
Справа № 487/2928/20
Провадження № 2/487/1671/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
25.09.2020 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді Карташевої Т.А.,
за участю секретаря Бурятинської В.І.,
розглянувши цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,-
ВСТАНОВИВ:
28.05.2020 року Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути з гр. ОСОБА_1 кошти допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням в сумі 8108,00 грн., а також витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що гр. ОСОБА_1 перебувала в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з жовтня 2015 року. Згідно рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, 22.03.2019 року ОСОБА_1 звільнено від обов`язків опікуна над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Про факт звільнення від обов`язків опікуна управлінню стало відомо лише 30.05.2019 року, коли до управління звернулась ОСОБА_2 , як новий опікун над дитиною, згідно до рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 10.05.2019 року. Так як відповідач ОСОБА_1 не повідомила про звільнення її від обов`язків опікуна, виникла переплата державних коштів по допомозі на дітей, за період з 01.04.2019 року по 31.05.2019 року в сумі 8108,00 грн. Департаментом було повідомлено відповідача про утворення переплати державних коштів та суму, яку потрібно повернути. Однак, вказана заборгованість відповідачем погашена не була, кошти на рахунок департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не надходили. Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Представник позивача Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до судового засідання не з`явився, суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, наполягає на задоволенні позову, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась вчасно належним чином, причин неявки суду не повідомила, відзив до суду не надала, у зв`язку з чим справа розглядалась відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши письмові матеріали справи та докази, що містяться в ній, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст. 11 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Крім того згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на як вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 25 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27 грудня 2001 року №1751 (далі – Порядок), відповідно до статті 16 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Відповідно до п. 26 Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Пунктом 27 Порядку для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до подаються такі документи: заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, яка складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування; копія свідоцтва про народження дитини; довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини.
Згідно п. 30 Порядку підставою для припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є звільнення від виконання обов`язків опікуна чи піклувальника. У разі виникнення обставин, внаслідок яких може бути припинена виплата зазначеної допомоги, її одержувачі, служба у справах дітей, виконавчий комітет сільської (селищної) ради або уповноважена особа, визначена виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення, які виплачують допомогу. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли відповідні обставини.
Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради №889 від 09.10.2015 року ОСОБА_1 було призначено опікуном над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Крім того, рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради №890 від 09.10.2015 року ОСОБА_1 було призначено опікуном над дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, декларації про доходи та майновий стан від 25.01.2019 року та доданих до них відповідних документів, гр. ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей, які знаходяться під опікою з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року в сумі 4054,00 грн.
В той же час, відповідно до рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради №231 від 22.03.2019 року ОСОБА_1 звільнено від обов`язків опікуна над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Про факт звільнення ОСОБА_1 від обов`язків опікуна Управлінню соціальних виплат і компенсацій Заводського району стало відомо лише 30.05.2019 року, коли до нього звернулась ОСОБА_2 , як новий опікун над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 10.05.2019.
У зв`язку з неповідомленням ОСОБА_1 Управління про звільнення її від обов`язків опікуна над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виникла переплата державних коштів по допомозі на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням за період з 01.04.2019 року по 31.05.2019 року розмір якої станом на 20.11.2019 року становить 8108,00 грн., що підтверджується довідкою про залишок заборгованості, виданою Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
Так на адресу ОСОБА_1 позивачем надсилалось повідомлення №389 від 30.05.2019 року про відшкодування коштів по переплаченим/недоплаченим соціальним допомогам, з вимогою повернути надміру виплачені кошти в сумі 8108,00 грн. на розрахунковий рахунок Департаменті праці та соціального захисту населення в строк до 05.11.2019 року.
Проте, у вищевказані строки вимоги позивача ОСОБА_1 не виконала, надміру виплачені кошти на розрахунковий рахунок Управління не сплатила.
Відповідно до п. 49 Порядку Особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, враховуючи, що переплата державних коштів по допомозі на дітей виникла саме з вини ОСОБА_1 , яка не повідомила Управління про звільнення її від обов`язків опікуна над дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та не повернула надміру виплачені кошти, суд приходить до виснвоку, що позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 11, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 280-282, 353-355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 кошти допомоги на дітей, які знаходяться під опікою або піклуванням в сумі 8108 грн. 00 коп. (перерахувати на р/р UA258201720343170062000032971, код класифікації 2501030, код за ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м. Київ).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради витрати по сплаті судового збору в сумі 2102 грн. 00 коп. (перерахувати на р/р UA278201720344260010000032971, код класифікації 0810160, код за ЄДРПОУ 03194499 Держказначейська служба України, м. Київ).
Рішення може бути оскаржене позивачем протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Вказаний строк може бути поновлений судом за заявою відповідача, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, адреса місцезнаходження: 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19, ЄДРПОУ 03194499.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Суддя Т.А. Карташева