № UA-PS-2019-12-26-000033-2, а саме: купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568). Позивачем оплачено у відповідності до виставлених рахунків всі необхідні платежі, а саме внески для участі в електронних торгах (аукціоні) UA-РS-2019-12-26-000033-2 шляхом зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика ZAKUPKI.PROM.UA двох платежів згідно копій електронних платіжних доручень:
1) реєстраційний внесок на суму 944,60 грн. зарахований 11.01.2020 ;
2) гарантійний внесок на суму 11 236,23 грн. зарахований 11.01.2020.
Подана заявка отримала статус "Допущено".
Оператором забезпечено доступ до електронного аукціону шляхом направлення до особистого кабінету позивача унікального гіперпосилання на індивідуальну веб-сторінку електронного аукціону за лотом № UА-РS-2019-12-26-000033-2.
По завершенню останнього раунду електронного аукціону, який не відбувся 14.01.2020 року, шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників, оскільки Позивач був єдиним учасником аукціону, о 19:43:47 сформовано протокол про результати електронного аукціону № UА-РS-2019-12-26-000033-2. Позивачем запропоновано суму викупу 112 500,00 грн.
Протоколом електронних торгів від 14 січня 2020 року оформлено результати проведення вищенаведених торгів та за яким Позивачу було запропоновано суму в розмірі 112 362,31 грн. щодо викупу об`єкта малої приватизації комунальної власності.
17.01.2020 р. Відповідачем Виконавчим комітетом Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області прийнято рішення №13 про відмову в затвердженні протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568).
Підставами для прийняття такого рішення зазначено порушення ч. 7 ст. 14 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», а саме: Позивач здійснив оплату реєстраційного та гарантійного внесків на рахунок оператора електронного майданчика шляхом переказу готівкових коштів, а не через відкритий рахунок в українському або іноземному банку.
20.01.2020 р. організовано повторний електронний аукціон з приводу продажу вищевказаного об`єкту, який відбувся 10.02.2020 р. та в якому взяли участь четверо учасників. Дві пропозиції на момент подачі позову розглядалися: ТОВ «Інтертайм плюс» з пропозицією 350 000,00 грн. та ТОВ «Єлєкс» з пропозицією 210 600,00 грн. (лот UА-РS-2020-01-20-000001-2).
Інформація про учасника, стосовно якого прийнято рішення про відмову у затвердженні протоколу або про відмову від укладення договору купівлі-продажу відсутня в протоколі. "
Позивач вважає рішення від 17.01.2020 № 13 Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області протиправним та таким, що суперечать вимогам Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», п. 68 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 10.05.2018 р., у зв`язку з чим ним було подано до суду вищезазначений позов.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (далі-Закону), приватизація державного або комунального майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
Згідно ст. 5 Закону, з метою раціонального та ефективного застосування способів приватизації об`єкти приватизації поділяються на об`єкти малої приватизації та об`єкти великої приватизації.
Відповідно до ст. 15 Закону, об`єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та Порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об`єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 15 Закону передбачено, що потенційні покупці зобов`язані подати разом із заявою у довільній формі інформацію і документи на участь у приватизації.
Позивачем для участі у електронному аукціоні подано згідно вимог ч. 7 ст. 14 Закону інформацію і документи на участь у приватизації.
Згідно абз. 1, 3 ч. 9 ст. 14 Закону, орган приватизації (Виконавчий комітет Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області) з продажу об`єкта малої приватизації не затверджує протокол електронних торгів, не укладає договір купівлі-продажу за результатами продажу на аукціоні чи застосування процедури викупу із потенційним покупцем, який:
- не відповідає вимогам статті 8 цього Закону;
- не подав документи або відомості, обов`язкове подання яких передбачено цим Законом;
- подав неправдиві відомості про себе.
Вказана норма Закону кореспондується з положеннями Порядку, зокрема п. 67 Порядку передбачено, що у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 8 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 14 Закону, орган приватизації завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору купівлі-продажу в електронній торговій системі.
Після закінчення електронного аукціону організатор аукціону з продажу об`єкта малої приватизації здійснює перевірку заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації разом із доданими до неї документами та інформацією переможця аукціону та у разі невідповідності доданих до заяви документів приймає рішення відповідно до частини дев`ятої цієї статті (ч.ч. 9, 10 ст. 14 Закону).
Згідно п. 68 Порядку, переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного аукціону в порядку, встановленому пунктом 64 цього Порядку.
Оператор електронного майданчика підписує протокол про результати електронного аукціону протягом чотирьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування (у разі, коли електронний аукціон відбувся).
Після отримання від оператора електронного майданчика, через який подано найвищу цінову пропозицію, підписаного переможцем електронного аукціону та таким оператором протоколу про результати електронного аукціону орган приватизації затверджує та опубліковує протокол через особистий кабінет протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку "Протокол затверджено" в інтерфейсі особистого кабінету, після чого електронному аукціону автоматично присвоюється статус "Очікується підписання договору". Вказаний строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для опублікування протоколу.
У межах строку, встановленого для опублікування протоколу про результати електронного аукціону, орган приватизації перевіряє заяву на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону.
Аналіз вищевказаних приписів законодавства дозволяє дійти висновку, що орган приватизації протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі протоколу про результати електронного аукціону, але до затвердження та опублікування перевіряє заяву переможця на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону, та в подальшому у випадку невідповідності вимогам Закону поданих переможцем аукціону документів завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову від укладення договору купівлі-продажу в електронній торговій системі.
