
Справа № 686/11878/20
Провадження № 1-кс/686/13303/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2020 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Кирик О.В., з участю секретаря судового засідання Демянової О.В., слідчого Карашецького В.З., прокурора Вапаєва В.Р., підозрюваних ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , захисника підозрюваних Алексеєва С.М., розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відео конференції клопотання слідчого Першого слідчого відділу (Відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Шевлюги М.І., погоджене з прокурором, про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020060000000027 від 23.04.2020 року після повідомлення особам про підозру,-
ВСТАНОВИВ:
04.11.2020 року слідчий Першого слідчого відділу (Відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Шевлюга М.І. звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням, погодженим із заступником керівника Житомирської обласної прокуратури Зубаком С., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020060000000027 від 23.04.2020 року за підозрою: ОСОБА_2 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України; за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України; за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України до п`яти місяців. В обґрунтування клопотання зазначив, що закінчити досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні в чотиримісячний строк, який спливає 09.11.2020 року, неможливо внаслідок особливої складності даного кримінального провадження, що зумовлено обсягом та специфікою процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування, проведення тимчасових доступів, допитів посадових осіб, кількістю підозрюваних, проведення значної кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а також довготривалих експертиз.
В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що «співробітники митного посту «Житомир-Центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, всупереч інтересам служби, діючи умисно, в інтересах посадових осіб ТОВ «Домінант-Трейдер» (ЄДРПОУ 40762719, м. Житомир, вул. Львівська, 11, кв. 32), здійснили митне оформлення транспортних засобів на підставі товаросупровідних документів, які містять недостовірні дані стосовно року виробництва автомобіля, чим спричинили шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Зокрема, головним державним інспектором митного поста № 1 «Житомир» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_1 у ході митного оформлення митної декларації № UA101070/2018/015659, зловживаючи службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно не дотримано положення пунктів 4, 5 розділу VII Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 серпня 2015 р. за № 1021/27466; не вжито заходів, передбачених розділами 2, 5 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених Наказом ДФС від 11 вересня 2015 року № 689; порушено вимоги п.п. 2.2.29.15, 2.2.31.27 та 2.2.33.4 Положення про Відділ митного оформлення, затвердженого в.о. начальника Житомирської митниці ОСОБА_5 ( обл. №158/4.10-2016 від 18.11.16); не дотримано положення п.п. 1.4, 2.4.10 та 2.16.6 Посадової інструкції.
В результаті здійснення митного оформлення, головним державним інспектором ОСОБА_1 митної декларації № UA101070/2018/015659 спричинено збитки Державі в розмірі 169709,34 грн., що в 192 рази (169 709, 34 : 881) перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є істотною шкодою.
09 липня 2020 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, тобто в умисному з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило істотну шкоду охоронюваним законом державним інтересам.
Головним державним інспектором митного поста № 1 «Житомир» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_2 в ході митного оформлення митних декларацій №№ UA101070/2017/007119, UA101070/2017/008246 та UA101070/2017/012572 зловживаючи службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно не дотримано положення 4, 5 розділу VII Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 серпня 2015 р. за № 1021/27466, не вжито заходів, передбачених розділами 2, 5 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених Наказом ДФС від 11 вересня 2015 року № 689; а також порушено вимоги п.п.2.2.29.15, 2.2.31.27 та 2.2.33.4 Положення про Відділ митного оформлення, затвердженого в.о. начальника Житомирської митниці В.П. Кубаль (обл. №158/4.10-2016 від 18.11.16).
В результаті здійснення митного оформлення ОСОБА_2 митних декларацій №№ UA101070/2017/007119, UA101070/2017/008246 та UA101070/2017/012572 спричинено збитки Державі в розмірі 571294,50 гривень, що в 714 разів (571 294, 50 : 800) перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.
09 липня 2020 року ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, тобто в умисному з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Головним державним інспектором митного поста № 1 «Житомир» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_3 під час оформлення митних декларацій №№ UA101070/2018/005428, UA101070/2018/013198, UA101070/2018/014238, UA101070/2018/014777, UA101070/2018/014886, UA101070/2018/014950, UA101070/2018/016650, UA101070/2018/017230, UA101070/2018/005704, UA101070/2018/014985, зловживаючи службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно не здійснено повного виконання митних формальностей (код 000) та не фіксування інформації про причини їх не виконання, а також не вжито, передбачених розділами 2, 5 Методичних рекомендацій, заходів щодо перевірки за допомогою інформації з доступних джерел мережі Інтернет даних про рік виробництва заявленого до митного оформлення ТЗ, чим порушено вимоги п.п. 2.2.29.15, 2.2.31.27 та 2.2.33.4 Положення про ВМО, п.п. 1.4, 2.4.10 та 2.16.6 Посадової інструкції.
