
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2020 року Справа № 280/4216/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
25.06.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 25.07.2015 по 21.10.2016 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язати відповідача зарахувати позивачу період мобілізації на військову службу з 25.07.2015 по 21.10.2016 до спеціального стажу та пільгового стажу в потрійному розмірі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Токмацького відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перегляд розміру пенсії на пільгових умовах в кратному розмірі. Відповідачем неправомірно було відмовлено у врахуванні при призначенні пенсії на пільгових умовах період військової служби до страхового стажу з 31.0.2015 по 22.10.2015, з 04.11.2015 по 16.05.2016, з 28.05.2016 по 08.07.2016, з 23.07.2016 по 09.10.2016 та з 17.10.2016 по 21.10.2016. Вважаючи у зв`язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 30.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, розгляд справи призначено без виклику(повідомлення) сторін. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву.
13.07.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позов, проти задоволення позовних вимог заперечив. Відповідач вважає безпідставним посилання позивача, що зарахування стажу військової служби під час мобілізації з 31.0.2015 по 22.10.2015, з 04.11.2015 по 16.05.2016, з 28.05.2016 по 08.07.2016, з 23.07.2016 по 09.10.2016 та з 17.10.2016 по 21.10.2016.з розрахунку один місяць служби за три місяці, оскільки дане пільгове обчислення сажу передбачене тільки при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», тоді як позивачу вже призначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». На підставі викладеного відповідач вважає, що права позивача порушені не були, у зв`язку з чим у задоволенні його позовних вимог просить відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, дійшов наступних висновків.
Позивач з 25.07.2015 по 21.10.2016 проходив військову службу у Збройних Силах України.
Згідно з довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, виданої військовою частиною-польова пошта В0131 від 28.11.2016 № 5664, сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 25.07.2015 по 21.10.2016 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області. Підстава: наказ командира в/ч пп В0131 № 231 від 31.08.2015, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 31.08.2015№243, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 22.10.2015№295, наказ командира в/ч пп В0131 від 22.10.2015№282; наказ командира в/ч пп В0131 № 295 від 04.11.2015, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 04.11.2015№311, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 09.06.2016№161, наказ командира в/ч пп В0131 від 16.05.2016№137; наказ командира в/ч пп В 0131 № 149 від 28.05.2016, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 09.06.2016 №161, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 05.08.2016№218, наказ командира в/ч пп В0131 від 08.07.2016№190; наказ командира в/ч пп В 0131 № 205 від 23.07.2016, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 05.08.2016 № 218, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 28.10.2016№301, наказ командира в/ч пп В0131 від 09.10.2016№283; наказ командира в/ч пп В 0131 № 291 від 17.02.2016, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 28.10.2016 №301, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 28.10.2016№301, наказ командира в/ч пп В0131 від 21.10.2016№295 (а.с. 7).
За участь в антитерористичній операції позивачу надано статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 17.02.2016 (а.с. 8)
21.10.2016 згідно наказу командира в/ч В0131 №295 був звільнений з військової служби в запас відповідно до ч.8 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», Указу Президента України від 26.09.2016 №411/2016, щодо звільнення військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час третьої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України №15/2015 від 14.01.2015 «Про часткову мобілізацію» (а.с 5).
Згідно довідки про строки проходження служби у військових частинах та органах, які включаються до страхового стажу від 21.10.2016 № 766, страховий стаж позивача складає 01 рік 02 місяці 26 днів (а.с.6).
13.02.2017 позивачу була призначена дострокова пенсія як учасник антитерористичної операції відповідно до норм п. 4 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
02.06.2020 позивач звернувся до Токмацького відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перегляд розміру пенсії на пільгових умовах в кратному розмірі за час коли проходив військову службу за період з 31.0.2015 по 22.10.2015, з 04.11.2015 по 16.05.2016, з 28.05.2016 по 08.07.2016, з 23.07.2016 по 09.10.2016 та з 17.10.2016 по 21.10.2016.
Листом № 4975-5039/Ч-02/8-0800/20 позивачу було відмовлено у врахуванні при призначенні пенсії на пільгових умовах період військової служби до страхового стажу з 31.0.2015 по 22.10.2015, з 04.11.2015 по 16.05.2016, з 28.05.2016 по 08.07.2016, з 23.07.2016 по 09.10.2016 та з 17.10.2016 по 21.10.2016 у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) (а.с.9).
Не погоджуючись з рішенням органу Пенсійного фонду, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України №1058) військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Пунктом 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ визначено, що до категорії учасників бойових дій належать в тому числі: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 17.02.2016, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року встановлено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Положеннями п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України № 1058 передбачена можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій.
Питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що документом про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
В матеріалах справи наявні довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області. Підстава: наказ командира в/ч пп В 0131 № 231 від 31.08.2015, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 31.08.2015№243, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 22.10.2015№295, наказ командира в/ч пп В0131 від 22.10.2015№282; наказ командира в/ч пп В 0131 № 295 від 04.11.2015, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 04.11.2015№311, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 09.06.2016№161, наказ командира в/ч пп В0131 від 16.05.2016№137; наказ командира в/ч пп В 0131 № 149 від 28.05.2016, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 09.06.2016 №161, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 05.08.2016№218, наказ командира в/ч пп В0131 від 08.07.2016№190; наказ командира в/ч пп В 0131 № 205 від 23.07.2016, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 05.08.2016 № 218, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 28.10.2016№301, наказ командира в/ч пп В0131 від 09.10.2016№283; наказ командира в/ч пп В 0131 № 291 від 17.02.2016, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 28.10.2016 №301, витяг з наказу ПЗК АТЦ при СБУ від 28.10.2016№301, наказ командира в/ч пп В0131 від 21.10.2016№295 (а.с. 7).
У відповідності до пп. 1 п. 2.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці, зокрема період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
Постановою КМУ від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» визначено, що до вислуги років для призначення пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту цієї постанови зараховується один місяць служби за три місяці період під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 по справі №348/347/17.
Частина 5 ст. 242 КАС України встановлює, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року №1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Згідно з ч. 6 ст. 13 вказаного Закону, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Проте, відповідачем протиправно не було взято до уваги наявність у позивача вислуги років у пільговому обчисленні, та до його вислуги років не зараховано.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057 код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 25.07.2015 по 21.10.2016 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 період мобілізації на військову службу 25.07.2015 по 21.10.2016 до спеціального стажу та пільгового стражу в потрійному розмірі.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Кисіль