Тобто, Законом та Порядком орган приватизації наділений правом для прийняття рішення про відмову (скасування) електронного аукціону до затвердження протоколу про результат електронного аукціону, та у подальшому в укладенні договору купівлі-продажу за результатами продажу на аукціоні.
Відповідно до ч.9 ст.14 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в затвердженні протоколу електронних торгів та подальшому укладенні договору купівлі-продажу формальні (несуттєві) помилки в оформленні заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації або в документах та інформації, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст заяви або документів та інформації, зокрема технічні помилки та описки.
За таких обставин, судом встановлено, що перерахування позивачем ОСОБА_1 реєстраційного внеску на суму 944,60 грн., який зарахований 11.01.2020 та гарантійного внеску на суму 11 236,23 грн., який зарахований 11.01.2020 на рахунок оператора електронного майданчика шляхом переказу готівкових коштів, а не через відкритий рахунок в українському або іноземному банку є несуттєвою помилкою.
Обов`язок щодо укладення договору купівлі-продажу виникає у органу приватизації виключно за умови відсутності рішення про відмову (скасування) електронного аукціону (абз. 2 п. 70 Порядку).
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна з сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 77, 78 ЦПК України докази мають бути належними та допустимими.
До суду не надано доказів про завантаження зазначеного рішення в електронній торговій системі та не спростовано твердження позивача, щодо неможливості перевірки документів переможця (у межах строку) на стадії: до проведення електронного аукціону, оскільки заява, інформація і документи на участь у приватизації знаходяться у вільному доступі на сайті ProZorro.Продажі.
Отже, позивачем доведено, що рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області № 13 від 17.01.2020 "Про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону» прийняте з порушенням вимог законодавства та порушенням прав позивача, а тому позов в цій частині є обґрунтованим та підлягає задоволенню. Крім того у зв`язку з тим, що рішення № 13 від 17.01.2020 Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області є протиправним, суд вважає за необхідне зобов`язати Виконавчий комітет Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області прийняти рішення про приватизацію об`єкта малої приватизації шляхом викупу позивачем ОСОБА_1 за ціною 112 500 грн.
Щодо зобов`язання відповідача Виконавчий комітет Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області укласти з позивачем ОСОБА_1 договір купівлі-продажу об`єкта приватизації, слід зазначити наступне.
Згідно ч. 1 ст. 26 Закону, під час приватизації об`єкта державної або комунальної власності шляхом його продажу на аукціоні, викупу між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу.
Частиною 1 статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст. 6 ЦК України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України є, зокрема, договори та інші правочини.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).
Отже, враховуючи, те що Виконавчим комітетом Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області прийнято рішення з порушенням вимог законодавства та порушенням прав позивача № 13 від 17.01.2020 року "Про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону», яке визнано судом, як таке, що суперечить вимогам законодавства, суд визнає вимоги позивача про зобов`язання відповідача укласти на спірний об`єкт нерухомості договір купівлі-продажу законними та обґрунтованими.
Посилання відповідача на положення Порядку, згідно якого було перевірено заяву та додані до неї документи та встановлено до затвердження протоколу електронного аукціону, що позивачем здійснено платежі готівкою в касі фінансової установи, а не з особистого рахунку потенційного покупця в українському або іноземному банку, судом відхиляються, оскільки, як вище вказано зазначені документи є у вільному доступі і у відповідача було достатньо часу для перевірки поданих позивачем документів до затвердження протоколу аукціону.
Крім того, у зв`язку з тим, що позивач ОСОБА_1 став переможцем аукціону з продажу об`єкта комунальної власності, суд вважає, що вимоги позивача про визнання дій Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області щодо проведення повторного електронного аукціону від 10.02.2020 протиправними.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв`язку з тим, що позовні вимоги позивача задоволено в повному обсязі, то з відповідача Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Новоодеського району Миколаївської області на користь позивача ОСОБА_1 необхідно стягнути сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2942 грн. 80 коп.
Враховуючи наведене, керуючись чт.ст. 2, 12, 59, 76, 77, 79, 80,141, 206, 258, 259, 263-268 ЦПК України суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Закупки. Пром.Юа», треті особи – Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтертайм плюс», Товариство з обмеженою відповідальністю «Єлєес» про визнання рішення протиправним та його скасування, визнання дій щодо проведення повторного електронного аукціону протиправним, а його результатів недійсними, зобов`язання укласти договір купівлі-продажу,- задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) від 17.01.2020 р. №13 про відмову в затвердженні протоколу про результати електронного аукціону щодо продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568).
Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) щодо проведення повторного електронного аукціону від 10.02.2020 р. щодо об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) та визнати результати такого аукціону недійсними (лот UA-PS-2020-01-20-000001-2).
Зобов`язати Виконавчий комітет Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) укласти з громадянином України ОСОБА_1 договір купівлі-продажу об`єкта приватизації: нежилі приміщення, загальною площею 286,9 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568).
Стягнути з Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області (код ЄДРПОУ 05410568) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати: судовий збір у розмірі 2942,80 грн.
Скасувати заходи забезпечення позову застосовані ухвалою Новоодеського районного суду Миколаївської області від 13.04.2020 року у справі №482/358/20, щодо заборони відчуження об`єкта нерухомості, а саме нежитлових приміщень, загальною площею 286,9 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта 14603517, що перебувають на балансі Виконавчого комітету Новоодеської міської ради Миколаївської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Новоодеський районний суд Миколаївської області.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: Баранкевич В.О