Зокрема, відповідно до Висновку судової експертизи розмір збитків, спричинений Державі головним державними інспекторами відділу митного оформлення № 1 митного посту «Житомир-Центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_3 в ході митного оформлення вищевказаних митних декларацій становить 1 940 318,02 гривень, що в 2202 рази (1 940 318, 02 : 881) перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.
09 липня 2020 року ОСОБА_3 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Головним державним інспектором митного поста № 1 «Житомир» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_4 під час оформлення митних декларацій №№ UA101070/2018/009166, UA101070/2018/011116, UA101070/2018/014746, UA101070/2018/014823, UA101070/2018/014919, UA101070/2018/010616, UA101070/2018/025663, зловживаючи службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно не здійснено повного виконання митних формальностей (код 000) та не фіксування інформації про причини їх не виконання, а також не вжито, передбачених розділами 2, 5 Методичних рекомендацій, заходів щодо перевірки за допомогою інформації з доступних джерел мережі Інтернет даних про рік виробництва заявленого до митного оформлення ТЗ, чим порушено вимоги п.п. 2.2.29.15, 2.2.31.27 та 2.2.33.4 Положення про ВМО, п.п. 1.4, 2.4.10 та 2.16.6 Посадової інструкції.
Зокрема, відповідно до Висновку судової експертизи розмір збитків, спричинений Державі головним державним інспектором відділу митного оформлення № 1 митного посту «Житомир-Центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_4 в ході митного оформлення вищевказаних митних декларацій становить 1059361,43 гривень, що в 1202 рази (1 059 361, 43 : 881) перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.
09 липня 2020 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, тобто в умисному з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Під час досудового розслідування встановлено достатньо доказів, які дають підстави підозрювати ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 у вчиненні ними вищевказаних кримінальних правопорушень. Такі обставини підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження: рапортом про виявлений злочин від 21.04.2020; матеріалами отриманими під час тимчасового доступ до речей та документів, а саме кримінального провадження №32020060000000003 від 30.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.212 КК України; висновком за результатами проведення судової економічної експертизи №94 від 15.06.2020 та іншими матеріалами кримінального провадження; матеріалами отриманими під час тимчасового доступ до речей та документів, а саме АСМО «Інспектор»; в цілому переліченими вище та усіма іншими матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Таким чином, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 обґрунтовано підозрюються у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за вчинення якого, у разі визнання їх судом винуватими, їм загрожує покарання у виді позбавлення волі строком від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення середньої тяжкості, за вчинення якого, в разі визнання судом останнього винуватим, йому загрожує покарання у виді арешту строком до шести місяців або обмеженням волі строком до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років із штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Пунктом 2 абзацу 3 частини 1 статті 219 КПК України передбачено, що досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Однак, у зв`язку із неможливістю закінчити досудове розслідування протягом двох місяців з дня повідомлення ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.09.2020, постановленою за клопотанням сторони обвинувачення, строк досудового розслідування продовжено до чотирьох місяців.
В період з 03.09.2020 по даний час у кримінальному провадженні: допитано підозрюваних ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ; з метою перевірки показань наданих підозрюваними, на підставі тимчасового доступу до речей та документів вилучено інформацію з АСМО «Інспектор», встановлено хронологію перевірки ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_3 митних декларацій ТОВ «Домінант-Трейдер»; на підставі тимчасового доступу до речей та документів отримано інформацію в ПрАТ «Київстар» по мобільним терміналам, якими користувалися ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 ; на підставі тимчасового доступу до речей та документів отримано протоколи про порушення митних правил складених на керівника ТОВ «Домінант-Трейдер» (ЄДРПОУ 40762719, м. Житомир, вул. Львівська, 11, кв. 32) ОСОБА_6 за результатами перевірки митного поста «Житомир» допитано у якості свідків завідувача сектору митного аудиту управління аудиту ГУ ДФС у Житомирській області ОСОБА_7 , яка проводила невиїзну перевірку дотримання законодавства України з питань державної митної справи ТОВ «Домінант-Трейдер», а також інших посадових осіб ГУ ДФС у Житомирській області, які підписували Акт № 141/06-30-14- 12/40762719 від 04.03.2019, посадових осіб Київської митниці Держмитслужби, які входили до комісії з перевірки митного посту «Житомир» Київської митниці Держмитслужби Акт від 09.04.2020 №7.8-09/60), а саме: керівника комісії - в.о. заступника начальника управління у сфері запобігання, виявлення та протидії корупції ОСОБА_8 , начальника управління з напряму реалізації правових питань ОСОБА_9 , головного державного інспектору відділу оперативного реагування №3 (у м. Житомир) управління запобігання та протидії контрабанді та порушенням митних правил ОСОБА_10 , головного державного інспектора відділу аналізу митної вартості та роботи з ціновою інформацією, прогнозування та справляння митних платежів, кодування та класифікації товарів, здійснення заходів митно - тарифного регулювання №2 (у м. Житомир) управління контролю митної вартості, класифікації, походження товарів та прогнозування надходжень ОСОБА_11 , головного державного інспектора відділу організації митного контролю №1 (в м. Київ та м. Бориспіль) управління забезпечення митного контролю та оформлення ОСОБА_12 , головного державного інспектора відділу у сфері запобігання, виявлення та протидії корупції №2 (у м. Бориспіль, м. Черкаси та м. Житомир) управління у сфері запобігання, виявлення та протидії корупції ОСОБА_13 , головного державного інспектора відділу у сфері запобігання, виявлення та протидії корупції №2 (у м. Бориспіль, м. Черкаси та м. Житомир) управління у сфері запобігання, виявлення та протидії корупції ОСОБА_14 ».
Слідчий та прокурор у судовому засіданні підтримали клопотання.
Підозрювані та їх захисник заперечили проти задоволення клопотання, вказуючи, що в діях підозрюваних відсутні ознаки кримінального правопорушення, оскільки вони діяли в межах чинного митного законодавства, а вказані у клопотанні слідчі дії можливо було провести раніше. При цьому зазначив, що строк досудового розслідування було продовжено до чотирьох місяців з порушенням процесуального законодавства.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.
09.07.2020 року ОСОБА_2 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України.
09.07.2020 року ОСОБА_3 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України.
09.07.2020 року ОСОБА_1 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.364 КК України.
09.07.2020 року ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України.
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 03.09.2020 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020060000000027 було продовжено до чотирьох місяців.
Строк досудового слідства у кримінальному провадженні закінчується 09.11.2020 року, однак завершити досудове розслідування до вказаного строку не представляється можливим внаслідок особливої складності даного кримінального провадження, що зумовлено обсягом та специфікою процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування, проведення тимчасових доступів, допитів посадових осіб, кількістю підозрюваних.
Зокрема, у даному кримінальному проваджені ще необхідно: отримати інформацію та копії документів, щодо проведення навчань, семінарів та ін. за участю ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , на яких останнім доводились вимоги алгоритму вчинення дій при здійсненні митного контролю та виконання митних формальностей за результатами застосування СУР у АСМО, доведення останнім форм документів, які повинні братися до уваги при оформленні імпортованих транспортних засобів, зокрема технічні документи на автомобіль (брифи) тощо, на підставі тимчасового доступу в АСМО «Інспектор» отримати копії усіх наявних в системі документів по усім вищеперерахованим митним деклараціям, у тому числі супроводжуючим їх документам, допитати у якості спеціалістів або свідків працівників митного посту «Житомир» Київської митниці Держмитслужби з приводу повноти вжитих підозрюваними заходів під час оформлення вищевказаних митних декларацій, зокрема згідно ризиків та формальностей, які видавала система під час опрацювання відповідних декларацій тощо. За наслідками проведених слідчих дій планується додатково допитати підозрюваних з приводу додатково отриманих даних досудового розслідування. Крім того, з огляду на усі встановлені обставини, в порядку передбаченому КПК України, за наявності підстав, необхідно визначитись щодо зміни раніше повідомленої ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 підозри у вчиненні кримінальних правопорушень або повідомлення останнім про підозри у вчиненні нових або інших кримінальних правопорушень, після чого, виконати вимоги ст. ст. 290-291 КПК України.
На підставі викладеного, на даний час є очевидним, що завершити досудове розслідування в двох місячний термін, який закінчується 09.11.2020 року неможливо, і для об`єктивного дослідження усіх обставин даного кримінального провадження, що має важливе значення для подальшого судового розгляду, строк досудового розслідування необхідно продовжити до п`яти місяців.
Відповідно до ст. 28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
В контексті кримінального провадження, Конституційний Суд України, у своєму рішенні від 30 січня 2003р. (справа про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора) відзначив, що "поняття розумний строк досудового слідства є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину". Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено ст.ст. 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи конкретні обставини справи, беручи до уваги те, що в силу вимог ст. 295-1 КПК України слідчий суддя зобов`язаний визначити найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування, оцінюючи обсяг перелічених слідчим слідчих та процесуальних дій, необхідних для закінчення досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що продовження строку досудового розслідування до п`яти місяців буде достатнім для встановлення усіх обставин кримінального провадження та для закінчення усіх слідчих та процесуальних дій та сприятиме проведенню досудового розслідування у розумні строки.
Оцінюючи пояснення підозрюваних та їх захисника щодо необґрунтованості підозр у вчиненні кримінальних правопорушень слідчий суддя звертає увагу, що наявність «обґрунтованої підозри» передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об`єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла таки вчинити злочин. В той же час, факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 абзацу частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, поставленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого Першого слідчого відділу (Відділу з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Шевлюги М.І. – задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42020060000000027 від 23.04.2020 року за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, ОСОБА_3 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України до п`яти місяців.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 05.11.2020.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду О.В. Кирик